YAZILARIM

2016 ve 2020 ARASI TÜRKİYE

Türkiye ve Önümüzdeki Yıllar Ne Diyor?

Zor bir dönemden geçiyoruz. Adeta bitmek bilmiyor. Sürekli sorular geliyor, önümüzdeki dönemin getirecekleriyle ilgili haklı olarak herkes kendine göre endişe duymakta. Hint astrolojisi öngörü teknikleri açısından farklı yöntemler kullanan, özel bir astroloji türüdür. Bu sistemde kullanılan öngörü teknikleri yaygın olarak bilinen batı astrolojisinden farklılık gösterir. Benzer noktalar olmakla birlikte bakış açısı ve hesaplama yöntemleri daha farklıdır. 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki önümüzde dar bir boğazdan geçeceğimizi gösteren belirtiler söz konusu. Bu yıl yani 2016 yaz ayları ve sonrası gelen sonbahar etkileri için kolay değil demek fazla iyimser bir bakış açısı olur. Oldukça ilginç olaylar yaşamaya devam edeceğiz görünüyor. Önümüzdeki aylara göre etkileri zamanı geldikçe aktaracağım; Ağustos, Ekim, Kasım dönemleri oldukça kritik etkiler barındırıyor. Ancak bu makalemde önümüzdeki dönem astroloji göstergelerini yakın plandan ziyade daha geniş bir perspektiften incelemeye gayret edeceğim. Türkiye’nin önündeki 4 yıl ve sonrasından bahsetmek istiyorum.

Hint Astrolojisinde etkin bir yeri olan ve bu sisteme has olarak kullanılan “DAŞA” dediğimiz özel bir yöntem vardır. Daşa bireyler kadar, ülkeler yıldız haritalarında etkin olarak çalışır. Daşa, siz doğduğunuz anda başlayan ve hayatınız boyunca çeşitli dönemlerde değişerek devam eden, içinden geçtiğiniz gezegen zamanıdır.  Öngörü teknikleri açısından çok aktif bir yöntemdir. Yorumlanması tespit edilmesinden daha karmaşık ve önemlidir. Daşa dönemleri, hangi gezegen ile bağlantılı çalışıyorsa, o gezegen temel alınıp incelenir ve yorumlanmasında bir çok etki göz önünde bulundurulur. Bunun dışında yine Hint astrolojisinde önemli bir yeri olan AtmaKaraka dediğimiz kader noktamız da önemlidir. AtmaKaraka hepimizin haritasında bulunur ve bizim kadersel genel plan içinde hayatı yaşama biçimlerimiz, yeteneklerimiz ve zorluklarımız, girdaplarımızla bağlantı çalışır. Bu nokta Hint Astrolojisinde Kral Gezegen olarak belirtilir. AtmaKaraka gezegen bizim kader planımız içinde bu noktanın temsil ettikleri doğrultusunda bir anlamda neler yaşayacağımızı da aktarabilir.

Ülkemiz haritasında AtmaKaraka gezegen Venüs‘tür. Venüs, ilk bakışta 5.evde ve Terazi burcunda ki yerleşimi ile güçlü gibi bir duruş sergilese de zararlı bir çok gezegen ile yaptığı kavuşumla dengesiz çalışmakta. Öte yandan Venüs, ülke haritasında 12.evin yani çıkışları, kayıpları, gizli işleri, arka plandan dönenleri, gizli düşmanları, yabancı ülkeleri gösteren alanın da yöneticisi. Daşa olarak aktardığım içinden geçtiğimiz gezegen zamanı ülkemiz için 2000 yılından beri Venüs sürecini yaşatmakta. Bu döngü 20 yıl sürer ve 2020 de bitecek.

Venüs Daşa Neler Getirdi?

Öncelikle kayıplar ve kazançları bir arada yaşamamıza neden oldu. Daşa gezegeni AtmaKaraka gezegen ile aynı olduğunda, o daşanın etkili olduğu dönem boyunca kadersel döngüleri, büyük dönüşümleri, kendi kader planınıza göre önemli deneyimleri yaşamanız da kaçınılmazdır. Bu durumun içeriği tamamen haritayla bağlantılı çalışır.

Venüs, gezegenler dünyasında sadece ilişkilerin veya aşkın temsilcisi değildir. O, aynı zamanda zenginliğin, lüksün, konforun ve varlığında göstergelerinden biridir. Venüs daşa için genel literatür büyük bolluk zamanı olarak aktarımlar yapsa da, her madalyonun bir de ters yüzünün olması gibi, Venüs’ün de bir ters yüzü vardır ve bağlantılı olduğu bu dönem boyunca önceliği maddiyata, öz değerlerden uzaklaşmaya, dünyevi konuların aşırı öne geçmesine neden olabilir. Venüs dünya astrolojisinde ayrıca islam dinini temsil etmektedir. Her dini temsil eden bir gezegen vardır. Bilgi için aktarmak gerekirse, hıristiyanlığı Güneş, museviliği Satürn, islamiyeti ise Venüs temsil eder. Venüs’ün günü Cuma’dır. Bildiğiniz gibi müslümanlar için Cuma özel bir gündür. Rengi yeşildir, islamiyet hep yeşil renkle temsil edilmiştir gibi… Ülkemiz haritasında Venüs daşanın başladığı 2000 yılından bu yana gittikçe artan biçimde dinsel konuların, islami bakış açısının yoğunlaşması nedenlerinden biri de budur.

Venüs, ülkemiz haritasında 12. evin yani gizli düşmanlıkların, gizli işlerin, komploların, yurtdışı bağlantılı gizli yürütülen konuların temsilcisi olarak bu alanları da yoğun şekilde çalıştırdı haritada. Anlamadığımız, anlamlandıramadığımız bir çok durumla karşılaştık neredeyse 16 yıldır. AtmaKaraka gezegenin aktif olduğu daşa döngüleri zordur veya karmaşıktır demiştim ve Venüs en uzun süreye sahip daşadır. Dolayısı ile büyük çıkış ve zorlukların yaşandığı bir döngü olarak halen de devam etmekte. Bitiş dönemi ise 11 Şubat 2020 olarak görünmekte.

Başrolde Venüs bulunurken 20 yıl gibi uzun bir döngüde her şey de onunla bitmiyor elbette. Daşa döngüleri her zaman transitlerle birlikte çalışırlar. 2009 ile 2011 arası Kandaka Sati olarak bilinen zor bir süreç yaşandı, ardından ülke haritasının en kalabalık gezegen birikimine sahip bölümüne geçen Satürn, 2011 Kasımdan itibaren 2014 kasıma kadar olan süreçte (gezi ve benzeri olayları tetikledi) şimdi ise ülkemiz haritasında 6.evden geçerken, Jüpiter’imizin üzerinde seyir etmekte ve dini konular, inançlar, çocuklar, yabancı ülkelerle ilişkiler, hukuksal alanlar, hükümeti ve yönetim konularıyla ilgili meseleleri gündemde tutmakta.

Transitte etkili olan sadece Satürn değil elbette, Rahu ve Ketu dediğimiz bu sistemde karmik gezegenler olarak da adlandırılan ve hint astrolojisinin yapı taşlarından olan bu iki gezegen, 9 yıllık önemli bir döngü tamamlatmakta. 2016 Ocak ayında başlayan bu kadersel döngü, 2017 eylül ayına kadar devam edecek. Manası ise, 2017 Eylül sürecine kadar olan dönemde büyük bir dönüşüm etkisi içindeyiz. Rahatlama ne zaman diye soranlara cevap veriyorum, 2017 Kasım’dan itibaren…

2017 sonbahar süreciyle birlikte Jüpiter ülke haritasında destekleyici bir transite başlayacak, siyasi arenaya genç bir lider çıkabilir, ülkenin kendi dengelerini oturtmaya başladığı bir dönem olacak. Bu süreçte özellikle transit Jüpiter’in natal Güneş ile olan kontakları (olumlu anlamda) çok dikkat çekici.

2020 den itibaren ise Venüs döngüsü (Venüs daşa) biterken, Güneş döngüsü (Güneş Daşa) başlıyor. Bu dönem yakın çevremiz, komşular, dış ülkelerle olan ilişki ve kontakların öncelik kazandığı ve ülkenin bulunduğu coğrafya da dikkat çekmeye başlayacağı dönem olarak aktarılabilir.

Yakın Planda Önümüzdeki Dönem Ne Diyor?

Ağustos ayı; 18 Ağustos, ama en çok 22-23-24-25 Ağustos tarihleri çok hassas. Ekonomik göstergeler astroloji açısından çok ama çok hassas bir döneme işaret etmekte. Riskli yatırımlar, risk yönetimleri, finans dünyası adına zor bir ay olabilir. Ciddi bir deprem riski Ağustos ayında hayli yüksek.

Eylül de iki tane nur topu gibi tutulma var ki 1 Eylül ve 16 Eylül tutulmaları hukuki alanlar, kamu ve siyasi arena, komşularımızı, ülke sınırları ve güvenliğimiz açısından hareketli zamanlara işaret etmekte.

Ekim ayı ise başlı başına bir fenomen olabilir. Ekimde gökyüzünde Kala Sarpa Yoga olarak bilinen önemli bir etki var, gezegenler fazlasıyla tetikleyici enerjiler barındırıyor ve Mars yine iş başında olacak. Ayrıntıları aylık yorumlarımda önümüzdeki dönemde aktarmaya devam edeceğim…

Aydınlık, huzur, barış ve sağlık içinde sevgiden hiç ayrılmadan güzel günler görelim. Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

(Hint Astrolojisi Eğitmen ve Uzmanı)

www.sebnemeksib.com.tr

 

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.  

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *