15 Şubat Güneş Tutulması İle 19 Yıllık Döngü Kapanıyor

Tutulmalar gökyüzünde enerjilerin ani ve kontrolsüz şekilde açığa çıktığı hayli önemsenen döngülerden biridir ve binlerce yıldır kahinler, astrologlar hatta uzay bilimciler tarafından ilgiyle izlenirler. Vedik Astroloji tutulma süreçlerine oldukça önem verir. Bu kadim astroloji kendi çıkış topraklarında IŞIK anlamına gelen JYOTİSH olarak adlandırılır. Vedik sisteminde ışık bu denli önemli olunca haliyle yaşadığımız yerkürenin iki önemli ışık kaynağı olan AY ile GÜNEŞ ve onların her türlü etkileşimleri çok önemli bir hale gelmektedir.

2018 genel olarak karışık bir sene olma yolunda özel etkilere gebe bir süreci başlattı. Bu yılın enerjileri ülkemiz ve Dünya açısından hızlı ve karışık, aynı zamanda dualite yani ikilemlere, hangi yöne gideceğimizi bilememe hallerine hepimizi açık tutacak durumlar barındırmakta. Yılın hemen başında gerçekleşen ilk tutulma AY tutulması 31 Ocakta gerçekleşti ve 15 Şubat 2018 Güneş Tutulması ile yılın ilk tutulma serisi tamamlanacak ve yaz aylarına kadar etkisini güçlü şekilde hissettirecek.  Yaz aylarında ise Temmuz da yenilenen tutulma serisi ile yılın kalanına geçiş yapacağız.

Tutulmalar bir yıllık döngüde ana majör planda ne yapacağımızı, o yılın ana temasının ne olacağını aktarırlar. Ay tutulmaları dişil enerji ve kadınlarla daha yoğun şekilde bağdaştırılırken, Güneş tutulmaları daha çok eril enerji ile iç içedir ve erkekleri biraz daha yoğun etkileyebilir.

2018 yılının tutulmaları Vedik Astrolojiye göre ülke haritamızda parasal alanlar, değerlerimiz, bankacılık sektörü, paramızın değeri, halkın alım gücü yani ülke adına para ve finansın içine ne giriyorsa hepsini bağlayan konuları etkileyecek bölümde gerçekleşiyor.  Tutulmaların gerçekleşeceği yerler finansal alanlar, bankacılık sektörü kadar vergiler, faiz oranları, ülke borçları, hisse senetleri sigorta şirketleri, yabancı ülkelerle finansal ilişkiler, örtülü kaynaklar, gizli örgütler, istihbarat birimleri, madenler, yer altı hareketleri gibi biraz daha uç noktalarda da etkili olacak. Tüm bu alanlarda vurgulu olacak 2018 tutulmaları bu yılın ana temasının bu konuları ülke gündeminde öne çıkaracağına işaret etmekte ki bu konular ağırlıklı ekonomi ve finansal konular olacak gibi görünüyor.

Bankacılık sektörüyle ilgili önemli gelişmeler ve dalgalanmalara şahit olabiliriz. Döviz kurları açısından hayli dalgalı bir sene olacak, ülke dış borç açıkları ve buna bağlı olarak vergi sistemlerinde değişiklikler veya ağır vergiler yaşanabilir. Süreç özellikle 15 Şubat tutulması ile başlarken 15 Şubat tutulması sırasında Mars’ın tutulma noktalarını görünümde tutuyor olması ani gelişmeleri hızlı biçimde gelen tamamlamaları ve olayları önümüze koyacak.

Tutulmalar sırasında tutulmalara birincil elden müdahil olan Rahu ve Ketu‘nun hangi yönünde tutulmanın gerçekleştiği önemlidir. 31 Ocak tutulması Kuzey de  Ay Rahu ile birlikteyken oluşurken, 15 Şubat Güneş tutulması Güney tarafta Ketu ile ışıkların (Güneş ve Ay) teması ile gerçekleşecek. Rahu tarafında gerçekleşecek tutulmalar dünyevi alanlarla, dünyevi konularla bağdaşıkken, Ketu bağlantılı tutulmalar ruhsal ve kadersel olayları tetiklerken, karma bağlantılı olurlar. Güneş tutulması Vedik Astrolojiye göre 3 derece Kova burcunda oluşurken, 15 Şubat 2018 Güneş Tutulmasının en önemli özelliği 16 Şubat 1999 yılında gerçekleşen Güneş tutulmasının tamamlaması olacak.

Yaklaşık 19 yıl önce aynı bu sene olduğu gibi 31 Ocak 1999 yılında başlayan Ay Tutulması serisini 16 Şubat 1999 yılında Güneş tutulması takip etmişti. İşte  1999 yılı tutulmalarının tamamlanmasına ve 19 yıllık bir kapının kapanmasına 15 Şubat döngüsü ile bir anlamda şahitlik edeceğiz. Aynı derecede 19 yıl sonra gerçekleşecek tutulma Kova, Aslan, Akrep, Boğa burçlarını Güneş, yükselen veya Ay yerleşimleri bu burçlarda olanları ilk elden etkileyecek.

Vedik Astroloji de döngüler 9 lu etkiler üzerinden yaşanır. 9 tamamlama bitirme sayısıdır. Numeroloji de 9 bir döngünün bitmesine, tamamlamalara işaret eder. 9 ve 19’lu döngüler  Rahu ve Ketu yani kadersel enerjilerimizin giriş ve çıkış kapılarıdır. 16 Şubat 1999 yılında başlayan döngü 19 yıl sonra 15 Şubat 2018 yılında aynı derecede gerçekleşen Güneş tutulması ile tamamlanıyor.

Özellikle 40 yaş ve üzeri kişiler adına 19 yıllık, 40 ya altı kişilerde 9 yıllık bir döngü tamamlanırken, kariyer, ilişkiler, aşk, para veya arzu ve istekleriniz adına yepyeni bir dönem başlamakta. Bu süreç yenilenme, eskilerden kurtulma, kendinizi bir anlamda resetlemek adına büyük fırsat olacak. Özellikle 1999 ve 2008 yıllarında başlayan sizi zorlayan veya bir şekilde mücadele ettiğiniz konularda bir dönemi kapatma süreci 15 Şubat tutulması ile yaşanacak.

15 Şubat 2018 Güneş tutulması sırasında Mars Jyeşta yıldızında Akrep burcunda bulunmakta ve tutulmaya görünüm etkisi içinde ve ani gelişmeleri tetikleme niteliğinde.

Mars ülkemiz haritasında tutulmaya görünüm yaparken yurtdışı, yabancılar, turizm, üniversiteler, inançlar ve dini merkezler ve alanları temsil eden bölümü hareketlendirecek görünmekte. Öte yandan  tutulmaya başka kimler eşlik edecek bir bakalım; Venüs 12.ev ve  5.evin lordu olarak, Merkür ise ülke yükselen yöneticisi ve 4.evin lordu olarak aktif ki bu alanlar toprak bütünlüğümüz, gayrimenkul sektörü, inşaat ve yer altı zenginliklerimiz ve yer altı hareketleri ile bağlantılıdır. Venüs ise gizli düşmanlıklar, gizli örgütler, spekülatif parasal alanlar (borsa ve döviz kurları) eğlence sektörü, çocuklar ve gençlerle ilgili alan ve konulardan sorumlu noktaları tutulma enerjilerinin içine dahil etmekte. Dolayısı ile 2018 boyunca özellikle Temmuz ayına kadar olan süreçte;   Gayrimenkul sektörü, eğence sektörü, tüm finans piyasaları, ülke döviz rezervleri ve döviz kurları, borsa ve hisse senetleri ile bağlantılı finans alanları risk altında olacak. Tabi bu etkileşimler başka bir açıdan bakarsak yer altı hareketlerine yani depremlere de dikkat etmek gerektiğini vurgulamakta ve bu süreç özellikle Mart ve Nisan aylarında deprem ve benzeri hareketlenmelerin artabileceğine işaret etmekte.

Yine tutulma sonrası başlayacak dağınık enerjiler Mart ve Nisan aylarının yakın zamanda ülke gündemi açısından en hassas dönem olacağına da işaret etmekte. Mart başına kadar Vedik Astrolojiye göre Akrep burcunda ikamet edecek olan Mars, sınır ötesi harekette Mart ayının ilk haftasının riskli etkilerine de vurgu yapmakta. Özellikle 5 Mart civarı Mars Gandanta derecesine ulaşıyor ve 9 Martta kadar da bu noktada ilerliyor. Gandanta Vedik Astroloji’de hesapladığımız hayli riskli bir dereceye işaret eder ve bu aralıkta yani 5 Mart ile 9 Mart arası askeri her türlü operasyon ve müdahale de çok dikkatli olunması gerekmekte. Bu aralık düşmanlıklar ve dış ülkelerle olan ilişkilerimiz adına da yine hassas bir dönem olarak dikkat çekmekte. Yani; Tutulma etkilerini 1 Mart ile 10 Mart arası hayli yoğun yaşayabiliriz.

15 Şubat Tutulması sabit bir burçta gerçekleşiyor ve bunun anlamı etkileri uzun yıllara dağılacak köklü değişimleri tamamlaması kadar başlatıklarını uzun zamanlara yayma (bu dönemde hayatınızda başlayan bir durum 9 yıl sürer)  eğiliminde olmasıdır. Kova burcunda olması toplumsal konuların öne çıkacağı anlamına geliyor. Bu süreç 9 yıl sürecek. 19 yıl önce başlayan dönem tamamlanırken, önümüzde 9 yıllık yeni bir kapı aralanmakta. En yoğun etki de kuşkusuz bu yıl içinde görülecek. Değişimleri başlatacak olan 15 Şubat tutulması, Şubatta başlayan olayların veya durumların sonuçlarını Temmuz ayında tamamlayacak.

Burçlar Açısından 15 Şubat 2018 Tutulması

(Vedik Astrolojiye göre Yükselen veya Ay burcunuza göre okumanızı Öneririm)

15 Şubat Güneş Tutulması bireysel hayatlarımızda sabit burçlar açısından başta Kova olmak üzere yeni bir döngünün başlayacağına işaret etmekte. Sabit burçlar; Kova, Boğa, Aslan ve Akrep burçlarıdır.

Sabit Burçlar Ve Tutulma Etkileri:

 • Akrep Burçları ani gelişmeler ve tamamlamalar içinde olacağı bir süreci deneyimleyecek. Ev ve aile konuları gayri menkul alanları, ilişkiler ve kariyer alanlarında yeni bir dönemin eşiğindeler. Mars Vedik Astrolojiye göre halen burcunuzda ilerliyor ve sizi hızlı gelişmeler içinden geçirmekte. Hareketli döneminiz Mart ortasına kadar devam edecek.
 • Boğa Burçları başta kariyer olmak üzere, evlilik başlangıçları ve sonlandırmaları gibi uç noktalarda ilişki deneyimlerine açıklar. İlişkilerle ilgili önemli bir karar aşamasında iseler sonuç almak, ilerlemek söz konusu. Kariyer ve işle ilgili tutulma günlerine dikkat etmeleri ve fevri kararlar almadan esnek olmaları önemli olacak. Uzun bir süredir beklettikleri aslında ilerlemeleri gereken bir konu veya durumda haklarını almaları, hak ettiklerine ulaşmaları da yine söz konusu.
 • Aslan Burçları, ilişkiler ortaklı alanları, iş ortaklıkları, iş görüşmeleri, sözleşme ve anlaşmalar, teklifler adına hızlı bir dönem yaşayacaklar. Ani ve beklenmedik teklifler almaları, iş veya projelerde birden gelişen olaylar veya durumlar içinde kendilerini bulmaları söz konusu. Benzer şekilde ilişkiler ve evlilikle ilgili kararlar, faaliyetler veya başlangıçlar, sonlanmalar gibi durumları bu süreçte sıklıkla deneyimleyeceksiniz.
 • Kova Burçları, bu tutulmanın assolisti sizsiniz. Tutulma hayatınızda majör değişimleri ani şekilde getirebilir. Hayatınızın bir değil, bir çok alanında güçlü değişimler sizi bekliyor. Uzun bir süredir devam eden döngünün sonuna geldiniz ve bu yeni dönem bırakmanız gerekenleri bırakıp, kendi gücünüzü yeniden fark etmenizi sağlayacak. Ev değişimleri, iş alanlarında ani gelişmeler, ilişkilerde bir süredir fark ettiğiniz konuları hayata geçirme isteğinizin artması söz konusu. Siz tutulma etkilerini 10 Şubattan itibaren 10 Martta kadar daha vurgulu hissedeceksiniz.

Öncü Burçların Tutulma Etkileri ise şöyle ;

Öncü Burçlar Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak’tır. Bu burçlar tutulmanın daha çok yaz döngüsündeki tekrarından etkilenecekler.

 • Koç Burcu, hedeflerinizi yeniden gözden geçirme süreci geçireceksiniz. Hedeflediğiniz yapmak istedikleriniz adına aniden harekete geçme, karar verme ve başlatma etkileriniz var. Hızlı gelişmeler yaşayacaksınız. Arkadaşlarınız, sosyal çevreniz adına etkin bir tutulma olacak. Yeni bir çevre, yeni sosyal alanlar, yer veya iş değiştirme, sosyal çevreyi yeniden revize etme, hayatınızda size yük olanları çıkarma söz konusu. Aile büyükleri adına da hassas bir süreç olabilir.
 • Yengeç Burcu, değişim etkileriniz başlıyor. Değişim ve dönüşüm alanınızda gerçekleşecek olan tutulma sizi yeni dinamiklere, ortamlara geçişe zorlayabilir. Alışkanlıklarınızdan, düzenli yaptıklarınızda vazgeçme veya bırakma etkileriniz hayli yoğun. Başkalarından beklediğiniz kazançlar aile veya eş kaynaklı parasal beklentileriniz adına hızlı gelişmeler olabilir. Bir süredir beklettiğiniz bir operasyon veya ameliyatla ilgili de hızlı gelişmeler yaşanabilir.
 • Terazi Burcu, İlişkiler, aşk hayatınız, duygusal konularda yepyeni bir süreç başlıyor. Uzun yıllardır devam eden bu alandaki tıkanıklıklar, ilerleyememe durumları sizi düğümlerin çözüldüğü yeni bir döngü ile bir araya getirecek. Duygusal borçların ödendiği ve ilişkilerde yeni bir perdenin aralandığı bir dönem adım atıyorsunuz. Evli iseniz çocuk veya çocuklarla ilgili hızlı gelişmeler, kararlar söz konusu.
 • Oğlak Burcu, maddi konular, finansal alanlar, değerleriniz, değer verdikleriniz adına önemli gelişmeleri size sunacak bir dönem söz konusu. Maddi konularda yeni bir döneme girdiğiniz, kazançlarınız değişirken, uzun yıllardır bekleyen duran işlerinizde açılma ve yenilenme dönemi. Ruhsal olarak değerleriniz ve değer verdiklerinizin değiştiği, kendinizi farklı duygusal tepkiler içinde bulacağınız bir süreç olacak.

Değişken burçlar ise Balık, İkizler, Başak ve Yay burçlarıdır…

 • Balık Burçları, iç dengeleri, sezgisel alanları, hayatlarından çıkarmaları, bırakmaları gerekenleri anlayıp fark edecekleri bir süreç yaşayacaklar. Tutulma özellikle yaz dönemine kadar olan süreçte Balık burçlarını duygusal alanlarda hassasiyetler verebilir. Özellikle yükselen veya ay burçları Balık olanlar bırakmak, vazgeçmekle ilgili öğrenmeleri gerekenleri önlerindeki altı aylık dönemde daha iyi fark edin öğrenecekler. Diğer yandan düşmanlar, gizli konular önünüze gelecek yakın zamanda. Fark etmediklerinize uyanma döneminden geçiyorsunuz.
 • İkizler Burçları, hayat felsefeniz, yaşama bakış açınızda uzun bir süre önce başlayan döngü bu sene taşların yerine oturmasıyla fark edişlerinizi arttırıyor. Kadersel düzlemde önemli bir tamamlama yılı vaat etmekte size bu tutulma. 2018 uzun soluklu bir döngüyü kapatıp, yeni bir döneme geçmektesiniz. Eğitim, yurtdışı veya çocuklarla ilgili konularda hayatınızda tamamlanma ve fark etme süreci size kendini hissettirecek. Aile ve ev alanlarınızla ilgili de radikal kararlar gelebilir veya bir süredir düşündüğünüz bir değişimi başlatabilirsiniz.
 • Başak Burçları, çalışma ve mesleki konular, kariyerle ilgili alanlarda tutulma sizi hareketli zamanlardan geçirecek. Ailenizde dayılar veya teyzelerle ilgili önemli gelişmeler olabilir. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir süreçten geçiyorsunuz. Yaz aylarına kadar olan dönemde sağlığınıza önem vermelisiniz. Ani değişimlerden geçebilir, özellikle iş ve meslek alanlarınızda farklı bir konuya, işe başlayabilirsiniz. İş, kariyer ve aile büyükleriyle ilgili konulara odaklanacağınız bir dönemi tutulma etkileri başlatacak.
 • Yay Burçları, girişimleriniz, atacağınız adımlar adına hızlı gelişmeler içine gireceksiniz. Radikal, sürpriz kararlar, adımlar, yeni başlangıçlar hayatınızda öne çıkacak. İlişkiler, ortaklı konular, partneriniz veya eşinizle ilgili gelişmeler yine bu dönem sizi yoğun şekilde meşgul edebilir. Tutulma etkileri kariyer, iş ve yakın çevreniz, bilhassa kardeşlerinizle ilgili konularda gelişmelere sizin de ortak olacağınız, yakın çevrenizle ilişkilerde yoğunluğun artacağı bir sürece işaret etmekte.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz

6 comments

 1. naz 4 Şubat, 2018 at 22:09 Cevapla

  Şebnem Hanım öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum
  Ben doğum tarihimi bilmiyorum ama hayatı yönlendirmede astrolojiyi takip etmek istiyorum tam burcumu bilmeyince arada kalıyorum .nasıl öğrenicem yardımcı olabilirmisiniz

 2. Mürşideözer 4 Şubat, 2018 at 22:27 Cevapla

  Mrb benvedikteki burcumu..yukselen ve ay burcumu bilmiyorum.
  09.01.1976.izmir sabah ezan okunyrken doğmuşum.banada yardımcı okursanız sevinirim tesekkürler

 3. Meral tekin 7 Şubat, 2018 at 20:46 Cevapla

  28 10 1970 14.00 15.00 arası Üsküdar doğumluyum güneş ay ve yükselen burcum nedir çok merak ediyorum yardımcı olabilirmisiniz?

 4. Gülseren 9 Şubat, 2018 at 18:49 Cevapla

  24 kasım 1949 saat 00. 10 da Konya’da doğmuşum vedik e göre ne oluyor ? cevap paranız çok sevinirim .Bu arada size hayranım ,yazılarınızı zevkle okuyorum .

 5. sevil nalbantlar 14 Şubat, 2018 at 19:15 Cevapla

  17 mart 1957 balık Denizli – Acıpayam da doğmuşum doğum saatini bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.yazılarinizi hayranlıkla okuyorum

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *