Cuma, Eylül 04, 2015

Dikkat Merkür Geriliyor!

Pazartesi, Ekim 21, 2013

Merkür, iletişimin, pratik zekânın, çevremizle nasıl bir bağ kurduğumuzun, bilgi transferlerimizin, teknoloji ile bağlantımızın, yazma ve konuşma becerilerimizin, ellerimizin, sinir sistemimizin sorumlusudur.

Medyadan, gazetelerden, gazetecilikten, yazarak ve konuşarak kendimizi ifade etmekten yana kabiliyetlerimizden sorumludur. Özellikle gazetecilerde, yazarlarda, senaristlerde güçlü Merkür etkisi dikkat çekicidir.

Merkür, burçlar âleminde İkizler ve Başak ile özdeşleşirken, Başak tarafına yerleştiğinde olayları ince detaylarda analiz eden yapılar oluşturur. İkizler tarafında bulunduğunda iletişime doğru yelken açar ve teknolojiyi, bilgiyi, bilgiyi aramayı kısacası hayatla ilgili merakı ve bitmek bilmeyen bir araştırma içgüdüsüne daha yakın olur.

Gezegenler belli dönemlerde geri hareket dediğimiz bir pozisyona girerler. Tabi bu durum dünyadan bakıldığında gezegenin geri gidiyormuş gibi görünmesinden kaynaklanır ki hiç bir gezegen doğal olarak geri gitmez. Astroloji de Geri giden gezegenler kendi enerjilerini içeri çevirerek, yansıttıkları alanlarla ilgili duraklama dönemlerine neden olabilirler. Bu illa olumsuz bir durum değildir. Aslında özellikle Merkür gerileme süreçleri hayata bir es vermek ve koşmadan, daha yavaş yürüyerek, yaşamı daha derinden algılama zamanlarıdır.

Öncelikle Merkür, 21 Ekim – 11 Kasım boyunca gerileyecek.

Merkür, bu yılın son gerilemesini Hint Astrolojisinde TERAZİ burcunda yapacak. En genel hali ile siyaset, diplomasi, hukuki konularda karışıklıklar verirken, ilişkiler ve duygusal alanlarda eski ilişkiler gündeme gelebilir, süren ilişkilerde ani değişimler olabilir ve tam gerileme döneminde başlayan ilişkiler, gerileme bittiğinde enerjisini yitirebilir.

Merkür, gerileme yolculuğunda özellikle 25 Ekim ile 30 Ekim arası, Hint astrolojisine göre zorlayıcı bir yıldızın bölümlerinden geçecek. Bu dönem Merkür rötarı biraz daha gölge yönleri önde çalışabilir. Başta Terazi, Akrep, Koç ve Boğa burçları olmak üzere, iletişime, geçmişten gelen sorunlarla tekrar yüzleşemeye, ilişki sorunlarına daha çok dönük olabiliriz.

Merkür gerilemesi sırasında dikkat etmemiz gerekenler:

Klasik anlamda dikkat etmeniz gereken en önemli durum alım, satım, kontratlar, iş anlaşmaları, yeni başlangıçlara adım atarken daha dikkatli olmak ve mümkünse bu tip durumlara gerileme bittikten sonra devam etmektir. Bunun sebebi Merkür’ün dikkatten sorumlu bir gezegen olmasında yatar. Öncelikle Merkür içinden geçtiği bu süreçte bazı şeyleri fark etmemenize neden olabilir. Bu nedenle her türlü işinizi özellikle imza gerektiren konuları iki kere gözden geçirmek en doğrusudur.

Bu süreçte özellikle dikkat etmemiz gerekenler ise şöyle sıralanabilir;

ü  Hukuki başlangıçlardan uzak durun. Mahkeme veya hukuk işleriniz varsa davanın başlangıcı ile ilgili adımı 11 Kasımdan sonraya bırakın.

ü  Diplomasi gerektiren konularda zorlanma olabilir.

ü  Devletle ilgili işlerinizin başlangıcını bu döneme almayın.

ü  Eğitim ve gelişme, ARGE işlerinin başlangıcını bu döneme denk getirmeyin.

ü  Uzun vadeli sonuç alınabilecek konuları Merkür’ün düzelme döneminde ele alın.

ü  Yeni bir ilişkiye başlarsanız bu dönem bittiğinde, duygularınız değişebilir.

ü  Ani bir kararla bitirdiğiniz ilişkinizle ilgili de sonradan pişmanlık duyabilirsiniz.

ü  Böbrek ve mesane ile ilgili operasyonları mümkünse ve acil değilse, Merkür’ün düzelme dönemine denk getirmeye çalışın.

ü  Sanatla ilgili konularda yepyeni bir başlangıç için çok uygun bir süreç değil.

ü  Estetik operasyonları mümkünse gerileme dönemi sonrasına bırakın.

ü  Dedikodular, özellikle siyasi konularda flaş haberler gündeme düşebilir.

ü  Siyasiler açısından zor bir dönem olacak bu gerileme, bu dönemde başlayan siyasi adımlar sonuçlanmaz.

ü  Yeni iş bağlantıları ve işe başlama için bu dönem uygun değildir.

ü  Teknolojik konularla ilgili sorunlar çıkabilir. Yedekleme almak bu dönemde çok önemlidir. Gündelik teknolojik aletlerde tuhaf sorunlar çıkabilir, yeni bir cep telefonu, bilgisayar almak için uygun zaman değildir. Bunun yerine alacağınız markayı veya ürünü araştırmak çok daha akılcı olur.

 

Merkür gerilemesi boyunca yapabilecekleriniz:

 

Merkür rötarı veya gerilemesinin en güzel yönü kaybettiklerinizi bulmanızdır. Özellikle geçen Merkür gerilemesinde kaybettiğiniz bir eşyanız birden önünüze çıkabilir.

Eski sevgili, eski bir arkadaş, izini kaybettiğiniz biri ile tekrar kontak kurabilirsiniz. Merkür sürprizlere bayılır…

Araştırma ve inceleme için bulunmaz dönemdir. Plan yapmak, araştırmak, eksikleri tamamlamak, tasnif etmek için gayet uygundur. Eskilerden kurtulun ve yaşam alanlarınızı, iş alanlarınızı düzenleyip, toparlayın.

Kararlar alabilirsiniz, ama uygulamayı gezegenin düzelmesine ertelemek en doğrusu olacaktır.

Aklınıza birçok yeni fikir gelebilir. Ancak bunları yürürlüğe almak için gezegenin düzelmesini beklemek gerekir.

 

BURÇLARA GÖRE MERKÜR GERİLEMESİ…

 

Koç burcu veya yükseleni KOÇ olanlar:

Evlilik, ortaklı ilişkiler, ortaklı konular, yurtdışı bağlantıları, ikili ilişkilerinizde iletişim sorunları yaşanabilir. Özellikle evlilikle ilgili sorunlarınız varsa bunlar fazlaca vurgulanabilir.

 

Boğa burcu veya yükseleni BOĞA olanlar:

Sağlığa dikkat. Mesleki konularda imzaladıklarınıza dikkat edin. Bu dönemde eleman almak doğru olmaz, Görüşmeleri yapın kararı 11 Kasım’dan sonraya bırakın. Gündelik hayatınızda karışıklıklar, kaybetmeler, unutkanlıklar sizi yorabilir. Aşırı dikkat isteyen konuları ertelemek iyi olabilir.

İkizler burcu veya yükseleni İKİZLER olanlar:

Burcunuzun yöneticisi Merkür olduğu için her durumda gerileme sizi etkiler. Hızını azaltın, biraz yavaşlayıp hayatı sindirerek algılamaya çalışın. Aşk ilişkilerinde sürprizler olabilir.

Yengeç burcu veya yükseleni YENGEÇ olanlar:

Aile ve ev konuları öne çıkıyor. Gayrimenkulle ilgili hukuki konularla uğraşabilirsiniz. Ev değiştirmek, almak, satmak, araba ve benzeri alımlar için gerilemenin bitmesini beklemek doğru olur.

Aslan burcu veya yükseleni ASLAN olanlar:

İletişime, kısa yolculuklara, elektronik eşya alımlarına, kardeşler ve komşularla ilgili alanlara dikkat etmeniz gerekebilir. Bu süreçte acele kararlar almayın.

Başak burcu veya yükseleni BAŞAK olanlar:

Maddi alanlarda gözünüzü dört açın. Hesap karışıklıkları, geçmişten gelen faturalar sizi yorabilir. Kendinizi ifade ederken yanlış anlaşılmalar, söylemek istediğinizden çok farklı algılanması bu süreçte dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta olacak.

Terazi burcu veya yükseleni TERAZİ olanlar:

Dinlenme, ara verme zamanı. Fiziki olarak bedeninize mecbur olmadıkça müdahale yapmayın. Yani, estetik değişiklikler için uygun zaman değil. İlişkilerle ilgili karışıklıklar söz konusu olabileceği için bu dönemde duygusal alanlarda adım atmamak doğru olur.

Akrep burcu veya yükseleni AKREP olanlar:

İçsel hesaplaşma artabilir. Geçmişte olan biteni fazla düşünüp yorulmayın. Gizli tutmak istediğiniz bazı konuların aniden ortaya çıkması söz konusu. Dışa dönük olmak ve iç hesaplaşmadan uzak durmaya çalışmak en iyisi.

Yay burcu veya yükseleni YAY olanlar:

Sosyal konular, arkadaşlar ve onlarla ilgili durumlar bu gerileme boyunca gündeminizde olabilir. Uzun süredir görmediğiniz biri ile karşılaşabilir veya haberleşebilirsiniz. Uzun vadeli konularda bu süreçte adım atmayın, sadece araştırın.

Oğlak burcu veya yükseleni OĞLAK olanlar:

İş ve kariyer konularında ilginç gelişmeler olabilir. Eskiden görüştüğünüz bir firma ile tekrar bağlantı kurma söz konusu olabileceği gibi, geçmişten gelen bir sorunla yeniden uğraşmanızda gerekebilir. Yeni proje veya konulara yönelmeden bu süreci eksikleri tamamlama olarak değerlendirmek daha doğru olur.

Kova burcu veya yükseleni KOVA olanlar:

Yolculuklar, yabancılarla olan ilişkiler, iletişim, eğitim ve hukuk konuları gündeminize gelebilir. Eğitim başta olmak üzere bu bahsettiğim konularda yeni başlangıç yapmayın. Fakat araştırma ve inceleme için çok uygun bir süreç diyebilirim.

Balık burcu veya yükseleni BALIK olanlar:

Bu Merkür gerilemesinde hassas etkiler içinde olacaksınız. Yeni kararlar almayın. Ortaklaşa alanlarda, parasal konularda dikkatli olun. Bu süreçte gündelik işlere yönelmek ve ağır iş ve konuları gerileme sonrasına bırakmak sizin için çok uygun olur.

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

www.sebnemeksib.com.tr

©Şebnem EKŞİB

Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü yayınlanamaz.