GÜNCEL YAZILARIMYAZILARIM

2018 Yılının Son Merkür Gerilemesi

16 Kasım Cuma günü durağan seyrine geçecek olan Merkür, 17 Kasım Cumartesi gününden itibaren 7 Aralık’a kadar yılın son Merkür Retro etkisini gösterecek. Vedik Astroloji de Akrep burcunda gerçekleşecek Retro 17 Kasım ile 7 Aralık arasında bakalım ne etkiler verecek?

Merkür Retro’su Vedik Astroloji’ye göre Akrep Burcunda gerçekleşirken bu seyri boyunca ona Jüpiter eşlik edecek. Doğal olarak yine Vedik Astroloji kurallarına göre aynı burçta iş birliği yapan bu gezegenler Retro sürecini de kavuşum etkisiyle tamamlayacaklar. Jüpiter Akrep burcu geçiş etkisini “Jüpiter Yeni Yolculuğuna Başladı” yazımdan okuyabilirsiniz.

Merkür Jüpiter Kavuşumu esnasında gerçekleşecek Merkür Gerilemesi öncellikle abartma, dağılma, fikirleri hayata geçirirken elimizdeki argümanları fazla büyütme veya net görememe enerjisi getirecektir. Yine bu etki daha önce göremediklerinizi daha derinden anlama ve fark etme potansiyelini de yüzeye çıkaracak. Ancak fark ettiklerinizle ilgili değerlendirme yaparken durumları çok abartabilir, gelişmeleri sakin karşılamakta zorlanabilirsiniz ki işte bu nedenle  büyütme etkisine çok dikkat etmemiz gereken bir Retro süreci var önümüzde.

Merkür Retro’su yazarlar, yaratıcı güce ihtiyacı olanlar, herhangi bir konuda yazmaya başlamış veya bir şekilde yarım kalmış projelerini tamamlamak isteyenler için bulunmaz nimet olacak. Yeni bir kitaba veya yazmak istediğiniz her ne ise bu konuya başlamak adına etkiler destekli değil, ama bir süredir üzerinde düşündüğünüz bir konuyu tekrar ele almak, daha derinden incelemek, yarım bıraktığınız bir konu veya yazıya, kitaba dönmek için enerjiler çok destekli olacak.

Her Merkür Gerilemesi’nde olduğu gibi yeni başlangıçlar adına temkinli olmakta fayda var. Ama önceden başlayan konuların birden aklınıza gelmesi, yarım kalmış işlerin gündeme gelmesi bu süreçte en sık yaşayacağınız durum olabilir.

Sık sorulur, Merkür Gerileme dönemleri ilişkiye başlanır mı diye… Vedik Astroloji literatüründe aşk ve Merkür arasında bir bağlantı yoktur ama her ilişki kendi içinde iletişim de barındırır ki Merkür partner veya sevdiğiniz kişi ile hatta onun ailesi ile kuracağınız kontakları, iletişimi etkileyecektir. Bu nedenle bir süredir görüştüğünüz bir kişinin ailesi veya arkadaşları ile ilk kez buluşacaksınız, aileler tanışacaksa bu karşılaşmanın Merkür Gerilemesine denk gelmemesi çok olumlu olacaktır.

17 Kasım da başlayacak Merkür Retro seyrinin en kritik döngüsü 21 Kasım’dan itibaren başlıyor. Özellikle 23 Kasım Dolunay dönemi civarına duygusal ve zihinsel olarak fazla yüklü olunacak bir sürece işaret ederken, ele aldıklarınızı fazla abartma ve aşırı dikkat dağınıklığı yaşama potansiyeli mevcut. Kasım ayı son haftası bu gerilemenin en hassas yeri olacak…

Merkür Retro sürecinde ve özellikle Kasım son hafta 22 Kasım ile 30 Kasım arası daha ağırlıklı olmak üzere nelere dikkat etmek gerekmekte?

 • Dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunları bu süreçte çok artabilir. Ele aldığınız işlerinizi kontrol etmeye özen gösterin.
 • Sizin veya etrafınızdaki kişilerin duygusal tepkileri çok abartılı olabilir. Bu döngüde ele alınanlar büyütülürken, sonuç almak zor olabilir ki bir olayın ve durumun nedenlerine değil, nasıl çözümlenmesi gerektiğine odaklanın.
 • Yeni bir ilişkiye başlamak veya partnerinizin ailesi, arkadaşları vs ile ilk kez karşılaşma zamanı için bu Retro dönemi uygun değil.
 • Ev kiralama, satın alma, kontrat yapma veya sözleşme imzalamak için yine Merkür Retro bitimini beklemek mümkünse daha iyi olacaktır.
 • Yazmak, eski yazdıklarınızı tekrar gözden geçirmek içinse uygun bir dönem.
 • Yaratıcı enerji artacak, aklınıza gelen fikirleri mutlaka not alın. Retro bittikten sonra bu fikirleri hayata geçirebilirsiniz.
 • Neyi ele alırsanız pireyi deve yapma potansiyeli var. Bu nedenle bir konuda hüküm verirken veya adım atarken Merkür Retro boyunca emin miyim, yapmalı mıyım? Sorularını sormak doğru olur.
 • 24, 25, 26, 27 ve 28 Kasım Merkür Retro döngüsünün en sert aralığı olacak. Bu aralıkta çatışmalar, yanlış anlaşılmalar, sürtüşmeler, her şeyi tartışma konusu yapma eğilimi vs çok artacak. Özellikle Kova ve Akrep burçları bu duruma biraz daha dikkat etsinler.
 • Merkür Gerilemesinin iletişim sorunları kısmını Akrep ve Kova burçları daha yoğun şekilde yaşayabilirler. Veya bu burçlarda olan iletişim içinde olmanız gereken kişilerle diyaloglarınızda sabırlı olmanız gerekebilir.
 • Aslı astarını tam bilemediğiniz bir konuyla ilgili hüküm vermeyin, ahkam kesmeyin. Bilenle bilmeyenin karışacağı bir Retro dönemi olacak.
 • Özellikle eğitim veya benzeri bir etkinliğe katılımınız olacak ve ilk kez başlayacaksanız, bu organizasyonun ve eğitimcilerin yeterliliklerini iyi ölçümlemek yerinde olur.
 • Elektronik aletler, teknolojik makinalar başta cep telefonları ve bilgisayarlar olmak üzere bu süreçte almak, sistem kurdurmak için uygun zaman değil. Bu etki her Merkür Retro’sunda karşımıza çıkar. Bu Retro da yine dikkat etmemiz gerekecek.

Merkür Retro’su için hangi enerji alanlarımız daha yoğun etkilenmekte ve buna uygun taş ve renk seçimlerimizi www.vediktakitasarim.com sitesindeki yazımdan okuyabilirsiniz.

Burçlara Göre Merkür Gerilemesi

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç    

Maddi konulara, krediler ve bankacılıkla ilgili işlere dikkat etmek gerekiyor. Yakın çevreniz, kardeşler, arkadaşlarla ilgili alanlar, iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde ve iletişiminizde dikkat edin. Daha önce fark etmediğiniz durumları hissedeceksiniz veya önünüze gelecek, ancak konuları abartmadan ve empati kurarak ele almalısınız. İlişkilerinizde aniden aşık olduğunuzu düşünme, birden birinden çok hoşlandığınıza inanma gibi biraz abartılı duygusal metaforlar yaşanabilir, bu duyguları da abartmadan, gerçeğin Retro döngüsü bitince daha net fark edileceğini içselleştirerek bu aralığı yönetmeniz yerinde olacaktır.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Merkür Retro’su karşı alanınızda her türlü ikili ilişkinizle bağlantılı noktadan gerçekleşiyor. Öncelikle evli iseniz, partneriniz varsa bu konularda gelişmelere, daha önce başlayan bazı konuları yeniden irdelemeye açıksınız. İlişkilerinizde ele aldıklarınızı büyütmeden ve sakince çözmeye çalışmak, bu dönemde biraz daha sabırlı olmaya gayret etmek faydanıza olacaktır. İş ilişkilerinizde ise karşılıklı iş yaptığınız kişiler, ortaklarınız, proje ortaklarınız tüm bu alanlarda eski bağlantılar yeniden revize olmakla birlikte yepyeni bir konuya girmemeye özen gösterin.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

Öncelikle Merkür Retro boyunca sağlığınıza, bedeninizin enerjisini iyi kullanmaya özen gösterin. Fiziksel olarak kendinizi yormayın ve mineral değerlerinize, beslenme düzeninize önem verin. Eğer düzgün bir beslenme sistemini bu Retro döngüsünde uygulamazsanız kilo alımı ile Retro sonrası uğraşabilirsiniz. Diğer yandan iş arkadaşlarınız, rekabet ettiğiniz kişiler, hatta düşmanlarınızla önceden başlayan konular yeniden önünüze düşebilir. Bu süreci temkinli geçirmek ve duygusal dalgalanmalara karşı hazırlıklı olmak Retro dönemini dengede atlatmanıza yardım edecektir.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

İlişkiler, çocuklar, ilişkilerle bağlantılı konular durumlar, aşk hayatınız, birlikte olduğunuz veya flört ettiğiniz kişilerle olan iletişiminizde aksaklıklar, yanlış anlaşılmalar sizi yorabilir. Bu süreçte çocuklarınızla ilgili daha önce fark etmediğiniz konuların önünüze gelme potansiyeli bulunmakta. Ayrıca kişisel gelişim alanları, bir süredir ilgilendiğiniz bir konuda araştırma ve inceleme fırsatları yakalayabilirsiniz. Eğitim ve benzeri bir başlangıç için şartlar çok uygun olmasa da daha önce başladığınız, başlamayı düşündükleriniz için destekli etkileriniz söz konusu.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

Aile ve ev alanları, gayrimenkullerle ilgili ilginç bir dönem geçirebilirsiniz. Taşınma, kiralama, satın alma veya satma işleriniz, halen yürüyen bu konulardaki görüşmeleriniz varsa süreç hızlanabilir. Ancak mümkünse özellikle kiralama ve satın almalarda Merkür Gerilemesi’nden sonra adım atmanız, karar vermeniz daha doğru olacaktır. Her durumda imzalamanız gereken evraklar, sözleşmeler, kontratlar içinse iyi incelemeniz, detaylara dikkat etmeniz yerinde olur. 22 Kasım ile 30 Kasım arası aile içi gerginliklere veya ev aletleri, cihazlarla ilgili sorunlara dikkat etmenizde fayda var.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Yakın çevrenizle ilişkilerinizi yeniden gözden geçireceğiniz, kardeşler, arkadaşlar veya yakın çevreniz, kuzenler gibi alanlarda Merkür gerilemesi etkilerini daha fazla hissedeceksiniz. Yakın çevrenizle iletişiminize dikkat etmeniz gereken bir döngüden geçerken, eski konular ve mevzular aktive olabilir. Geçmişte yaşanmışlara, eski konulara takılı kalmadan bu süreci yönetmelisiniz. Diğer yandan güncel hayatınızda ve iş alanlarınızda girişimler adına yeni bir adımı Merkür Retro sonrasına bırakmanız doğru olur. Önceden başlayan konular yeniden önünüze gelebilir ve bu dönem daha çok eski işlerin toparlanması olarak sizin hayatınızda belirginleşebilir. Ama yepyeni bir konu için adım atmayın.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Maddi konular, finansal alanlarda riskli adımlardan sakınmanız gereken bir süreç geçireceksiniz. Riskli yatırımlarda dikkatli olmalısınız. Başkalarının sözleri veya önerileri ile bilmediğiniz bir alanda, konuda parasal yatırımlar yapmamak bu süreçte faydanıza olur. Ayrıca tanıtım ve satış konularında yürüttüğünüz bir projeniz varsa, tanıtımının yapılması, bir yerin açılışı gibi durumlar Retro dönemi sonrasına bırakmak yerinde olacaktır. Duygusal ilişkilerinizde ise bir süredir devam eden Venüs Retro’su bitti ve taşların daha iyi yerine oturacağı bir döneme başladınız. Ancak yepyeni bir ilişkiye başlamak için 7 Aralık’tan sonra daha uygun zamanlardan geçeceksiniz.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

Burcunuzda gerçekleşecek Merkür Retro’su eski konular, kişiler, arkadaşlar, işler veya aşklarla tekrar bağlantıya geçmenizi, ilginç şekilde uzun süredir görmediğiniz kişilerle veya eski kontaklarınızla yeniden bir şekilde buluşmanızı sağlayabilecek. Bu süreçte duygusal ve zihinsel olarak ele aldığınız hiçbir konuyu ve kişilerle olan ilişkinizi abartmadan ilerlemeye bakın. Özellikle 22 Kasım’dan itibaren Merkür Retro etkisinin gerginleşme dönemini iyi yönetmeye, tartışma ve inatlaşmalardan uzak durmaya gayret edin. Anlamsız inatlaşmalar bu süreçte size bir şey kazandırmaz. Daha esnek ve sakin şekilde Retro dönemi boyunca sabırla ilerlediklerinizde güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Giderler alanınızı dengelemeniz gereken bir Merkür Retro dönemi geçireceksiniz. Gereksiz masraflara, planlamadığınız giderlere açık bir süreçten geçmektesiniz. Yurtdışı ve şehir dışı konu ve işler bu aralıkta sık gündeme gelebilir. Seyahat ve yolculuk planlarınız birden hayata geçebilir. Ancak tüm bu konuları maddi alanlarda dengeden çıkmadan organize etmeniz hayli önemli. Merkür Retro süreci ve hatta Aralık Ayı sonuna kadar düşmanlar, arkanızdan gizli iş çevirenlerle ilgili daha ihtiyatlı olmanız gerekmekte. Arkanızdan konuşanları veya konuşanları duyabilirsiniz. Bu noktada duygusal tepkilerinizi iyi ayarlamanız ve sakin şekilde ilerlemeniz hayrınıza olacaktır. Yazmak, yazıya dökmek, kitap veya benzeri bir fikrinizi geliştirmek adına ise hayli güzel etkilerden geçmektesiniz.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

Hedefleriniz, arzularınız ve uzun süredir planlayıp gerçekleştirmek istedikleriniz adına güzel etkileriniz var. Ancak Merkür Retro dönemi yaratıcılığı, yeni fikirleri, ilhamları desteklerken, daha çok düşünmek, yaratıcı tarafınızı beslemek adına sizi rahatlatmakta diğer yandan fikirlerinizi adımlara veya projelere geçirmek için Retro döngüsü sonrasını değerlendirmelisiniz. Kişisel konular, ailevi alanlar, evlilik ve benzeri ilişkileriniz ve bu konularda vereceğiniz kararlar için bilhassa 23,24 ve 25 Kasım sert etkiler barındırmakta. Özelikle Kasım son haftayı daha çok rutin iş ve konularla geçirmeye bakın.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Kariyer ve iş alanlarınızda adım atarken, önemli bir projeyi başlatırken dikkatli olmalısınız. Kişisel işlerinizle iş alanlarını karıştırmadan veya birbirini etkilemesine izin vermeden bu Retro döngüsünü idare etmeniz önemli olacak. Eski konu ve işler, projeler, duran ilerlemeyen konular aniden ve beklemediğiniz şekilde yeniden önünüze düşebilir. İş ve kariyer alanlarınızda 22 Kasım ile 30 Kasım arasını dikkatli yönetin. Görüşmeler, imzalar ve anlaşmalar için bu süreç mümkünse atlatılmalı. İlişkiler adına ise 25 ile 30 Kasım arası gelişmelere açık olacaksınız.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Eğitim, seminer, konferanslar, akademik çalışmalar, veya eğitim kurumlarındaki işleriniz adına eski konular öne çıkarken, yeni konulara 7 Aralık’a kadar biraz daha dikkatli yaklaşmanız, acele etmeden ilerlemeye gayret etmeniz gerekmekte. Babanız, baba soyundan gelen aile üyeleriyle ilgili mevzular, eski meseleler bu Retro döngüsünde yeniden vurgulanabilir. Kişisel gelişim de güzel fırsatlarınız olacak. Yolculuklar, seyahatler artabilir. Duygusal olaraksa iç öfkelerinizin yükseldiği bir dönem geçireceksiniz ki uzun süredir sabrettiğiniz bir konuda şartların da etkisi ile ani gelişmeler yaşanabilir.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

8 comments

 1. 19 KASIM HAFTASI VEDİK BURÇ ETKİLERİNİZ - CaddeMag 20 Kasım, 2018 at 10:34 Cevapla

  […] Merkür Retro etkileri devam ederken haftalık enerjiler içinde en dikkat çekici nokta gerileyen Merkür’ün de içinde olacağı bir Dolunay fazı etkisini yaşayacak olmamız. Vedik Astroloji de oldukça önemli bir yeri olan Purnima yani Dolunay fazları hayatımızda ihtiyacımız olan tamamlanma, sonuca ulaştırma ve olgunlaştırma döngülerini yönetirler. […]

 2. Aralık 2018 Vedik Astroloji - Şebnem Ekşib ile Hint Astrolojisi 28 Kasım, 2018 at 04:29 Cevapla

  […] Merkür Gerilemesi 7 Aralık’tan itibaren biterken, gezegen ileri harekete geçiyor. 10 Aralık’tan itibaren Merkür durağan seyrinden de çıkmış olacak ki bir süredir duran ve bekleyen konuları, iletişim, ticari konular ve tüm Merkür enerjilerini hızlandırmış olacak. Özelikle Akrep, Yay, Boğa ve İkizler burçları için yavaşlayan konular hızlanıyor. […]

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *