Genel YazılarYAZILARIM

2017 Yılının Son Merkür Gerilemesi

Merkür 3 Aralık 2017 de 5 derece Yay burcunda gerilemeye başladı ve bu yılın son gerilemesini 23 Aralık da tamamlayacak. Vedik Astroloji de bir gezegenin transit geçişinde hangi burçta olduğu kadar hangi takımyıldız (nakshatra) etkisinden geçtiği de dikkate alınan bir durumdur. Merkür gerilemeye Moola yıldızında başlarken, 11 Aralığa kadar Yay burcunda ve 12 Aralıktan itibaren Akrep burcuna retro halinde yerleşmiş olacak. Akrepte Jyeşta yıldızında gerilemesini tamamlayıp, tekrar ileri harekete geçecek ve 7 Ocak 2018 de yeniden Yay burcuna ulaşacak. Dolayısı ile Merkür uzun bir süre Akrep ve Yay burcu arasında mekik dokuyacak desek yeridir.

Öncelikle Merkür yılda 4 kere geriler ve bu sürecin ana teması esasında evrenin biraz dur, bekle ve idrak etmeye, sabırlı olmaya, hayatı seyretmeye vakit ayır demesidir. Yaşamın sürekli koşturmalı temposu, hızlı akışı içinde yılda 4 kere es verip, sakinleşip hayatı seyretmemiz gereken zamanları fark edelim diye muhtemelen bu döngüyü yaşamaktayız. Bu nedenle bozulan aletlere, duran iletişime, gerilen sinir sistemimize takılmak yerine, az biraz dinlenmeye, durmaya, anlamaya, idrak etmeye, hatırlamaya vakit ayırmamız ve Merkür gerilemesini biraz da bu açıdan anlamaya çalışmamız bu süreci bir anlamda yönetmek adına çok faydalı olacaktır.

Gerileme Yay burcunda ve Satürn Merkür kavuşumu eşliğinde başladı. Söylemlerin, konuşma şeklimizin, anlatmak istediklerimizin ağzımızdan sert ve vurgulu döküldüğü zamanlar yaşayabiliriz. Üstüne daha önce söylemeye cesaret edemediklerinizin aniden ağzınızdan çıktığını hayretle fark edebilirsiniz. Yay burcu patavatsız konuşmaları ile meşhurdur, aniden ve beklenmedik şekilde kendini ifade edebilir veya sağlam potlar kırabilir. Bu etkinin üzerine Yay burcundaki Merkür gerilemesi sustuklarınıza, sabır gösterdiklerinize tahammüllü olmanızın bu dönemde çok zor olabileceğine işaret etmekte. Satürn de devrede olduğu için ifade şeklimiz sert ve acımasız olabilir, Yay burcunda alışık olduğumuz neşeli ruh halinin şimdilerde daha depresif ve kavgaya, gerginliğe açık bir hale dönüşmesi de olası. Ve kısacası kendimizi kontrol etmekte hayli zorlandığınız bir süreçten geçiyoruz. Esnek olmak çok kolay olmasa da, bu etkiler ele aldıklarımıza disiplinli ve akılcı yaklaşmamızı kolaylaştırmakta.

Merkür 10 ve 11 Aralıkta Gandanta noktasına ulaşacak ve bu noktadan 12 Aralıkta çıkacak. Özellikle 11 Aralıkta huzursuzluk duygusunun arttığı, gergin ve detaycı, şüpheci şekilde hayatı ele alma potansiyelleri devreye giriyor. En ideali 10 ve 11 Aralıkta hiç bir yeni konuyu başlatmayın, yeni bir işi ele almayın. Zira başlanılan her şey düğüm enerjisi ile start almış olur ki sonradan tekrar revize edilmesi gerekebilir. 12 Aralıktan itibaren Merkür Akrep burcunda gerileyecek ve önceden başlayan dönüştürmek istediğiniz konular yeniden önünüze gelebilir. Tamamlayamadığınız işler, biten veya devam eden bir ilişkide sizi rahatsız eden ama söyleyemediğiniz şeyleri aktarma, dile getirme fırsatları söz konusu olabilir. Dilin kemiği olmayacak. Akrep zaten sivri dillidir ve Akrep alanına geri hareketle yerleşen Merkür, iğneleyici konuşmalara hodri meydan diyor. Gerileme boyunca her şeyin daha karamsar ve derinden görüleceği, gerçeklerin su yüzüne çıkacağı zamanlardan geçeceğiz.

Merkür 12 Aralıktan itibaren gerileme sürecini Jyeşta yıldızı ile tamamlayacak. Bu yıldız Merkür ile yönetilir. Dolayısı ile kendi enerjisini taşıyan bir alanda Merkür gerilemenin bu bölümünde daha rahat bir pozisyonda olacak. Ancak Jyeşta yıldızı ihanetlere, aldatılmalara, kayırılmalara karşı koyan bir enerjiyi anlatır. Sevdiklerini aşırı korumaya çalışan bu yıldız Hint hikayelerinde kıskanmak ve kıskanılmakla bağlantılıdır. Bu süreçte size düşmanlık yapanların beklenmedik şekilde ortaya çıkmaları veya bir çok konuda çevrenizdeki insanların gerçek yüzlerini göreceğiniz, arkanızdan iş çevirenlerle yüzleşmek durumunda olacağınız etkiler açığa çıkacak. Özellikle Akrep, Yay, Boğa, Koç, Başak ve İkizler burçları Merkür Gerilemesi‘nin bu aralığını daha yoğun deneyimlemek durumunda olabilirler.

Jyeşta sert bir yıldızdır, sevdiklerine karşı çok korumacı olabilir ve şartları ve bulunduğu ortamı dengeleme iç güdüsü yüksektir. Merkür gerilemesi sırasında çevrenizi, sevdiklerinizi, yakınlarınızı kısaca önem verdiklerinizi koruma iç güdünüz artabilir. Özellikle 12 Aralıkla 23 Aralık arasında dikkat etmeniz gerekenler;

Duygusal konularda, hassas iş ve mevzularda, romantik beklentilerinizde umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Bu nedenle özellikle ilişkilerle ilgili hayat alanlarınızda meseleleri bu süreçte büyütmeyin ve durumların üzerine gitmeyin.

Önceden alınanlar hariç, bu dönemde ani bir kararlar nikah tarihleri almak (23 aralığa kadar) evlilik ritüelleri ve işlemleri yapmayı pek önermiyorum.

Yolculuk ve seyahatler adına 23 Aralığa kadar dikkatli olmak gerekiyor, yurtdışı çıkışlarında, vize işlemlerinde çıkabilecek pürüzlerle oyalanmak durumunda kalınabilir. Konsolosluk işleri, pasaport dairelerinde aksilikler ve işlemlerin uzaması ile boğuşabilirsiniz.

Yabancılar ve dış ticaretle ilgili işleriniz varsa yine 23 Aralığa kadar rutin işlerle uğraşın ama zor ve karmaşık işleri 23 Aralıktan sonrasına bırakmaya gayret edin. Önceden başlayan işler aniden önünüze gelebilir, yürümeyen, bitmemiş bir iş tekrar revize olabilir ama bu tip döngülerde sıfırdan yeni bir işi başlatmak doğru değildir.

Ülkemiz adına Merkür gerilemesi yurtdışı ilişkilerimiz, uluslararası platform ve ülkemizin uluslararası ilişkileri, yabancılar, ülkemizde yaşayan yabancılar, hukuk davaları, ülkemizin statüsü, sağlık hizmetleri, ordu, silahlı kuvvetler, kolluk kuvvetleri alanlarında bir süredir devam eden konuları yeniden gündeme getirecek.

Merkür Retro sırasında 10, 11 ve 12 Aralık, bilhassa 10 ve 11 ve ardından gerilemenin bitişe doğru gittiği 20 ile 23 Aralık arası sürecin en hassas günleri yaşanabilir.

Merkür Gerilemesine İyi Gelen Bitki ve Taş Destekleri

Gerileme süreci en başından itibaren aktarmaya çalıştığım gibi beklemek, anlamak ve fark etmek için ideal zamanlar olacak. Anlamanız, öğrenmeniz, toparlamanız gereken bir iş, proje veya konu varsa incelemek ve yaratıcılığınızı kullanmak adına dönem çok uygun. Ama başlangıçlar, duygusal kararlar, yepyeni bir işin başlatılması adına bu dönem uygun değil, 23 Aralık beklenmeli.

Merkür genel olarak merkezi sinir sistemi ve zihinsel huzurumuzdan sorumludur. Dolayısı ile gerileme dönemi sinir sistemlerimiz üzerine baskı kurarken, Vertigo veya denge sorunu olanlar da tetiklemeler veya ataklar artabilir.

Diğer yandan genel olarak modumuzun düşük olması, karamsarlık ve iç huzursuzlukların artması bu gerilemenin baş marifetleri arasında. Bu süreci daha rahat ve konforlu atlatmak için ilk önerim Lavanta‘dan faydalanmanız. Lavanta Merkür Retro’sunun duygu durum bozukluklarına, kafa karışıklıklarına, zihinsel yorgunluklarına çok iyi gelir. Güvendiğiniz bir aktardan yağını alabileceğiniz gibi, kuru olarak satılan bitki halini alıp bir kaç litre su ile bir avuç lavantayı kaynatıp sıklıkla evinizin kokmasını, tüm buhurun eve yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Merkür gerilemesinin taşı ise Aventurin‘dir. Bu taş dikkat sorunları kadar iç gerginlikler, kaygı bozuklukları, vesveseli ruh hallerine çok iyi gelir. Kariyer ve bereket alanları için de kullanılan Aventurin taşı, yeşil renkte beden denge frekanslarını çabuk toparlayan şifalı bir taştır. Merkür gerilemesinin getirdiği iç karışıklıklara, dengesizliklere, huzursuzluklara oldukça iyi gelebilecek şifalı bir taştır.

Burçlara Göre Merkür Gerilemesi

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

Maddi konularda gerileme sizi dikkatli olmaya davet etmekte. Krediler ve bankacılık işlerinde önemli bir başvuruyu mümkünse 23 Aralıktan sonraya bırakınız. 12 Aralıktan itibaren maddi konular, parasal işler daha da vurgulu olacak. Diğer yandan borçlar, alacaklar, başkalarından gelen maddi kaynaklar açısından hareketli bir süreç var önünüzde. Alamadığınız bir alacağınızı beklenmedik şekilde almanız olası. Ama bu süreçte yeni bir borç almamaya veya vermemeye çalışınız. İlişkilerle ilgili ise sakin olmak, ani parlamalar ve fevri çıkışlara yatkınlığın artacağını bilerek bu duyguları körükleyen durumlardan uzak olmaya çalışmak önemli. Yeni bir ilişki Merkür gerilemesinin aktif olacağı 23 e kadar destekli değil.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

İlişkiler, ikili her türlü ilişki alanınız, arkadaşlar, dostlarla olan diyaloglardan, iş ortaklıklarınız veya partnerinizle, eşinizle muhabbetinize kadar içinde iletişim ve ilişki olan tüm diyalog noktalarınıza dikkat etmeniz bu süreçte önemli olacak. Evlilik ve eşinizle alakalı konularda önceden gelen sorun veya sıkıntıları büyütebilirsiniz. İlişkinizde, özelikle de eşinize karşı akılcı şekilde hareket etmek yerinde olur. İş ve iş ortaklıklarında keza yeni ortaklık, projelere başlamak adına 23 Aralığa kadar beklemek gerekiyor. 23 Aralıktan sonra ise işle ilgili konular hız kazanarak sürpriz gelişmeler getirebilir.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

İş ve mesleki konularda önceden başlayan, ilerlemeyen konu ve işler adına bu alanların yeniden ele alınması, eski görüşmelerin tekrar revize olması söz konusu. Yeni bir işe başlamak, yepyeni bir projeyi, yatırımı hayata geçirmek, açılış yapmak için 23 Aralık ve sonrasını beklemek uygun olur. Fiziksel değişiklikler, estetik müdahaleler adına da 23 aralığa kadar sabretmeniz faydanıza olacaktır. İlişkiler ve aşk adına duygu ve düşüncelerinizin çabuk değişeceği bir dönem geçireceksiniz. Bu nedenle bir ilişkiyi bitirmek veya başlamak için 23 Aralığın geçmesini beklemek doğru olacaktır.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

İlişki ve aşk alanında gelişmelere açık bir Merkür gerilemesi süreci geçireceksiniz. Yeni bir ilişkiye başlamak adına bu dönem 23 Aralığa kadar pek de uygun değil. Devam eden ilişkinizde ise var olan sorunları masaya yatırmak, incelemek gerekebilir. Akılcı ve öfkeden uzak durarak yol almak 23 aralığa kadar önemli olacak. Çocuklar, çocuklarla ilgili konuların yine öne çıktığı bir süreç yaşanabilir. Çocuklarla ilgili halletmeniz gerekenlere odaklanacak, gözünüzden kaçanlar veya onlarla ilgili çözmeniz gerekenleri ele alacaksınız.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Ev ve aile alanlarıyla, yuvanızla ilgili konulara odaklanabilirsiniz. Hayatınızda aileniz ve kendinizle ilgili bir süredir toparlamaya çalıştığınız hedef ve isteklerinizi revize edeceğiniz, yeniden ele alacaklarınızı düzenleyeceğiniz, bir anlamda toparlama ve planlama süreci geçirmektesiniz. Ev değişiklikleri, evle ilgili alanlarda ani kararlar gelebilir. Taşınma, tadilat gibi konularda mümkünse adım atmak için 23 Aralığı bekleyin, bekleyemiyorsanız kontrat türü anlaşmalarda belgeleri evrakları iyi okuyun. İş arkadaşlarınız veya meslektaşlarınızla iletişimimizde bu Merkür gerilemesi sürecinde fazlasıyla dikkat vermeniz gereken durumlar ortaya çıkabilir. İş arkadaşlarınızla diyaloglarınızda esnek olmaya bu dönemde dikkat etmelisiniz.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Yakın çevre, aile veya yakın arkadaşlar, kuzenler, kardeşler, hatta komşularla ilgili bir süredir bekleyen, duran konu veya sorunlar aniden bu döngüde önünüze gelebilir, bu alanlarda halletmeniz gerekenleri tekrar ele almak durumunda kalabilirsiniz. Girişimler için de aktif bir süreç geçirmektesiniz. Başlatmak istedikleriniz, bir süredir düşündüğünüz kafanızda şekillenen iş veya adımlar için harekete geçme arzunuz artabilir ki başlangıçlar için 23 Aralığa kadar beklemek daha olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu dönemde araçlar, arabalarla ilgili teknik sorunlarla uğraşabilirsiniz, yeni bir araba alma veya kiralama düşünceniz varsa 23 Aralığa kadar harekete geçmek için acele etmemek yerinde olacaktır.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Maddi konular banka işleri, krediler veya benzer alacak verecek konularında önceden başlayan işler, başvurular adına sonuç alma veya yarım kalmış bir durumu tamamlama adına uygun bir dönem geçirmektesiniz. Ancak bilhassa parasal konularda yeni bir başlangıç, sıfırdan bir adım atmak, yepyeni bir durumu hayata geçirmek için 23 Aralığı beklemek doğru olur. Sözlerinize Merkür gerilemesi bitene kadar çok dikkat edin. 3 Aralık  ile 23 Aralık arasında size verilen sözler, vaatleri olmuş olarak görmeden, şartların 23 Aralıktan itibaren değişebileceğine hazırlıklı olmak gerekebilir. Duygusal konularda aşk alanlarında sevdiğinizle ilişkinizde sözler, yanlış anlaşılmalar kaynaklı sıkıntılar olabilir. Hem sizin, hem de karşı tarafın bu aralıkta konuşmalarına dikkat etmesi yerinde olur.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

23 Aralığa kadar devam edecek Merkür gerilemesi boyunca bir süredir aklınıza gelmeyenlerin aniden önünüze çıkması, unuttuklarınızı hatırlamanız, kaybettiğiniz bir süredir aradığınız eşyaları bulmanız olası. Günlük hayatta dalgınlar artabilir, ancak eskileri daha fazla hatırlama olası. İlişkilerde eski sevgili, eski eş veya sizin için önemli bir arkadaşla sürpriz biçimde bir karşılaşma veya aranmanız olası ancak unutmayın ki bu süreçte başlayan konular 23 Aralıktan sonra değişiklik gösterebilir. Parasal konularda tıkanıklıklar veya istediğiniz gibi gitmeyen konular 23 Aralıktan sonra aniden açılabilir. Krediler ve banka işleri için acil olmayan iş ve konuları Aralık sonuna bırakmak daha iyi sonuç almanıza destek verebilir.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

Gelir gider dengelerinize Merkür gerilemesi bitimine kadar dikkat etmek yerinde olacaktır. Bütçenizin ayarlarına dikkat etmek gerekebilir. Öte yandan hayatınızdan çıkarmak istediklerinizi; iş, arkadaş veya bir sevgili olabilir bırakmak, kendinize yeni hedefler belirlemek adına güzel bir dönem olacak. Düşmanları, arkanızdan iş çevirenleri fark etmek, bu insanların önünüze bir şekilde düşmesi, önceden başlayan hakkınızda gizli yürütülen konuşmalar veya eylemlerden haberinizin olması veya tüm bunları fark edeceğiniz bir dönem geçirmeniz olası. Şartları zorlamadan ve görmeniz, idrak etmeniz gerekenle de yüzleşerek bu dönemi yönetmek faydanıza olacaktır.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Hayatınızda ki hedefleri, planları, maddi isteklerinizi yeniden ele aldığınız, finansal konularda şartlarınızı gözden geçirmek durumunda olduğunuz bir süreç söz konusu. Hedeflerinizi revize etmek ve yaratıcılığınızdan faydalanmak adına güzel bir süreç olacak. Yeni bir başlangıcı eyleme dökmek yerine üzerine düşünerek, fikirlerinizi geliştirerek ve başlangıç için 23 Aralık sonrasını planlayarak bu dönemi yönetmeye çalışmak doğru olacaktır. Arkadaş çevreniz, sosyal alanlar adına da hareketli bir dönem olabilir. Arkadaşlarınızla ilgili konularda gelişmeler, bir duruma sizin de müdahil olmanız söz konusu olabileceği gibi sıkıntınız olan biri ile yollarınızda ayrılabilir.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Kariyer ve iş alanlarınızda beklettiğiniz, es verdiğiniz veya yarım bıraktığınız  konularda tekrar olgunlaşan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eskiden gelen projeler, işler, alanların bu dönemde yeniden karşınıza çıkması söz konusu. 23 Aralığa kadar yepyeni bir konuda veya sonuçları uzun vadeye yayılacak bir iş de acele etmemek ve Merkür gerilemesi bitimini adım atmak için beklemek sağlıklı sonuç almanız için faydalı olacaktır. Aşk ve ilişki alanlarınızda eski birlikteliklere aniden takılmanız, hayatınızda bir süre önce var olan birini özlemek, aramak gibi ilginç duygusal tepkiler yaşayabilirsiniz. Bu süreçte  duygusal karmaşaların artacağını bilerek hareket edin ve duygularınızı abartmadan yaşamaya çalışın. İlişkilerde bir karar vermek için 23 Aralığı beklemek yine daha faydalı olacaktır.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

Aile ve evinizle ilgili konular, eşiniz veya partnerinizle alakalı işlerde bir süredir devam eden ama sonuçlanmayan durumlarda değişik, sürpriz gelişmeler  yaşanabilir. İkili ilişkilerinizde kendinizi ifade ederken yanlış anlaşılmalara açıksınız. Kişisel konularda sıkıntılar, tıkanıklıklar olabilir ki moralinizi bozmadan bu süreçte daha çok kendinize, kişisel ihtiyaçlarınıza yönelmeniz daha doğru olabilir. Eğitim, seyahatler veya kişisel gelişimle ilgili konularda eski mevzular aktive olurken, yeni bir başlangıcı, eğitimi, sıfırdan başlayacağınız, aniden gelişen bir programı daha ihtiyatlı şekilde başlatın veya Merkür gerilemesinin bitmesini bekleyerek adım atın. İlişkilerde yeni bir beraberliğe, ilk buluşmaya bu dönemde başlamak doğru olmaz. Devam eden birliktelikte ise aile veya yakın arkadaşlar kaynaklı olabilecek karışıklıklara dikkat etmekte fayda var.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

  1. Ebru 15 Aralık, 2017 at 16:33 Cevapla

    12.05.1984 18.30 Çanakkale doğumluyum. Merkür retroları ve dolunayları gökyüzü ve takvim görmeden bilebilirim, zira en son 10.12 tarihinde suçsuz olduğumuz bir trafik kazasına karıştık ve ölümden döndük eşimle. Umarım 2018 bize ve herkese güzellikler getirir

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *