Terazi burcunda Dolunay

“Kıyıya vurmadıkları sürece, balıklar suyun farkında değildirler.”  Ursula K. Le Guin…

Vedik Astroloji’ye göre Terazi burcunda gerçekleşecek Dolunay etkisi Ay Swati yıldızında ilerlerken ve Güneş Bharani yıldızında konaklamışken, ilişkiler, duygusal yönü yüksek, volümlü bir hafta sonu geçireceğimize işaret etmekte.

Dolunay etkisi 29 Nisan Pazar günü saat 04.30 da Balık Lagna yükselirken başlıyor ve 30 Nisan Pazartesi gününün ilk saatlerinde 03.59 da Kova burcu yükselirken tamamlanıyor. Cumartesi ise Ay oldukça hassas bir tithi (ay fazı) dan geçecek buna Sukla Chaturtasi deriz ki Cumartesi günü özellikle akşam saatlerinde 21.30 dan itibaren Pazar sabah 04.30 a kadar hayli kritik bir aralıkta olacağız. İlişkiler ve duygusal alanlar açısından Cumartesi günü çok dikkatli hareket etmek gerekiyor, bilhassa akşam saatleri 21.30 civarına daha çok dikkat edin.

Dolunay Vedik Astroloji de Purnima olarak anılır ve Yeni Ay’dan yani Amavasya dediğimiz aralıktan çok daha kıymetli bir döneme işaret eder. Dolunay süreçlerinin en hassas yönü duyguların ve arzuların tap yaptığı, metabolizmamızdan tutun da her şeyin yüksek bir volümde olduğu zamanlardır. Vedik Astroloji “Jyotish” olarak adlandırılır. Jyotish ışık demektir. Bu sistem hayatın ve ruhun ışığı üzerinden giderken, yaşamın ışık kaynaklarının, yani Güneş ve Ay’ın en yüksek noktaya ulaştığı bu dönemleri her şeyin açığa çıktığı, karanlıkta kalmadığı zamanlar olarak kıymetli sayar. Doğum haritalarında bile bu nedenle Dolunay doğumları oldukça kıymetlidir.

Dolunay her ay gerçekleşen doğal bir döngüdür. Bu döngünün her ay rastladığı, gerçekleştiği burç ve takımyıldız bu döngünün nasıl ilerleyeceğini ve nelerin açığa çıkacağını bir anlamda anlatır. Dolunay süreçleri açığa çıkma, karanlıkta olanların görünür olması, gölgelerin yitip gittiği veya gölgede saklananların ortaya döküldüğü ve saklanacak hiçbir yer bulamadığı zamanlardır. İçimizde, ruhumuzda metaforlar, büyük dönüşümler, gerçeklerle yüzleşmeler yaşar, kaçtıklarımızla içimizde veya dışarıda bir anlamda  buluşuruz. Yani bu dönemler ışığın krallığı sürerken, neyle yüzleşmemiz gerekiyorsa bununla apaçık şekilde görüşür, buluşuruz.

Terazi burcunda gerçekleşecek Dolunay, Ay Chitra’dan geçerken başlıyor ki bu süreçte Mars AtmaKaraka yani kaderi belirleyecek gezegen olarak dikkat çekici. Chitra yıldızı Mars ile yönetilir. Meali, Dolunay başlangıcı ilişkiler ve yeniden inşa etmemiz gereken adına mücadeleden kaçmayacağımızı göstermekte. Daha sonra Güneş ile tam karşıtlığa giden Ay, Pazar günü öğle saatlerinde Swati yıldızına geçiyor. Cumartesi gününden itibaren hayli gergin olacak gökyüzü, Pazar günü öğle saatlerine kadar özellikle ilişkilerde büyük mücadele ve gerginlik işareti vermekte. Cumartesi gününe bu nedenle bilhassa akşam saatleri olmak üzere duygusal ilişkiler ve aşk hayatınız, eşiniz, partnerinizle olan her türlü diyalogda dikkat etmeniz yerinde olacaktır.

Dolunay Etkisini Bireysel Hayatımızda Şöyle Sıralayabiliriz;

Terazi burcunda gerçekleşecek bu ayın dolunayı ilişkilerimizle bizi yüzleştirecek. Tamamlamak ve fark etmemiz gerekeni anlama ve anlamlandırma söz konusu.

Eşiniz veya partnerinizle ilgili öğrenmeniz gereken bir gerçek, olay veya durumla yüzleşmeniz söz konusu. Bu etki Cumartesi günü boyunca daha yoğun şekilde aktif olacak.

İlişkinizde karar verme eğiliminiz artabilir. Bu karar doğum haritanıza göre size yük gelen bir ilişkiden kopma veya artık özgürleşme ihtiyacı olarak da çıkabilir veya süren bir ilişkiyi daha ciddi bir platforma taşıma, duygusal bir karar alma, hislerinizi fark etme, ilişkinin hayatınızdaki yerini anlamlandırma olarak da kendisini gösterebilir.

Dolayısı ile bu dolunay ilişkiler, eşiniz, partnerinizle olan etkileşimlerinizi arttırma potansiyelinde.

Diğer yandan;

Ortaklı ilişkiler, iş ortaklıklarınız, yeni bir iş teklifi, ortaklık teklifi, yeni bir ortaklığa girme, adım atma, bir süredir sizi yoran bir iş ilişkisinden ayrılma veya gerçekleri daha net görmek söz konusu.

İş ve ortaklıklar, teklifler, anlaşma ve sözleşmeler adına Cumartesi ve Pazar günleri oldukça uğursuz etkiler taşıyor ki neyse ki süreç iş gününe denk gelmedi. Ancak ortaklı ilişkileriniz, iş teklifleri vs alanlarda karar veya adım atmanız gerekiyorsa en erken Pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren aktive etmeye bakın. Zira Dolunay günleri karar vermek, almak ve adım atmak için uygun değildir.

Dolunay döneminin aktif olacağı Swati yıldızı beklemeye, bekletmeye, yavaş hareket etmeye ve dengeye dönüktür. Bu nedenle Dolunay size dengede olmanızı, dengeden çıkmadan hareket etmenizi, beklettiğiniz, uzun süredir sabrettiğiniz konuların aktif olacağını anlatıyor.

Eğer beklettiğiniz, bir şekilde çok istemenize rağmen harekete geçmediğiniz konular varsa bu süreçte dengeden ayrılmadan adım atmak için Dolunay size güç verebilir.

Dolunay’ın diğer bir özelliği de Jüpiter ile kavuşum etkisinde olacak olması. Jüpiter bolluk ve bereket temsilcisi olması bir yana, Dolunay sırasında geri hareketli yani Retro etkisinde olacak. Ay Jüpiter kavuşumları bolluk ve bereket işaretleridir. Ancak Jüpiter’in Retro olması bir süredir beklediğiniz, ümit ettiğiniz, önceden başlamış ve sonuç alınmamış işlerinizde hızlı girişler yapmanıza, kararlar almanıza, aldığınız kararları hayata geçirmenize destek verecek. Bunlar eski veya öncesi ile bağlantılı olabilir zira Jüpiter Retro etkisinde. Jüpiter; eğitimin, çocukların, kadınlar için eşlerinin temsilcisidir. Yurtdışı, eğitim, çocuklar, eşinizle ilgili konularda ani gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Dolunay ne yaparsak yapalım bunu denge ile yapmamızı tembih etmekte.

Ülkemiz Açısından Dolunay Ne Getiriyor;

Diplomasi ve politik hayat üzerinde etkili olacak. Mars etkisinde bir dolunaya gidiyoruz. Özellikle 29 ve 30 Nisan ülke gündemi açısından sert etkiler içinden geçilecek.

Politik işbirlikleri, beklenmeyen aday açıklamaları söz konusu olabilir.

Ülkemizin parlamentoyu gösteren alanında bulunan Güneş, gençleri gösteren alanında bulunan Ay ile Dolunay fazında karşıt açıda olacaklar. Dolunayın gerçekleşme alanı spekülatif haberler, borsa ve hisse senetleri, diplomasi ve büyükelçiler ile bağlantılı. Ayrıca bu alan aşk skandalları ile iç içe geçmiş bir alanı gösteriyor ki ilginç aşk skandalları ünlüler için birden ortaya çıkabilir. Ünlü kişilerin özel hayatlarıyla ilgili pek çok haber duyabiliriz. Hatta parlamento yani meclisten bilinen kişilerin özel yaşamları ile ilgili haberler gündemi meşgul edebilir.

Burçlar Açısından Dolunay Etkisi

Dolunay; Vedik Astrolojiye göre Ay burcu Terazi olanlar, yükselen (lagna) Terazi olanlar, Koç burçları (Ay veya Yükselen), Balık burçları, Kova burçları üzerinde etkili olacak. Hava grubunda gerçekleşecek Dolunay İkizler ve Kova burçları (Ay veya Yükselenleri bu burçlarda olanları) etkileme potansiyelinde.

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç    

İlişkiler, evlilik, partneriniz, eşiniz, iş ortaklıklarınız açısından yoğun bir dönem geçireceğinize işaret etmekte. Özellikle Nisan son hafta ve Mayıs ilk hafta bu alanlar hayatınızda aktif olabilir. Yurtdışıyla ilgili vermeniz gereken bir karar, atmak istediğiniz bir adım adına da Dolunay sizi harekete geçirebilir. Anlaşmalar, sözleşmeler ve yeni iş görüşmeleri ve olanakları açısından da hareketli bir dönem geçirmenize neden olabilir. Cumartesi, Pazar günleri gerek kişisel alanlarınız, gerekse özel hayatınızda ve işle ilgili konularda kararlar almadan bu iki günü dengede geçirmeye özen gösterin. Pazartesi’den itibaren hızlı bir tempoya girebilirsiniz.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

İş ve mesleki konularda hızlı gelişmeler yaşayacağınız ay sonu ve mayıs başı Dolunay ile yeni kararlar, düşündüğünüz ama adım atmadığınız mesleki alanlarla ilgili gelişmeler zihninizi meşgul edebilir. Sağlığınıza ve özellikle zihinsel ve duygusal dengelerinize dikkat etmeniz yerinde olur. Düşmanlar, rakiplerle uğraşmanız veya  sizden gizlenen bir durumla ilgili ani bir farkındalık yaşamanız da söz konusu. Uzun süredir sabrettiğiniz veya beklediğiniz bir konuda aniden harekete geçebilirsiniz. Bu etki daha çok Mayıs ilk hafta yoğun şekilde sizi meşgul edebilir.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

İlişkiler, aşk hayatınız, duygusal konular, çocuklar veya çocuğunuzla ilgili bir gelişme odağınızın bu alanlara kaymasına veya zihninizin ilişkilerinizle daha fazla meşgul olmasına yol açacak. Duygusal hayatınızda taşlar yerine oturabilir. Görmek istemediklerinizi göreceğiniz, fark edeceğiniz bir süreç olacak. Çok önemli bir fırsat, teklif veya beklemediğiniz yeni bir gelişme özellikle Mayıs ilk haftası sizi yoğun şekilde meşgul edebilir. Pazartesi öğlen saatlerinden itibaren başlayacak güzel etkiler, önümüzdeki hafta ilginç gelişmeler yaşamanıza neden olabilir. Duygusal konularda bir süredir veremediğiniz bir kararı aniden alabilir veya cesur bir adım atabilirsiniz.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Aile ve evle ilgili seçimler yapmanız gereken bir dönem olacak. Ev değişikliği, taşınma, eviniz ve ailenizle ilgili bir karar almanız söz konusu. Dikkatiniz ebeveynler, yuva ve gayrimenkul alanlarınıza yoğunlaşacak. Öte yandan evinizde yapmak istediğiniz bir tadilat veya benzeri bir durum için harekete geçme dürtünüz artacak. Acele etmeden ve dengeden çıkmadan adım atın. Pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren iş ve aile hayatınıza yoğunlaşacağınız, ev ve benzeri bir konuda karar vereceğiniz bir süreç söz konusu. İş teklifleri, yeni iş olanakları, işinizle ilgili halletmeniz veya vermeniz gereken bir karar önümüzdeki hafta sizi yoğun şekilde meşgul edebilir.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

Yakın çevreniz, kardeşler, arkadaşlar, kısa vadeli planlar, yakın bir arkadaşınızla ilgili ani bir gelişmenin içine sizde girebilirsiniz. Girişimleriniz adına hızlanmalar söz konusu. Bir süredir yapmak istediğiniz, düşündüğünüz ama cesaret edemediğiniz bir iş veya konuda adım atmanız ve gelişmelerin sizi karar vermeye, hızlanmaya iteceği bir süreç yaşanacak. Özellikle Mayıs ilk haftası aktif olacak bu döngü yeni başlangıçlar, adımlar, cesur girişimler adına daha cesur ve mücadeleci bir döneme gireceğinize işaret etmekte.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Maddi konular, finansal alanlar, değerleriniz, maddi veya manevi değerlerinizle ilgili bir süredir düşündüğünüz, adım atmak istediğiniz bir konu hızla yeni bir yola ve duruma girmenize neden olabilir. Parasal alanlarda beklettiğiniz, durduğunuz, ilerlemekte zorlandığınız ne varsa bu dolunay ile sizi daha hızlı ve çabuk şekilde sonuç almaya yönlendirecek. Kendinizi ifade ederken hafta sonu dikkatli olun. Aynı süreç içinizde tuttuğunuz ne varsa, kendinize hakim olarak söylemediğiniz ne varsa ağzınızdan dökülmesine neden olabilir. Sonradan pişman olacağınız bir sözü veya adımı atmamak adına dengeden ayrılmamaya bakın.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Burcunuzda gerçekleşecek Dolunay tamamlamanız, yüzleşmeniz gereken ne varsa sizi tüm bu alanlarla bir araya getirecek. İş ve benzeri bir konuda önünüze yeni fırsatlar ve olanaklar gelebilir. Kendinizle ilgili yeni farkındalıklar yaşamanız, potansiyellerinizi daha net görmeniz söz konusu. İş ve kariyer hayatınızla ilgili önemli bir tamamlama yaşayabilirsiniz. Beklediğiniz bir haber, teklif, anlaşma birden öne çıkarken, duygusal konularda ilginç gelişmeler yaşayabilirsiniz. Özellikle hafta sonu boyunca duygusal olarak yüksek bir volümde seyredecek olan hislerinizi dengelemekte zorlanabilirsiniz. Acele ile karar vermeyin ama bilhassa işle ilgili konularda önümüzdeki hafta çıkabilecek fırsatları da iyi değerlendirmeye bakın.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

Duygusal olarak yoğun bir dönem geçireceksiniz. Sizden gizlenen veya sizin gizlediğiniz bir durum aniden açığa çıkabilir, tedbirli olun. Duygusal konularda, partner veya eşinizle ilgili fark etmediğiniz bir gerçekle yüzleşmeniz söz konusu. Depresif etkileriniz hafta sonu boyunca artabilir ki kalabalıkta olmak, stresli ortam ve kişilerle temas etmek bu süreci atlatmanızı zorlaştırır. Bu hafta sonu dolunay etkisi hayli yüksek ve özellikle cumartesi günü boyunca kendinizle kalın, zor işleri ele almayın, kalabalık ve sizi zorlayacak, negatif enerjili yer ve kişilerden uzak durun. Pazartesi öğle saatlerinden itibaren rahatlamaya başlayacaksınız.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Hayatınızdaki hedeflerinizi yeniden ele alacağınız bir on günlük süreç geçireceksiniz. İş ve mesleki konularda beklemedik ani gelişmeler olabilir. Arkadaşlarınız, sosyal çevreniz veya sizin için önemli bir aile büyüğünüzle ilgili gelişmeler söz konusu. Kendi ihtiyaç ve isteklerinizle, yapmak zorunda olduklarınız arasında bocalamanız, zorlanmanız söz konusu. Kendinizi zorlamadan ve stresten uzak durarak bu hafta sonunu geçirmeniz gerekmekte. Diğer yandan Mayıs ilk haftası iş ve kariyerle ilgili yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz. Dolunay sırasında yükselen veya ay burcu Yay olanlar için hayli güçlü bir Mars enerjisi aktive olacak ki savaşmaya, ilişkiler, iş ve güncel hayatınızdaki bir süredir sabrettiğiniz ne varsa bunlara tepki göstermeye yatkınsınız, bu dönemi sakin ve esnek geçirmeye özen gösterin.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

İş ve kariyer alanınızda gerçekleşecek Dolunay, bir süredir yaptığınız bir görüşmeyi sonuca ulaştırmanızı, kariyeriniz açısından önemli bir gelişme yaşamanızı, aniden gelişen olayların sürpriz sonuçlarını yaşamanıza neden olabilir. Özellikle kariyer alanında tamamlanma sürecine girmiş olabilirsiniz. Devam eden bir görüşme, teklif veya benzer bir anlaşmanın son noktaya gelmesi olası. İş açısından sürpriz gelişmeler olabilir. Duygusal hayatınızda ise sansasyonel bir ilişki, ilişkinizle ilgili bilinmesini istemediğiniz bir durumun öne çıkması söz konusu ki başlangıçta sizi rahatsız eden bir durum, sonradan hayrınıza sonuçlar getirebilir.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Hayat hedefleriniz, yapmak istedikleriniz, eğitim ve yurtdışıyla ilgili konular, bir yolculuk planı, gezi veya yurtdışı işinizle ilgili gelişme, bir kararınızı hayata geçirmeniz söz konusu. Babanız veya erkek bir aile üyesiyle ilgili ani bir gelişme yaşanabilir. Uluslararası işler, yabancılarla alakalı konular, basın ve yayın veya bir kitapla ilgili devam eden ama bir türlü sonuçlandıramadığınız bir durum, nihai hedefiniz olan bir iş sonuçlanabilir. Bu dönemde hedeflerinizi ve yapmak istediklerinizi, beklemek zorunda olduklarınızı elde etme sürecinden geçeceksiniz.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Değişim etkileri güçlü bir Dolunay dönemi sizi bekliyor. Dolunay’ın başlangıç günü olan 29 Nisan Pazar burcunuz yükselirken (Lagna Balık) dolunay başlıyor. Bu etki başlayan ama ilerlemeyen hayatınızdaki bir çok konunun aktif olacağını, başarmak istediklerinizi gerçekleştirmek üzere önemli fırsatlar yakalayabileceğinize işaret etmekte. Diğer yandan parasal konular, maddi alanlar ve finansla ilgili konularda dikkatli olmanız özellikle mayıs ilk haftası riskli adımlar atmamanız açısından önemli. Beklediğiniz, başvurduğunuz sizin için önemli bir kredi veya banka işiniz sonuçlanabilir. Alacağınız bir para veya maddi beklentiniz, başkalarının kazançlarından gelecek bir gelir, eşiniz veya ailenizle ilgili parasal bir konuda sonuç alınması söz konusu.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *