16 Eylül 2016 Ay Tutulması

Cuma günü Hint Astrolojisine göre Ay Balık ve Güneş Başak burcunda iken gerçekleşecek olan ay tutulması, toparlanmamız ve dağınık olandan ayrılarak daha organize şekilde hareket etmemiz için enerjilerin bize yeni bir aralık sunacağı bir döneme işaret etmekte.

Tutulma her ne kadar ruhsal ve içsel olarak karışık ve kendimizi kaybolmuş gibi hissetmemize neden olsa da, gitmemiz gereken nokta planlı ve akıcı hareket etmekten geçmekte. Balık dağıtan, kendimizi kurban gibi hissetmemize yol açan, net olmaktan uzaklaşma, kararsız kalma ve çabuk inanma etkileri verir. Başak ise eleştirel, daha şüpheci ve mükemmelleştiren doğasıyla, önce bir dağılma, ama ardından gelen toparlanma ve silkelenme duygularını açığa çıkaracak. İnanmak istediğinize değil, gerçeklere ve görmeniz gerekene odaklanmanız bu tutulma sürecinde hayli önemli.

Tutulma aslında (Hint Astrolojisine göre) Kova burcunda başlıyor ve tam kıvamına Balık burcunda erişiyor. Her durumda tutulma sırasında sadece Balık ve Başak burçları değil, Kova ve Aslan etkiler yüksek olan kişilerde yoğun enerjiye maruz kalacaklar.

Tutulma anı haritasında (Istanbul’a göre 22:05 de gerçekleşiyor) Mars AtmaKaraka yani en yüksek dereceye sahip gezegen. Gelişmeler açısından önümüzdeki dönem Mars etkisinin vurgulu olacağına işaret ederken, tutulma da Mars tadında olacak. Manası ani ve beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Gerginliklere karşı özelikle önümüzdeki on beş günlük süreçte tedbirli yaklaşmalıyız. Düşmeler, ani yaralanmalar, kazalara karşı keza yine dikkatli olmakta fayda var. Bu süreçte kriz yönetimlerini deneyimlemek zorunda kalabiliriz. Sakin olmak önemli olduğu kadar, ihtiyatlı davranmakta öncelikle düsturumuz olmalı. Özellikle Akrep, Boğa, Yay, Koç, Balık ve Kova burçları bu dönemde sakin ve düşünerek hareket etmeye bakın.

16 Eylül tutulması ülkemiz haritasında yönetimi, ülke topraklarını, idari alanları, üst düzey yöneticileri, ülke yöneticilerini, devlet erkanını ilgilendiren alanda gerçekleşiyor. 4.ev devrede olacağı için afetler, depremler ve yer altı alanları açısından risk mevcut. Tutulma sırasında Ay’ın içinden geçtiği takımyıldızı sert yapısı ile bilinen,esneklikten uzak ve gergin bir yıldızdır. Öncelikle sonlanmalar ile bağlantılı bu yıldız bilhassa ilişkiler, evlilikler, duygusal alanlarda ani bitişlere neden olabilir. 16 Eylül gününe yeni bir başlangıcı ve sonlandırmayı denk getirmeyin ve daha çok defansta kalmaya, kararlarınızı bu 15 günlük süreçte daha dikkatli gözden geçirmeye çalışın. Ülkemiz açısından yönetim konularında ve yönetimle ilgili kişilerde ani durumlar ve gelişmeler görülebilir. Diğer yandan tutulma anında vurgulu olacak takımyıldız (PoorvaBhadra Pada) terör olayları, örgütler,teröristler ve gizli yürütülen işlere eğilim veren bir enerjiye sahip ki başta İstanbul olmak üzere ülke açısından Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri daha yoğun olmak üzere bilhassa önümüzdeki 15 günlük süreç tehlike arz etmekte. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bu süreçte biraz daha temkinli olmalılar. Ay’ın tutulma sırasında içinden geçeceği yıldız askeri üstleri, ülke güvenliği için çalışan teşkilatlarla ilgili binaları, dini ibadet yerlerini, terminalleri, gece klüplerini, özellikle gece hizmet eden eğlence merkezlerini gösterir. Bu alanlar risk altında ve yıldızın yönü Batı ve güney doğudur.

Tutulma bireysel ilişkilerimiz adına çok hassas etkiler verecek. İş hayatınızda sorunlar yaşadığınız kişilerle keskin bitişlere ve kopmalara neden olacak tartışmaların veya gerginliklerin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Bu süreçte biriktirdiklerinizi kendinizi bile şaşırtan şekilde patlama yaşamanıza neden olabilir. Kimse ile sürtüşmeden, trafikte, ilişkilerde, ortaklı işlerde, başkalarıyla yürüttüğünüz her türlü işte daha dikkatli ve söylediğinize, konuştuğunuza özen göstererek bu süreci yönetmeniz gerekiyor. Duygusal hayatınız ve aşk ilişkilerinde ise eleştirinin dozunu iyi ayarlamak önemli olacak. Karşı tarafın da sizin kadar keskin duygular  içinde olduğunu ve herkesin ani kararlar verme eğilimi taşıdığını akınızda tutmak doğru olacaktır.

Tutulmanın Balık tarafı sizi kendi içinize yolculuğa çıkarabilir. Bugüne kadar yaptığınız fedakarlıkları, maddi manevi yüklerinizi, aldığınız sorumlulukları irdeleyebilir ve üzerinizde baskı ve yük oluşturan şeylere fazlasıyla takılabilirsiniz. Tutulma sizi özgür kılmak isteyecek. Zorlayan bir ilişkiden çıkmak, bir işten ayrılmak, bir arkadaşınızla bağları koparmak, kendi yüklerinizden sıyrılmak arzusuna dönük olacaksınız. Buraya kadar bir sorun yok aslında ama bu duygularınızı hayata geçirirken kendinizi kurban olarak hissetmek, sürekli yaptıklarınıza, verdiklerinize, ödediğiniz diyetlere odaklanmak ve iç mutsuzluklarınızı arttırmak da söz konusu. Bu süreçte kendinize acımak, üzülmek dürtüsünden uzak durun.

Ülkemiz açısından tutulmaya tekrar baktığımızda, değişken burçlarda (Balık ve Başak) gerçekleşecek olan Ay tutulması, bu dönemde alınan kararların, atılan adımların tekrar revize edileceğine işaret etmekte. Değişken burçlarda ki tutulmalar, çabuk değişen şartlara işaret eder. Yani tam tutulma devresinde başlatılan şeylere dikkat etmek gerekiyor. Basın ve medya açısından da hareketli zamanlara işaret eden tutulma, bilinen bir kişi, gazeteci veya ünlüyle ilgili ani bir haber, kayıp veya vefat haberi de duymamıza neden olabilir. Sağlık sektörüyle ilgili önümüzdeki 3 aylık süreçte dikkatli olunması gereken etkileri tetikleyen tutulma enerjisi, enfeksiyonlar, kazalar ve sakatlanmalar, cerrahi müdahaleler açısından da hassas olunacağına işaret etmekte. Mars sakıncalı bir derecede hareket etmekte ki özellikle 16-17 ve 18 Eylül boyunca enerjiler çok keskin olacak. Cuma, cumartesi ve Pazar günleri boyunca fiziksel olarak kendinize dikkat edin. Aşırı spor veya fiziksel aktiviteden uzak durun.

Tutulma sırasında yapabileceğimiz korunma ritüelleri:

Öncelikle içe dönme ve kendinizi kurban durumunda hissetme dürtüsünü artırabilecek tutulma enerjisi, iç enerjileri dengede tutmanın önemli olacağına işaret etmekte. Stresten, size ek yükler veren insan ve ortamlardan uzak durmaya çalışmak ilk adım olmalı. Bilhassa Pazartesiye kadar olan döngüde yaşam enerjiniz daha dengesiz çalışabilir. İç titreşimleri dengelemenin en iyi yollarından birisi Gül ve Gül kokusu ile çalışmaktır. Gül yağı ve Gül kokusu (gerçek gül olmak kaydıyla) size iyi gelecek korunma yöntemlerinden birisidir. Gül yağını az miktarda bilek ve kulak arkasına sürmek düşen enerjinizi tekrar toparlamak adına hızlı yöntemlerden birisidir. Mars ile ilgili dengesizliklere ise Lavanta yağı, kokusu iyi gelir. Bu süreçte mavi tonlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Mavi renk iç dengelere iyi gelen dinlendiren bir enerjiye sahiptir. Bulabilirseniz, Mavi veya tonlarında mum yakabilirsiniz. Bulamazsanız beyaz tonlarını tercih edin. Öfke duygusu, eski meselelerin sürekli aklınıza gelmesi, affedememe enerjisini daha yoğun hissedebilirsiniz. Bu duygulardan uzak durmaya ve takıntılarınıza kulak vermemeye özen gösterin. Esma uygulayabilenler için bu süreçte hiç değilse günde 145 tane “Ya Müheymin” esmasını okumak çok rahatlatıcı olacaktır. Müheymin; korunan demektir. İçsel dengeleri oturtmak için çok iyi gelen bir titreşime sahiptir. Evinizde Ametist, Selenit gibi koruma etkileri yüksek taşlar varsa, akan su ile yıkayıp yanında geceleri mum yakmak yine evin kendi dengeleri için iyi gelebilir.

Burçlara Göre 16 Eylül Tutulma Etkisi

Tutulmanın daha yoğun etkileyeceği burçlar; Balık, Başak, Aslan ve Kova burçları. Bu alanlarda yükselen, Güneş veya ay burcu olanlar veya önemli bir gezegenleri, köşe evleri bu burçlara buluşanlar elbette kendi özel haritanız bağlantısında tutulma etkilerini biraz daha yoğun hissedebilirsiniz.

Koç burcu veya yükselen Koç

Düşmanlara, rekabet ettiğiniz insanlara dikkat edin. Özellikle ilk 15 günlük süreçte ve sonrasında 3 ayık periyotta tutulma etkilerini yoğun yaşayabilirsiniz. Gizlediğiniz, bilinmesini istemediğiniz bir durum veya konu aniden su üstüne çıkabilir. İç dengeleriniz adına zorlanabilirsiniz. Önümüzdeki 15 günlük döngüde duygusal ve ruhsal olarak kendinizi dengede tutmaya çalışmak ve fevri olmaktan uzak durmaya gayret etmek sizin için önemli olacak.

Boğa Burcu veya yükselen Boğa

Hedefleriniz, planlarınız uzun vadeli yapmak istedikleriniz adına ani kararlar alma, değişiklikler yapmak söz konusu. Kendinizi yapılandırma döneminden geçiyorsunuz. Duygusal olarak hassasiyetleriniz söz konusu. Arkadaşlar, sosyal alanlarda önemli değişimler yaşanabilir. İlişkilerde yeni bir döneme geçiyorsunuz. Bu durum bir ilişkiyi bitirmek veya devam eden bir beraberliği daha ciddi bir şekille evlilik gibi dönüştürmek şeklinde olabilir.

İkizler Burcu veya Yükselen İkizler

Kariyer ve iş alanlarınız büyük bir dönüşüm etkisi başlamak üzere. Bu etki bir konuda ani gelen bitişi, işden ayrılmayı gösterebileceği gibi, beklemedik bir gelişme kariyerinizle ilgili gelişme yön değiştirme de verebilir. Bu etki tamamen kendi haritanızla bağlantılı çalışacaktır. Ancak her durumda önünüzdeki 3 aylık süreçte iş ve kariyer konuları önemli odak noktalarınızda birisi olabilir. Çalışmıyorsanız, bu etki sadece kariyer açısından değil. Tutulma esasen toplumsal statünüzle bağlantılı alanda gerçekleşiyor. Bu durum evlilik, boşanma, ani bir biçimde medeni halinizin değişimi şeklinde yine kendini gösterebilir.

Yengeç Burcu veya Yükselen Yengeç

Yabancılarla ilgili konular, yurtdışı, turizm ve benzeri alanlar, eğitim ve öğrenim konuları, kurslar, seminerler, başlatmak istediğiniz bir eğitim ve benzeri duruma aniden karar verme veya yürüttüğünüz bir konudan, işten, eğitimden ayrılma adımları hayatınızda kısa ve orta vadede yaşamı ele alış şeklinizin değişimi şeklinde kendini gösterebilir. Yakın çevrenizle ilgili konular da yine bu süreçte gündeminizde olacak.

Aslan burcu veya Yükselen Aslan

Davalar, mahkemeler, parasal konular, nafaka veya kira gelirleri, başkalarından gelecek kaynak ve benzeri maddi alanlarda önünüzdeki 3 aylık döngü ilginç gelişmelere işaret etmekte. Bu süreçte değişim ve dönüşüm enerjilerini yoğun hissedeceksiniz. Fiziksel sağlığınıza dikkat edin ve kendinizi yormadan işlerinizi planlayın. Duygusal olarak kararsızlıklar, hangi yöne gideceğinizi bilememe duygusu hakim olabilir ki özellikle önünüzdeki 3 günlük süreçte kararları uygulamaktan ziyade izlemek ve gelişmelere göre kendinize yön vermek doğru olacaktır.

Başak Burcu veya Yükselen Başak

İlişkiler, ortaklı işler, kadınlarla ilgili konular, hayatınızda ki önemli bir kadınla alakalı umulmadık değişiklikler ve durumlar yaşamanız söz konusu. Ortaklı işleriniz, ilişkileriniz, her türlü ikili ilişkiniz adına sadece duygusal hayatınızda değil, günlük yaşamda da biraz sınavlara açık bir dönem yaşanabilir. Takılmadan, esnek olmaya çalışarak bu dönemli yönetmek sizin için önemli. Diğer yandan evlilik veya eşinizle ilgili kararlar bu dönem sizi meşgul edebilir.

Terazi Burcu veya Yükselen Terazi

Bu süreçte sağlığınıza özen göstermeniz önemli olacak. Çalışma konularınız veya mesleki alanlarda ani gelen gelişmeler sizi meşgul edebilir. Çok çalışacağınız, elde edeceklerinizi efor ile alabileceğiniz bir süreç söz konusu. Ancak önemli başarılar veya sonuçlar da elde etmek durumun mükafatı olarak düşünebilir. Planlı olmalı ve kontrollü hareket etmelisiniz. Duygusal konularda hassasiyetleriniz artabilir. Daha önce önemsemediğiniz konular bu süreçte sizi daha fazla etkileme potansiyelinde.

Akrep Burcu veya Yükselen Akrep

İlişkiler, aşk hayatınız, çocuklarla ilgili konular, hobiler, kişisel gelişim alanları kısacası bireysel alanlarınız bu dönemde hareketleniyor. Sahne veya medya ile ilgili işleriniz varsa ani bir parlama veya önemli bir projeye dahil olma söz konusu. Diğer yandan çocuk sahibi olmaya karar verme veya sahip olduğunuz çocuklarla ilgili önemli gelişmeler söz konusu. Aşk hayatınızda önünüzde 3 aylık süreç hareketli bir döneme işaret etmekte.

Yay Burcu veya Yükselen Yay

Aile ve yuva alanlarınızı ilgilendiren konularda ani gelişmeler, bir süredir devam bir durumun nihai kararının verilmesi, ev veya konut değişikliği, ebeveynlerinizle ilgili ani gelişmeler bu süreçte en yoğun etkileneceğiniz konular arasında. Diğer yandan iç sıkıntılara, iç gerginliklere, gelgitli ruh durumuna karşı önünüzdeki süreçte özellikle 15 günlük zaman aralığında biraz daha dikkat edin. Koşullar sizin kontrolünüz dışında gelişme verebilir. Bu neden şartları zorlamadan ele alacaklarınızı değerlendirmeye çalışın.

Oğlak burcu veya Yükselen Oğlak

Yakın çevreniz, arkadaşlar, aile fertleri özellikle kardeşler, kuzenler gibi alanlarda ani gelişmeler yaşanabilir. Kısa vadeli planlarınızda değişimlere açık bir dönemdesiniz ki şartları değiştirmek veya zorlamaktan ziyade olana uyum sağlamaya çalışmak sizin için daha rahat olacaktır. Duygusal alanlarda kendinizi kırılgan ve depresif hissetmeniz yanlış kararlar vermenize neden olabilir. Sakin yaklaşımlar sergilemeniz doğru olacaktır.

Kova burcu veya Yükselen Kova

Maddi konular ve finansal işler bu dönemde en fazla yoğunlaştığınız alanlar olabilir. Bunun yanında aile, kardeşler gibi yakın çevrenizle ilgili ancak sizin dışınızda olan gelişmelere yöne vermeniz, müdahil olmanız söz konusu. Liderlik etmeniz, çevrenize yol göstermeniz olası. Daha yapıcı ve sakin olmak önemli olacak. Kişisel alanlarınızda bu süreçte gelişmeler öne çıkabilir. Sağlığınıza ve fiziksel gücünüze dikkat edin. Bağışıklık sisteminize önem vermek yerinde olacaktır.

Balık Burcu veya Yükselen Balık

Bu dönem hayatınızda ani gelişmeler ve yön değişiklikleri söz konusu. Kendinizi kurban psikolojisinden çıkarmanız, görmek istediğiniz gibi değil, gerçeklerle yüzleşerek durumları değerlendirmeniz önemli olacak. Çocuklar ve çocuklarla ilgili konularda ilginç gelişmeler söz konusu. Aşk ve ilişkiler açısından da bu süreçte yeni bir döneme geçiyor olabilirsiniz. İlişkide ki fedakarlıklarınızdan ziyade, ilişkinin bütününde kendinizi nasıl hissettiğinize ve bu beraberliğin hayatınızdaki yerine odaklanmanız gerekecek.

 

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *