Evrenden Gelen Mesajlar, Tutulma Zamanları

Tutulmalar döngü tamamlamalarıdır. Bir sürecin ve döngünün kapanması ile doğrudan bağlantıları vardır. Tutulmaların astrolojideki argümanları Ay ve Güneş yani ışıklar ile Rahu ve Ketu yani kaderin aktörleri büyük oyun kurucular gökyüzünde birleştiğinde sonuçları uzun vadeye yayılan önemli olayları ya tetikler, ya da ortaya dökerler.

11 Ağustos Güneş Tutulması öğle saatlerinde gerçekleşiyor ve uzun süredir devam eden gökyüzü sinyalleri tutulmanın bir gün öncesinde, 10 Ağustostan itibaren artık neon ışıkları gibi her şeyi tüm çıplaklığı ile parlattı.

Tutulma Türkiye’nin para alanında gerçekleşiyor. Neyi tamamlıyor, 1999 yılı ağustos tutulması ile aynı derecede, gökyüzünde aynı burç yükselirken 19 yıllık bir döngüyü tamamlıyor. 11 Ağustos 99 güneş tutulması ve sonrası gerçekleşen deprem nedeniyle o tutulmanın asıl etkisi olan finansal zorluklar bir anlamda arka planda kalmış ve deprem nedeniyle ülke kriz yaşadık sanılmıştı. Oysa 99 güneş tutulması da yine aynı noktada para alanlarımızı ve ülke değerlerimizi tetiklemişti. Maalesef benzer o döngüdeki derslerimizi tam  alamadan ilerlediğimiz için 19 yıl sonra yine yeniden deneyimliyoruz.

Evrensel kurallar der ki; Enerji boşluk arar..

Gökyüzü der ki; 9 ve 19 yıllık döngüler halinde seni derslerinden sınavdan geçiririm. Öğrenmediğin dersler varsa sınıfta kalırsın. Sınav zamanları ise tutulma döngüleridir.

Finans kuralları der ki; Üretmezsen, başkalarına bağımlı yaşarsan, er geç krizleri tadarsın.

İçinden geçtiğimiz ve görünen o ki geçmeye de devam edeceğimiz ekonomik kriz sadece Amerika’nın bize açtığı soğuk savaş ile bağlantılı değil. Sinyaller çok önceden net şekilde gelmişti. 2017’den bu yana Satürn ülke haritamızda uluslararası arenayı gösteren alanda seyri alemde. Ve bu alemden 2020 başına da kadar da çıkmayacak. Başka ülkelerle olan ilişkilerimizi yeniden inşa etmeye zorluyor bizi. Ketu ise 8.evimizde dönüşümlerden geçeceğimizi yine 2017 sonbaharından itibaren geldiği 8.evdeki sevimsiz duruşu ile bize hatırlatmakta. 2019 Nisan’a kadar Rahu para alanımızda ve 2019 tutulmaları Türkiye’den izlenebilecek ve üstüne Ocak ayında ki Güneş tutulması Pluto kavuşumunda ve ülkemiz 7.evini tetikliyor ki bu ev uluslararası camia ile ilişkilerimiz, iş ortaklarımızla kontaklarımız anlamına gelmekte.

Yani; Amerika ile yaşadığımız sorunlar ve bir anlamda bize yürütülen soğuk savaşın asıl rövanşı Ocak ayı tutulmaları ile geliyor. Dış politikamızı gösteren alanda şu anda hayli sıkıntılı bir nadi, yani etkileşimden ilerleyen Satürn Aralık 2018 den itibaren bu alanda biraz daha rahatlar. Yıl sonuna kadar Amerika ve hatta dikkat etmezsek başka ülkelerle ilişkilerde ciddi diplomasi sıkıntıları ve bize uygulanan yaptırımlarla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Tüm bu argümanlar hem ekonomik kriz hem de dış ilişkilerde yaşanan gerginliklerin 2019 Nisan ayına kadar devam edeceğini göstermekte. Esasen bu tutulma 2021’e kadar sürecek ekonomik olarak çok hassas bir dönemin başlangıcı.

Bu süreçte ne öğreneceğiz…

Kendi iç kaynaklarımızı, üretim politikalarımızı, dış alımlardaki girdi fazlasını yeniden yapılandırmak zorunda kalacağız. 2020 yılından itibaren ülkemizde sanayi yeniden yükselmeye ve sanayi ve üretim politikaları yeniden öne geçmeye veya bu alanda yapılanma başlayacak.

Her tutulma bir ders niteliğindedir. Zira başta da aktardığım gibi bunlar döngü kapatma süreçleridir. Bir önceki döngüde almadığınız dersleri katlanarak yeniden yaşarsınız. 19 yıl aynı noktada, aynı derecede gerçekleşen tutulmada fazla bir ders almamışız ki şimdi yeniden aynı sorunlarla karşı karşıyayız.

Tutulma 6 aylık bir süreci yoğun etkileyecek. Ancak 6 ay sonra her şey düzelir demek çok zor zira Ocak ayında yeniden ekonomi ve dış ilişkiler odaklı yeni tutulmalar var. Diğer yandan yakın planda Eylül ayı gerilemelerin biteceği ve Venüs’ün Vedik Astroloji de daha rahat bir burca gireceği zamanlar var ki kısa sürede bir nefes alma ve rahatlama Eylül ayında olabilir olarak dikkat çekiyor. Ekim ise Venüs Retro ya geçiyor ki Kasım ortasına kadar yine parasal konularda gergin görünümler içinde olacak.

Önümüzdeki kısa vadeli dönemde ise özellikle Ağustos ayında hatta tutulma sonrası 10 günlük süreçte sert yaptırımlar, vergiler gelebilir. Ülkemiz haritasında vergileri gösteren alandan ilerleyen Ketu bu alanı zorlarken, Mars ile kontağı sert kararlar, zamlar ve vergilerin gelebileceğine işaret ediyor. Ülkemiz natal haritasındaki Mars ise transit Satürn ile zor bir kontak kurmaya bir süre daha devam edecek. Dönüşüm etkileri güçlü bir sonbahar bizi bekliyor.

11 Ağustos 2018 Güneş Tutulması Vedik Astroloji’de Aşleşha yıldızında gerçekleşiyor. Kadim bilgiler bu yıldızdan Güneş ve Ay geçerken toplumsal kaygıları arttıracak olaylara ve durumlara işaret eder. Genel olarak da kaygı artar ve halk kendini korumasız ve kontrol edemediği olaylar içinde hissedebilir veya yaşanabilir. Bu nedenle tutulma süreci ve takip eden Ağustos sonuna kadar olan dönemde inançlarınızı ve ümidinizi kaybetmeden dönemi yönetmek önemli olacak. Tutulma döngüleri anlamak ve idrak etmek üzerine baskın enerjiler verir. Güneş tutulması her şeyi ortaya döken ve ne varsa ortada bırakan bir etkidedir. Ortaya çıkanla yüzleşmek ve korkmadan devam edebilmek önemlidir. Aileye, sevdiklerimize dönük olmak, bir olmak, bir arada olmak çok önemli. Kendi küçük alanlarımızda ve kendimizi nerede güvenli hissediyorsak o noktada durarak, sınırları çok zorlamamak gerekmekte.

Bireysel haritalarımızda ise bu süreçte “Kandaka” ve “Sadesati” dönemi geçiren, Ay burcu (Vedik Astroloji de tabi) Başak, Yay, Akrep, Balık ve Oğlak olanlar önümüzdeki 6 aylık dilimi dikkatli geçirmeliler. Riskleri dikkatli yönetmeliler.

Yengeç ve Oğlak yükselenler veya ay burçları bu alanda olanlar ise aile, ev, ilişkiler, ortaklı alanlar, duygusal konularda önemli bir döngü tamamlıyorlar.

Tutulma Döngüsünün Burçlara Yansımasına Göz Atacak Olursak;

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç    

Aile ve ebeveynlerinizle ilgili konular, kariyer ve iş hayatınızla ilgili durumlar, gelişmeler bu süreçte daha fazla odaklanacağınız alanlar arasında olacak. Jüpiter ortaklı alanlar ve ikili ilişkilerde sizin bir anlamda arkanızı topluyor ama Kasım’dan itibaren farklı para kaynaklarına yönelme, iş değiştirme ya da bir süredir üzerinde düşündüğünüz farklı alanları deneyimlemeye yönelebilirsiniz. Mars Retro su kariyer alanınız, evliliğiniz veya toplumsal statünüz adına Ekim ayına kadar temponuzu yüksek tutacak. Sakin olmalı ve acele kararlardan, düşünmeden hareket etmekten uzak durmalısınız. Aile ve ebeveynleriniz önünüzdeki iki aylık dönemde ilgilenmeniz gereken konular arasında olabilir.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Yakın çevrenizle bağlantılı konular odak noktanız olacak bu süreçte. Kardeşler, yakın arkadaşlar gibi… Diğer yandan girişimleriniz, yapmak istedikleriniz veya beklettiklerinizle ilgili çeşitli fırsatlar gelebilir. Eylül den itibaren daha rahat hareket edeceksiniz ama ağustos ayında girişimlerinize dikkat edin. Mesleki konularda beklentileriniz, planlarınız varsa yine adım atmak için burcunuz yöneticisi Venüs’ün Eylül ayında meslek alanınızda Jüpiter ile yapacağı özel kontağı bekleyin. Kasımdan itibaren karşı alanınıza geçecek olan Venüs ile ilişkiler, ortaklı işler ve yurtdışı alanlarınızda beklentileriniz varsa destek almaya başlayacaksınız. Yine Kasımdan itibaren iş ve mesleki konularda ilginç teklifler gelebilir. Yurtdışı kontaklarınızda açılmalar yaşanabilir.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

Değerleriniz, değer verdiklerinizle ilgili tutulma süreciyle birlikte bakış açınız değişiyor olabilir. Bir süredir önem verdiğiniz şeylerden uzaklaşma, farklı arayışlara girme, kararlar almaya yöneliyor olabilirsiniz. Maddi konularda, başkalarından gelecek kaynaklar açısından değişim döneminden geçiyorsunuz. Bu süreçte maddi alanlarda riske girmeden hareket edin. Bireysel haritanızın etkilerine göre önemli fırsatlar da gelebilir, devam eden maddi konularda engellerle de karşılaşabilirsiniz. Diğer yandan mesleki alanlarda Ekim sonuna kadar sabırlı olur ve yarım işlerinizi bitirebilirseniz, yeni yıla iş konularında gelişme ve büyüme ile girmeniz olası. Tutulma döneminde en büyük gelişme hayata bakışınızı değiştirerek bir anlamda değer verdiklerinizi yeniden gözden geçirme şeklinde olacak.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Vedik Astrolojiye göre burcunuzda gerçekleşen tutulma serisi esasen 2019 da devam edecek. Önemli bir döngü tamamlarken, sağlığa ve beden gücünüze dikkat etmeniz yerinde olur. Korunma iç güdünüzü arttıran bu tutulma, kendinizi güvende hissetme ihtiyacınızı da yükselti. Bir süredir cesaret edemediğiniz konularda artık daha güçlü bir duruş içinde olmanız, kararlı olmanız veya adım atmanız olası. Tutulma etkileri birçok argümanla bağlantılı olduğu için ilişkiler ve hayata bakışınız başta olmak üzere değişim döneminden geçmektesiniz. Kasım ayına kadar özelikle Ağustos sonuna kadar eşiniz, partnerinizle ilişkilerde ve varsa iş ortaklıklarınızda dikkatli olmakta fayda var. Duygusal alanlarda Eylülden itibaren daha rahat bir döngünüz başlayacak.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

İç dünyanızda kendinizi karışık hissediyor olabilirsiniz. Tutulma süreci görmeniz gerekenlerle sizi yüzleştirerek, dost düşman ayrımı yapmanıza neden oldu. Bu döngü de özellikle ilişkiler ve yakın çevreniz, arkadaşlar veya güvendiğiniz insanlarla ilgili fark etmeniz gerekenleri anlamak zorunda kaldınız. Bu döngü Ocak ayına kadar devam ederken, Ağustos ayı boyunca duygusal konularda şartları zorlamayın ve kendinizi başkalarının yükleri veya işleri ile yormayın. Sizin için radikal kararlar almadan daha çok rutin konulara yönelmek kısa vadede daha akılcı olacaktır. Eylülden itibaren çevrenizden gelecek destekler artarken, ummadığınız insanlarla ilginç kontaklara girebilirsiniz.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Hayatınızdaki hedefler, beklentileriniz, yapmak istediklerinizle ilgili planlarınızın değiştiği bir süreç geçirirken, bu değişimi kendi değişiminiz ve hayata bakışınızı dönüştürmenizle birleştirmektesiniz. Aile ve yakın çevrenizle ilgili maddi ve manevi özel deneyimler yaşarken, etrafınızdaki kişileri azaltma, daha az ama daha güvenilir bulduğunuz kişilerle bir arada olma ihtiyacınız da artmakta. Ev, yuva, ailevi konular ve ebeveynlerinizle ilgili alanlarda önemli sınavlarınız olabilir ve kısa vadede hem yakın çevrenizle olan maddi kontak ve beklentilerinize, hem de iş ve kariyer konularında almayı planladığınız risklere dikkat edin.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Kariyer alanınızda dönüşüm döneminden geçmektesiniz. Tutulma yükselen veya ay burçları Terazi olanların işe ve kariyer bakışlarını değiştirmeye başlarken, daha farklı fikirlere açık olduğunuz, hep yaptığınız, kanıksadığınız konulardan uzaklaşmak istediğiniz özel bir döngüden geçmektesiniz. İş alanlarınızda sakin olup, planlı hareket etmeniz gereken bir süreç var önünüzde. Teklifler, yeni olanaklar açılabilir ancak gerçekte neyi yapmak istediğinizi sorgulayarak, sorumluluklarınızı yeniden gözden geçirdiğiniz bir süreci de deneyimlemektesiniz. Duygusal konularda gelişmeler ve ilerleme daha çok Eylül ayından itibaren başlayabilir ve bu süreçte ilişkilerde acele etmeden temkinli olmakta fayda var.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

Hayata bakışınızı yeniden ele alırken, yakın çevreniz, kardeşler ve girişimler alanında konaklayan Retro Mars ile eski sorunlar, halletmeniz, bitirmeniz gerekenler sıklıkla önünüze geliyor olabilir. Eğitimler, kişisel gelişim, yabancılarla ilgili konular, bir süredir planlarınız dışında ilerleyen işleri toparlamak, neyi ne kadar istediğinizi organize etmek adına tutulma dönemi ve ağustos ayı önemli fırsatlar getirebilir. Bu dönemde ilerleyemediğiniz konulara değil, tamamlamanız veya yüzleşmeniz gerekenlere odaklanmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Kasıma kadar olan dönemde iç mutluluğunuz, zevk aldığınız şeyler azalmış hissinde olabilirsiniz. Kasımdan itibaren genişlemek ve ilerlemek istediğiniz alanlarda daha rahat hareket edebilecek, duygusal alanlar dahil isteklerinizi gerçekleştirmekte fırsatlar yakalayabileceksiniz.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Vedik Astrolojiye göre yükselen burçları Yay olanlar sorumluluklarının arttığı, bir çok sorunu çözmeyi öğrendikleri ve hayata bakışlarını adeta yeniden resetledikleri bir dönem geçirmekteler. Satürn ele aldıklarınızı zorluklarla veriyor olabilir ama çok özel tecrübelerde elde ediyorsunuz. Hedefleriniz genişledi, fırsatlar da gelebiliyor ama sonuç alırken unutmayın ki daha uzun süre Satürn size aşmanız gereken zorlukları da tattıracak. Tutulma değişime uyum sağlamayı öğretiyor size. Maddi konularda daha dikkatli olmayı ve kaynaklarınızı planlı kullanmayı deneyimliyorsunuz. Bu süreçte elde ettiklerinizin kıymetini bilmeyi anlıyorsunuz.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

İlişkiler alanınızı hareketlendiren tutulma, iş ortaklıkları, yeni projeler ve tüm ikili dengeleri organize etmeyi öğretiyor size. Tüm bu alanlardaki bakış açınız değişip, dönüşürken, planlama yapmak, katı kararlar almak için koşullar uygun değil. Planlar değişebilir. Yeni gelişmeler nedeniyle ani manevralar yapmayı öğrenebilirsiniz. Neyi öğrendiğinize odaklanın ve kaçırdıklarınıza değil, elde ettiklerinize dikkatinizi verin. Hedeflerinize ulaşmak için eylülden itibaren daha kısmetli bir döneme giriyorsunuz. Ağustos ise tutulma enerjileri ile hayatınızı sıklıkla bloke etme eğiliminde olsa da bu süreci sakin ve dengede kalarak geçirmelisiniz.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Çalışma ve mesleki alanlarda farklı konuları öğrenme, deneyimleme etkisini veren bir tutulma süreciniz var. Öncelikle gündelik koşturma ve rutin içinde sağlığınıza, kendi dengelerinize özen gösterin. Yavaşlıyor, ilerleyemiyor gibi hissettiğiniz bir çok alanda daha önce görmediğiniz noktaları görmek durumunda kaldığınız fark edeceksiniz. İlişkiler ve aşk alanında duygusal ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz değişirken, Ağustos boyunca partner ile iletişiminize dikkat edin. Kaygılara yenilmeden bu süreci zorlamadan ilerlemeniz önemli olacak. İş alanlarında yeni yatırımlar veya projeleri hayata geçirmek için de yine Eylülden itibaren harekete geçmek daha doğru olabilir.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Aşk ve ilişkiler, duygusal konularda önemli deneyimler aldığınız, bir anlamda bir döngüyü tamamlayarak tutulma ile olgunlaştığınız bir dönem geçirmektesiniz. İlişkiler adına radikal kararlar alabilir, kontrol edemediğiniz değişimler yaşayabilirsiniz ama sakin olmak, acele etmeden adım atmak önemli olacak. Diğer yandan çocuk sahibi iseniz yine tutulma süreci çocuklarınız veya çocuğunuzla ilgili konulara odaklanmanıza neden olabilir. Çocuk sahibi olmaya karar vermek, var olanın hayatında önemli bir değişimi fark etmek veya buna ortak olmak söz konusu. Genel iş ve kariyer beklentilerinizde Kasım aralık döngüsüne kadar olan süreçte biraz daha sabırlı ve mantıklı davranmak gerekecek. Yılın sonuna doğru iş alanlarında bilhassa çalışan Balık yükselenlerin veya ay burcu Balık olanların önemli dönüşümler yaşamaları olası.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *