Vedik Astroloji ile Mars Gerilemesi 

Mars Gerilemesi 27 Haziran 2018 de başlıyor ve Vedik Astrolojiye göre Oğlak burcunun 15 derecesinde gerileme start alırken, 28 Ağustos da bitecek. Öncelikle Mars neyi temsil eder? Mars gerilerken ne olur? Göz atalım…

Mars, Çakra yani bedenin enerji depoları açısından Mide Çakrası yani 3. Çakra olarak da bilinen solar plexus da temsil eder. Bu alan bizim hazmetme ve sindirmemizle ilgiliyken, sadece yediklerimiz değil, hayatı hangi enerji düzeyinde, ne kadar sindirdiğimizle de bağlantılıdır. Dolayısı ile Mars, hayatla savaşırken veya mücadele ederken yaşadıklarımızı ne kadar sindirdiğimiz veya içselleştirdiğimizle de kontak kurar.

Genel olarak Mars’ın eril enerjisi hep savaşlar, güç gösterileri, avcı ruhumuzla içselleştirilirken esasen o aynı zamanda bu mücadele ve devinimi kendimize ne kadar oturtabildiğimize de bakar. Ve Vedik Astroloji de girişimlerimiz, girişimleri yaparken edindiğimiz stratejilerimiz, mücadele gücümüz, fiziksel yeterlilik ve enerjimizi de gösterir. Ayrıca gayrimenkul ve taşınmazlar yine Mars enerjisiyle ilişkilidir. Mars, teknik konular, aletler ve makinalar, mühendislik konularıyla da bağlantılıdır. Mars Vedik Astroloji de bir süredir Oğlak burcunda yolculuk etmekte ve yine Vedik (Hint) Astrolojisine göre gerilemesini Oğlak burcunda başlatıp tamamlayacak.

Oğlak burcu neyi anlatır; düzeni ve stratejiyi. Sonunu başını bilmek istediğimiz durumları. Sistem kurmayı ve sisteme, düzene göre hareket etmeyi. Satürn tarafından yönetildiği için bu sistemi sağlam kurmak, devam ettirmek, çalışma ve çalışarak elde etmek üzerine odaklıdır. Öncü bir burçtur. Oğlak burcunda bir süredir devam eden Mars yolculuğu tam da bu nedenle bize sistemli ol, strateji belirler, düzenini oluştur ve öncülük et, öne geç diyordu. Mars Retro’su 15 derecede yetişkin avaşta dediğimiz olgun bir alanda başlattığı gerilemesini 20 temmuza kadar olumlu derecelerde devam ettirecek. Ancak 20 temmuzdan itibaren agresif ve dengesiz bir dereceye geçecek ki 20 Temmuz’dan itibaren Mars gerilemesinin daha zorlu süreci de başlamış olacak.

Temmuz ayı malum yılın son tutulmalarını yaşayacağız ve Mars gerilemesi bir de bu tutulma enerjileri ile birleşiyor, ortam ve genel hava epey ısınabilir.

Savaşçı gezegen Mars Retro’su sırasında bize neler söylüyor;

Öncelikle Oğlak da başlayan ve biten tüm gerileme süreci boyunca strateji üretmek, ne yapacağınızı planlamak, zaman yönetiminizi yeniden gözden geçirmek, planlarınızı revize etmek adına şartlar gayet güzel olacak. Planlayın, düşünün, programlayın ama adım atmayın.

Her türlü aktivasyon, mücadele ve çaba isteyen işlerde ilerlemek zor olacak. Kavga ve mücadele ettiğiniz alanda sanki yel değirmenleri ile savaşıyormuş duygusuna geçebilirsiniz. Planlarınızı uygulamaya kalkarsanız evdeki hesap çarşıya uymayabilir. İlla başlamak zorunda iseniz mutlaka bir B planınız olmalı zira şartlar özellikle temmuz ayında hayli değişken olabilir.

Mars Retro zamanlarında içerde biriken öfkeyi, tuttuğunuz biriktirdiğiniz kızgınlıkları ani ve dengesiz şekilde dışarı atmanıza neden olur. Bu öfke ile nasıl baş edeceğinizi bilemezsiniz ve gereksiz şeylere gereksiz tepkiler gösterebilirsiniz. Yani sinir sisteminiz kısa devre yapma eğilimindedir. Kendinizi kontrol etmek zor olabilir ki şartları ısrarla zorlamak, sonunu görmediğiniz savaşların, mücadelelerin içine girmek, sırf kızgınlık ile düşünmeden hareket etmek kazanamayacağınız bir savaşa girmek gibidir. Mars Retro dönemlerinde başlayan savaşlar ve güç mücadeleleri kimin kazandığının belli olmadığı saçma bir dövüşe dönebilir.

Mars hazmetmekle de ilgilidir demiştim (Agni ateşini temsil eder) Bir süredir sustuğunuz, hazmetmekte zorlandığınız, haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüz durumların birden tahammül sınırlarınızı zorlayarak ipleri koparmanıza, tepkisel davranmanıza, sonu ne olursa olsun tepki göstermenize meydan verebilir. Ancak baştan itibaren anlatmaya çalıştığım gibi Mars gerilemesi bitene kadar sakin ve akılcı davranmak, fevri olmaktan kaçınmak önemli. Zira sonuç almak kolay olmayacak. Başlattıklarınız, öfke ile harekete geçtikleriniz elinizde kalabilir. Unutmayın ki bu dönemin mottosu “Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır” …

Diğer yandan fiziksel olarak midenize ve özellikle sindirim sisteminize dikkat edin, yediğiniz içtiğiniz bilhassa 20 temmuzdan itibaren önemli olacak ve midenize, sinirsel bağırsak sorunlarına, gastrit ve ülser sıkıntılarına daha açık olabileceksiniz. Et ve kızarmış besinlerden uzak durmaya veya az tüketmeye çalışın, özelikle Temmuz ayı enerjileri sadece ortam gerilimini değil, midenizin sindirim sisteminizin de gerilim içinde olacağına işaret ediyor. Et, kızarmış gıdalar, rafine ürünler Vedik Astroloji de TAMASTİK dediğimiz enerjiyi beslerler ki Tamastik’in batı da ki karşılığı toksindir.

Fiziksel olarak Mars Retro’sunun diğer etkisine bakacak olursak; Mars kaslar, fiziksel güç, eril hormonlarla bağlantılıdır ve genel olarak bedenin gücü kuvveti ile ilişkilidir. Gerileme sürecinde bedeniniz daha çabuk yorulabilir, hormonlarla ilgili dengesizlikler yaşanabilir. Bedeninize dikkat etmek, yorulmamak, bedeninizin aşırı ısınmasına neden olacak spor ve benzeri eylemlere girmeden, kendinizi ve sınırlarınızı zorlamamak gerekir.

Mars Gerilemede iken nerede duracağınızı kestirmek zordur, sınırları iyi çizmek, kendinize hakim olmak bu nedenle önemli. Bu noktada bilmeniz gereken mücadele etmek için başlattığınız her eylem ve adım 28 Ağustos’a kadar olan dönem de ve bilhassa 20 Temmuz’dan sonraki süreçte ummadığınız sonuçlar almanıza veya hiçbir yere varamadan boşuna kürek çekmenize neden olabilir. Bu yüzden de hareket etme değil, plan yapma, strateji belirleme zamanlarından geçiyoruz.

Mars Ketu ile kavuşum etkisindeyken geriliyor…

Kadersel eylemler, geçmiş dönemlerden gelen birikimler, düzenleyemediğimiz, planlayamadığımız dağınık konular yeniden önümüze gelecek. Biriktirdikleriniz, iç öfkeleriniz daha fazla sizi rahatsız edecek. Sakin ve soğukkanlılıkla ilerlemek gerekiyor. Diğer yandan Mars ve Ketu köpeklerle bağlantılıdır. Ülkemizde hayvanların, hayvan koruma kanunlarının durumu ortada ve maalesef bu konu yeniden ülke gündemine gelebilir. Ümit ediyorum ki hayvan haklarıyla ilgili konu tekrar öne çıkarak bu sorun artık kanunlarla düzenlenebilir.

Kadın haritalarında Mars; karşı cinsi yani erkekleri gösterir. Gerileme kadın haritalarında ilişkilerle ilgili birikmiş sorunlar ve ani patlamaları temsil ederken, partnerinizle ilişkilerinizde gerginliklere dikkat edin ve stratejik olmaya, problemleri iyi yönetmeye özen gösterin.  Bu etki kadınların erkeklerden yana şiddete maruz kalabilme eğilimini de arttırıyor ki maalesef kadına yönelik şiddet haberlerinde artış olabilir.

Ayrıca; Mars Ketu kavuşumu tuhaf hırsızlıklar ve özellikle gayrimenkullere hırsızlık girişimlerinde de artış getirebilir, evinizin güvenliğine önem verin ve bu konularda eksikleriniz varsa biran önce tamamlayın.

Gayrimenkul sektörünü, taşınmazları ve özellikle arabaların teknik aksamlarını temsil eden gezegen gerileme süreci boyunca ev alımları, ayrıntılı ev tadilatları için bu sürecin (26 Haziran- 28 Ağustos) çok uygun olmadığını gösteriyor. Ev almak, değiştirmek gibi bir niyetiniz varsa, iyi düşünün ve evin lojistik ve teknik durumunu iyi değerlendirin.

Dünya ve Ülke Gündemimizde Mars Gerilemesi

Ülkemiz haritası (Mundane) de Oğlak burcu 8.evimize yani dönüşümler alanına denk gelmiştir. Diğer yandan bu alan kazalar, aksiliklerle de bağlantılıdır. Ayrıca Mars Ketu kavuşumu ve soğuk bir burç olan oğlak enerjisi ile birleşince doğal afetler açısından ani değişen hava etkileri, ısının tuhaf değişimleri görülebilir.

Toplumsal olaylar açısından özellikle 20 temmuzdan itibaren 20 temmuz ile 28 ağustos arası hassas bir etki var.

Vergiler ve ekonomik göstergeler alanı olan 8.ev zamlar ve yeni vergiler açısından 28 Ağustos’a kadar halkın hoşuna gitmeyecek değişimleri getirebilir (Natal Ay-Transit Satürn karşıtlığı da var)

Mars gerileme sırasında Uranüs’ü de görünümde tutuyor ki görünüm 20 Temmuz’dan itibaren iyice keskinleşecek. Özellikle 27 Temmuz ile 15 Ağustos arası ülke gündemi, doğal afetler, ekonomik göstergeler, piyasalar açısından hayli zorlu bir süreç var. Ağustos ilk haftası bu etki daha da vurgulu diyebilirim. Sınır ötesi hareket, komşu ülkelerde karışıklıklar ve genel olarak savaş ve benzeri bir durumun dünya gündemine oturması söz konusu iken bizim için en önemli nokta Mars gerilemesinin en hararetli sürecini gösteren 20 temmuz ile 15 Ağustos arası toplumsal sağ duyumuzu kaybetmeden ve sakin olmak gerekliliği olacak.

Kısacası ülke gündeminde Mars gerilemesinin tutulmalar, Merkür gerilemesi ve Uranüs kontağıyla eşleşeceği 20 temmuz ile 15 Ağustos aralığı hayli dikkat gerektiriyor.

Burçlara göre 2018 Mars gerilemesi

Mars iki burcun ana temsilcisidir. Koç ve Akrep… dolayısı ile Koç ve Akrep burçları genel ruh haliniz ve öfke kontrolünüz açısından bu süreci dikkatli geçirmelisiniz. Oğlak burcunda gerçekleşecek Retro, Oğlak ve Yengeç burçlarını ilişkiler ve genel yaşam kalitesi açısından daha fazla etkileyecek görünüyor.

Vedik Astrolojiye göre Ay veya Yükselen burcunuza göre burç etkilerine göz atabilirsiniz…

Koç burcu:

Mars yönetici gezegeniniz olduğu için gerileme dönemi sizin için önemli. Kariyer ve iş alanlarınıza bu süreçte dikkat etmek, fevri çıkışlar yapmamak, üstleriniz ve birlikte çalıştığınız kişilerle diyaloglarınıza dikkat etmek yerinde olur. Eski konular, birikmiş işlerle uğraşmanız gerekebilir. Gerilemenin özellikle Temmuz ayı bölümüne dikkat etmek gerekmekte. Önemli bir iş veya başlangıcınızı değerlendirmenizi her yönden yaparak ele almaya bakın. Her hangi bir konuda organize olmak, planlamak veya üzerinde düşünmek için şartlar gayet uygunken, adım atarken atarlı olmadan ve acele etmeden hareket etmelisiniz.

Boğa Burcu:

Eğitim, yurtdışı kontaklarınız, yabancılarla olan ilişkileriniz veya tüm bu alanlarda ki plan ve işlerinizi yeniden gözden geçirmek, üstüne düşünmek, organize olmak için şartlar iyiyken önemli başlangıçlar için acele etmeyin. Hayata bakışınızda kendinizi karışık duygular içinde veya öfkeli hissedebilirsiniz. Eyleme geçmekte isteksizlik söz konusu. Duygusal duygu geçişlerinizi fazla büyütmeden, eğlenceli ve keyifli konulara yönelin ve hiçbir şeyi gözünüzde büyütmeyin veya şartları zorlamayın.

İkizler Burcu:

Özelikle yükselen ikizler dikkat dağınıklığı, kendinizi ve zihninizi toparlamakta zorlanma hissedebilirsiniz. Merkür gerilemesinin başlayacağı 26 Temmuzdan itibaren Ağustos sonuna kadar daha da dikkatli olun. Sert ve mücadele isteyen konulara girmeyin. Teknik konular ve aletlerle ilgili problemlere çok takılmayın. Ev veya iş yerinizde aletlerin bozulması işlerinizi aksatırsa sakin olmaya çalışarak durumu ele alın. Maddi konularda, finansal işlerinizde dikkatli olmak yerinde olacaktır. Para işlerinde düzenli olup, gelir gider dengenize önem vermelisiniz.

Yengeç Burcu:

İlişkiler, evlilik, eşinizle bağlantılı konularda aktif olacak bu süreç, ilişkilerde dikkatli olmanızı gerektiriyor. Bilhassa kadın Yengeç burçları karşı cinsle ilişkilerinizde daha dikkatli olmanız gereken bir süreç yaşanabilir. Ortaklı işler, proje çalışmaları, iş ortaklıklarınız adına da yükselen yengeç burçları bir süredir biriken durumlara patlamaya bilir, öfkeli çıkışlar yapabilirsiniz. Ay burcu Yengeç olanlar ise duygusal iniş çıkışlar ve ikili her türlü ilişkinizde daha esnek ve empatik olmanız yerinde olacaktır.

Aslan Burcu:

Sağlık konularında hassas olacağınız bir Mars gerilemesi olabilir. Kaslar, diz bölgesi, kan değerleriniz ve varisler açısından dikkat etmek gerekmekte. Sıcak damar sisteminizi fazla etkileyebilir bu nedenle beden ısınıza dikkat ederken, sporda bu dönem fazla yorulmamak gerekiyor. Diğer yandan iş ve mesleki konularda veya yakın çevrenizde düşmanlıklar, rekabet ettiğiniz kişilerle gireceğiniz mücadele sizi yorabilir. Unutmayın ki bu süreçte tartışmalar, bir konuda savaşmak boşa kürek çekmek gibi. Biraz daha olayları durumları akışa bırakıp, rutin konulara yönelmeli ve etrafınızdakilerin ne yapıp söylediğinden ziyade kişisel alanlarınıza dönmelisiniz.

Başak Burcu:

Çocuklar, çocuklarla ilgili konulara odaklanmanız söz konusu. Bekar Başak burçları (yükselen veya Ay burçları Vedik astroloji de Başak olanlar) aşk ve ilişkiler adına hareketli bir süreç geçirebilirsiniz. Bir süredir sizi sinirlendiren, gerginleştiren durumlara patlamanız, tepkisel olmanız söz konusu iken, ele aldıklarınızı sakin ve takıntıya çevirmeden ilerlemelisiniz. Sağlıkta mide ve sindirim sisteminize özellikle temmuz sonu Ağustos boyunca dikkat etmek yerinde olacak. İlişkiler de ise küçük bir meseleyi büyütmeyin ve olayların üzerinde durmamaya çalışın.

Terazi Burcu:

Aile ve ev konuları, gayrimenkul ve yuva alanlarınızla ilgili konuları Mars gerilemesi tetiklerken ev alımı, satımı, taşınma konularında acele ile karar vermeyin. İnşaat veya emlak işleriniz varsa yine Mars gerilemesi bilhassa Temmuz sonu Ağustos boyunca dikkatli ve temkinli hareket etmenizi gerektirmekte. Ailevi konularda bir süredir biriktirdiğiniz konular yeniden alevlenebilir. Ebeveynlerinizin sağlığı açısından da bu süreç biraz hassas olabilir.

Akrep Burcu:

Yakın çevreniz, kardeşler, yakın arkadaşlar, kuzenlerle ilgili konularda hareketli bir dönem geçirmektesiniz. Gerilemenin başlamasıyla bu alanlarda biriken işler, gerginlikler veya halledilmesi gereken konular yeniden önünüze gelecek. Girişimleriniz, başlatmak istedikleriniz, planlarınızın da arttığı harekete geçme dürtüsünde olduğunuz bir dönem içindesiniz ancak biraz sabırlı olmalı ve özellikle Mars gerilemesi boyunca acele etmemelisiniz.

Yay Burcu:

Maddi konular, finansal alanlar açısından gerilemeye dikkat etmek, gelir gider dengelerinize önem vermek gerekiyor. Sözlerinize konuşmalarınıza önem verin, pişman olacağınız sözler, gaflar ağzınızdan çıkabilir, öfke ve gerginlikle konuşmamak önemli. Satış ve pazarlama alanlarıyla ilgileniyorsanız bu süreç yoğun bir tempo söz konusu ama aksiliklerle de uğraşmanız gerekebilir. Her durumda sakin ve akılcı hareket etmeniz ve ele aldıklarınızda çözüm odaklı yaklaşmanız doğru olur.

Oğlak Burcu:

Fiziksel olarak kendi gücünüzü ve enerjinizi iyi ayarlamanız, dengede olmaya özen göstermeniz yerinde olacak. Çabuk kızma, aceleci davranma, ele aldıklarınızda tepkisel olma söz konusu. Sakin ortamları tercih edin. Aile ve ev alanlarınız, ailevi konular gündemde olabilir. Neyi ele alırsanız alın, planlı ve organize olmaya, spontane hareketten uzak durmaya gayret edin. Dizler ve kemikler, bel bölgesi ve omuz tutulmalarına dikkat etmelisiniz. Duygusal ilişkilerinizde temmuz sonu gerçekleşecek tutulma ikili ilişkiler alanınız ve eşiniz, partnerinizle iletişime dikkat etmenizi vurguluyor.

Kova Burcu:

Duygusal ve psikolojik olarak Mars gerilemesi sizi zorlayabilir. İç öfkeleriniz artabilir. Sabrettiklerinize daha tahammülsüz olabilirsiniz. Düşmanlar ve özellikle gizli kapaklı arkanızda iş çevirenleri fark edebilirsiniz. Her durumda intikam duygusu ve hırsla hareket etmeyin, duyduklarınızı, gördüklerinizi veya yaşadıklarınızı mücadeleye kavgaya çevirmeyin yani sözün özü kimseye uymayın. Biraz daha serin kanlı ve akılcı hareket etmelisiniz ki aklınızla ve düşünerek hareket etmek doğal eğiliminizde olduğu için bu duruma yatkınlığınız olduğunu unutmayın. Sağlığınızda varis ve benzeri sorunlara dikkat, ayrıca hastaneler ve operasyonlarla ilgili gelişmeler olabilir. Bağışıklık sisteminize özen göstermeniz yerinde olacaktır.

Balık Burcu :

Sosyal çevreniz, arkadaşlarınız, baba tarafından akrabalar veya tanıdıklarınızla ilgili bekleyen durumlar önünüze çıkabilir. İletişimde dikkat olmak özellikle temmuz ortasına kadar sizin için önemli. Hedeflerinizi revize etmek, gözden geçirmek, planlama yapmak, organize olmak, araştırmak için harika zamanlardan geçiyorsunuz. Bu süreci iç kızgınlıklar ve benzeri duygusal gelgitlerle hiç harcamadan kişisel alanlarınıza dönmeli, çevrenizin ne yaptığıyla değil, kendinizle ilgilenmelisiniz.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

  1. serap 29 Haziran, 2018 at 08:44 Cevapla

    Merhaba. Yazılarınızı takip ediyorum düzenli olarak. Yazılarınızda daima olumsuzluklara dikkat çekiyorsunuz. Yazıların sorun odaklı olması eleştirdiğim bir konu. İnsana hiç mi güzel haberler yok dedirtiyor.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *