GÜNCEL YAZILARIM

21 Ağustos Tutulması Genel Etkileri

Güçler Dengesi Değişiyor!

Olmamız gereken şeyi, olduğumuz gibi kalarak olamayız

Güneş tutulmaları kadim dönemlerde korku ve kaosun simgesi olarak vurgulanırken, büyük değişimleri, kralların ve krallıkların düşüş veya inişlerine işaret eden döngüsel zamanlarla gelen yeni başlangıçları simgelemesi ile aktarılır. Tutulmalar, astroloji literatüründe ki en önemli döngüdür. Yine kadim bilgiler bize der ki bir olayın veya durumun, büyük bir gelişmenin olması, hayata geçmesi için öncesinde bir tutulma yaşanmalıdır. Genel hali ile tutulmalar büyük zaman dilimlerine yayılmış gelişmelerin tetikleyicisi ve toplumsal olayların başlangıç ve gelişimin besleyen en önemli faktörlerden biridir. Hayat kaynağımız olan iki ışığın, Güneş ve Ay’ın kendi iç savaşlarına dünyamızı da ortak etmeleri gibidir. Tutulmaları bu denli önemli kılan diğer bir özellikleri ise toplumların üzerinde etkili olmalarından kaynaklanır. Kişisel haritalarımızdaki etkileri bir yana içinde yaşadığımız toplumun, toplumsal karmamızın, ait olduğumuz coğrafya ve kültürün tüm majör bağlantılarımızın etkilenme potansiyelini elinde tutar. Her tutulmanın etkisi, yansıması ve başlattığı alanlar farklıdır. Zira her tutulma farklı argümanları, farklı şekilde sahneye koyarken, yorumlanması da incelik isteyen ve aynı anda çok fazla faktörü bir arada analiz etme yetisini sınayan karmaşık bir konudur. Bireysel haritalarımızda tutulmanın etkisinin hangi evde, hangi formda olduğu kadar doğum haritasında hangi gezegenle temas halinde olduğuyla da ölçümlenir. Haritalarınızda tutulma bir gezegen veya önemli bir noktayla buluştuysa etkisini daha güçlü hissedeceksinizdir. Tutulmalar illa hayatımızda kaotik etkiler verecek diye bir şey yoktur. Beklediğiniz, umut ettiğiniz, üzerinde çalıştığınız bir çok alanın meyvesini yeme, hasadını alma zamanlarını da gösterebilir. Bu durum tamamen sizin haritanızda hangi taşları oynattığıyla bağlantılıdır. Bu nedenle tutulmaları bireysel etkileri açısından ancak kişisel haritalarınız üzerinde detaylandırabiliriz. Ama en genel hali ile ektiğinizi biçme, karmayı olgunlaştırma, her durumda hoşunuza gitse de gitmese de uzun bir döngü de başlattıklarınızı artık olgunlaştırma döngülerini yaşarsınız. Bunu yaparken Güneş tutulması yeni ay formunda gerçekleştiği için Ay tutulmasına göre daha yoğun şekilde majör değişimlerin habercisi olabilir. Güneş tutulmaları eril enerjinin açığa çıktığı zamanlardır ki mücadeleye ve yeni döngünün getireceği zorluklarla savaşmaya da iter kişiyi.

21 Ağustos 2017 Pazartesi günü Aslan burcunun ilk ondalığında (Vedik Astrolojiye göre) Magha takımyıldızının 2. Pada’sında Mars enerjisi niteliğinde, Ketu (Güney Ay Düğümü) yönetiminde uzun zamandır şahit olmadığımız kadar keskin bir Güneş Tutulması yaşayacağız.

Tutulmanın gerçekleşeceği Magha yıldızı hayli ilginç bir yıldızdır. Batı Astrolojisindeki Regulus sabit yıldızı ile aynı familyadan veya içerikten gelir ki etkileri neredeyse bire bir aynıdır. Magha da tıpkı Regulus gibi soyluları, ihtişamı, kralları, üst düzey insanları, yöneticileri temsil eder. Magha yıldızı büyük bir türbülans ve karışıklık sonrası gelen mutlak başarı işaretidir. Ama başarıyı önce hak etmeniz gerekir. Bu bağlamda tutulma size hak ettiğiniz, uğruna çok çaba verdiğiniz bir işinizin büyük başarı ile taçlanmasını da verebilir, ucundan tuttuğunuz ve gerçekte hak etmediğiniz bir durumda kartları size yanlış oynatarak büyük bir skandal veya sıkıntı yaşamanıza da neden olabilir. Daha önce attığınız adımların hangi yollardan geçtiği, sonucu belirleyecektir.

Magha’nın 2. Pada’sında gerekleşecek tutulma, sabitlik ve dediğim dedik bir enerji veriyor. Bu Pada (bölüm) Boğa yönetiminde ve Venüs niteliğinde çalışır. Maddi beklentileriniz, maddi istekleriniz, rahatınız, kendinizi güvende hissettiğiniz alanlar, ayrıca sizin güvenirliğiniz sınanacak. Tutulma Pada’sı; hırs ve hedefine odaklı bir enerjiyi açığa çıkaracak ki başarı için hangi bedelleri ödeyebilirsiniz, nelerden vazgeçebilirsiniz sınana bilirsiniz. Eğer sakin, akıllıca ve etik bir biçimde ilerlemezseniz veya ilerlemediyseniz, size hediye gibi gelen bir durumun hayatınızı alt üst ettiğine şahitlik edebilirsiniz. Ezmeden, yıkmadan, asil bir duruşla yürümeniz gereken bir döngü başlıyor. Yoldan çıkanları Magha yıldızının tokatı bekliyor. Bunun anlamı şu, hak ettiğinizi alırsınız. Ama hak etmediğinizden de mahrum kalırsınız. Bu nedenle zorlamadan ve inatlaşmadan ilerlemeniz gereken bir döngü başlıyor. Tutulma ve önümüzdeki kısa vadede 6 aylık süreçte, uzun vadede ise 2 yıllık bir dönem de evrenin hak edişini devreye alacak.

Tutulma sırasında üç tane gezegen 4 derecede yerleşmiş olacak. Ay ve Güneş 4 derece ile Magha yıldızında iken, Uranüs de 4 derece ile Aşwini de seyrediyor ve tüm bu gezegenler Ketu ile yönetiliyorlar yani evrenin kaderini elinde tutan, ilahi olan devrede olacak. Karmanın gerçek efendisi Ketu, sizi geçmişten gelen 9 yıllık bir döngüyü kapatıp, yeni bir sürece doğru ittirmekte. 4 rakamı Vedik Astroloji numeroloji sisteminde Rahu ile yönetilirken, 4 kalp çakramızın, kalpten istediklerimizin ve kalben yaptıklarımızın temsilcisidir. Aynı zamanda kalıpların, güvende olma isteğimizin, inatlaşmanın, hırslarımızın doğru bildiğimizden ayrılmak istememenin enerjisini temsil eder. Bildiğiniz, güvenli olduğunuz alanlardan ayrılma, yeni olanı kabul etme ve sindirme zamanlarından geçiyoruz. İnat etmeyin ve yeni olan, size ilk başta korkutucu veya zor gelse de değişime açık olun. Eski kabuklarını bırakmak istemeyenler geride kalacaklar.

Magha yıldızı (Tutulmanın baş aktörü) değişmesi gereken durumlar için en uygun takımyıldızdır. Bu yıldızın etkisi ile kişi zayıflıklarını saklamak ve kendi zayıflığıyla bile yüzleşmek istemez. Kişi bir yönü ile gelişime, değişime açık olmak ve değiştirmekle yükümlü olduklarında kendini yenilemek zorunda iken, gölgesinde kibri ve egosuyla büyük savaş verir. Eğer kibrini bir kenara bırakırsa büyük başarı elde edebilir. Bu nedenle tıpkı Regulus gibi parlak başarılara imza atarken, bir yandan da elde ettiklerini ancak hak ederek alabilmeyi temsil eder. Bir kral ne kadar adil ve güvenilirse o kadar güçlüdür. Magha da adil ve güvenilir olanı krallığıyla ödüllendirir. Mış gibi yapanları, kendini büyük gösterenleri o tahtan eninde sonunda indirir.

Tutulma hayatınıza yeni bir sayfa açma, yeniden başlama ve egonuzu bir kenara koyarak, gerçekten kendinizle yüzleşme için büyük bir fırsat vermekte. Kendinizle yüzleşin. Gerçekten ne istediğinizi ve istediğiniz şeylerin sınavlar ve hak edişlerle geleceğini içselleştirin. Emek verdikleriniz, gerçekten uğruna uğraştıklarınızın sonuçlarını alma zamanları, ama bir şeye sahip olmak kadar onu devam ettirebilmekte büyük bir maharet ister. Olmayanı zorlamamak, değiştirmeniz gerekeni değiştirmeniz ve bundan korkmadan kabul ederek yürümeniz gereken bu döngüyü en yüce hayrınıza değerlendirip, yaşamanızı temenni ederim.

Tutulmanın mundane astrolojisine göre ülkeler üzerindeki etkilerini ilgili yazımdan okuyabilirsiniz.

21 Ağustos Tutulması Ülkeler ve Politik Etkileri 

Tutulmanın burçlara göre yansımalarını ise yakın bir dönemde yine web sitemde aktaracağım…

Sevgilerimle.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

  1. Ayşe Gül Odaman 14 Ağustos, 2017 at 06:43 Cevapla

    03/03/1969 saat :23,30 cumartesi. Doğumluyum balık burcuyum bana şu aralar yaşadığım zorlukları aydınlatacak ufak bir harita bilgisi atabilirseniz sevinirim ♥️

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *