GÜNCEL YAZILARIM

21 Ağustos Tutulması Ülkeler ve Politik Etkileri

21 Ağustos 2017 yılın son Güneş Tutulması olması bir yana etkileri hayli güçlü ve özellikle Amerika açısından çok önemli bir tutulma. Tutulmalar hangi ülkeden veya ülkelerden net şekilde izleniyorsa, o ülke üzerinden etkisi diğer coğrafyalara göre çok daha güçlü olur. Benzer bir durumu 1999 yılında 11 Ağustos Güneş Tutulması ile yaşamıştık. Uzun bir tutulmaydı ve ülkemizin özellikle güney bölgelerinden çok net şekilde izlenebiliyordu. Tutulmadan kısa bir süre sonra gökyüzü sert açılarla gerilirken 17 Ağustos depremini yaşadık ve ardından köklü değişimler ve depremin izlerinin uzun yıllara yansımasına şahitlik ettik. Her tutulma, deprem üretecek diye bir durum söz konusu değildir elbette ama tutulmanın yer hareketlerini doğal afetleri tetikleme eğilimi yoktur demekte çok mümkün değil. Zira tutulmalar öncelikle bekleyen ve biriken enerjiyi çok hızlı biçimde açığa çıkarırlar. Dolayısı ile bu birikim, politik, jeofizik, sosyolojik, bazen politik vs olabilir. Benzer şekilde yakın tarihimize baktığımızda 25 Mayıs 2013 de gerçekleşen Ay tutulması hemen arkasından 28 Mayıs’ta İstanbul da gezi olayları patlak vermişti. Vedik Astrolojiye göre Akrep burcunda gerçekleşen o tutulma dönüşüm ve değişim etkisini harekete geçirirken, halkın sokağa inmesini tetiklemiş ve etkisi 2013 Mayıs ayından Ekim ayına kadar olan döngüde yoğun olmuştu. Tüm bu argümanlar tutulma süreçlerinin döngü değişimleri açısından güçlü etkileri açığa çıkardığını aktaran önemli  gökyüzü fenomenleri olduğunu gösterir.

AMERİKA ve 21 Ağustos Tutulması

21 Ağustos Pazartesi günü gerçekleşecek Güneş tutulması dünya üzerinde en net Kuzey Amerika da görülecek. Güneş tutulması sırasında Güneş’in ışıkları karanlığa dönerken, yaşam enerjimizi ve ışık kaynağımızı temsil eden bu büyük kütleli gezegen bir süreliğine dünyadan bakıldığında karanlık bir fazdadır. Eski inançlara göre işte tam bu aralıkta dünya her türlü negatif enerjinin kapılarının aralandığı kısa bir döngü yaşar ve seyredilmesi uygun bulunmaz. Tutulmanın net şekilde görüldüğü alanlar bu nedenle daha hassas bir süreçten geçme eğilimindedir.  Bir süredir dünya basınında tutulmanın Amerika üzerindeki etkileri bu nedenle yoğun şekilde konuşulup, yorumlanmakta. Evet, tutulma Amerika’yı çok etkileyecek. Dünya siyasi ve politik dengeleri üzerinde bu denli söz sahibi bir ülkeyi doğrudan etkileyebilecek değişimler elbette tüm dünya üzerinde domino etkisi yapma potansiyelinde olacak. Tutulmanın Amerika etkileri kadar başkan Donald Trump haritasını da bağlayıcı olması ayrıca dikkat çekici.

Amerika tutulma etkisini 10.evinde alıyor. Bu durum ülkeler astrolojisinde ülkeyi yöneten başkan veya başkana yakın kişiler, eski zamanlarda krallar, yönetim alanları, yönetim değişimleri, başkan veya üst düzey yöneticilerle bağlantılı dalgalanmaları ve olayları gösterir. Diğer yandan ABD haritasında tutulma ülke haritasındaki AY ile tam karşıt etki de ki Ay, halkı temsil etmekte. Ay 9.evin yani inançları, dinleri, inanç sistemini gösteren alanın yöneticisi olarak, tutulma derecesi ile karşıt açıda. Amerika’da iç karışıklıklara, halk ayaklanmalarına, sokak çatışmalarına, inançlar, dinler, fanatizm ağırlıklı sorunlara işaret etmekte. ABD haritasındaki tutulma derecesi ile karşıtlık yapan AY, Dhanişta yıldızında. Mars ile yönetilen bu yıldız Kova da bulunuyor ki toplumsal olayların giderek arttığına, sokakların hareketlendiğine, toplum ile hükümetin karşı karşıya gelmesine şahitlik edeceğiz. Söz konusu olaylar Eylül ayı itibariyle daha farklı bir yöne kayabilir. Eylül ve Aralık arası toplumsal olaylar açısından Amerika zor bir döngüden geçiyor. İlginç bir biçimde Amerika’da inançlar çatışması yaşanabilir. Diğer yandan üst düzey yöneticiler, büyük şirketler, büyük şirket yöneticileri açısından da ülkede zorlu bir dönem yaşanabilir.

Donald Trump haritasına baktığımızda tutulma etkisinin asıl ülke başkanının haritasında çok vurgulu etkiler bırakacağını gösteren etkiler var. Trump’ın haritasında Aslan burcu yükselirken, Mars yükselen derecesine yakın bir konumda bulunmakta ve tutulma yükselen ve Mars ile partil yani tam kavuşum etkisinde. Trump’ı ne yapacağı belli olmayan ve savaşçı etkilerle donatan bu yerleşimler, tutulma ile ani gelen ve kontrol edilmesi kolay olmayan bir döngünün pusuda beklediğine işaret etmekte. Bu noktada biraz geriye dönmek istiyorum. Trump’ın başkanlık törenine… Amerika da önemli bir protokol olan başkanın yemin töreni, başkanın göreve resmi başlama tarihi olması bir yana, astrolojik olarak da göreve başlayan kişinin o görevi hangi koşullarda gerçekleştireceğine işaret eder.

20 Ocak 2017 Washington DC saat öğlen 12 haritasına baktığımızda Trump yemin ederken gökyüzü desteği pek de ondan yana değilmiş. Trump’ın yemin töreni haritalarını o dönemde incelerken bu süreci fark etmiş ve yazmıştım ama tekrar hatırlatmak gerekirse, son 10 başkanın yemin törenine geri dönüp baktığımda bu denli zor yerleşimlerin bir tek JF Kennedy yemin töreninde göründüğünü söyleyebilirim. Her ikisinin de yemin töreni haritalarında başlanan işin büyük yıkım ve kaosla biteceğine işaret eden bir yıldızın (nakshatra) imzası var. Bu yıldızın aktif olduğu zamanlarda başlanan işler büyük sıkıntı ve kaosla son bulur. Bu etki ile Trump en iyimser bakış açısı ile Amerika başkanlık dönemleri içinde uzun süredir iki dönem seçilmeyen, tek dönem başkanlık yapan biri olabilir. Ama ben o kadar iyimser bakamıyorum ve bulguların onun başkanlığını tamamlamasının bile zor olabileceğine işaret ettiğini düşünüyorum. Yazının başında ne demiştim, tarihte önemli bir olay olmadan önce astrologlar önce bir tutulmanın imzasını ararlar. Zira tutulmalar çözücü ve başlatıcı etkide başroldedirler. Eğer 21 Ağustos tutulması Trump’ın haritasına teğet geçseydi, sorun olmazdı. Eskilerin deyimi ile tutulmalar illa kral düşürecek diye bir garanti yoktur ama teğet geçmiyor. Hatta direk üstünden geçiyor. Trump Güneş tutulmasını direk Mars ve yükseleni ile partil (tam kavuşumunda) yaşarken, ABD haritası onu, yani başkanı ülkeyi yöneteni gösteren alandan tutulmayı yaşamakta. Tüm bu göstergeler, ABD’nin çiçeği burnunda başkanının göreve başladığı Ocak ayından bu yana balayı tadında bir dönem yaşadığını ama artık bal döneminin bittiğini ve bundan sonrasında kendisi, ülkesi ABD ve tabi buna paralel olarak dünya siyasi ve ekonomik dengelerinin inişli çıkışlı bir döngüye geçeceğini göstermekte.

Diğer yandan önümüzdeki Aralık ayına kadar olan süreçte ABD için doğal afetler açısından bilhassa su kaynaklı (okyanuslardan gelebilecek) kaotik afetler, depremler etkisi de tetiklenmekte. Ve sözün özü bu tutulma ABD için hem doğal sebepler, hem de politik açıdan çok sarsıcı gelişmelerin başlangıç borusunun ötmesi anlamına geliyor. Eylül ayından itibaren ırkçı gösterilerin alevlenmesi, kontrol edilmesinin zor olması hatta ülkenin iç savaş türü büyük karışıklıklara sürüklenmesi olası. Eylül süreci tutulma enerjisinin ve o ayın transitleri açısından Amerika için kırmızı alarm vermekte. Her durumda etkileşim Aralık ayına kadar sürecek.

Esasen Amerika için 21 Ağustos tutulması sonun başlangıcı kıvamında. Önündeki süreçte 2020 ile başlayacak döngüsü Sadesati dediğimiz zor bir aralığa işaret ederken, ülkenin finans politikaları ve finansal alanları açısından özellikle bankacılık ve likit rezervlerinde Kasım 2017 ile başlayacak büyük sıkıntı, 2023-24 döngüsünde dünya ağır toplarının el değiştireceğine ve sahneye yeni oyuncuların çıkacağına ve Amerika’nın bu süreçte kendi iç sorunları ve finansal sıkıntıları ile ilgili büyük problemlerle boğuşacağını gösteriyor. Bu tutulmanın verdiği etkileri, Trump ve ülke açısından içerde büyüyen fanatik grupların ayak seslerini ve iç karışıklık göstergelerini bir tarafa bıraksak bile, süreç her durumda artık aşağıya doğru inen bir eğriye geçmiş olacak. Bu eğrinin başlangıç noktası da 21 Ağustos tutulması ile tetikleniyor. 31 Ocak 2018 de gerçekleşecek Ay tutulması Trump’ın haritasında 12. evinde Pluto ile tam kavuşumda ki büyük çöküş ve sıkıntı Ocak tutulması ile son noktayı koyabilir. Bu durum önündeki geniş anlamda 2 yıllık döngüde, kısa vadede bu yılın sonbaharıyla başlayan hayli zorlayıcı bir sürecinin göstergeleri olarak aktarılabilir.

İSRAİL

İsrail ülke haritasında Mars üzerinde ve 11.evinde gerçekleşecek tutulma yine partil dediğimiz tam kavuşum etkisinde. Meali; Israil hareketli, savaşçı, bir süredir beklettiklerini, gizliden yürüttüklerini aniden aktive edeceği bir döneme giriyor. Filistin, Suriye ve İran’la ilişkileri tutulma sonrası çok hayra alamet değil. Öncelikle İsrail başkanı Benjamin Netanyahu haritasında ki Mars ile yine kavuşum etkisinde gerçekleşecek tutulma Donald Trump, İsrail ülke haritası, Benjamin Netanyahu haritalarında ki Aslan burcundaki Mars ile Aslan burcunda aynı derecelerle kavuşan Tutulma etkileşimi, Trump ve Netanyahu arasında bir  ortak hareket ve savaş enerjisini açığa çıkarabilir duruyor. Diğer yandan Netanyahu hakkındaki rüşvet iddialarıyla ilgili özellikle Eylül ayında büyük bir sıkıntı yaşayabilir. Netanyahu ve Trump’ın tutulma etkileri ani gelişmelerle gelebilecek iktidar sorunlarını yaşayabileceklerine işaret etmekte. Ama özellikle dış ilişkiler açısından ortak hareket etmeleri söz konusu. Ancak her ikisi için de bu hareket kendi gidişlerini de tetikleyebilir. İsrail haritasında Eylül ve Ekim döngüsünde gizli yürüttüğü bir konuyu aktive etme ve harekete geçme eğilimleri yüksek duruyor. Bu noktaya kadar bildiğini okuyan, gözü kara Mars enerjisinin Trump ve Netanyahu haritalarında benzer alanları tetiklemesi ile yapacakları iş birliğinin birlikte batmalarına sebep olabileceğinde işaret etmekte.

Kuzey Kore ve Tutulma

Elinde nükleer oyuncak tutup, yeni yetme bir ergen gibi dünyaya höykürüp duran ve diktatörcülük oynamaya çok hevesli Kuzey Kore lideri Kim Jong -Un doğum bilgileri bilhassa  doğduğu sene sır gibi saklanmakta. İddialara göre 1980-1982-1983 veya 1984 senelerinden birinde doğmuş olması muhtemel olsa da yabancı güvenilir astroloji siteleri genellikle 8 Ocak 1983 yılını baz almakta.

Kişisel çalışmalarımda 8 Ocak 1980 gece 3 civarı çıkardığım haritanın Jong-Un hayatına ve onun bakış açısına daha uyduğu yönünde. Her durumda Kuzey Kore’nin ülke haritasına baktığımızda tutulma ülke haritasındaki Satürn ile tam kavuşum etkisinde (partil) ve Satürn dönüşümler evi olan 8. evin yöneticisi. Nükleer savaş veya tehditlerini gerçekleştirmesi için Pluton’a da ihtiyacımız var ki 31 Ocak 2018 tutulması Kuzey Kore’nin natal Pluto’nu ile kavuşum etkisinde gerçekleşecek. 2018 Ocak ortasından itibaren Şubat ve Mart ayları dahil Kuzey Kore büyük bir dönüşümü ve nükleer bir savaş denemesini aktive edebilir. Öncesinde 21 Ağustosta tutulma ile natal Satürn kavuşumları onlar adına büyük bir dönüşümü ve halk ve ülke için gelen zorlukları da temsil etmekte. Özellikle Eylül ve Ekim ayları için Jong-Un haritasında düşünmeden hareket etme ve ani beklenmedik adımlar atma potansiyelleri harekete geçiyor.

İran ve Suriye

İran haritasında bu yılın sonu Ekim ayı ile başlayacak süreç Kandaka Sati dediğimiz zorlanacakları ama dünya ülkeleri arasında ki yerlerini açısından dönüştükleri ve iç alanlarında yeni reform ve benzeri konuları gündeme almak zorunda kalacakları bir döngü başlıyor. Kadınlar, ülke de kadınların durumu, ülke finansal alanları ve komşu ülkelerle olan ilişkileri açısından yeniden yapılanma dönemleri var. Komşularıyla ilişkilerinde 2018’le birlikte yeni bir döngüleri başlarken, finansal olarak daralma dönemleri eli kulağında geliyor. İç ve dış yatırımlarını dikkatli organize etmeleri gerekmekte. 21 Ağustos tutulması daha çok iç dengeler, gizli konular, istihbarat alanlarını öne çıkıyor. İstihbaratlarıyla ilgili yeni bir sürece geçebilirler.

Suriye ülke haritasındaki Güneş’in üzerinde ve Satürn ile tam kare etkisinde bir tutulma yaşayacak. Güneş ülkenin başkanını, liderini gösterirken, tutulmanın Satürn ile kare etkisi ülke lideri için zor bir döneme işaret etmekte. Esad’ın haritasına hemen bu noktada bakacak olursak, yakınlarında bulunanlardan, güvendiği kişi veya alanlardan, ona destek veren ülke liderleri veya kişilerden yana sıkıntı yaşayacağı, devrilmesi, gizli çalışmaların içinde olması, kontrol ettiği alanlarla ilgili dönüşüm yaşaması olası. Esad ülke dışına çıkmak zorunda kalabilir. Suriye için dengeler Esad’dan yana değil. Israil ve ABD başkanı haritalarında Mars’ın tetiklenmesi İsrail ile ABD arasındaki iş birliklerinin bölgeye ve Suriye’ye pek de yaramayacağına, bu ülkelerin bölgede uyguladıkları politikalarda ani değişiklik yapabileceklerini gösteriyor. Tutulma bu süreçte suları ısıtsa da asıl tetiklenme Eylül’den itibaren başlayarak 2018 de üst oktava ulaşabilir. Yani bölgede karışıklıklar, özellikle ABD,İsrail ve Suriye bağlantılı büyük bir karışıklık Eylül’den bölgede dengesiz bir döneme doğru gidileceğine işaret etmekte.

Türkiye ve 21 Ağustos Tutulması

Tutulma ülke haritamızda komşuları, yakın çevremizdeki ülkeleri, orta ve kısa vadeli planlarımızda beklenmedik değişiklikler olabileceğini, ulaşım, nakliye, hava ve kara taşımacılığı alanları, basın ve yayıncılığı, gazeteleri, gazetecileri, medyayı, yazılı basını gösteren alanda gerçekleşiyor. Öncelikle tutulma süreci ve sonrası Eylül ve Ekim aylarında basın ve gazetelerle ilgili ani gelişmeler, bir veya bir kaç gazetenin kapatılması veya benzer etkiler söz konusu. Bu nokta da dış ilişkiler ve komşularla olan alanlarda büyük olaylar ve karışıklıklar bekliyorum. Bizim bu süreci çok iyi yönetmemiz gerekiyor ki, tutulma sonrası aktif olacak (Eylül ayında) Mars transiti komşularla ilgili alanlar ve sınır ötesinde savaş, hareket veya benzer durumların içinde denge bulmak zorunda kalacağımıza işaret etmekte. Basın özgürlükleri açısından daralma ve basınla ilgili zor bir sonbahar yaşanabilir. Basın mensupları, gazeteler ve gazeteciler açısından sıkıntılı bir tutulma etkisi dikkat çekici. Öte yandan Güneş tutulması ülke yönetimleri, hükümetler ve devletin ileri gelenleri açısından her zaman etkilidir. Kaldı ki bu tutulma Aslan burcundaki devlet erkanıyla ilgili alanları daha fazla öne çıkarmakta. Ülke haritasındaki Rahu ile kavuşumdayken oluşacak Güneş tutulması yönetim kademelerinde büyük bir değişimin, sağlık sorunlarının işaretçisi. Bizim için tutulma etkileri içerde basın ve basın çalışanlarını etkilerken, dışarda dış ilişkiler ve komşu ülkelerde olan ani gelişmelere ayak uydurma ve dengede kalmak üzerine geçecek. Diğer yandan Eylül ayıyla birlikte yer değiştirecek Rahu ve Ketu döngüleri bankacılık sektörü, finansal alanlar, ekonomik göstergeler açısından sonbaharın zorlu geçeceğine işaret etmekte.

Kasım ayı siyasi dengeler, diğer ülkelerle ilişkiler açısından çok gergin etkiler barındırmakta. Kasım ayında Amerika ile ilişkiler hayli gerilebilir. Kasım, ülkemiz adına bu yılın en kritik dönemlerinden birine işaret etmekte. Erken seçim söz konusu olabilir. Özellikle tutulma sonrası Eylül ayıyla birlikte ülke iç dengelerinde karışıklıklar artabilir. Tutulma etkileri esasen Eylül ayıyla yoğunlaşırken, hem muhalefet hem de hükümet kanadında önemli değişimler Kasımla birlikte öne çıkmaya başlayacak. Transit Mars’ın ülke natal Mars ile kavuşum etkisine geçtiği bu süreç, transitte Mars ve Satürn görünümüne de ev sahipliği yapacak ki yılın en kritik aylarından birine işaret etmekte. 2017 son çeyreğini hayli hareketli  girebiliriz. Transit Satürn’ün dış ülkelerle ilişkilerimizi zorlayacağı bu dönem Mars tetiklemesiyle dünya ve ülkemiz gündeminin yoğun olacağına işaret etmekte.

Sevgilerimle…

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *