Vedik Astrolojiye göre 10 Mayıs Çarşamba gününün ilk saatlerinde başlayacak olan Dolunay (Purnima) 11 Mayıs Perşembe günü sabah saatlerinde tamamlanacak. Mayıs dolunayının etkisi Pazar gününden itibaren başladı ve gergin etkileri tetikleyerek uyumsuz ve fevri davranışlar içinde olmamızı tetikleyerek haftayı tamamlamamıza neden olacak. Bu nedenle özellikle 9 Mayıs Salı, 10 Mayıs Çarşamba, 11 Mayıs Perşembe günleri duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak gergin etkiler içinden geçeceğimizi bilerek, sakin kalmaya çalışmak yerinde olacak.

Ay, Swati yıldızında ve bu yıldız politika, hukuksal konular, mahkemeler, adaletle ilgili alanlarda oldukça aktiftir. Rahu ile yönetilen yıldız ani ve beklenmedik gelişmelere neden olabilir. Bu hafta mahkemeler, adalet ve hukuki konularda sürpriz gelişmeler ve beklenmedik kararlar çıkabilir. Dolunay başlangıcı haritası sırasında Lagna (Yükselen) Yay burcunda ve yetişkin avaştadan (dereceden) geçmekte Lagna yöneticisi Guru (Jüpiter) Başak burcunda ve geri hareketli bu etki eski konuları, mahkemeler, adalet ve hukuksal alanlarda önceden başlayan bir durumla ilgili yeni bir durumu getirirken beklenmedik sonuçları da tetikleyebilir. Kısacası, dolunay ülke gündemi açısından hukuksal alanlar ve mahkemeler, hakimler, savcılar, avukatlar, politikacılarla yakın alakalı konuları gündeme alırken, Güneş’in Bharani de olmasıyla keskin ve beklenmedik kararları getirebilir ( devam eden davalarla ilgili yeni kararların gelmesi, ani bir af ve benzeri kararların çıkması, yeni bir dalga halinde beklenmedik kişilerin tutuklanma veya serbest bırakılması haberleri gibi…)

Yine Dolunay başlangıç haritasına göre dolunay yükselen burcu ülke haritamızın 7.evine denk geliyor ki uluslararası ilişkiler adına ilginç gelişmeler gelebilir.

Dolunay 11 Mayıs Perşembe 00:43 (İstanbul’a göre) tamamlanıyor. Dolunay tamamlanma öncesi Ay Vişekha yıldızına geçecek. Bu yıldız oldukça sert etkileri ile bilinir ve hedefe dönük, sonuç odaklı ve huzursuzluk veren enerjiler ile içinden geçtiği zaman diliminde toplumsal ve kişisel bazda iç dalgalanmaları ve huzursuzlukları arttırır. Dolunay etkisinin halen yoğun olacağı Perşembe günü hem bu hafta için, hem de dolunay enerjisi rutininde kendimizi huzursuz hissedeceğimiz, obsesif (takıntı) eğilimlerinin artacağı etkiler var. Dolayısyla bu hafta perşembe günü duygusal ve zihinsel olarak dikkatli olmak yerinde olacak.

Dolunay enerjisi kişisel alanlarınızda hukuki konularda, uzayan bir mahkeme işinizde, hedeflediğiniz bir konuda, uzun süredir beklediğiniz bir girişimin sonucu almak adına destekli ama iç huzursuzlukları, gerginlikleri, ani sürpriz gelişmeleri de beraberinde getirme eğiliminde ki özellikle Terazi ve Akrep burçları bu hafta öfke ile hareket etmemeli, sakin olmalı ve takıntılı bir biçimde bir ilişkiyi, işi veya durumu odak merkezi haline getirmemeli. Dolunay en yoğun Terazi, Akrep, Boğa ve Koç burçlarını etkileyecek. Çarşamba günü Terazi ve Koçlar, Perşembe ve Cuma günleri Akrep ve Boğa’lar daha yoğun etkilenebilirler.

Swati ve Visakha yıldızlarının aktif olacağı dolunay sürecinde piyasalar açısından dengesiz etkiler, ani iniş çıkışlar söz konusu. Bu hafta riskli finansal adımlarda dikkatli olmak gerekiyor. Yönetim kademelerindeki kişilerden garip açıklamalar, spekülatif konuşmalar gelebilir. Diğer yandan iklimsel olarak ani ve dengesiz yağışlar tarım alanları ve sel riski taşıyan bölgeler, yerleşim yerleri açısından risk teşkil etmekte.

Bir süredir devam eden Merkür gerilemesinin ardından güncel hayatlarımızda devam eden duraksama, ilerleyememe durumları artık bitiyor. Bu hafta Pazartesiden itibaren Gandanta noktasından çıkan Merkür, iyice hızlanarak engellediklerini bize geri verebilir. Ticari konular, maddi alanlar, iletişimde yaşadığımız sıkıntılar toparlanmaya başlıyor fakat bu hafta Çarşamba ve Perşembe günleri önemli ve sonuçları uzun vadeye yayılacak konuları başlatmayın bekleyin. İntikam ve ders verme duygusuyla mücadeleye girişmemeye bakın. Daha esnek ve biraz da politik, akılcı olunması gereken bir hafta geçirmekteyiz. Öfke ile kalkan zararla oturabilir. Sabırlı olmanız ve acele etmemeniz durumunda Dolunay size uzun süredir beklediğiniz bir ilişki, hukuki konular, önemli bir anlaşma, uzlaşmanız gereken bir kişi veya işle ilgili gelişmeler verebilir. Dolunayın keskin tarafında kalmazsanız işleri düzene koymak ve gelen fırsatları doğru değerlendirmek şansımız yüksek olabilir. Aksi durumda takıntılara kapılıp, ası meseleden uzaklaşarak özellikle ikili ilişkilerde diyalogları savaşa, mücadeleye çevirirseniz, kimsenin kazanamayacağı bir muharebenin ortasında kendinizi bulabilirsiniz.

Mayıs ayı burç yorumlarımı Mayıs 2017 Aylık yorumlarım bölümünden okuyabilirsiniz.

BURÇLARA GÖRE DOLUNAY VE HAFTANIN ENERJİLERİNİN YANSIMALARI :KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

Karşı burcunuzda gerçekleşen Dolunay, ilişkiler, ikili her türlü ilişkiniz ki buna çevrenizde temas halinde olduğunuz arkadaş veya benzeri kişilerde dahil, ortaklı işleriniz, iş ortaklıklarınız, eşiniz veya partnerinizle alakalı sürpriz ve ani gelişen durumlar yaşanabilir. Görüşme içinde olduğunuz bir iş veya benzeri proje çalışması varsa sonuçlandırabilirsiniz. Aksilikleri daha doğrusu çıkabilecek krizleri çok iyi yönetmeniz gerekmekte. Bu hafta fırsatlar ve işler açısından güzel gelişmeler yaşanabilir ancak bir yandan da olası gerginlikleri yönetmek ve planlı hareket etmek zor olabilir. Meseleleri kişisel algılamayın ve karşınızdaki kişiyle hemen mücadeleye geçmemeye bakın.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

İş ve mesleki konularda belirsizlikler netleşecek. Bekleyen, ilerlemeyen bir konu veya durum varsa, çözmeniz adına güzel fırsatlar çıkacak. Maddi konularda bir süredir devam eden darlıklar veya sorunlar adına da çözümler bulma şansınız var. Ancak bu hafta dolunay etkisi boyunca özellikle Cuma gününe kadar kişisel alanlar, duygusal konular karşı cinsle olan diyaloglarda dikkatli olmalısınız. Zihninizi bu hafta günlük iş rutinine dönük tutmaya çalışın. Duygusal olarak gelgitler, sevdiğinizle ilgili takıntılı fikirlerle kendinizi veya karşı tarafı yormayın. Partnerinizden beklemediğiniz tepkiler alabilirsiniz. Sizi bir süredir rahatsız eden bir konuyu masaya yatırmak, çözmeye çalışmak, uzlaşma sağlamak adına etkiler bilhassa Çarşamba ve Perşembe günleri çok da uygun değil. Bu iki günü daha çok günlük rutinlerinizle ve mümkünse kendinizle geçirmeye çalışın.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Aşk ve ilişkiler adına hızlı gelişmeler olabilir. Bu hafta ilişkiniz adına aldığınız bir kararı uygulamaya geçirmek, çözülmemiş olduğuna inandığınız bir konuyu masaya yatırmak, yüzleşmek isteyebilirsiniz. Dolunay ilişkiler ve tarafların birbirini anlaması adına rahat ve akıcı etkiler barındırmıyor. Bu nedenle ilişkinizdeki bir sorunu çözmeye çalışırken, durum beklemediğiniz bir alana kayabilir. Kişisel konular, kişisel gelişim, güzellik veya benzeri kendinizle ilgili bir adım atmak, eksiklerinizi tamamlamak, toparlamak istediklerinizi halletmek adına etkiler çok güzel ancak duygusal ilişkilerde dikkatli olmak yerinde olacak. Çocuklar, çocuğunuzla ilgili bir konuda farkında olmadığınız bir durumu fark edebilirsiniz. Çocuk sahibi İkizler için çocuklarıyla ilgili konulara odaklanmak söz konusu.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

Bu hafta dolunay etkisiyle dikkatiniz daha çok aile ve ev alanlarınızda olacak. Ebeveynler, ebeveynlerle ilgili konular, eviniz, yuvanızla ilgili bir süredir beklettiğiniz veya çözmediğiniz konular sonuçlanabilir. Duygusal olarak sizi hassas kılacak bir dolunay süreci yaşanabilir. Özellikle Çarşamba ve Perşembe günleri iç huzursuzluklarınızın, dalgalanmaların arttığınız hissedebilirsiniz. Sakin olmaya çalışırken, yaşam alanlarınızda huzura, genel enerjinin dengeli akmasına önem verin. Size ek yük getiren kişi veya sorumluluklardan uzak durmaya gayret edin. Taşınma, evinizle ilgili bir karar alma, bekleyen bir konunun hızlanması söz konusu. Diğer yandan ebeveynlerinizin sağlıkları veya onlarla ilgili konuların gündemde kalması da söz konusu. Hafta boyunca bilhassa Salı ile Perşembe arası planlı hareket etmek, fiziksel olarak kendinizi yormamaya çalışmak ve ağır iş ve konuları bu aralığa bırakmamak yerinde olur.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Yakın çevreniz, arkadaşlar, dostlar, kardeşler, komşular gibi yakın kontak kurduğunuz kişilerle diyaloglarınıza bu hafta bilhassa Çarşamba ve Perşembe günleri daha fazla olmak üzere dikkat etmekte fayda var. Diyaloglarda birbirinizi yanlış anlama potansiyeliniz yüksek. Tartışmaları büyütmeyin ve sakin olmaya özen gösterin. Üstleriniz ve yöneticilerinizle olan diyaloglarda yine özenli ve mesafeli olmak yerinde olacaktır. Diğer yandan bir süredir üstünde çalıştığınız, sonuç almayı beklediğiniz bir konuda ilerlemek, aniden gelişme kaydetmek söz konusu. Çarşamba ve Perşembe günleri ilişkiler ve diyaloglar açısından daha ılımlı olmak kaydıyla dolunay sürecinde sonuçlandırmak istediklerinizi nihai kararlara bağlayabilirsiniz. Hareketli bir hafta yaşanabilir. Fiziksel olarak kendinizi yormadan ve dinlenerek işlerinizi ele almak doğru olacak.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Maddi konular, parasal işler, finansal alanlarda hızlanma, bekleyen konuların hal olması söz konusu. Dolunay sürecinde özellikle hafta ortası Çarşamba ve Perşembe günleri sözlü iletişiminize, yakın çevreniz ve arkadaşlarınızla olan konuşmalarınıza özen göstermek yerinde olacaktır. Küçük bir tartışma aniden büyüyebileceği gibi, haklı olduğunuz bir alanda fazla fevri tepki vermeniz sizi haksız duruma düşürebilir, dikkatli olun. Bankacılık işleri, krediler, borç alacak dengeleri açısından sonuç almaya, beklediğiniz bir kredinin veya benzer konunun hallolmasıyla rahatlama yaşanabilir. Duygusal açıdan ikili ilişkiler alanınızda yolculuğuna devam eden Venüs, ilişkiler adına daha rahat bir süreçte olduğunuza işaret etmekte. Bu hafta partnerinizle konuşmalara dikkat etmek kaydıyla duygusal alanları daha rahat geçirmeniz söz konusu.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Burcunuzda gerçekleşen Dolunay sizi içsel olarak gergin kılabilir. Huzursuz enerjiler içinde olduğunuzu, sebepsiz gerginlikler hissettiğinizi düşünebilirsiniz. Nedenini tam anlayamadığınız iç karmaşalar artabilir. Salı ve Cuma arası kendinizle çok kalmadan, takıntılı olmaktan uzak durmaya çalışırsanız sorun yaşamazsınız. Diğer yandan kariyer konuları, günlük rutinde devam eden işlerinizde beklentilerinizi, bir süredir emek verdiğiniz bir alanı sonuca ulaştırmanız söz konusu. İş alanlarında kadınlarla ilişkilerinize bilhassa Perşembe günü dikkat etmekte fayda var. Bu hafta sizin için bir türlü ilerlemeyen veya ne olacağını pek bilemediğiniz bir durumu sonuçlandırmanız olası. Duygusal alanlarda ise iç ritminiz, gerginlikleriniz yüksek seyredebilir. Fevri kararlar almaktan, sizin önemli gördüğünüz ama karşı tarafın pek de farkında olmadığı konuları büyütmekten kaçınmalısınız.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Haftanın ilk üç günü iç gerginlikler ve huzursuzluklar açısından sizi yoran enerjilerle boğuşmanız gerekebilir. Perşembe gününden itibaren rahatlamaya başlayacaksınız. Perşembeye kadar kalabalıklar içinde olmak, sosyal olmak veya sizi zorlayabilecek kişilerle temasta bulunmak destekli değil. Perşembeden itibaren rahatlayacaksınız ancak öncesinde eski konulara, olaylara takılmadan ve eski meseleleri büyütmeden hareket etmek yerinde olur. Bu hafta oyalanmak, zihninizi sizi rahatlatacak meşguliyetlerde tutmak gerekmekte. Aksi halde kendinizi sürekli bir şeylere takılmış ve gergin bulabilirsiniz. Öte yandan gizlediğiniz bir ilişki, bir durum, bilinmesini istemediğiniz bir konu aniden ortaya çıkabilir dikkatli olun.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

Hedefleriniz, yapmak istediklerinize yönelik olacağınız, sizin için önemli bir meseleyi halletme, yoluna koyma imkanı bulacağınız fırsatlar çıkabilir. Bir yandan da sosyal çevre, arkadaşlar ve onlarla ilgili konularda gündeminizde olabilir. Bir arkadaşınızla ilgili bilmediğiniz bir konuyu öğrenme, sizden gizlenmiş bir durumu fark etme söz konusu. Hızlı gelişmelerin yaşanacağı bir hafta geçirirken, aynı anda bir çok işi çözmek, ele aldıklarınızı büyük resimden görmek zorunda kalmak söz konusu. Durumlara sadece kendi açınızdan bakmadan, karşı tarafı da dinlemek veya tam içeriğini bilmediğiniz konulara müdahil olmamak yerinde olur. Bilhassa arkadaşlık ilişkilerinde veya arkadaş gruplarında emin olmadığınız konularda sadece size söylenenlere göre hareket etmeyin.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Özellikle Oğlak yükselenler için kariyer ve iş alanları adına hareketli bir döngü söz konusu. İşinizle ilgili bir süredir yüzleşmediğiniz bir durum sonuca ulaşabilir. Veya zor giden bir iş veya proje bitebilir. Kariyer konularını aktif edecek olan dolunay bulanık veya tam göremediğiniz alanlarda sonuç almanıza veya durumların netleşmesine neden olacak. Diyaloglarınıza özellikle iş alanlarda üstlerinizle ilişkilerinize dikkat etmek yerinde olacaktır. İş arkadaşlarınızla ilgili bir konuda arada kalabilir, seçim yapmaya zorlanabilirsiniz. Objektif olmaya çalışmak ve stratejik davranmaya gayret etmek bu hafta özellikle kişisel alanlarınızda sizin için önemli. İlişkiniz varsa, partneriniz veya eşinizle bu hafta ani bir kararla ufak bir seyahat planlayabilirsiniz.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Eğitim, yurtdışı, yolculuklar, sizin için önemli bir projeyle ilgili beklenmedik sonuçlar alabilirsiniz. Bir süredir aksayan, ilerlemeyen hukuki bir konuda önemli gelişmeler yaşanabilir. Duygusal konularda ihtiraslı, sabırsız ve sonuç odaklı davranma, partnerinizi veya beraber olduğunuzu kişiyi bu anlamda şaşırtmanız söz konusu. Sakin ve akılcı hareket etmek ve karşı tarafın duygularını da hesaba katarak ilerlemeniz hafta boyunca önemli olacak. Eğitimle ilgili bir karar veya bir süredir beklettiğiniz, cesaret edemediğiniz bir konu aniden aktive olabilir. Güncel hayatınızda veya işinizle ilgili konularda partneriniz onunla iş arasında seçim yapmanızı isteyebilir. Veya sosyal çevreniz, bir arkadaşınızla parneriniz arasında kalabilirsiniz. Stratejik ilerlemeli ve dengeli olmaya gayret etmelisiniz. Seçimlere zorlanabileceğiniz bir dolunay döngüsü yaşayacaksınız.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

Spritüel konular, ruhsal açılımlar, eğitim ve benzeri alanlarda aktif bir haftanız var. Bir süredir üzerinde düşündüğünüz veya emek verdiğiniz konularda önemli gelişmelerin başlangıçlarını yaşamanız veya sonuç almaya başlamanız olası. Duygusal iniş çıkışlara, bir durumdan diğerine çabuk geçmenizi, iç huzursuzlukları, alınganlıkları arttıran bir dolunay süreci olacak sizin için. Kendinizi fazla dinlemeden ve detayda kaybolmadan, konuşmaları, davranışları kişiselleştirmeden bu haftayı yönetmek akıllıca olacaktır. İlişkiler ve aşk hayatınızda ani dönüşümlere açıksınız. Sezgileriniz çok yükseliyor ve daha önce görmediğiniz bir durumu aniden fark etmeniz olası. Mantıktan ayrılmadan ama sezgilerinizin size fısıldadıklarına da kulak vererek hareket etmeniz doğru olacaktır.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

 1. Sinan Sokmen 8 Mayıs, 2017 at 01:16 Cevapla

  Sevgili Şebnem EKŞİB

  Bu harikulade detaylı burçlar açıklamanıza çok teşekkürlerimi ve takdir duygularımı sunuyorum,
  Okuyucularınıza sunduğunuz bu güzel yorumların sizin içinde olmasını esenlikler getirmesini
  diliyorum..

  Sinan Sökmen

 2. Ozlem 10 Mayıs, 2017 at 01:38 Cevapla

  Şebnem hanım 10 MAYISTA kira kontratı yapacaktık annem için şimdi yazınızı okudum çarşamba perşembe dikkat diyorsunuz kafam.karisti bekleyelim mi ama evi kaçırma durumuda var kaporamızda yanabilir cuma günü kadar bekleyip cuma yapsam olurmu acil cevap bekliyorum teşekkür ederim şimdiden

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *