Merkür, 28 Nisan Perşembe günü akşam 20:15 de (Türkiye saati ile) gerilemeye başlıyor. Hint Astrolojisine göre Koç burcunda başlayacak olan gerileme, 22 Mayıs 2016 kadar sürecek.

Merkür gerileme sürecinde iletişimden sorumlu en önemli gezegen olarak öncelikle bize her türlü iletişim, haberleşme ve ticari alanlarda beklemek gerektiğini fısıldıyor. Önceden başlayan bir çok konu veya durum bu süreçte yeniden ele alınarak, tekrar önünüze düşebilecek. Merkür gerileme döneminde ona eşlik edecek kalabalık bir retro gezegen grubu ile özellikle Mayıs ayı boyunca sürekli eski konularla haşır neşir olmamıza neden olabilir. Koç burcunda başlayacak olan gerileme öncelikle oldukça sıkıntılı bir derece ile olaya adım atıyor. Merkür, araf derecesinden çıkana kadar da etkisi özellikle 4 Mayıs’a kadar olan dönemde daha da yoğun hissedilecek. Sert etkiler verebilecek. Bu bağlamda, baş bölgenize, migren krizlerine, baş bölgesi damar ve sinir ağı sisteminize, baş bölgesi kaynaklı kazalara ve yaralanmalara dikkat etmekte fayda var.

Gerileme Koç burcunda olacak. Merkür Koç burcunda zaten iletişim sorunlarına, yanlış anlaşılmalara oldukça açıktır. Koç spontan yani kendiliğinden, aklına estiği gibi hareket etme eğiliminde bir burçtur. İçgüdüsel davranma, liderlik etme, düşünmeden hareket etme potansiyelindedir. Tam da bu nedenle ileri harekette bile olsa Merkür Koç da dengesiz kararlar verme, düşünmeden davranma veya adım atma potansiyeli yüksek etkiler verirken, bir de bu alanda geri harekete geçmesi cesur ve düşünülmeyen adımların sonuçlarını, gezegenin ileri harekete geçeceği 22 Mayıs sonrasında ödeyebileceğimize dikkat çekmekte. Yani, gerileme boyunca hiç bir şeye düşünmeden, iyice anlamadan dalmayın. Fikriniz olmayan, anlamadığınız, bilmediğiniz alanlarda sonuçları uzun vadeye yayılacak adımlar atmayın.

Merkür gerilemesi, bizi içe dönmeye, araştırmaya, anlamaya, idrak etmeye ve meseleleri görmediğimiz, fark etmediğiniz yönleri ile incelemeye davet eder. Merkür gerileme dönemleri eski konuları size taşır, yeniden değerlendirme fırsatı sunar, anlamadıklarınızı anlama, görmediklerinizi görme zamanlarına işaret eder. Ancak unutmayın ki bu dönemde başlattıklarınızı gerileme bitimlerinde (22 mayıstan sonra) yeniden ele almak zorunda kalırsınız. Bu durum bazen başladıklarınızın sonuca ulaşmaması, tamamlanmaması olarak görülebileceği gibi, bazen de başladığınız noktadan çok daha farklı bir yerde kendinizi bulmanıza sebep olabilir. Diğer yandan önceden başlayan ve yarım kalmış işlerin yeniden gündeme gelmesi, sonuçlanması yine merkür gerilemelerinin başka yönlerinden biridir. Gerileme dönemleri sadece durumlar olaylar açısından değil, kişiler ve ilişkiler açısından da etkilidir. Eski flörtler, sevgililer, arkadaşlar, uzun süredir görmediğiniz, iletişimin koptuğu kişiler aniden tekrar karşınıza çıkabilir. Gerileme eskilerin yeniden sizinle karşılaştığı bir bumerang gibi çalışabilir. Bu süreçte başlayan yeni ilişkiler gerileme bitiminde bakış açınızın veya karşı tarafın fikrinin değişmesi ile ilişkinin bozulmasına olanak sağlayabilir. Merkür gerilemesi döneminde yani 28 Nisan ile 22 Mayıs arasında ilk kez tanıştığınız, başladığınız ilişkilerde çıtayı çok da yüksek tutmayın. İlişkiye dair beklentiniz siz veya karşı taraf açısından değişim eğiliminde olabilir.

Merkür gerilemesi an haritasında, yani gerilemenin başladığı ana ait haritada, Terazi yükselmekte. Ülkeler astrolojisinde (mundane veya dünya astrolojisi olarak da bilinir) Terazi burcu adalet sistemi ile de bağlantılıdır. Merkür gerilemesi adalet ve hukuk adına yarım kalmış, tamamlanmamış konuları yeniden ülke gündemine getirebilir. Hukuki konularda haberler ile gündem meşgul olabilir. Terazi, ülke haritamızda çocukları gösteren alan ile bağlantılı. Çocuk istismarları ve çocuklarla ilgili gündemin yoğun olduğu bu süreçte, çocuk istismarlarıyla ilgili üstü kapatılmış, görmezden gelinilmiş durumları öğrenebiliriz. Kısacası istismar haberlerinin arkası gelebilir.

Merkür gerilemesi, ilişkiler, evlilik, finansal konular, ekonomi alanlarında aktif olacak. Türkiye açısından en fazla İstanbul‘u etkileyecek. Toplumsal olaylara, tepkisel olmaya açık bir dönem söz konusu.

Merkür gerilemesine eşlik edecek olan Venüs, ilişkiler açısından hareketli bir Mayıs ayı geçirebileceğimize işaret etmekte. Beraberlikleriniz adına karar almak, önemli adımlar atmak için gerileme döneminde fevri davranmamak önemli olacaktır.

Merkür Gerilemesi Boyunca Dikkat edilmesi Gereken Konular

Öncelikle Merkür teknolojiden sorumludur. Koç burcundayken yapacağı gerileme  aletler, makineler, teknolojik konularla ilgili arızaları, sorunları tetikleyebilir. Bilgisayar sisteminizde virüs programlarınızı, bilgilerinizin yedeklenmesini bu aralar ihmal etmeyin.

Ateş, yanıcı maddeler, kimyevi maddelerle ilgili iş veya bağlantılarınız varsa gerileme boyunca daha temkinli olmak gerekecek.

Kontratlar, anlaşmalar adına bu dönemde dikkatli olmak, imza attığınız her şeyi iyi kontrol etmek çok yerinde olur.

Ev almak, satmak, kiralamak, araba alım ve satımları için acil değilse beklemek daha iyi.

Dikkat dağınıklığı artacak. Eşyalarınızı kaybetme, unutma söz konusu. Bu dönemde cüzdan, çanta gibi değerli eşyalarınıza biraz daha fazla sahip çıkmaya çalışın.

Merkür gerilerken Venüs de ona eşlik edeceği için, ilişkiler açısından önemli bir karar almak, karşı tarafa sözler vermek, vaat de bulunmak uygun olmaz. Bakış açınız sonradan değişebilir.

Sevgiliniz veya partnerinizin ailesi ile ilk tanışma veya aileleri tanıştırmak için yine çok uygun bir dönem değil. Taraflar birbirini yanlış anlayabilir.

Merkür Gerilemesi Burç Etkileri

Koç Burcu veya KOÇ Yükselen

Hint astrolojisine göre burcunuzda gerçekleşecek olan Merkür Retrosu, düşünmeden hareket etmemeniz gereken bir döneme işaret etmekte. Bu dönemde eski konular, kaybettiğiniz bir eşya, arkadaş, sevgili tekrar karşınıza çıkabilir. Ancak enerjiler ilerlemek veya inşa etmekten ziyade gözden geçirmek adına daha uygun olacak. Zihinsel olarak kendinizi karışık ve kararsız hissedebilirsiniz. İç güdülerinizle veya aklınıza estiği gibi planlamadan adım atmayın. İletişim, mesleki konular sağlık açısından temkinli olunması gereken bu süreçte özelikle Mayıs ayını dikkatli geçirmeye gayret edin.

Boğa Burcu veya Boğa Yükselen

Gizli konular, daha önce fark etmediğiniz durumlar bu süreçte sizi fazlasıyla meşgul edebilir. Rekabet ettiğiniz kişilere, düşmanlara karşı tedbirli olun. Maddi konularda bilhassa ticari alanlarda Merkür gerilemesi boyunca yeni bir adım veya başlangıç uygun değil. Finansal konularda hesap etmediğiniz durumlar söz konusu olabilir. Teknolojik konularda dikkatli olmak gerekecek. İlişkiler açısından eski konular sizin için yoğun şekilde vurgulu olabilir. Burcunuzun yöneticisi Venüs, Merkür gerilemesine Mayıs ayı boyunca eşlik edecek ki dünyevi alanlarda lüks tüketimlerinde gelir gider dengelerinizi ayarlamak önemli olacak. İlişkiler açısından ise fark etmediğiniz bir çok durumla yüzleşmeniz söz konusu.

İkizler Burcu veya İKİZLER Yükselen

Merkür, burcunuz yöneticisi olarak gerilemeye geçerken sizi de yoğun etkileyecek. Öncelikle teknolojik alet alımlarını mümkünse bekletmeye gayret edin. Halen kullandıklarınızda ani sorunlar çıkabilir, yedeklemelerinize, bilgi aktarımlarınıza dikkat etmekte fayda var. Finansal alanlarda gerileme sürecinde dengeli olma gerekliliğinizde diğer önemli bir konu olacak. Arkadaş çevreniz, aile büyükleri, sizin için önemli biriyle ilgili yarım kalmış bir iş veya durum yeniden revize olabilir. Eskiden başlayan konular, projeler, amaçladığınız bir konu tekrar önünüze gelebilir. ilişkiler açısından iletişim kurarken yanlış anlaşılmalara açık olacağınızı unutmayın. Duygusal kararlarla karşı tarafa sözler vermeyin. Vaat ettiğiniz şeyleri gerçekleştirmeniz gerileme sonrasında değişebilecek şartlar nedeniyle sizi zor durumda bırakabilir.

Yengeç Burcu veya YENGEÇ Yükselen

İş ve meslek alanlarınızda, kariyerle ilgili konularda gerileme etkilerini daha yoğun yaşayabilirsiniz. Bir süredir var olan sorunlar aniden gözünüzde büyüyebilir veya sabrettiğiniz konulara daha tepkisel olabilirsiniz. Sakin ve esnek olmak bu dönemde önemli olacak. Eski projeler, işler yeniden revize olabilir. Bu tip konuları tamamlamak veya önü kesilmiş bir işi halletmek adına etkiler sizi destekliyor. Ancak kararsızlıkların artacağı ve ne yöne gideceğinizi bulmakta zorlanabileceğiniz etkiler nedeniyle, özellikle iş teklifleriyle ilgili adım atmak sizin için kolay olmayabilir. Unutmayın ki bu dönem ilerlemek için değil, tekrar ele almak için daha uygundur. Duygusal konularda özellikle Mayıs ayı içinde yeni ay ve dolunay dönemlerine dikkat edin. İş yerinizde başlayan ve gizlediğiniz bir ilişki varsa bu süreçte ortaya çıkma potansiyeli söz konusu.

Aslan Burcu veya ASLAN Yükselen

Yaşamınızı gözden geçirme ve daha önce görmediklerinizi fark etmek adına güzel bir dönem olacak. Ancak yeni teklifleri, tam da gerileme sürecinde başlayan, ilerleyen yeni konuları gözünüzde büyütmeyin ve beklentilerinizi şartların değişebileceğini bilerek organize edin. Bu süreçte hiç bir şey stabil olmayacak. Aniden harekete geçmek, yönetmek veya öne geçmek için yoğun bir istek duyabilirsiniz. Fakat şartlar değişken ve karar vermek çok kolay olmayabilir. Bu nedenle önce izlemek, sonra harekete geçmek sizin için çok daha verimli olacaktır. Duygusal alanlarda sizi heyecanlandıran, aniden etkilendiğinizi hissettiğiniz bir kontak ile kafanız karışabilir. Bu dönem duygular da net değil ve duygusal gelgitleri daha yoğun yaşabilirsiniz. Temkinli olun.

Başak Burcu veya BAŞAK Yükselen

Merkür gerilemesi sizi beklemediğiniz şekilde gelişen olaylarla yüzleştirebilir. Bildiğiniz ve emin olduğunuz bir çok konu veya kişiyle ilgili bakış açınızı değiştirebilecek yüzleşmeler yaşayabilirsiniz. Duygusal olarak karışık bir süreç sizi bekliyor olabilir. İş ile duygusal alanları iyi dengelemelisiniz. Merkür gerilemesi boyunca plan yapmak, organize olmak, planlarınızı uygulamak sizin adınıza çok kolay olmayacak. Bu süreçte daha çok akışta kalmak ve şartları zorlamamak en iyisi olacaktır. Teknolojik konular, finans ve ilişkiler adına gerileme dönemi sizi yoğun ve karışık bir gündem bekliyor. Ayırt etmenin ok kolay olmayacağı bu dönemde anlaşmalar, sözleşmelere imza atmamak veya çok iyi incelemek gerekebilir. Duygusal alanlarda ise kendinizi ifade ederken aslında söylemek istediğinizden çok daha farklı bir yerde kendinizi bulabilirsiniz. İlişkilerde iletişim sorunları yaşamamak adına bu dönem düşünmeden konuşmamaya bakın.

Terazi Burcu Veya TERAZİ Yükselen

İlişkiler, eşiniz, partnerinizle alakalı durumlar, ortaklı konulara yoğunlaşacağınız bu merkür gerilemesinde, iş hayatınızda kontratlar, sözleşmeler adına gerileme boyunca çok dikkat edin ve yeni bir konuyla ilgili başlangıç, imza atmaktan uzak durmaya çalışın. Ortağınızla veya ekip çalışması yaptığınız biri ile ilgili sorunlarınız varsa bu alanlar aniden fazlasıyla vurgulu hale gelebilir. Kopmalar, ani şekilde gelişen ayrılık kararları söz konusu. Eski konular, eski ilişkiler tekrar sizi bulabilir. Sakin olmak, sözlerinize dikkat ederek konuşmak son derece önemli. Öte yandan evli iseniz eşinizle ilgili beklediğiniz bir haber, duran ilerlemeyen bir konu aniden yeniden hızlanabilir. Aklınız sürekli eski konulara, size yapılmış ve hazmedemediğiniz bir duruma kayabilir. Bu etkinin enerjisinde fazla kalmadan, önünüze bakmaya gayret etmek önemli olacak.

Akrep Burcu veya AKREP Yükselen

Sağlığınıza dikkat edin. Kazalara, dikkatsizlik nedeniyle yaşanabilecek aksiliklere karşı temkinli olmalısınız. İş ve mesleki konularda gerginlikleri fazla büyütmeyin, bir mesele de takılı kalmak, sanki önünüzü göremiyormuş gibi hissetmek bu dönemde sizi yanıltabilir. Bu duygulara kapılarak karar almamak gerekiyor. Günlük işlerinizde bir çok aksilik, sürekli koşturuyor ama sonuç alamıyor duygusu sizi yorabilir. Planlı olun ve aynı anda bir çok işi değil, belli bir düzen ile sonuca gitmeyi denemeye çalışın. Maddi konularda önceden başlayan konuları çözmeniz daha rahat olurken, yeni bir yatırım, finansal bir karar destekli olmayacak. Duygusal konularda ise ayırt etme gücünüze bu dönemde çok güvenmemek yerinde olur. Kararsızlıklarınız artarken, normalde vermeyeceğiniz tepkileri gösterme eğilimindesiniz.

Yay Burcu veya YAY yükselen

İlişkiler, çocuklar, çocukla ilgili bir karar alma ihtiyacı öne çıkabilir. Ancak bu süreç daha çok plan yapmak adına uygun olacak. Harekete geçmek adına acele etmeyin. Bekarsanız sürpriz bir ilişki, daha önceden tanıdığınız birinin birden ilginizi çekmesi söz konusu. Yanılsamaların artacağı bir dönem olduğunu unutmadan bir kişiyi veya karşı cinsi gözünüzde fazla büyütmeden değerlendirmeye gayret edin. Eski bir ilişki, sevgiliden haber almak, tekrar karşılaşmak söz konusu. Duygularınız değişebileceği için, eski bile olsa bir ilişki hakkında karar vermeden gidişata göre bakmaya çalışmalısınız. Çocuklar veya ergen çocuklarınızla alakalı konularda halletmeniz gereken ama ötelediğiniz bir konuyu ele almak durumunda kalabilirsiniz.

Oğlak Burcu veya OĞLAK Yükselen

Ev, yuva, aile, anne veya ebeveynlerinizle alakalı konular, üzerini kapattığınız durumlar yeniden önünüze gelebilir. Ev alımı, satımı, kiralanması adına gerileme süreci destekli değil. Bu konularda önceden başlayan işler tekrar revize olsa da yepyeni bir karar, ani şekilde gelişen bir durum karışında aceleci davranmayın. Ebeveynlerinizin sağlığına dikkat etmek yerinde olacaktır. Ev içi tadilat, değişiklik, eşya alımını mümkünse bekleyin. Teknolojik sorunlara daha yatkın olacaksınız. Arabalarla ilgili de yine temkinli olmak doğru olacaktır. Araba alımı da yine bu süreçte destekli değil. Araştırma yapabilirsiniz ama merkür gerilemesinden sonra adım atmaya bakın. İlişkilerde denge ihtiyacınız artıyor. Kendinizi evinizde bildiğiniz ortamlarda daha rahat hissedeceksiniz. Temponuzu mümkün olursa biraz daha düşürmeye ve rahat edeceğiniz ortamlarda olmaya gayret edin.

Kova Burcu veya KOVA Yükselen

Merkür gerilemesi yakın çevrenizle alakalı konuları vurgulayacak. Öncelikle kardeşler, yakın çevreniz, kuzenler, hatta komşularla ilgili bir süredir devam eden pürüzler birden daha fazla öne çıkabilir. Çevrenizle iletişime dikkat etmek, meseleleri büyütmemek yerinde olur. Kısa seyahatler, tatil kaçamakları açısından unutkanlıklar, karışıklıklar yaşanabilir. Seyahat veya yolculuk söz konusu olursa kontrollerinizi yaparak ve planlı gitmek daha iyi olacaktır. Yazma, yayıncılık gibi alanlarda düşünceleriniz veya planlarınız varsa, merkür gerilemesi organize olmak adında sizi destekler. Ama adım atılacaksa gerileme sonrasını planlamak daha uygun. Teknolojik aletler açısından da temkinli olun. Yeni bir telefon veya bilgisayar almak için acil değilse bekleyin. Yedeklemelerinizi alın ve sistem sorunlarına karşı tedbirli olmaya gayret edin. Duygusal açıdan iletişim en fazla dikkat etmeniz gereken alan. Yazılı ve sözlü karşı tarafa ilettiğiniz bilgi veya konularda dikkatli olmak önemli. Karışıklıklar yaşanabilir.

Balık Burcu veya BALIK Yükselen

Maddi konular, finansal alanlar gerileme döneminde dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. Gelir gider dengelerinizi iyi ayarlamalı, harcamalarınıza dikkat etmelisiniz. Özellikle Ev, seyahat veya tatil harcamalarında programlı olmaya özen gösterin. Bu süreçte Kredi çekilmesi gerekirse, banka ile yapacağınız kontratı iyi inceleyin. Kredi miktarını veya ödeme planınızı düzgün ve gerçekçi şekilde gözden geçirmeye bakın. Duygusal alanlarda sevdiğinizle diyaloglarınıza dikkat etmek gerekecek. Söylediklerinizin yanlış anlaşılması söz konusu. Bir süredir biriktirdiğiniz, söyleyemediğiniz şeyleri birden ağzınızdan çıkarken bulabilirsiniz. Yakın çevrenizden birisiyle ilgili duygusal karmaşalar yaşanabilir. Bu duyguların sürekli olmadığını, gerileme sonrası fikrinizin değişebileceğinizi unutmamak yerinde olur.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *