Temmuz Dolunayı

Sosyal medya hesaplarımdan 13 Temmuz Çarşamba günü yaptığım duyuruda 14 Temmuz ile 18 Temmuz arasında ülkemiz haritası ve genel olarak halkı da içene alan önemli olayların ve sorunların baş gösterebileceğini ve herkesin bu dönemi dikkatli geçirmesi gerektiğini aktarmıştım. Ne yazık ki çok üzücü olaylar yaşadık.

Yaz aylarının sıcak aylar olacağını bir süredir yorumlarımda sıklıkla aktarıyorum. Bir kaç gündür takipçilerim sürekli soruyor ne zaman bitecek veya düzelecek bu dönem diye. Ne yazık ki önümüzdeki dönem ve yaz ayları hatta sonrasında sonbaharla birlikte gelen etkiler iç açıcı görünmüyor. Hep aktarmaya çalıştığım gibi sağ duyudan ayrılmadan, aklı başında ve sakin olmak zorunda olduğumuz, ülkemiz adına adeta sınav döneminden geçiyoruz. Özellikle İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar adına inanılmaz bir gece yaşandı ülkemde 15 Temmuz’da. Tüm ümidim ve kalbimle Allah bir daha göstermesin.

Temmuz Dolunay süreci

Öncelikle 18 Temmuzdan itibaren Mars derecesini toparlıyor ama çok yavaş hareket eden Uranüs 0 derece ile hala Koç burcunda ve Türkiye’nin haritasında 11.evden yolculuk etmekte. 11.ev, ülkeler astrolojisinde (mundane) organizasyonları, sosyal alanları, sivil toplum kuruluşları, halk kitleleri, kalabalıklar, meclis ve hükümetin idari kanallarını, ülkenin hedef ve amaçlarını gösterir. Bu noktadaki Uranüs, Eylül ayına kadar hassas bir dereceden ilerlerken ani ve ölçümlenemez gelişmeleri tetikleyecek. Uranüs, ayaklanmalar, halk hareketleri, skandallar, ani gelişen olaylar, hava ağırlıklı olmak üzere taşımacılık sıkıntıları ters etkilerde ise ulaşım kazalarına neden olabilir. Eylül başına kadar toplumsal hareketlere, skandallara, öngörülemez değişimlere neden olmaya devam edecek. Diğer yandan 30 Temmuzda çok zorlayıcı bir derecede, zorlu bir takımyıldızda ve düğüm noktası dediğimiz bir aralıkta geri harekete başlayacak. Bunun anlamı:

Temmuz içinde 19 Temmuzla başlayan döngüde sular tekrar ısınıyor ve ani ölçümlenemez gelişmeler, skandallar, sorunlar, terör olayları geliştirmeye devam edebilir. Bu süreç Uranüs, Hint Astrolojisinde gandanta denilen düğüm noktasından çıkmadan hemen dinmeyecektir. Gezegen, Ağustos ayında ülkemizin hükümeti ve yönetimi gösteren alanına geçecek ve hükümet, meclis ve yönetim kadrolarında çok ani gelişmelere neden olabilecek. Bu etkinin ayrıntılarını ağustos ayı yazımda zamanı gelince aktaracağım.

20 Temmuzun ilk saatlerinde gerçekleşecek Dolunay’a tekrar dönersek, dolunay Uranüs etkisinde, yani ani ve şok edici biçimde gelişmeler dolunay sürecinde yaşanmaya devam edebilir.

20 Temmuz dolunayı T-Kare dediğimiz bir açı kalıbında oluşuyor. Bu oluşum içinde Ay, Uttara Aşhadra yıldızından geçerken Uranüs ile sert bir etkileşimi var. Ay’ın dolunay sırasında bulunduğu yıldız ise Güneş ile yönetilir. Bu etki, otoritenin halk ve yöneticiler, yönetim kademeleri, idari amirler, devlet ve hükümet çalışanları, üst düzey yöneticilerle bağlantılı çok sert kararlar alabileceğini ama direnme veya tepkiyle karşılaşabileceğini gösteriyor. Güneş ve Ay yani ışıklarla Uranüs arasında sert etkileşim, bilhassa dolunay sırasında (18 temmuzla başlar 20-23 temmuza kadar etki devam eder) önceden atılan adımları radikal şekilde uygulamaya başlayabileceğini göstermekte. Bu süreç terör olayları açısından özellikle büyük şehirler adına yine çok ama çok dikkat gerektiriyor.

Dolunay sırasında yükselen (Lagna) Rohini yıldızında ki bu durum sanat camiası, sanatçılarla ilgili konuların da yine ani biçimde gündeme gelebileceğine işaret ediyor. Öte yandan Satürn-Neptün karesi gölgesinde gerçekleşecek dolunay, bir dava, görüş veya düşünce, hedef adına maksadı aşma, şartları düşünmeden çok zorlama, genel havanın belirsiz ve puslu olmasına yol açacak. Dolunay süreci normalde her şeyi aydınlatan enerjiler içerirken, 20 Temmuz dolunayı görmekte ve kabul etmekte zorlanacağımız gelişmeleri getirebilir veya bize diretilen durumlar adına daha önce fark etmediklerimizi Uranüs’ün de yardımı ile şok edici şekilde fark edebiliriz. Bu enerji belirli gibi duran veya çok net gibi algıladığımız bir olay veya durumun farklı yönlerini de anlama idrak etme zamanlarıdır.

Ayrıca  Temmuz Dolunay’ı civarında doğal afetler, bilhassa deprem açısından risk söz konusu.

Güvenlik adına dolunay sürecinde hassasiyetler artarken, hem içerde, hem de sınırlarımız adına güvenlik durumuna dikkat etmek önemli olacak.

Dolunay anının haritasına baktığımda ise, Boğa burcu yükselirken, yöneticisi Venüs Uranüs tarafından tetikleniyor ve bu durum kamuoyu, iletişim ve haberleşme, basın, tv ve radyolar, uydu ve haberleşme sistemlerini ve bu alanları gösteren noktadan oluyor. Yani ülkenin iletişim ağı, internet, sosyal medya, televizyonlar, gazeteciler ve basın mensupları adına sıkıntılı bir dolunay döngüsü bekliyor bizi. Medyaya ciddi bir girişim yapılabilir. Ayrıca komşu ülkeleri ve sınırlarımızı gösteren bu alanın zorlanması sınır güvenliğimize dikkat edilmesini gerektirir.

Sil baştan değişikliklere, beklenmedik durumlara hazırlıklı olmalıyız. Tüm bu etkiler bir yana bu dönemde yani temmuz sonuna kadar olan döngüde özellikle de dolunay civarında yeni ve önemli bir durumda sizin için hayati bir kararı aktive etmeyin. Zira bu kadar Uranüs ve Mars enerjilerinin hakim olduğu ortamda başlattıklarınızı sonuçlandırmanız veya yönetmeniz çok kolay olmaz.

Dolunay sırasında aktif olacak, Satürn’ün Ay’a olan görünümü duygusal sıkıntılara, kendimizi ifade ederken sorunlara, kadın figürlerine daha fazla sorumluluk veya iş düşmesine, sizden duygularınızı kontrol etmenizin beklenmesine yol açabilir. Bireysel alanda duygusal travmalara ve ilişkilerde gerginliklere açık bir dolunay olacak. İşinizde veya güncel hayatınızda sorumluklarınız artarken, bu anlamda sizde gereksiz bir yük alma eğiliminde olabilirsiniz. Zaten ağır olan enerjiler nedeniyle bu dönemde kimsenin fazladan yükünü üzerinize almayın.

Hint Astrolojisine göre Oğlak, Yengeç aksında gerçekleşecek olan Dolunayın yine önemli teması ekonomik olacak. Bankacılık, finansal alanlar, piyasaların likit akışı, faizler, borsa, döviz endeksi adına ani gelişmeler yaşanabilir. Kırılgan olan ekonomik göstergeler adına bu süreç önemli bir tetikleme yapma eğiliminde. Dolunay civarında finansal konularda özellikle piyasalar açısından dengeler ani gelişmelere, iniş ve çıkışlara fazlasıyla açık görünmekte.

Dolunay sürecinin etkin olacağı bu hafta boyunca toparlarsak;

Bu hafta büyük şehirler başta olmak üzere terör saldırılarına karşı çok tedbirli olmak gerekmekte.

Depremler açısından risk yüksek, bilhassa Marmara bölgesi ve Kuzey Ege, Marmara’nın batısı daha fazla risk altında.

Ekonomik olarak sorunlu ve iniş çıkışlı etkiler, piyasalar açısından dengesiz ve ani gelişmelere açık etkiler söz konusu olabilir.

Guru Purnima Günü!

Dolunay sürecinin öncesi 19 Temmuz Salı günü önemli bir gün olacak. Guru Purnima olarak adlandırılan özel bir enerji var. Guru sanskritçede hoca, bilge demektir. Purnima ise dolunay anlamına gelir. Bilgelik içinde geçecek bir dolunay anlamına gelen Guru Purnima doğu kültüründe önemli bir yer tutar ve her sene bir kez Temmuz ayında Ay Yay burcundan ve Poorva Aşhadra yıldızından geçerken oluşur. 

Guru Purnimanın etkin olacağı, Salı günü boyunca  bilgiye dönük olmak, bir bilgiye ulaşmak, öğrenmek ve size bir şeyler öğreten insanlara karşı saygı göstermek, hatırlarını sormak, aile büyükleri, öğretmenleriniz veya ebeveynlerinizle ilgilenmek çok uğurlu sayılır. Başlamanız gereken bir işiniz, eğitiminiz, öğrenme süreciniz vs varsa bugünü başlangıçlar adına değerlendirebilirsiniz. Bu hafta Salı gününü boş işlerle geçirmemeye çalışın. Dualar, dilekler için uygun bir gün olmakla birlikte esas olarak duanız veya dilekleriniz, eğitim, öğrenme, bilinçlenme yolunda olmalıdır. Salı günü size her hangi bir konuda ışık vermiş, yol göstermiş insan veya insanlara hediye almak, onları hatırlamak, hallerini hatırlarını sormak, küslükleri bırakmak ve barış, huzur için dua etmek çok ama çok uğurlu sayılır. Yılda bir gün denk gelen Guru Purnima enerjisi, bırakmanız gereken bir yükten kurtulmak, bilgiye dönük olmak ve bir anlamda kendi bilgeliğiniz keşfetmeniz adına kıymetli bir gündür.

Burçlar açısından Temmuz Dolunayı:

Dolunay doğal olarak en yoğun Oğlak ve Yengeç burçları ile yükselenleri bu alanda olanları etkileyecek. Oğlak ve Yengeç yükselenler duygusal olarak daha tutkulu ve hassas olabilirsiniz.

Koç burçları veya yükselen Koçlar, kariyer, iş ve genel olarak statüleri açısından dolunay enerjilerini daha yoğun hissedebilirsiniz. Aile ve ev alanlarınız ve ebeveynlerinizle ilgili konular gündeminizi daha fazla meşgul edebilir.

Boğa burcu veya yükselen Boğa, uzun yolculuklar, eğitim ve kişisel gelişim, hayat enerjiniz, yakın çevreniz ve arkadaşlarla ilgili konular adına bu hafta gündeminiz yoğun olabilir.

İkizler burcu veya yükselen İkizler, dolunay size ani gelişmeler, bir süredir beklediğiniz bir konuda sonuç alma veya tamamlama yaşama getirebilir. Maddi konular, finansal alanlar adına dikkatli olmak doğru olur.

Yengeç burcu veya yükselen Yengeç, tamamlamak ve sonuçlamak istediğiniz bir konuda artık son noktayı koyabilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmek gereken duygusal hassasiyetleriniz çok artabilir.

Aslan burcu veya yükselen Aslan, gizli düşmanlara dikkat edin, rakipler veya sizden gizlenilen arkanızdan çevrilen bir konuyu durumu öğrenmeniz söz konusu. İçe dönmek ve kendinizle kalmak isteyebilirsiniz. Gürültülü ve kalabalık ortamlardan uzak durun.

Başak burcu veya yükselen Başak, ilişkiler, aşk hayatınız, duygusal konular, çocuklarla ilgili konular ve durumlar kişisel hayatınızda odak noktanız olabilir.

Terazi burcu veya yükselen Terazi; Ev ve aile, yuva alanlarınız öne çıkarken, ebeveynleriniz, aile içi durumlar, annenizle ilgili konular sizin için bu hafta biraz daha önemli olabilir.

Akrep burcu veya yükselen Akrep; iletişim alanlarınız, haberleşme trafiğiniz artacak, bunun yanında kısa seyahatler, kısa vadeli planlarınız adına ani gelişmeler söz konusu olabilir. Duygusal alanlarda bir süredir beklettiğiniz veya öne çıkarmadığınız bir durumu sonuca bağlamanız veya kafanızda oturtmanız söz konusu.

Yay burcu veya yükselen Yay: Maddi konular, aileniz, yakın ilişkileriniz adına kararlar alma söz konusu olurken, bir süredir hayatınızda değiştirmek istediğiniz konularda sonuç almanız veya yol almanız mümkün olacak.

Oğlak burcu veya yükselen Oğlak: Kişisel alanlarınız, hayatınızda bir süredir karar veremediğiniz tercihleriniz, duygusal alanlar, eşiniz, partnerinizle bağlantılı konu ve işler bu hafta daha fazla gündeminizde olabilir.

Kova Burcu veya yükselen Kova: Dolunay sürecinde hassas bir döngüden geçebilirsiniz. Bu hafta konuşmalarınız, sırlarınız veya birine güvenip paylaştığınız şeylere dikkat edin. Kendinizde kalmak, kendi alanlarınızda bulunmak daha iyi gelebilir. Duygusal hassasiyetleriniz artabilir. Sağlığınıza da bu dönemde dikkat edin.

Balık burcu veya yükselen Balık: Sosyal alanlar, arkadaşlarınız, çevrenizle kontaklar adına yoğun bir dönem geçireceksiniz. Aile büyükleriyle ilgili konularda gelişmeler yaşanabilir. Duygusal konularda kararlar alma veya aldığınız kararları uygulamanız söz konusu olabilir.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *