20 Haziran Pazartesi günü öğlen 13.22 civarında Yay burcunda (Hint Astrolojisine göre) dolunay gerçekleşmekte. Dolunay Ketu tarafından yönetilen Mula takımyıldızı ile bağlantılı olurken, GÜNEŞ tarafında ise Mrigaşira yıldızı ve İkizler burcu ile temasta olacak. Bu yıldızlardan biri Ketu, diğer ise Mars etkisindedir. Ani gelişen kadersel döngüleri tetikleyecek bir dolunay bizi beklemekte.

Dolunay süreci, doğal olarak en yoğun  Yay ve İkizler (yükselenler de dahil) burçlarını etkilerken, bunun dışındaki burçlar için dolunay yıldız haritanızda hangi alanda gerçekleşiyorsa, o alanla ilgili konularda enerjileri daha net hissedeceksiniz.

Dolunay en genel haliyle neleri tetikliyordu öncelikle bakalım;

Dolunay döngüleri Ay’ın ışıksız bir fazından, yani karanlık halinden gün be gün çıkarak, büyüdüğü ve enerjinin doruk noktasına ulaştığı zamanlardır. Bize en yakın gezegen olan uydumuz AY, ışığını artırırken, olayların yeni ay sonrası olgunlaşmasını ve sonunda Dolunay ile finale ulaşmasını sağlar. Ay’ın büyüme dönemi olan bu faz, sadece ışığını arttırmakla kalmaz, duygularımızı, hislerimizi, sezgilerimizi, tutkularımızı, başlattığımız olayları veya içinde bulunduğumuz durumları ve bedenimizi de büyütür. Dolunay sürecine fiziksel olarak su toplamış, bir miktarda yağ depolamış gireriz. Tüm bu büyüme döngüsü içinde kafamızda, ruhumuzda, düşüncelerimizde, zihnimizde ama en önemlisi de duygularımızda abartılı bir genişleme olabilir. Bu dönemde hiç bir şey karanlıkta kalmaz. Karanlıktan beslenen Yeni Ay döngüsüdür. Gecenin zift bir aralığında Ay’ın ışığının bize yol gösterip, önümüzü aydınlatması gibi bu süreçte görmemiz gerekeni bize bir şekilde sunar. Bu döngü tamamlanma ve sonuçlanma ile ilişkilidir. Her şey gölgelerden çıkar ve ışık ile tanışır. Olaylar ve durumlar net şekilde önümüze servis edilir. Tüm bunlar olurken, dolunay dönemlerine temkinli yaklaşılmasının nedeni ise duygular ile tutkuların fazla yakın hareket etmesidir. Duygularımızı büyütebilir, durumları yüksek bir adrenalin ile karşılayabiliriz. Eğer kontrolümüzü kaybetmeden, aklımızla yüreğimizi bir arada tutabilirsek, Dolunay döngüsü görmemiz gerekle yüzleşeceğimiz gerçekçi bir süreçtir.

20 Haziran Dolunay’ı Yay Burcunda gerçekleşiyor demiştik. Genelde dolunayların etkili bir gezegeni olur. Batı astrolojisi bu etkileri açılarla yorumlarken,  Hint astrolojisinde ise yüklenici görevi üstlenen kader gezegenini tespit eder ve öncelikle onun etkilerini anlamaya çalışırız. 20 Haziran günü MARS kader noktası yani AtmaKaraka’yı  temsil etmekte. Mars, dokunduğu ve öne çıktığı her alanda mücadeleyi, hırsları, ani ve spontan davranmayı aktaran öncü ve lider bir gezegendir. Dolayısı ile dolunay günü Mars vurgulu çalışacak. Diğer yandan Merkür, Satürn ile tam olarak karşıt duruma geçmiş olacak ki Merkür de aktif olarak dolunayda yer alacağını gösterirken, beklenmeyen etkileri vurgulamakta. Ülkemiz haritasında Merkür ve Mars topraklarımızı, iç güvenliğimizi gösteren alanları temsil etmekteler. Dolunay an haritasında ülkemiz yükseleni üzerinden Güneş ve Venüs geçiyor iken, Mars ise gençleri ve genç nüfusu gösteren alanda ilerliyor olacak. Tüm bu astrolojik ifadelerin anlamı ise;

Topraklarımızla bağlantılı ani olaylar ve bir süredir biriken öfke ve benzeri dalgalanmaların gergin tepkilerle buluşması,

Deprem ve benzeri doğal afetlerin Dolunay yakınında ve gününde etkin olabileceği,

Kadınlarla ilgili olay ve durumların gündeme gelmesi, sanat camiasıyla ilgili ani gelişen haberler,

Gençlerle, otorite sembolü kişilerin veya hükümetin karşı karşıya gelmesi,

Adalet ve ülke dengeleri, politik olayların yine gündemde olması,

Borsa ve benzeri finansal piyasalar açısından hassas ve ani değişimler içeren göstergelerin yaşanması söz konusu.

Komşular ve çevre ülkeler, uluslar arası ilişkiler adına hassasiyet,

Turizm bağlantılı terör olayları açısından da yine hassas bir süreç.

Dolunay Hangi Ülkeler Üzerinde Etkin Olacak?

Dolunayın gerçekleşeceği 13.22 civarında Başak burcu yükseliyor. Ülkeler astrolojisinde Başak burcu ile bağlantılı ülke veya şehirler Dolunay etkisinden daha fazla nasiplenecekler.

Türkiye, mundane (ülkeler astrolojisi) açısından Başak burcu ile bağlantılı bir ülkedir. Dolayısı ile ülkemiz açısından belirgin bir dolunay olacak ki şehirlerimiz içinde en yoğun İstanbul etkileniyor. Bizim dışımızda, İsviçre, Batı Hindistan, Brezilya, Amerika da Kaliforniya, Yunanistan’ın bir bölümü Dolunay dönemi ile bağlantılı etkilenecek görünmekte. Bu ülkeler içinde özellikle İsviçre dolunay döngüsü sırasında hassas bir aralıktan geçecek. Avrupa da etkilenebilecek şehirler içinde başta Paris gelmekte. Ayrıca Strasburg yine Fransa‘nın dolunay enerjisini yoğun yaşacak diğer bir şehri olarak aktarılabilir. Amerika’da ise Los Angeles, California bölgesi, Boston, İngiltere de Norwich civarı daha yoğun etkilenebilir. Fransa bir süredir zor bir dönemden geçmekte ki dolunay sonrası iç olaylar ve terör konusunda risk altında. 

Bu şehir ve ülkelerde yaşayanlar Dolunay enerjisini daha fazla algılayacaklar diyebiliriz.

Dolunay Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

İfade sorunları, iletişim kesintileri, teknik aletler özellikle de teknolojik olanlarla ilgili sorunlar, her hangi bir konuda başladığınız veya başlattığınız noktadan ayrı bir yerde kendinizi bulma etkisi. Kibir, pervasız hareket etme eğilimi, eleştiriye gelemeyen ve yaklaşımları çabuk kişiselleştirebilen bakış açısı, ne yöne gideceğini bilememe, yüzleşmeniz gerekenlerden kaçma arzusu, sorumluluk almaktan hoşlanmama.

Her şeyden önce Dolunay dönemlerinde öfke ile kalkan zararla oturur. Duygusal tepkilerin arttığı bir döngüdür. Dolunay esnasında Mars zararlı bir dereceden ilerlerken, Merkür’e  yapacağı görünüm, gergin tepkileri, ani gelen öfke patlamalarını ve sonradan pişman olunabilecek konuşmaların yapılabileceğine işaret etmekte. Yatırım araçları, parasal konularda inatçı bir tutum sergilememeye bakın. Ülke haritasında finansal alanlarda hassas olacak.

Bireysel Alanlarımızda ;

Duygusal tepkiler artarken, gurur ile hareket etmek, egoyu bastıramamak söz konusu. Çabuk öfkelenebileceğimiz için gergin olayların içine girmek doğru olmaz. Trafikte, her hangi bir konuda ki tartışmalarda ortam beklenmedik şekilde gerilebilir ki uzlaşmacı ve çözüm odaklı bakmaya gayret edin.

Dolunay Ritüelleri;

Özellikle mekanlardaki enerji dengesizliklerini en kolay ve çabuk mum yakmak düzeltir. Dolunay süreçlerinde ise daima enerji denge dışında, çabuk kontrolden çıkmaya eğilimlidir. Duygusal hassaslaşmış, fiziksel ve içsel olarak normalden daha hızlı tepki vermeye eğilimli oluruz. Tüm bu iniş çıkışları mum ve sakinleştirici tütsülerle nispeten dengeleyebilir, toparlayabilirsiniz.

20 Haziran Dolunayında Mars enerjisi baskın olacağı için kırmızı giyinmekten, kırmızı rengi hayatınızda öne çıkarmaktan sakının. O gün halletmeniz gereken bir toplantı, görüşme veya benzer bir etki, girmeniz gereken bir sınav varsa, kırmızı yerine daha soğuk ve sakinleştirici renkler tercih edin. Mavi, mor, gri tonları soğuk renklerdir.

Dolunay sürecinde ailenizle birlikteyken, gergin konuşmaları, eski ama sizi üzmüş anıları, biriktirdiğiniz bir duyguyla ilgili konuşma yapmayı tercih etmeyin. Zira sonuç almak bir yana, ateşe kolonya dökmek gibi gereksiz parlamaları kontrol edemeyeceğiniz için durum birden kontrolden çıkabilir.

Evinizde taze çiçek bulundurun. Mayalı bir besin hazırlayın (yoğurt gibi), duş almak veya suya temas etmek iyi gelecektir. Ateşle veya yangınlarla ilgili daha tedbirli olun.

Bir de sadaka verin. Sadaka sadece bizim kültürümüzde değil, bir çok öğretide önemsenen bir yardımlaşmadır. Ve özellikle sert etkili enerji dönüşümleri dönemlerinde bir başkasını sevindirmek, yardımcı olmak, bir hayvana, canlıya su ve yiyecek vermek çok faydalı bulunur.

Burçlar açısından Dolunay süreci;

Dolunaydan en yoğun ateş ve hava elementleri yüksek kişiler etkilenecekler. Hava ve Ateş elementine sahip burçlar şöyle;

Yay, Aslan, Koç, İkizler, Terazi ve Kova… Bu burçlarda yükselen veya ay burcunuz varsa da yine etkilenme potansiyeliniz fazla.

Toprak enerjisine sahip Boğa ve Başak burçları ile su grubundan da Akrep’ler ve akrep yükselenler adına etkili bir dolunay söz konusu. Burçlar içinde dolunay döngüsünü daha yoğun yaşayacak olan Yay ve İkizler burçları biraz daha tedbirli olsunlar. Diğer yandan dolunay tamamlanma ve bitirme artık net şekilde bir durumla yüzleşme etkilerini de aktif edeceği için, bir yandan da ilerlemeyen bir konuda sonuç alma açısından olumlu gelişmeler de olabilir. 

Yukarıda yazdığım konularda genel olarak dolunaydan 2 gün öncesinden, yani 18 Hazirandan  itibaren herkes dikkatli olmaya çalışsın.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitimen

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *