AnalizlerGÜNCEL YAZILARIM

2017 Türkiye Astroloji Yorumlarım

2017 Türkiye için öncelikle yılın ilk dört ayı dikkatli olunması gereken zamanlara işaret etmekte. Hint Astrolojisine göre yılın özellikle ilk yarısı oldukça hareketli ve koşulların çabuk değişeceğini gösteren işaretler taşımakta.

Hint Vedik Astrolojisine göre 2017 yılı Türkiye için güvenlik konuları ve ekonomik gelişmeler en fazla dikkat çeken konular olacak.  Yılın ilk yarısı bilhassa ilk altı aylık süreç dalgalı ve hareketli zamanlara işaret ederken, Şubat ve Ağustos ayı tutulmaları tetikleme rolü üstleniyorlar. Gayrimenkul sektörü, turizm, enerji ve finansal konuları içeren iş ve alanlar 2017 yılında zorlu dönemler geçirebilir. Lüks tüketim ürünleri adına yine sıkıntılı döngüler var. Döviz ve kurlar üstünden iş yapılan alanlarda ithalat başta olmak üzere, dengesiz ve dalgalı etkiler nedeniyle yatırım planları iyi yapılmalı.

Ekolojik ürünler ve organik tarım açısından gelişmeye dönük ve öne çıkan konular olmakla birlikte sularla ilgili sorunlar, garip ve mevsim normalleri dışında oluşabilecek yağmurlar nedeniyle bu sektörle uğraşanların tedbirli olmaları faydalı olacak. Güvenlik açısındansa özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, İstanbul başta olmak üzere dikkatli olunması yerinde olacaktır. Şehirler bazında değerlendirirsek İstanbul, Adana, Ankara, Antalya ( ayrıca Güneydoğunun tamamı) terör saldırıları açısından daha riskli şehirlerimiz arasında. Eğlence sektörü ve turizmle ilgili konular da yılın ilk 3 ayı bilhassa Ocak ve Şubat ayları güvenliğe dikkat edilmesi yerinde olur.

Enerji sorunları yaşayabiliriz…

Bu yıl hayli konuşulacak ve hatta zorlanabilecek sektörler arasında Enerji de var. Öncelikle elektrikle ilgili konularda ülke genelinde ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Uranüs bilhassa Mart sonu ve Nisan başında önemli bir döngüyü tamamlayıp Vedik Astrolojiye göre burç değiştirirken elektrikle ilgili ciddi sorunlar ve aksaklıklar, kesintiler veya arızalar yaşanmasına neden olabilir. Bilhassa 20 Mart ile 20 Nisan arası bu konuya da dikkat etmek gerekecek.

Karmanın efendisi Satürn, Hint (Vedik) astrolojiye göre 26 Ocaktan itibaren Yay burcuna geçiyor. Bu alan ülkemiz için uluslararası ilişkilerimiz, ülkemizin dünya ülkeleri önündeki statüsü, durumu, ülkenin dış politikalarına halkın alacağı tavır, uluslararası ticari anlaşmalar, hukuk davaları gibi konuları içermektedir. Dolayısıyla Transit Satürn’ün 26 Ocak ile 21 Haziran arasında konaklayacağı bu alan, tüm bu konularda ülkemiz açısından zorlanabileceği bir sürece bu yıl içinde işaret etse de bir yandan da eğer dikkatli hareket edilirse kalıcı ve önemli ittifaklar da kurabileceğimizi göstermekte.

Ocak Ayına Dikkat!

2017’nin hemen giriş Ocak ayı oldukça riskli bir ay. Hint Astrolojisine göre “Gantanta” düğüm noktasına doğru ilerleyen Satürn ayın ikinci yarısıyla birlikte daha ağırlıklı olmak üzere sudan ateşe geçerken (Akrep’ten, Yay’a) Vedik astrolojiye göre çok hassas noktalara dokunacak.

Özellikle 18 – 19 – 20 Ocak tarihleri (3 gün öncesi ve sonrası da olabilir) son derece dikkatli olunması gereken enerjilere işaret etmekte. Bu tarihlerde Satürn’ün burç değiştirmesine eşlik edecek diğer bir gezegen olan Mars, Kova’dan Balığa geçerken zayıf derecelerden yol alıyor. Mars, ülkemiz haritasında hükümeti ve yönetim alanları gösteren bölgeye yerleşirken adeta dar bir koridorda sıkıntı içinde ilerleyecek. Bu tarihler ise genel olarak Ocak ayının son iki haftası, ayrıntıda ise 18,19 ve 20 Ocak olarak dikkat çekici. Bu aralıkta terör olayları, suikast girişimleri, ani biçimde ülke gündeminin hareketlenmesi ayrıca tuhaf hava olayları açısından riskli bir döngü var. Ocak ayı finans piyasaları, iç ve dış siyasi, politik uluslararası arena açısından zorlu bir döngüde ilerleyecek durmakta.

Şubat Ayı Yılın Tutulmaları Başlıyor!

ŞUBAT AYINDA gerçekleşecek iki tutulma var. Özellikle 26 Şubat Güneş tutulması dikkat çekici. Bu tutulma etkileri Hazirana kadar sürecek dalgalı bir sürece işaret ederken, özellikle 25 Şubat’la – 25 Mart arası vurgulu. Bu aralık finans piyasaları, terör olayları yanı sıra hükümeti ve yönetim kadrolarını etkileyen olaylar açısından risk teşkil etmekte.  Kadınlarla ilgili bir konu veya medeni kanunla alakalı ülke gündemini hareketlendirebilecek bir haber, meclis veya komisyon oylamaları çıkabilir. Şubat tutulmaları takiben Mart sonuna kadar olan döngüde kadınlar, aile veya medeni kanunla ilgili değişim içeren bir kanunla ilgili kamuoyu hayli meşgul olabilir. Hükümetten şok edici ve tepki getirebilecek açıklamalar gelebilir.

26 Şubat Güneş tutulması sırasında tutulmaya Merkür, Ketu, Neptün ve tutulmanın iki ana aktörü olan Güneş ve Ay’da eşlik etmekte. Ülkemiz adına sert bir tutulma olacak. Uranüs ile Mars’ın Balık burcunda tam kavuşum derecesinde ve onlara Venüs eşlik ederken gerçekleşecek tutulma ani ve şok edici olayları, gelişmeleri gündeme getirecektir. Ülkemiz haritasında 9 ve 10.evleri aktive edecek tutulma, anormal ve sularla bağlantılı hava olayları, depremler, garip iklim etkilerini tetiklerken, hükümet ve devlet yönetimindeki önemli kişileri, uluslararası anlaşmaları, yabancılarla ilgili konuları, akademik kurumları, basın ve medyayı ilgilendiren değişimleri ve durumları Şubat sonu Mart ve Nisan ayları boyunca aktif kılacak.

Şubat tutulması sanat camiası ve sanatçılarla ilgili önemli bir gelişme, bilinen bir sanatçıyla ilgili önemli bir haberin gündeme düşmesi açısından da dikkat çekici. Bu etki Mart ayındaki venüs gerilemesi sırasında da tekrar vurgulanıyor ki Mart ve Nisan ayları sanat camiası açısından da hareketli döngüler var.

Ayrıca bu tutulma dönemi ve takip eden Mart ve Nisan ayları boyunca sularla ilgili sorunlara, sellere, aşırı yağmurlara çok dikkat etmek gerekiyor. Şubat ve Mart ayları finansal açıdan da ülkemizin hassas bir döngüsüne işaret etmekte.

Mart ayında Venüs Gerilemesi Var, Evlilik ve İlişkilere Dikkat!

Mart ayına geldiğimizde bu ayın önemli vurgusu Venüs gerilemesi olarak görünmekte. 4 Mart 2017 de başlayacak Venüs gerilemesi, 15 Nisan’a kadar devam ederken, ilişkiler ve evlilikler üzerinde de etkisi yoğun olacak. Bu sürece evlilik adına adım atmayı denk getirmemek çok akıllıca olacaktır. Nişan, söz, yeni bir ilişkinin tam bu aralığa denk gelmesi, nikah, düğün gibi uzun vadeli ilişki adımları için Venüs gerilemesini dikkatli planlamak akıllıca olacaktır.

Gizlenenlerin Açığa Çıkması Gündemde

2017 yılı Venüs gerilemesi ülke haritamızda 10.evimizde gerçekliyor ki Venüs, yine ülke haritamızda gizli düşmanları da temsil etmektedir. Hükümetten veya kamudan bilinen bir ismin sansasyonel bir haberi, gizlediği veya hükümetin gizlediği bir konu aniden açığa çıkabilir. Bu etki 2017 yılı Venüs gerilemesi ile tetiklenirken, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına da yansıyabilir. Lüks ve konfor gezegeni  Venüs’ün Mart ayı ve Nisan ortasına kadar olan döngüde ülkenin finansal etkileri açısından çok kritik bir döngü yaratma ihtimali hayli yüksek. Altın fiyatlarıyla ilgili de ani ve beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Mart ve Nisan aylarında en azından 15 Nisan’a kadar olan bölümde yatırımlar, finansal riskli adımlar için uygun değil. Eğer bu yıl estetikle ilgili bir girişim planlıyorsanız yine bunu da Venüs gerilemesi aralığına denk getirmeyin. Süregelen ilişkilerinizde ise dikkatli olun. Özellikle Balık ve Başak burçları (bilhassa yükselenler) Venüs gerilemesinden daha fazla etkilenecekler.

Nisan ve Mayıs Aylarında Parlamenter Düzende Değişim, Başkanlık Sistemi Gelebilir…

Mart ayının son günleri (son haftası olarak da düşünebilirsiniz) ve asıl Nisan ayında Uranüs, Hint (Vedik) astrolojiye göre 7 yıllık bir döngüsünü tamamlama aşamasında geçiyor ve gandanta noktasından ilerleyerek burç değiştirecek. Uranüs toplumsal olaylar üzerinde etkilidir ve sudan ateşe (Balık’tan Koç’a) geçerken Nisan ve Mayıs aylarında ani ve şok edici değişimler verebilir. Öncelikle ülkemiz haritasında 10.evden yani hükümeti ve ülke yönetimini gösteren alandan 11. eve yani parlamento, müttefiklerimiz, yasalar, yürütme organları ve kalabalık halk kitlelerini temsil eder. İşte tam bu alanlar üzerinden düğüm noktalarını tetikleyerek geçecek olan Uranüs, Jüpiter ile karşılıklı düelloda ve Pluto ile yine sert bir etkileşimde ki meali; başkanlık sistemi Nisan ayında gelebilir veya bu konu gündemde çok kalabilir. Her durumda ülke yönetimi, parlamento, meclis, idari erk üzerinde ani ve şok edici gelişmeler söz konusu. 2017 yılında ülkenin yönetim konuları, yeni bir parlamenter sistem değişimine geçmemizle ilgili yoğun etkiler bulunmakta. Bu geçiş çok da yumuşak olmayacak görünmekte zira özellikle bahar aylarında ülke gündemini sertleştirecek etkiler öne çıkmakta. Nisan ve Mayıs ayında bu konuda önemli gelişmeler yaşanabileceği gibi, sonuç alınması Ağustos tutulmasından itibaren Ağustos ve Eylül aylarına da kayabilir. Ama her durumda bu yıl başkanlık sistemi veya ülke yönetiminde yeni bir yönetim sistemi, meclisin işleyişinin değişimiyle ilgili önemli göstergeler mevcut.

Nisan ve Mayıs ayları terör olayları açısından da riski vermekte.

Mayıs Ayı Halk hareketleri ve Deprem Etkileri Açısından Hassas…

Mayıs ayında sular durulur demek istiyorum fakat göstergeler pek o yönde değil. Mayıs da özellikle Mayıs’ın son haftası Mars, ülke yükseleninin üzerine geçiyor ve 25 Mayısla 5 Haziran arası zararlı derecelerde ve takımyıldızlarda konaklayarak ilerliyor. Depremler ve yer hareketleri açısından da riskli bir süreç demektir bu etki. Zira Transit Mars, natal Mars’a görünüm yapacak. Deprem açısından Ocak ve Şubat ayları ve Mayıs, Haziran risk teşkil etmekte. Ancak bu yıl suyla ilgili sorunlar özellikle yılın ilk ayık döngüsünde yer hareketleri kadar vurgulu dikkat etmekte fayda var. Öte yandan 27 Mayıs civarında Mars ve Ay’ın ülke yükseleninde yapacağı kavuşum ve Mayıs ayının aylık haritasında ay sonun vurgulu olmasıyla halkı, kadınları ilgilendiren konularda gergin ve ani gelişmeler yaşanabileceğine işaret ediyor.

Mayıs başı özellikle Mayıs’ın ilk haftası Uranüs Merkür etkileşimi iletişim, teknoloji ve elektrikle ilgili konularda ani durumlar yaşanabileceğine işaret etmekte.

Yılın İkinci Tutulma Kuşağı Ağustos Ayında Gerçekleşiyor…

Ağustos ayında 7 Ağustos ve 21 Ağustos olmak üzere iki tutulma var. Benim ilgimi daha çok 21 Ağustos Güneş tutulması çekti ki bu tutulma sadece ülkemiz adına değil, dünya adına da çok önemli. Dünya açısından 2017 yazımda diğer ülkeler açısından yılın etkileri ayrıca aktaracağım için bu yazımda 21 Ağustos 2017 tutulmasını ülkemiz adına inceleyeceğim. Öncelikle 21 Ağustos tutulması düğümler yani Rahu ve Ketu açısından hassas derecelerde oluşuyor. Bu etki uzun sonuçları uzun vadeye yayılacak önemli olayların tutulmadan sonraki aylar hatta yılları da etkileyebileceğini gösterir.

21 Ağustos 2017 Güneş tutulması Hint astrolojisine göre Aslan burcunda ve Magha takımyıldızında gerçekleşiyor. Bu yıldız büyük dönüşümleri, ataerkil düzenlerde olabilecek değişimleri, köklü değişimleri verir. 21 Ağustos tutulması ülke yönetiminde yeni bir döneme geçeceğimize işaret etmekte. Hatta yakın çevremiz, komşu bir ülkede gerçekleşebilecek yine köklü bir yönetim değişimiyle ilgili de uluslararası platformda hareketli zamanlar yaşanabilir.

Eylül ayında Jüpiter burç değiştirecek…

Eylül ayında Jüpiter’in yanı sıra Rahu ve Ketu’da burç değiştiriyor ki bu süreç önemli değişimler yaşamamıza neden olacak. Transit Jüpiter’in natal Ay’a yapacağı görünüm oldukça olumludur. İşte Eylül ikinci yarısıyla birlikte bu yıl rahatlamaya başlayacağız.

Jüpiter Terazi Burcuna Geçecek Ve Neler Vaat Ediyor?

Öncelikle Jüpiter’in Terazi yolculuğu (yaklaşık bir sene sürecek) ülkemiz haritasında çocukları, eğlence sektörü, borsa, spor konularında önemli gelişme ve büyüme dönemini yaşayacağımızı işaret ediyor. Çocukla ilgili yeni düzenlemeler, kanunlar, devlet okullarıyla ilgili gelişmeler, milli eğitim bakanlığıyla ilgili önemli proje ve gelişmeler, bilhassa orta okul ve lise düzeyindeki çocukları ilgilendiren sınav sistemlerinde yeni düzenlemeler, eğlence sektörüyle ilgili yeni düzenlemeler gelebilir. Spor konusunda ülkemiz atağa geçebilir ve özellikle 2018’e yansıyan döngüde sporun bir çok dalında şansımızın yüksek olmasına, önemli başarılar kazanmamıza şahit olabiliriz.

Aslında bir süredir devam eden belirsizlik ve ne yapacağımızı bilememe halinin 2017 yılının Eylülünden itibaren düzelme göstereceğini de söyleyebilirim. Öncelikle üzerimizde sanki sis perdesi varmış gibi hissettiren Transit Ketu döngüsünden yine 2017 Eylül ayından çıkmış olacağız ve Ketu 14 Eylül civarında Oğlak burcuna geçtiğinde değişime dönük yeni bir süreci de başlatmış olacak. Rahu ve Ketu’nun burç değişimleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri daha sonra yeniden aktaracağım ancak 2017 Eylül ayından itibaren Hint Astrolojisine göre çok büyük önemi olan iki karmik enerji yeni ve 9 yıllık bir döngüyü de başlatmış olacak.

Bitirmeden, 2017 Merkür gerilemelerinden bahsedelim…

Bu yıl 4 tane Merkür Gerilemesi var. İlkini içinden geçtiğimiz bu süreçte yaşıyoruz, bununla ilgili ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Web sitemde bulabilirsiniz. Bu gerileme 19 Aralık 2016 da başladı ve 8 Ocak 2017 de bitecek.

9 Nisan – 3 Mayıs arası ikinci bir Merkür Gerilemesi var. Merkür Hint Astrolojisine göre KOÇ burcunda gerçekleştireceği bu gerilemeyi Mars ve Uranüs ile etkileşim içindeyken yapacak. Geçmişten gelen konuları aniden gündeme getirebilecek bu gerileme, ülkemiz açısından siyasi etkileri fazlasıyla vurgulayacak. Parlamento, meclis, başkanlık sistemi, hükümetle ilgili konular, yeni düzenlemelerin hayata geçmesi, borsa açısından etkili olacak. Nisan sonu 28-29-30 Nisan tarihlerine dikkat etmek gerekiyor, özellikle bu bahsettiğim konularda. Merkür, ülke haritamızda domestik yani iç alanlarımızdan sorumlu gezegendir. Ülke toprakları, depremler, kömür ocakları, elektrik, internet ve teknolojik haberleşme ve iletişim konularında dikkat gerektiren bir döngü olacak.

Üçüncü Merkür Gerilemesi, 13 Ağustos ile 5 Eylül arasında ve Hint Vedik Astrolojiye göre ASLAN burcunda gerçekleşiyor. Ulaşım, demiryollarımız, her türlü deniz, hava ulaşım alanlarımız, taşımacılık, nakliye sektörü, bilgi alma özgürlüğümüz, iletişim alanları, basın ve medya, internet, spekülatif haberler ve komşu ülkelerle ilgili konularda Merkür gerilemesi etkin olacak. Ulaşımla ilgili dikkatli olunması gereken bir sürece işaret etmekte. Metrolar, trenler ve demiryolları açısından hassas etkiler var. Spekülatif haberlerin artacağı bu süreçte, ülke genelinde haberleşmeyle ilgili aksaklıklar söz konusu olabilir.

Yılın son Merkür Gerilemesi ise, 3 – 23 Aralık 2017 tarihlerine denk gelmekte.

Akrep burcunda gerçekleşecek son gerileme, toplum sağlığı, sağlık sektörü, salgınlar, ulusal güvenlik ve hizmet sektörü, açık düşmanlıklar, ordu, silahlı kuvvetler, kolluk güçlerimiz, işçi ve çalışan kesimle ilgili alanları tetikleyecek. Ülke güvenliği açısından yine hassas bir döngü olacak ki güvenlik açısından dikkatli olmak gerekmekte.

2017 yılının hepimize, en çok da ülkemize barış ve huzur getirmesi dileklerimle.

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

1 Ocak 2017 / İstanbul

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

3 comments

 1. seaaa1@hotmail.com 2 Ocak, 2017 at 05:00 Cevapla

  merhaba
  internette hint astrolojisine göre hangi burca dahil olduğunun bulunabilmesi için yeterli kaynak bulunmamakta
  sadece birkaç sitede gösteriyor o da doğru saptama yapıyor mu belli değil
  sitenizde buna yer verebilmeniz mümkün müdür?
  örneğin ben 22 ocak 77 gece 01:30 ile 01:40 arası istanbul doğumluyum, buna göre günes yükselen ve ay burcum ne oluyor ve şuan işszm işle ilgili küçük bir tüyo verirseniz çok sevinirim. ayrıca bireysel danışmanlık ücreti nedir acaba?
  teşekkürler

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *