19 Ekim Perşembe Günü Ekim Ay’ı Yeni Ay Döngüsü Gerçekleşecek…

19 Ekim Perşembe günü Vedik Astrolojiye göre Terazi burcunda Yeni Ay yaşayacağız. Yeni ay süreçleri ışıkların, yani Ay ve Güneş‘in kavuşum etkisinde olduğu ve Ay’ın ışığının tamamen kaybolduğu karanlık fazını anlatır. Bu dönemler  her ne kadar yeni başlangıçlarla bağlantılı sanılsa da esasen başlayacak olanın kendini belli etmeye başladığı ve dolunaya ulaşana kadar olgunlaşmaya devam ettiği bir aralıktır Yeni Ay süreci. Ay küçülmekten tekrar büyümeye dönerken, olaylarda yavaş yavaş olgunlaşıp büyür ve dolunay ile tamamlanır. Yeni başlangıç zamanları en iyi Hilal zamanlarındadır. Hilal ise Yeni Ay’dan yaklaşık 3. günden itibaren başlar ve yine yaklaşık 2 gün süren enerjilerin en dengeli olduğu güzel vakitlerdir.

Yeni ay Terazi burcunda Perşembe günü akşam saatlerinde (22.08) Çitra takımyıldızında tamamlanacak. Vedik Astroloji de burçlar kadar olan önemli olan takımyıldızlar içinde Çitra Mars ile yönetilen ve ilişkiler, duygusal hayatımızdaki denge ihtiyacını anlatan, kreatif ve estetik tarafı gelişmiş bir yıldızdır. Yeni Ay zaten Terazi vurgusu ile bize ilişkiler, duygusal konular, sanat ve estetikle bağlantılı konularda gelişmelerin başlayacağına işaret etmekte. Yeni Ay döngüsünün yıldızı Mars ile yönetildiği için de gelişmeler hızlı bir biçimde ilerleyebilir. Genel olarak Perşembeden itibaren ilişkiler ve duygusal konular Kasım başına kadar odaklandığımız alan olabilir. Çitra sert bir yıldızdır. Evrenin mimarı olarak geçen bu yıldız, sonuç ve mücadele isteyen konularda başarılı olsa da huysuz yapısı ile ilişkilerde hayli zorlanır. Mars’ın Vedik Astroloji de Başak burcunda ilerlemesi ve Yeni Ay sırasında Mars Başak etkisinin yüksek olmasıyla 19 Ekimden itibaren ilişkiler ve aşkta sert kararlar almanız, huzursuzluk yaşamanız veya yaşatmanız olası.

Sanat açısından baktığımızda Çitra mimari konular, dekorasyon, estetikle ilgili her türlü konu ve işi destekler. Cuma gününden itibaren enerjiler toparlanacak ve Yeni Ay günü olan Perşembe’nin dengesiz etkileri Cumadan itibaren düzelecek ki estetik ve sanatla ilgili atmak istediğiniz adımlar varsa, 20 -25 Ekim arası destekli olacak.

Ülkemiz ve Genel Etkiler Açısından Yeni Ay Enerjisi

Ülkemiz haritasında 5.evde gerçekleşen Yeni ay, çocuklar, çocuklarla ilgili konular, eğitim konuları, eğitim alanları, eğitim kurumları, eğlence merkezleri, AVM gibi alanlar, konsolosluklar ve büyükelçiler, borsa ve finans merkezleri, hisse senetleri, spekülatif para alanlarından aktif olacak.

Yeni Ay sırasında etkin olan Chitra yıldızı ise hem ilişkilerle çok bağlantılıdır. Hem de estetik ve güzellik konuları ile her türlü tasarım, sanat ve mimari alanla iç içedir. Dolayısı ile Yeni ay döngüsü, mimari konularla uğraşanlar, dekorasyon işleri, estetikle ilgili her türlü konu ve müdahale ile bağlantılı olacak.

Daha ayrıntıda bakarsak, 19 Ekim Yeni Ay döngüsü neler getirebilir;

 • Bir süredir belirsizliğini koruyan sınav sistemi, değişen eğitim sistemiyle ilgili hangi sınav yönteminin kullanılacağının açıklanması,
 • Okullar ve eğitim kurumlarıyla ilgili yeni gelişmeler veya açıklamalar,
 • Çocuklarla ilgili konuların öne çıkması, gençler ve çocuklarla ilgili gelişmeler,
 • Sanat dünyasından duyulabilecek haberler,
 • Mimari konularda gelişmeler, özellikle İstanbul’la ilgili şehir planlamasında öne çıkan değişiklikler, imara açılan bir yerle ilgili gelişmeler veya imara açılması gibi…
 • Tanınan, bilinen ünlü bir sanatçı, mimar, tasarımcı, moda tasarımcısıyla ilgili haberler,
 • Medeni kanunla ilgili gelişmeler, evlilik ve ilişkilerle ilgili duyurulan veya meclisten geçen, meclise sunulan tasarılar,
 • Borsa da hareketlilik gözlenebilir, ani çıkış veya inişler, hisse senetleriyle ilgili finansal gelişmeler yaşanabilir.
 • Döviz kurlarında artışlar veya dengesiz piyasa dalgalanmaları yaşanabilir.
 • Yeni Ay sırasında Mars’ın da aktif olacak olması, askeri konular, kolluk kuvvetleriyle ilgili gelişmeleri öne çıkarırken, büyük şehirlerde terör veya benzeri sıkıntılar veya sınırlarımızda gerginlikler işareti de vermekte.
 • Bir süredir devam eden uluslararası platformdaki sıkıntılarımız yeniden alevlenebilir. Türkiye’nin aylık güneş dönüşü haritası ile Yeni Ay arasındaki etkileşim ABD ile aramızdaki Vize sorunları, komşu ülkelerle ilişkilerimiz, sınırlarımızda ki hareketlenme açısından yeniden gündemin hızlanacağına işaret etmekte.

Burçlara Göre Yeni Ay Döngüsü

Yeni ay TERAZİ burcunda gerçekleşeceği için Yeni Ay’dan en yoğun Terazi ve Koç burçları etkilenecek.

Terazi burçları kendi yönlerini bulmak, bir ilişki veya duygusal bir durumda karar verme, ani bir manevra ile karşı tarafı şaşırtma, kimsenin beklemediği bir adım atma veya tepki verme eğiliminde olacaksınız.

Koç Burçları ise ilişkiler, ortaklı işler, eş veya partnerle ilgili konularda adım atma, gelişmeler yaşama, karar alma veya aldıkları kararları uygulamaya geçirmeleri söz konusu olacak.

Yeni Ay hava grubunu da etkiliyor ki Kova ve İkizler burçları da hızlı gelişmeler ve yeni durumlar içinde kendilerini bulabilirler. İkizler aşk ve ilişkilerinde, İlişkiler, aşk ve duygusal hayatlarıyla ilgili konularda yoğun bir yeni ay süreci yaşarken, İKİZLER ve KOVA burçları eğitim, yurtdışı, çocuklar, çocuklarla ilgili konular, çocuk sahibi olmakla ilgili gelişmeler açısından yoğun olacaklar.

Su grupları Yengeç,  Akrep ve Balık açısından duygusal gelgitler vurgulu olabilir. Özellikle Akrep burcunun arka planları, gizli konuları gösteren alanında olacak olan Yeni Ay, Akrep’in düşmanlara, arkadan iş çevirenlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor. Balık burcu ilişkiler ve sosyal alanda ani değişimler yaşayabilir. Ekim’in son haftası etkin olacak Yeni Ay bu süreçte hayatınızda ani değişimler verebilir.  Yengeç burçları ise ev ve aile alanları, ebeveynler, ev değişiklikleri veya yuvaları konusunda bir süredir düşündükleri konularda adım atma fırsatı yakalayabilirler. Öte yandan Yengeç, Akrep ve Balık burçları ile yükselen veya Ay burçları bu alanda olanlar sezgilerine, artan hissedişlerine dikkat etsinler…

Ateş enerjisi Aslan ve Yay burçları ise yakın çevreniz, hedefleriniz, orta veya uzun vadede yapılandırmayı, başlamayı planladıklarınız adına fırsatlar gelebilir.

Toprak grubu; Boğa, Başak ve Oğlak burçları ise maddi alanlar, parasal işler, kariyer ve iş alanları ile mesleki konularda hareketli bir ekim sonu geçirecekler. İş ve kariyer konusunda Boğa ve Oğlak burçları gelişmelere açık bir zaman dilimi yaşayabilirler. Başak burcu ise bu süreci ağırlıklı maddi konular ve parasal dengelerini sağlamak adına kullanacaklar.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

 1. Sema Narçın 18 Ekim, 2017 at 08:29 Cevapla

  Şebnem Hanım merhabalar..

  Sitenizi uzun yıllardır takip ediyorum ve her gün acaba yeni bir yazı girilmiş mi diye kontrol ediyorum 🙂 özellikle yeni ay ritüellerini evde ve ofiste uygulamaya çalışıyorum.. 19 ekim yeniayı için uygulamamız , takip etmemiz gereken bir adım var mı merak ettim.. bu yeni ayda özellikle aslan ve terazi burçları için yapmamız gereken nedir? Ben 18 Ağustos bir aslan, annem 23 Eylül ve teyzem de 1 Nisan doğumlular. Teyzeme önümüzdeki hafta kalbine pil takılacağı için hepimiz bir hayli gerginiz.. bize spiritüel anlamda yardımcı olacak neler yapabiliriz..

  Şimdiden çok teşekkür eder, güzel bir gün dilerim..

  Esen kalın

  Sema N.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *