Hint Astrolojisine göre Akrep burcunda dolunay etkisinden geçiyoruz. Dolunay, en genel hali ile duygularımızın, metabolizmamızın yüksek perdeden çalıştığı, bedenin devinim içinde adrenalin salgıladığı, hormonların değiştiği, duygusal ve fiziksel olarak yoğun olduğumuz dönemlere işaret eder. 

Kontrol duygumuzun daha zayıf olduğu bu süreçler, 22 Mayıs Dolunayı gibi daha gergin ve sert hatlarda gerçekleştiğinde sakin olmakta zorlandığımız zamanlardır. Pazar gününün ilk saatlerinde tam etkisine kavuşacak Dolunay enerjisi öncesinde Cumadan itibaren Cumartesi günü de ağırlıklı hissedilecek ve sonrasında Pazartesi de dahil halen yoğun olacak.

22 Mayıs 2016 Dolunayı Neler Vaat Ediyor?

 

Dolunay astrolojik olarak Ayın ışığının en yüksek volüme ulaştığı noktada, Güneş ile karışıklı geldiği anda gerçekleşir. Zaten Ay’ın tabak gibi haliyle çıplak gözle bile görülebilen, seyretmesi çok keyifli bir doğa olayıdır. Ay, dünyanın uydusu olarak bize en yoğun etkiyi veren yegane gezegendir. Enerjisini güneşten alan Ay, dolunay süreçlerinde güçlenerek, bedenlerimiz, duygularımız üzerinde etkili izler bırakabilir. Mayıs ayı dolunayı astrolojik olarak Mars ve Satürn ile yakın bir temasta olacak. Karşısında bulunan Güneş ise Venüs ile kavuşum etkisinde. bu etki aynı zamanda Mars-Güneş karşıtlığı, Ay Venüs karşıtlığı gibi bir çok gezegenin farklı kombinasyonu ile iyiden iyice karışık bir hal almakta. Öncelikle duygusal olarak fazlasıyla gelgitli yani med cezirler yaşama potansiyelinde olacağız. Kadınlar üzerinde etkisi yüksek olacak olan dolunay enerjisi, ilişkiler başta olmak üzere, ani dönüşümler ve duygusal patlamalar verebilir. Bu nedenle sakin olmak önemli olacak. Hafta sonuna denk geldiği için özel hayatımızda vereceği etkileri daha fazla hissetmek mümkün. Ailemizle daha fazla vakit geçireceğimiz bu aralıkta. Kadınları daha fazla etkileyebilir demiştim, bunun anlamı, eşiniz, çocuklarınız, partneriniz veya yakın çevrenizde bulunan kişilerle diyaloglarınızda daha tahammülsüz olabilir, cumartesi, pazar ve pazartesi kendinizi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Bilhassa, Akrep, Yay, Koç, Aslan, Boğa burçları bu durumdan daha fazla nasiplenebilir, dikkatli olun. Dolunay Hint Astrolojisine göre sabit burçlarda gerçekleşiyor ki bu da başlattığınız, tamamladığınız veya son verdiğiniz olayların, durumların sonuçlarının uzun vadeye yayılmasına neden olabilir anlamındadır.

Dolunay dönemleri keskin kararlar aldırabilir insana. Uzun bir süredir devam eden bir durum, ilişkide ki sıkıntılar, yöneticinin veya aile bireyleriniz, arkadaşınızla olan durum artık son noktayı koymaya doğru sizi itebilir. Gözünü daha kara hareket edebilirsiniz. Sakin olun ve duygusal dalgalanmalar ve fevri adımlar atmayın.

Ülkemiz adına 22 Mayıs 2016 Dolunayı

Ülkemiz haritasında askeri alanlar, çalışan kesim, halk sağlığı ve finansal konular yanı sıra, gizli düşmanlıklar, terör olayları açısından vurgulu olabilir. İşin içinde Mars olduğu için Dolunay ani ve beklenmedik olaylara neden olabilir. Önümüzdeki hafta sanat camiası, finans dünyası adına gündeme düşecek haberler söz konusu. Çocuklarla ilgili haber ve olayların duyulması, ortaya çıkması yine olası maalesef.

Sağlık açısından 22 Mayıs Dolunayı

Hormonlar, üreme hormonları, diş ve çene bölgesi sorunları, baş ağrıları, migren krizleri açısından riskler yüksek. Ancak bilhassa panik atak  ve kaygı bozukluğu sorunları olanlar açısından önümüzdeki 3 günü sakin ortamlarda geçirmek önemli olacak.

Bir diğer önemli nokta da Dolunay döneminden evcil hayvanlarınız ve küçük çocuklarınız çok etkilenir. Ev hayvanlarınız da anlam veremediğiniz ani tepkisel davranış değişiklikleri yaşarsanız panik yapmayın. Küçük bebekler ise ağlama krizleri veya huzursuzluk belirtisi gösterebilir. Onları da rahatlatmak, sakin ortamda tutmaya çalışmak doğru olacaktır.

Dolunay Döneminde Ne yapmak lazım?

Dolunay türü enerjiler ruhsal ve fiziksel enerjilerimizi yükseltir. Bu dönemlerde normalde aldırmadıklarımız gözümüzde büyüyebilir veya kendimizi gergin ve patlamaya hazır gibi hissedebiliriz. Sizi zorlayan, gerginleştiren insanlardan kim olursa olsun uzak durmaya bakın. Bilhassa Yay burçları veya yükselenleri Yay olanlar, Akrep ve yükselen akrepler, Aslan veya yükselen Aslanlar biraz daha kendinizle kalmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bedeninizi zorlamayın. Beden zaten hızlı tren gibi çalışıyor. Dolunay dönemlerinde panik atak türü sorunların, kalp krizlerinin artması bu nedenledir. Beslenmenizde hafif beslenmek, sporda aşırıya kaçmamak doğru olur. Ayrıca ağır diyetler, kısa süreli şok rejimler bu dönemde uygun değildir.

Dolunay süreçlerinde kırmızı mum yakmak evinizin dengesi açısından çok rahatlatıcıdır. Ay taşı özellikle Yengeç, Akrep, Balık burçlarına dolunay dönemlerinde çok iyi gelir. Kaliteli bir Gül suyu veya yapı temin edebilirseniz, Gül yağını eklem yerlerinize az miktarda yedirebilir, gül suyunu kaynamış suya biraz damlatıp buharının evinize yayılmasını sağlayabilirsiniz. Gül titreşimi çok yüksek bir bitkidir. Hz. Peygamber ile içselleştirilmesinin nedeni de budur. Ayrıca lavanta yine tütsü, koku veya yağ olarak kullanabileceğiniz güzel bir bitkidir ve temini kolaydır.

Giysilerde kırmızı ve siyah renklerden dolunay döneminde uzak durun. Akrep enerjisini vurgulayacak olan Dolunay da bu renkler duygusal derinliğinizi (siyah), öfkenizi (kırmızı-mars rengi) arttırabilir. Daha çok mavi ve sarı tonları veya pastel tonlar tercih edebilirsiniz.

Diyete Başlamak İçin Uygun Dönem

Dolunay hemen sonrası Salı gününden itibaren Diyete başlamak, beslenme düzeninizde değişim yapmak, kilo vermek için çok uygun bir dönem. Dolunay sonrası Ay küçülecek ve beden su atmaya, yağlardan daha çabuk kurtulmaya meyil edecek. Eğer kilo vermek gibi bir niyetiniz varsa, 24 Mayıs Salı gününden itibaren başlangıç yapabilirsiniz.

BURÇLARA GÖRE DOLUNAY ETKİSİ

Koç Burcu veya Koç yükselen

Cumartesiden itibaren önümüzdeki hafta boyunca, ilişkiler ve finansal alanlarda yoğun bir tempo yaşanabilir. Özellikle ilişkiler adına bitirmeniz, kabul etmeniz veya yüzleşmeniz gereken bir durum varsa ilginç gelişmeler yaşanabilir. Sağlıkta, baş ağrılarına, diş sorunlarına dikkat etmeniz yerinde olacaktır. Konuşmalarınıza dolunay sürecinde dikkat edin.

Boğa Burcu veya Boğa Yükselen

İlişkiler, ortaklı işler, yurtdışı temasları, ikili her türlü ilişkiniz, iletişim adına dolunay gelişmelere açık olduğunuzu göstermekte. Eşiniz, partnerinizle alakalı bir konuda sonuç almanız veya onun kendi hayatında bir toparlanma, sonuçlandırma yaşaması olası. Ancak kişisel alanlarda sert etkiler var. İnat etmeyin, üstelemeyin ve bu dönemde esnek olmanız önemli olduğunu unutmayın.

İkizler Burcu veya İkizler Yükselen

Düşmanlara, rakiplere dikkat etmeniz gereken bir dönem olacak. Kontrol duygunuzu iyi yönetmeli ve sakin olmalısınız. Beklemediğiniz birinden ani bir tepki gelebilir veya gizli bir ilişkinizle ilgili güvendiğiniz birinin sizi yarı yolda bıraktığına şahit olabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat edin. Kendinizi daha yorgun veya bezgin hissedebilirsiniz. Dinlenerek bu dönemi geçirmek, zihinsel ve bedensel olarak kendinizi yormamak çok yerinde olacaktır.

Yengeç Burcu veya Yükselen Yengeç

Çocuklar, çocuklara ilişkiniz adına zorlandığınızı, yanlış anlaşıldığınızı hissedebilirsiniz. Çocuklarınızla ilişkinizde daha sabırlı ve sakin olmalısınız. Bir süredir onlarla ilgili biriktirdikleriniz asabi davranmanıza ve sabrınızın taşmasına neden olabilir ki tepkilerinize dikkat edin. İlişkiler açısından da dolunay sizi yoğun etkiliyor. Süregelen ilişkinizde önünüzdeki 3 günlük döngüde daha dikkatli olun ve küçük durumları büyütmeyin. Özellikle ateş burçlarından biriyle  (Koç, Yay, Aslan) yaşadığınız bir ilişki varsa, karşı tarafın tepkisel olma ihtimali daha yüksek olabilir, bilmenizde fayda var.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan

Ev, aile, ebeveynler, aile içi durumlar, evinizle alakalı kararlar, adımlar adına yoğun bir dönem olabilir önünüzdeki bir haftalık döngünüz. Ele aldıklarınızı sakinle yapmanız önemli olacak. Çabuk panikleme, sakin olmakta zorlanma söz konusu. İç gerginlikleriniz artabilir. Bu 3 gün boyunca sizi uyaran yiyeceklerden (kahve gibi) biraz uzak durmak, kalabalık ve gürültülü yerlerde pek durmamaya çalışmak yerinde olur. Doğaya çıkmaya ve sevdiğiniz işlerle ilgilenmeye özen gösterin.

Başak Burcu veya Yükselen Başak

Yakın çevreniz, arkadaşlar, kardeşler gibi yakınınızda olan kişilerle ilgili gelişmeler içinde olabilirsiniz. Kardeşlerle veya arkadaşlarla var olan sorunlar varsa patlamalar yaşamanız olası. Yakın çevrenizle ilgili konularda daha esnek olmaya çalışmak, detaylarda kaybolmadan olaylara bakmak önemli. Gereksiz kuşku veya takıntılarla kendinizi ve çevrenizi yormamaya bakın. Her hangi bir konuda dolunay günü olan cumartesi ve pazar başlangıç yapmayın ve mümkünse pazartesiden önce adım atmayın.

Terazi Burcu veya Yükselen Terazi

Konuşmalarınıza dikkat edin, her duyduğunuza bu dönemde inanmayın ve ağzınızdan çıkanı ölçerek kendinizi ifade etmek önemli olacak. Aile içinde gerginlikler, ani gelişmeler yaşanabilir. Her durumda sakin olmak önemli. Eşiniz veya partnerinizle ilgili bir durumu fark etmeniz, görmeniz, tanık olmanız söz konusu. İlişkilerde unutmayın ki düşünerek adım atmak gerekiyor.

Akrep Burcu veya yükselen Akrep

Burcunuzda gerçekleşecek (Hint astrolojisine göre) Dolunay sizi duygusal ve fiziksel olarak daha yoğun etkileyebilir. Ele aldıklarınızı sakin ve öfkelenmeden yönetmek önemli. Şartlar ani biçimde değişebilir ama bir yandan da gelişmeler uzun vadeye yayılabilir. Kişisel alanlarınızda kalmak, rutin işlerle oyalanmak ve gerginliğinizi arttıracak durumlardan uzak olmak gerekmekte. Bu iki gün tamamlamanız gereken, bir süredir aksattıklarınızı toparlamak adına iyi bir fırsat ama yepyeni bir durumu aktive etmemeye bakın. İlişkilerde hem karşı cinsle hem de genel olarak kadınlara diyaloglarda dikkatli olmakta fayda var.

Yay Burcu veya Yükselen Yay

Geçmişte başlayan, bitmemiş konular aniden tamamlanabilir. Gizli bir ilişki, birine anlattığınız bir durum veya  duygunuz ummadığınız şekilde açığa çıkabilir. Sakin olun ve böyle bir durumla karşılaşırsanız meseleyi yönetmeye ve toparlamaya çalışın ama durumların üzerine gidip kontrolsüz davranmayın. Kalabalıklar, insanlarla çok iç içe olmak iyi gelmeyebilir. Bu dönemde kendinizle kalmanız ve sakin ortamlarda bulunmanız daha doğru olacaktır.

Oğlak Burcu veya Yükselen Oğlak

Arkadaşlarınızla ilgili karışıklar gündeminizi meşgul edebilir. Onların hayatındaki bir meseleye müdahil olabileceğiniz gibi, bir süredir devam eden bir gerginlik de aniden su üstüne çıkabilir. Her durumda sakin olmak önemli olacak. Öfkeyle hareket etmemek gerekiyor. Adım attıktan sonra değil, öncesinde planlayın. Uzun vadeli bir planı veya adımı hayata geçirmek için hafta ortasını beklemek daha doğru olacak. Gerek duygusal alanlarda, gerekse hayatın akışında hafta sonu karar almak, uygulamak, restleşmek için şartlar uygun değil.

Kova Burcu veya Yükselen Kova

Bu süreçte çevrenize destek vermek, sizden yardım istenmesi olası iken, başkalarının sorunlarına müdahil olurken dikkatli olun. Objektif olmak, net görmek zor olabilir. Duygularınızla mantığın karışacağı bir süreçten geçiyorsunuz, karar almak, uygulamak, başkalarının karar veya işlerine dahil olmak adına etkilerin hassas olduğunu bilmekte fayda var. Daha çok kendinizle kalmak, içsel dengelerinizi oturtmak zamanı diyebilirim. Çocuklarla ilgili konularda hafta sonu dikkatli olmak, gergin tepkiler vermemek yine yerinde olabilir.

Balık burcu veya Yükselen Balık

Planladığınız bir tatil, hayata mola vermek için başlattığınız küçük bir kaçamak düşündüğünüzden başka bir şekilde gelişebilir. İlişkilerde sözlerinize dikkat etmek yerinde olacaktır. Karşı tarafın sizi anlaması daha zor iken, ruhsal ve duygusal olarak dolunay döneminde karışık hissedebilirsiniz, dolayısı ile kendinizi anlamak, anlatmak bu dönemde çok kolay olmayabilir. Önemli bir konuşmayı yapmak, bir süredir fark ettiğiniz ama dillendirmediğiniz bir meseleyi masaya yatırmak için şartlar fazla gergin. Tartışmalara açıksınız ancak stres sizi her zamankinden fazla etkileyebilir. Meseleleri büyütmeden ele almaya bakın.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *