Sanıyorum hiç kimse 2016 yılını özlemeyecek… Oldukça gergin ve bir o kadar da belirsizlikler içinde geçirdik ve tam bitti kurtulduk derken, 2016 kapanışını  sert bir dolunayla yapıyor görünüyor.

Hint Astrolojisine göre 13 Aralık Salı günü sabah 7 de başlayacak Purnima yani dolunay etkisi, 14 Aralık Çarşamba günü saat 03.06 da en üst seviyesine ulaşacak. Sert bir dolunay olacağı yönündeki işaretleri Cumartesi akşamı İstanbul’da yaşanan terör saldırısı ile belli etti. 13 Aralıkta gerçekleşecek dolunay 2016 yılının son dolunayı olacak. Ve yıl sonuna denk gelen 28 Aralık Yeni Ay döngüsü ile bu seneyi kapatmış olacağız.

Aralık Dolunayı Hint (Vedik) Astrolojiye göre Boğa burcunda gerçekleşiyor. Boğa burcunun Rohini takımyıldızında ki bölümünde oluşacak bu etki bireysel hayatlarımızda duygusal konular, ilişkiler, maddi alanları tetiklerken, Akrep enerjisi ile de vurgu yapacak olan oluşum, dönüşümlere, ani gerçekleşecek olaylara, kıskançlık veya kontrol etme dürtüsü nedeniyle özellikle ilişkiler açısından hassas olabileceğimize işaret ediyor.

Maddi konular en az duygusal alanlar kadar vurgulu olurken, finansal açıdan beklediğiniz bir durum, alacak veya bir işinin parasal yönüyle ilgili gelişmeler, tamamlamalar, satışlar, alımlar, anlaşmalar açısından hareketli zamanlar geçirilmesine neden olacak. Bilhassa Hint Astrolojisine göre yükselen veya ay burçları Boğa, Akrep, Başak, İkizler, Oğlak ve Yay olanlar Aralık dolunayından yoğun şekilde etkilenebilirsiniz.

Hint Astrolojisine göre Mars, geçtiğimiz hafta sonuyla birlikte burç değiştirerek Kova alanına geçti ve burada iki aya yakın bir süreçte konaklayacakken Ketu ile kavuşum etkisinde olacak. Özellikle bu hafta dolunay enerjisi ile iyice artacak öfke, gerginlik ve uzun süredir sabrettiklerinize tepkisel olma eğilimi Mars-Ketu etkileşimi ile enerjilerin sert ve gergin olmasına neden olmakta. Düşünerek hareket edin ve öfkenizi kontrol etmeye çalışın. Bireysel hayatlarımızda özellikle Hint astrolojisine göre Boğa ve Akrep yükselenler ilişkilerinde, parasal konularda, iletişimde sakin ve akılcı olmaya gayret etsinler.

Boğa dolunayları tahammül etmekte bizi zorlayan, harekete geçme yönümüzü tetikleyen, sabrettiklerimizi su yüzüne çıkardığımız ve aniden harekete geçebileceğimiz, tuttuklarımızı bıraktığımız etkiler verir. Bu etkiyi günlük yaşamlarınız ve ilişkileriniz adına iyi koordine etmek gerekiyor.

Merkür’ün 19 Aralıkta başlayacak gerileme hareketi, etkisini 17 aralık cumartesi gününden itibaren hissettirmeye başlayacak. Bu haftadan itibaren iletişim konularında dikkat etmek yerinde olurken, Cumartesi gününden itibaren teknolojik konular, çevrenizle olan iletişime de yine özen göstermek gerekiyor.

Mars, Dhanişta yıldızında Kova burcuna adım atmışken, Dolunay etkisini mücadele ve kavgaya daha rahat dönüştürme eğiliminde. Mars’ın 21 Aralığa kadar kalacağı Dhanişta yıldızı Mars tarafından yönetilir ve mücadele ve gerginliklere hayli dönük olacağımız etkileri de açığa çıkarır. Kova ve Aslan burçları başta olmak üzere; Koç, Akrep, Aslan, Yay, İkizler ve Kova burçları bu süreçte biraz daha dikkatli olmalılar.

Dolunay, ülkemiz haritasında 12. evde yani gizli işler, gizli örgütler ve düşmanlar alanında gerçekleşiyor. Bu yerleşim ülkeler haritasında ekonomik etkiler ve göstergeler açısından da karışıklıklara işaret eder ki, dolunay sürecinde ekonomik etkiler, terör olayları, gizli işler ve saldırılar açısından riskli bir hafta geçireceğiz. Mars ve Ketu’nun kavuşum yapması ise havaalanları, uçaklar, terminaller, turizm bölgeleri, turistik alanlar, dini ibadet yerleri, okul ve üniversiteler, yüksek eğitim kurumları ve alanları açısından olayları arttırmakta. Ayrıca dolunay süreci ve Aralık ayı boyunca elektrikle ilgili iş ve alanlara dikkat etmek yine yerinde olacaktır.

Bu hafta Dolunay enerjisinin daha etkin olacağı Salı ve Çarşamba günlerine dikkat etmek, duygusal ve zihinsel olarak sakin olmaya çalışmak önemli olacak. Dolunay bir taraftan daha gergin ve sabırsız enerjileri açığa çıkarsa da bir süredir beklettiğiniz, adım atamadığınız konularda harekete geçmenizi sağlayabilecek.

Bu hafta Salı ve Çarşamba günleri birden gelişen, başlayan veya tamamlama sonuca ulaşma imkanı bulduğunuz konuların etkisi uzun vadeye yayılabilecek.

Burçlara göre Dolunay Enerjisi

Koç burçları veya Koç yükselen

Maddi konular, ailevi işler, finasal dengeler, alım satım konuları Dolunay sürecinde daha fazla odaklandığınız veya çözmek durumunda olacağınız konular arasında. İletişime ve söylediklerinize dikkat etmeniz önemli. Fevri olmamaya, özellikle konuşmalarınıza dikkat etmeye özen gösterin. Sözcükleriniz başınıza iş açabilir.

Boğa burçları veya Boğa yükselenler

Burcunuzda gerçekleşecek Dolunay, bir süredir sabrettiğiniz bir konuda birden tepkisel olmanıza neden olabilir. Yarım kalmış işleri toparlamak için güzel zamanlar, önceden başlayanlar hızlanabilir. Duygusal olarak gergin olabilirsiniz. Özellikle ilişkilerinizde iletişime dikkat etmek gerekiyor.

İkizler burcu veya İkizler yükselen

Düşmanlar, rakipler, arkanızdan iş çevirenlerin birden gölgelerden çıkmak zorunda kalacağı bir hafta yaşayabilirsiniz. Defansif olmanız, gardınızı alarak hareket etmeniz ve bu hafta boyunca kimseye koşulsuz güvenmeden, ele aldıklarınızı kontrol ederek ilerlemeye çalışın. Gider açısından dengede olmak önemli olurken, ani ve hızlı biçimde bir mülk satışı gerçekleşebilir.

Yengeç Burcu veya Yengeç yükselen

Çevreniz, uzak akrabalar, ahbaplar veya arkadaşlarınızla ilgili gelişmelere açık bir hafta olacak. Hedeflediklerinizle ilgili ani gelişmeler olabileceği gibi, bir süredir beklettiğiniz bir durumu aktif hale getirebileceksiniz.  Salı ve Çarşamba günleri duygusal iniş çıkışlara çok açıksınız. Duygusal olarak hafta ortasını geçene kadar kendi alanlarınıza önem vermeye gayret edin.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan

Kariyer, iş, statünüz, iş alanlarınızla ilgili önemli gelişmeler yaşanabilir. Beklenmedik gelişmelere açık bir  dolunay döngüsü yaşayacaksınız. Aile ve ev arasındaki dengeye dikkat etmek koşulu ile dikkatiniz biraz daha işe dönük olmalı. Kariyeriniz bağlantılı maddi bir konu çözüm bulabilir.

Başak Burcu veya Başak Yükselen

Yabancılarla ilgili işler, eğitim konular, uzmanlaşma konuları, akademik çalışmalar, turizm işleri gibi alanlarda gelişmeler ve sonuç alma söz konusu. Duygusal olarak gergin ve tepkisel olabileceğiniz için bilhassa cumadan itibaren karşı tarafla diyaloglarınıza dikkat edin. Yanlış anlaşılmalar yüzünden olabilecek bir konunun önü tıkanabilir. İletişimde esnek olmanız önemli olacak.

Terazi Burcu veya Terazi Yükselen

Dolunay özellikle maddi konular, krediler, bankacılık işleriniz adına ilginç gelişmeler verebilir. Öte yandan ruhsal olarak iç dengelerinizi oturtmakta zorlanabilirsiniz. Aile konuları, ebeveynlerle ilgili alanlar bu hafta aktif olabilir. Planlı hareket edin ve ele aldıklarınızı akılcı şekilde çözümlemeye gayret edin.

Akrep Burcu veya Akrep Yükselen

İkili ilişkiler, eşinizle alakalı konular, birlikteliğiniz veya partneriniz odaklandığınız alanlarınız olacak. İlişkilere dönük olacak ve ilişkiniz adına duygularınızı mercek altına alacaksınız. Bu hafta kontrol etme veya kıskançlık dürtüsü ile hareket etmemek sizin için önemli. Aksi halde öfke ile kalkar ama zararla oturursunuz. Diğer yandan anlaşmalar ve sözleşmeler adına önemli gelişmeler de olabilir.

Yay Burcu veya Yay Yükselen

Çalışma ve meslekli konular, iş arkadaşlarınızla ilgili durum veya gelişmeler öne çıkarken, sağlığınıza dikkat etmek yerinde olacak. bu hafta bağışıklık sisteminize önem vermelisiniz. Günlük işleriniz, temponuz içinde atladığını veya yarım bıraktığınız bir konu tekrar revize olabilir.

Oğlak Burcu veya Oğlak Yükselen

İlişkiler, aşk hayatınız, ilişkiyi daha fazla irdeleme eğilimi dolunay sürecinde sizi en fazla etkileyebilecek alanlarınız olacak. Ayrıca çocuklar ve çocuklarla ilgili konularla da ilgilenmeniz gerekecek. Özellikle çocuk sahibi olan Oğlak burçları çocuklar ilgili konularda halledilmesi gereken işleri toparlayabileceksiniz. Aşk ve ilişkilerde ani ve keskin kararlar alabilirsiniz, konuşmalarınıza dikkat etmekte fayda var.

Kova Burcu veya Kova yükselen

Aile ve ev alanlarınız, gayrimenkul konuları, alım ve satımlar, taşınma gibi konularda bir süredir düşündüğünüz bir konuda sonuç almanız söz konusuyken, ani bir gelişme size bu alanlarınızda beklemediğiniz bir sürpriz de yapabilir. Bu hafta özellikle salı ve çarşamba günleri ev merkezli olmanız veya ailenize dönük hareket etmeniz faydanıza olacaktır.

Balık Burcu veya Balık Yükselen

Yakın çevreniz, arkadaşlar, kariyerle ilgili konular, iletişimle ilgili alanlar dolunay döngüsünde aktif olacak. İşle ilgili konuları iyi yönetmeniz ve riskli veya kritik bir kararları hayata geçirmemeniz hayrınıza olacaktır. Duygusal alanlarda ise partnerinizle birbirinizi yanlış anlama eğilimleriniz yükseliyor ki inat etmeden konuşmak veya davranmak yerinde olacaktır.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *