Ve 2017’ye  Venüs İmzasını Atıyor…

Venüs gezegeni bir buçuk yıllık döngüler içinde gerileme hareketine geçer. Venüs Astroloji açısından ilişkiler, aşk hayatımızda, duygusal davranış biçimlerimiz, ilişkileri nasıl algıladığımız, romantizm, lüks ve konfor etkilerimiz, maddi konular ve maddi refahımız, sanat, dekorasyon alanlarında hayatımız içinde etkin bir gezegendir. Gerileyen gezegenler, sahip oldukları konular ve enerjiler açısından durma, bekletme, ilerlemekte sorunlar verebildikleri gibi, eskiden gelen meseleleri veya durumları da aktif ederler. 4 Mart 2017 de başlayacak Venüs Gerilemesi, duygusal hayatımız, aşk ilişkilerimiz başta olmak üzere maddi refahımız üzerinde 4 Mart ile 15 Nisan arasında bekleme, duraklama ve ilerlemekte sorunlar verebilir.

Öncelikle gezegenlerin geri hareket döngüleri zor dönemlerden ziyade bekleme, anlama ve fark etme süreçleri olarak algılanmalıdır. Gerileme veya retro dediğimiz bu zamanlarda o gezegenin konularıyla ilgili alanlarda acele etmemeli, mümkünse beklemeli, daha çok incelemeye, anlamaya yönelmeliyiz. Yani Venüs gerilemesi süreci felaket dönemi değil, sadece daha tedbirli ve temkinli olmamız gereken bir süreçtir. Bu tedbirli olma halleri de gezegenin ihtiva ettiği konularda doğal olarak ilişkiler, aşk ve maddi konular üzerinde olacaktır.

Gerileme dönemleri sadece bekleme veya durma süreçleri olarak önem kazanmazlar. Öncelikle Venüs ve Mars sıklıkla gerilemeye girmezler. Bu konuda daha hercai davranan bildiğiniz gibi evrenin yaramaz çocuğu Merkür’dür. Merkür her yıl 3 bazen de 4 kez geriler. Jüpiter ve Satürn ise her yıl yaklaşık 4 ay geri hareket içinde olurlar. Yani Merkür, Satürn ve Jüpiter her sene belli döngülerde zaten gerilerler. Ancak Venüs ve Mars bir buçuk yıllık döngülerle gerileme pozisyonunda olurlar ki bu etki onların gerileme süreçlerine daha bir dikkat etmek gerektiğine işaret eder. Öte yandan bir gezegen gerileme hareketine geçtiğinde hangi burçta bunu başlattıysa, o burçta o sene boyunca çok uzun süre ikamet eder. Bu durumda gerilemenin gerçekleştiği burç ve gerileyen gezegenin konuları oldukça uzun bir süre aktif kalacaktır. Venüs, Balık burcunda (Vedik Astrolojiye göre) 4 Martta retro ya geçerken, Şubat ayı boyunca Balık burcunda, Mart ayının neredeyse tamamında bu alanda gerilemede ve 14 Nisan da retrodan çıktıktan sonra da Haziran ayına kadar bu alanda olacak. Anlayacağınız gezegenin Şubattan Hazirana kadar Balık burcunda epey uzun bir yolculuğu var.

Venüs Balık burcunda yücelir. Yani en yüksek noktasına ulaşır. Ancak gerileyen gezegen bekletme veya bir süre süreci askıya alma etkisini de açığa çıkardığı için Şubat ile Haziran arasında devam edecek bu uzun yolculuğunda aynı performans ile yoluna devam edemeyecek. 4 Mart ile 15 Nisan arasında hassas bir çizgide olacak. Bekletecek, zorlayacak bize ilerlemeye çalışma, an da kal ve izle, gözle diyecek. Kendisi aşkın baş tanrıçası olduğu için de bunu en fazla ilişkiler ve aşk üzerinden yapacak. Diğer yüzü de konfora lükse, paraya, sanata dönük olduğu içi bu süreçte Balık burçları başta olmak üzere tüm su gruplarını gerileme aralığından geçerken biraz terletebilir. Ancak bir yandan da gökyüzüne uyumlu yaşamaya çalışıyorsanız bu etkisi size teğet geçer. Yani, 4 Mart ile 15 Nisan arasında Balık, Başak, Yengeç, Akrep, Koç, Kova burçları başta olmak üzere hepimiz adına aşk ve ilişkilerde, parasal konularda hayatı zorlamadan akışta kalmak önemli olacak. Yaklaşık 45 günlük bu döngüyü akışta ve izleyerek, durumları, duyguları, ilişkileri abartmadan ve sakin olarak geçirmeye çalışmalıyız Bunu yaparsak bir sorun yok, ama aksi hareket etmeye uğraşırsak işimiz kolay olmaz.

Venüs sadece aşktan ve sanattan ya da paradan sorumlu değildir. O estetiğin baş mimarı, rahatın, konforun ve keyfimizin güzel kahyasıdır. Dolayısıyla gerileme süreçlerinde estetikle ilgili her türlü konuda hareket etmek, aktif olmak  veya adım atmak doğru olmaz. Güzellikle ilgili estetik müdahaleler, operasyonlar, küçük veya büyük girişimler, radikal estetik değişimler, ev dekorasyonuyla ilgili tadilat veya sanatsal başlangıçlar, adımlar, değişimler yine gerileme sürecinde uzak durmanız gereken konular arasında.  Saçınızı veya evinizi farklı uçuk bir renge boyama fikrinden, yüzünüze, bedeninize yaptıracağınız estetik cerrahiye giren değişiklikler de buna dahil.

İlişkilerde Venüs Gerilemesi Ne Verecek?

Gerileyen gezegenler eski konuları aktive eder demiştim. İlişkilerin baş sorumlusu gerileyince de doğal olarak eski sevgililer, eşler, eski aşklar, unuttuğunuz veya hayatınızdan çıkardığınız biri beklemediğiniz bir şekilde yeniden sizinle kontak kurabilir veya siz ondan haber alarak duygusal olarak yine beklemediğiniz şekilde etkilendiğiniz hissine geçebilirsiniz.

Bu noktada unutmamanız gereken, Balıkta gerileyecek gezegenin bizi başta duygusal konular olmak üzere gerçeklerden koparma, rüya halinde bırakma veya ilişkilerde olayları görmek istediğimiz gibi algılamaya haline itmesi olacaktır. Yani 4 Mart ile 15 Nisan arasında aşk ve duygusal alanlarda aldanmak, illüzyon yaşamak, yaşadığını sanmak, aşık olduğunu sanmak sık rastlanılan bir durum olacaktır. Bunun anlamı, “sanmak” halinde kalmanın gerileme boyunca pek popüler olması. Bu nedenle de ne eskiden var olan ve gerilemede yeniden gündeme gelen bir ilişki adına, ne de yeni başlayan bir ilişki adına dünyaları devirmeyin. Venüs gerilemesi bittiğinde 15 Nisan’dan sonra bir bakmışsınız başka bir duygudasınız veya karşı taraf anlam veremediğiniz bir şekilde değişmiş, o eski o değil…Bu durum özellikle 4 Mart ile 15 Nisan arasında başlayan ilişkilerde Haziran’dan itibaren ani gelen değişiklikler, değişen duygularla birlikteliğin yönünü epey kaydırabilir, benden söylemesi…

Devam eden ilişkilerinizde beklentinizi romantizm odağına oturmamaya çalışın. Balık illüzyonları sever. Kendini inandırmaya eğilimlidir veya en bilinen hali ile kurban moduna çabuk geçer. Belli bir süredir devam eden bir ilişkinizin sizin sıktığı, artık keyif ve hatta duygu vermediği hissi ile radikal kararlar almayın. İlişkiniz gerçekten öyle olabilir ama buradaki kritik nokta sizin duygusal olarak beklentilerinizin fazla abartılı olma ihtimali ki elbette adım atabilir, ilişkinizle ilgili kararlar alabilirsiniz, sadece aceleyle hareket etmeyin. Burada anlatmaya çalıştığım püf nokta, kararlarınızı 15 nisan hatta 1 hazirandan itibaren aynı duygularda olup olmadığınızı dinleyerek vermenizdir.

Ve tabi 4 Mart ile 15 Nisan arasına evlilik, nişan düğün, nikah denk getirmemeye bakın. Evlilik için belki de yapılacak en sıkıntılı başlangıç Venüs gerilemesi döngüsünde olanıdır.

Venüs gerileme süreçleri sürpriz gebelikler içinde size küçük oyunlar oynayabilir. Eğer çocuk sahibi olmakla ilgili bir planınız varsa ne ala! Ama yoksa, tedbirli olmakta fayda var.

Son olarak Venüs gerilemesi süreçlerinde ilişkilerle ilgili görmeniz gerekenleri anlamanız ve fark etmeniz ki buna genelde yüzleşme süreçleri derim hayli yaygındır. Partnerinizle veya ilişkiniz, eşinizle ilgili bilmeniz, anlamanız, fark etmeniz gereken bir durum varsa, muhtemelen bununla yüzleşmeniz olasıdır. Bu etkiye en fazla, Balık, Akrep, Yengeç, Başak, Aslan ve Koç burçları, Ay veya yükselen burçları bu alanlarda olanlar maruz kalabilir.

Maddi Konularda Venüs Etkisi

Venüs gezegeni sadece ilişkilerde değil, maddi refahımızdan da sorumludur demiştim. Dolayısı ile parasal konularda etkin bir gerileme olacak. Öncelikle gerileme öncesi ve sonrası Venüs Balık burcunda uzun süre kalıyor ve Venüs Balık burcunda yücelir. Bu etki ani çıkışlar ve ani inişler arasında zıtlıkların yaşanacağı bir sürece işaret ediyor. Piyasalar açısından önümüzdeki günler bu anlamda yaklaşık 4 ay sürecek hareketli bir döngüye işaret ederken, rahatlama veya hızlanma daha çok 15 Nisan sonrası gerileme bitiminde Venüs’ün düzelmesiyle kendini gösterecektir. Gerileyen gezegenler, gerileme bitiminden sonra tuttukları enerjileri hızla yanlarına alarak ilerleme eğilimlerinde olurlar. Dolayısı ile tüm bu süreç külliyen zor veya moral bozucu değil ama şüphesiz maddi konularda dikkatli olunması gereken hassas bir döngüden geçeceğimize dair kuvvetli işaretler var. Türkiye açısından Venüs gerilemesi etkilerinde daha ayrıntılı biçimde belirttiğim gibi Türkiye Astroloji haritasında Venüs kritik bir alandan yapacağı gerileme hareketinde 15 Nisana kadar şok edici gelişmeler ve piyasalar adına dik yokuşlar verebilir.

Kişisel alanlarımızda eğer güzellik, dekorasyon, iç mimari, ev veya iş yeri dekorasyonu, sanatsal iş ve konular, evlilikle bağlantılı bir iş veya proje adına başlatmayı düşündüğünüz bir iş, açılış planladığınız bir dükkan veya yer varsa beklemenizi öneririm. Ne zamana kadar? Özellikle 15 Nisana kadar. Lüks ve konfor içeren konular veya işlerde için de yine bu döngüde dikkatli olmak yerinde olacaktır.

Venüs Gerilemesi Kimleri Teğet Geçer?

Doğum haritalarında Venüs gerilemesi ile doğanlar açısından bu gerileme çok ekstra bir transit veya etki almadılarsa, normal koşullarda daha makul şekilde geçecektir. Bunun en önemli nedeni, doğum zamanında Venüs gerilemesiyle doğan kişilerin gerilemenin verdiği enerjiye bir anlamda aşılı olmalarından kaynaklanır. Onlar zaten buna alışkınlar. Doğal olarak da bu süreci diğerlerine göre daha aktif veya az hasarla geçirmeleri olasıdır. Ancak bu etki elbette ekstra bir transit veya zorluk, döngü yoksa geçerlidir. Bahsettiğim en genel haliyle yaşanacak olanlar.

Gerilemenin etkin kılacağı etkileri hafife almanın ve ilgili enerji çalışmalarının ayrıntılarını sürece yakın döngülerde sosyal medya hesaplarım ve web sitemden aktarmaya devam edeceğim. Gönlünüzce güzel günler dilerim…

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

6 comments

 1. Riza patir 12 Şubat, 2017 at 22:11 Cevapla

  Oglumu haritasina yorumlarmisiniz lütven
  Gökay patir 23 06 2000 saat 12.59 almanya stuttgart

  Cok tesekür ederim

 2. Haftalık Astroloji Yorumlarım      - Şebnem Ekşib ile Hint Astrolojisi 26 Şubat, 2017 at 22:25 Cevapla

  […] Bu haftayı toparlarsak, Cuma’ya kadar olan döngüde dikkatli olmak, ani çıkabilecek krizleri iyi yönetmek gerekiyor. Cumadan itibarense hızlanma, hayatımızda bekleyen bir çok konunun yerine oturması söz konusu. Bilhassa 19 Martta kadar olan süreçte evren bize güzel sürprizler hazırlayabilir. Pazar günü başlayacak Venüs gerilemesi Balık, Akrep, Koç, Boğa, Terazi’ler adına ilişkilerde yeni gelişmeler verebilir. Konuyla ilgili yazdığım Venüs gerilemesi yazıma tekrar göz atabilirsiniz… https://www.sebnemeksib.com.tr/2017-venus-gerilemesi/  […]

 3. zeynep 27 Şubat, 2017 at 15:22 Cevapla

  merhaba bu durumda 15 nisandan sonra mesela mayis ayi gibi estetik yaptirsak sorun olur mu..bir balik burcu olarak..?! cok tesekkurler..

 4. Elif 6 Mart, 2017 at 09:54 Cevapla

  Şebnem hanım merhaba 2017 venüs gerilemesi yazınızı okudum ben 20 temmuz da doğdum burcum yengeç ve bu ay içinde estetik ameliyat olmayı düşünüyorum venüs gerilerken bu ay içinde böyle bi ameliyat olmak ne kadar sağlıklı olur sizce beklemelimiyim bekliyeceksem ne zamana kadar beklemeliyim rica etsem bilgi verir misiniz

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *