4 Temmuz Pazartesi Yeni Ay Gerçekleşiyor

Yeni ay ve Dolunay döngüleri Hint Astrolojisinde önemlidir. Yeni Ay; Ay ve Güneş’in bir araya geldiği, Ay’ın ışığının kaybolduğu ve daha çok kendi alanlarımıza, içimize döndüğümüz, gölgelerimizi fark ettiğimiz zamanları anlatır. Yeni Ay sırasında doğan kişiler bu nedenle daha analitik ama kendine dönük insanlardır. Dolunay sırasında doğanlar ise daha dışa dönük ve sosyal olabilirler. Aylık rutinde Yeni Ay ve Dolunay döngüleri doğal bir akıştır. Ancak bu doğal döngü bir yandan da bizi yeni farkındalıklara ve enerjilere de sürükler.

Bu nedenle hiç bir etkisi yoktur veya her ay zaten gerçekleşiyor demek kısır bir tanımdan öteye gidemez. Öncelikle Hint astrolojisi sisteminde yeri önemlidir ama bununda ötesinde bu dönemler enerjinin dönüştüğü ve farklılaştığı zamanlardır ve bazı aylarda daha belirgin olabileceği gibi, yeni ay veya dolunay sırasında başka unsurların da devreye girmesiyle daha farklı duygu ve olayların içinde olabiliriz.

4 Temmuz Pazartesi günü Hint Astrolojisine göre İkizler burcunda, Türkiye haritasının yükseleni üzerinde bir yeni ay gerçekleşiyor. Oluşum tam olarak öğle saatlerinde 14.00 civarında gerçekleşiyor ve Yeni Ay sırasında Başak burcu yükselecek.

Yeni Ay’ın etkilerine geçmeden önce bu yeni ayın özel bir durumundan bahsedeceğim. Yeni Ay Pazartesi günü gerçekleşiyor. Hint Astrolojisinde ve kadim teknikleri kullanan astroloji kültürlerinde haftanın günlerinin özel bir yeri vardır. Bununla ilgili bir süre önce bir yazı yazmıştım. Haftanın günlerinin ve hangi gün doğduğumuzun bizim üzerimizde ki etkilerini aktarmıştım. Dileyen bu yazımı tekrar okuyabilir:

https://www.sebnemeksib.com.tr/blog/14-guncel-yazilarim/153-hangi-gun-dogdugunuz-kisiliginizi-nasil-etkiler.html

İçinden geçtiğimiz günün enerjilerini ciddiye alan bir sistemdir Hint Astrolojisi ve bu nedenle aslında Yeni Ay veya Dolunay gibi döngülerin de hangi güne denk geldikleri önemlidir. 4 Temmuz Yeni Ay’ı Pazartesi gününe denk geliyor. Pazartesi günü Ay ile yönetilir. Astroloji de Ay, kadınlar ve dişil enerji demektir. Hint Astrolojisinde, Pazartesi gününe denk gelen Yeni Ay (Amavasya) döngüleri özel olarak farklı yorumlanır. Dolayısı ile Pazartesi gününe denk gelen Temmuz Ayı Yeni Ay’ı özel bir anlam içermekte, buna “somvati amavasya” diyoruz.

Etkileri…

Ay, kadınlarla bağlantılıdır demiştik. Pazartesi günü de yine Ay tarafında yöneliyordu. Somvati Yeni Ay‘ı aileyi, dişil enerjileri, kadınlarla ilgili konuları daha vurgulu ve etkili kılacak. Ancak bunun dışında bugünün özel etkileri nedeniyle aile ve yuvanız için dualarınızın kabul göreceği, çocuklarınız ve eşiniz, aileniz için dua etmenin çok makbul olduğuna inanılır ve bu duaların özelikle kadınlar tarafından yapılması tavsiye edilir. Bilhassa sadesati olarak bilinen özel bir dönemden geçenler (Hint Astrolojisine göre Ay burçları Akrep, Yay ve Terazi olanlar bu dönemden geçiyorlar) bugünün farklı enerjilerinden faydalanmaya çalışmak ve dua etmek yüklerinizi hafifleten özel bir zamandır.

4 Temmuz Pazartesi günü bilhassa öğle saatleri daha ağırlıklı olmak üzere, aileniz, çocuklarınız, eşinizin işleri, ailenizin bereketi için dua etmek, ibadet etmek ve akşam güneş batmadan önce sadaka vermek (hayır yapmak) bir canlıyı doyurmak bu özel enerjiden faydalanmanız adına oldukça faydalı olacaktır. Ramazanın son gününe denk gelen bu özel Yeni Ay enerjisi, arife ile çok güzel ve anlamlı şekilde birleşti. Bu enerjiyi aileniz ve sevdiklerinizin korunması için güzel ritüeller ve dualarla değerlendirme fırsatınız olacak.

Hint Astrolojisine göre İkizler burcunda gerçekleşen Yeni Ay nedenliyle İkizler burcu, İkizler yükselen, Yay burcu, Yay Yükselen, Kova burcu, Kova yükselen adına bu enerji daha da vurgulu olacak.

Yeni Ay Döngüsünün Getirecekleri

Yeni Ay Aridha takımyıldızında gerçekleşiyor. Bu yıldız Rahu tarafından yönetilir ve aynı zamanda ülkemiz haritasında yükselen yöneticisidir. Aridha ani değişen şartları, ruh halini ve gözyaşını temsil eder. Daha duygusal ve hassas olacağımız, içsel dengelerimizin çabuk değişme, ruh halimizin farklılaşmaya daha yatkın olacağı bir Yeni Ay döngüsü olacak. Etkisi Pazartesi başlıyor ve hafta boyunca devam edecek. Yeni Ay sırasında kadersel etkilere hakim gezegen (atmakaraka) Mars olacak ki ani gelişmelere, şartların birden değişmesine, gerginliklere ve olaylara açık bir yeni ay etkisi söz konusu.

Yeni Ay sırasında Başak burcu yükseliyor demiştim. Türkiye ülkeler haritasında Başak burcu ile bağlantılıdır. Avrupa ülkeleri arasında Fransa yine bu burçla bağlantılı başka bir ülke, bunun anlamı, yeni ay döngüsü bizi ve dış ülkeler içinse Fransa’yı daha fazla etkileyebilir.

Yeni Ay döngüsü sırasında Hint Astrolojisine göre Mars  Uranüs karşıtlığı var. Mars 29 derece ile zararlı ilerlerken, Uranüs bize göre yeni geçtiği Koç burcunda 0 derece ile gergin bir ip misali zorlu bir enerji oluşturmakta. Özellikle Koç ve Terazi burçları ilişkiler, duygusal alanlar, fevri ve ani gergin çıkışlar açısından biraz daha risk altındalar. Diğer yandan tam bayram tatili öncesi tetiklenen bu etki trafikte ve yollarda dikkatli olmak gerektiğini, havaalanlarının hala risk altında olduğunu, kalabalık yerlere dikkat etmek gerektiğini, enerjilerin zorlayıcı ve olaylara açık olduğunu vurgulamakta.

Ülkemiz yıldız haritasıyla tam kavuşum etkileri ile başlayan Yeni Ay enerjisi, ülkemiz adına karışık ve zor bir hafta geçirebileceğimize işaret etmekte. Sağ duyulu ve dikkatli olmakta fayda var.

Sağlık açısından Yeni Ay Etkileri

Bel bölgesi hassasiyetleri, fıtıklar, kas ve sinir sıkışmaları açısından riskler bu hafta da devam etmekte. Kazalara, ateşli rahatsızlıklara, baş ve migren ağrılarına, baş dönmesi ve tansiyon sorunlarına dikkat edin. Mars enerjisinin baskın olmasıyla, tansiyon sorunu olanların güneşle aralarına mesafe koymaları yerinde olacaktır.

Hafta boyunca sindirim sistemi sıkıntıları olanlar bağırsak ve mide sorunları açısından risk altındalar, yeme düzeninize ve beslenmede hijyene önem vermek gerekiyor.  

Burçlara Göre Yeni Ay Etkisi

Koç burcu veya yükselen Koç

Dikkatiniz bu hafta yakın çevreniz, arkadaşlar, kısa yolculuklar, araçlar, kardeşler ve dostlarınız üzerine yoğunlaşabilir. Aile ve ev alanları sizin için önemli olacak. Ebeveynlerinizle ilgili ani haberler söz konusu.

Boğa burçları veya Boğa yükselenler,

Aile büyükleri, yakın çevrenizle kontaklar ve yine kardeşlerle ilgili konular öne çıkarken, sözlerinize ve iletişime dikkat etmekte fayda var. Tatilde veya gideceğiniz yerlerde paranıza dikkat edin. Dalgınlıklar sıkıntı yaratabilir. Haberleşme trafiğiniz yoğun olacak.

İkizler burcu veya İkizler yükselen

Sizin için yoğun bir hafta olacak. Bir çok konuyu bir arada ele almak söz konusu olabilir. Zihniniz bilhassa haftanın ilk üç günü daha yoğun olabilir. Ele aldıklarınıza pratik çözümler getirebilirsiniz. Çocuklarla ilgili konulara hafta boyunca dikkat edin. Aşk ve ilişkiler adına ani gelişmeler söz konusu.

Yengeç Burcu veya Yengeç yükselen

Duygusal olarak yoğun ve hassas olabilirsiniz. Maddi konularda dikkatli olun bu hafta. Uyku sorunları artabilir veya haftanın ilk 3 günü huzursuz uykular yaşayabilirsiniz, sezgileriniz artarken, durumlara biraz daha takılma ve alınma eğiliminiz yüksek olacak. Esnek olmaya çalışmalısınız.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan

Akrabalar, aile büyükleri, sosyal alanlar, arkadaşlarınızla diyaloglar açısından yoğun bir hafta olabilir. Kendinizle kalmak iyi gelmez, sizi mutlu eden alanlarda, arkadaşlarla veya sevdiğiniz insanlarla görüşmeye çalışarak haftayı geçirmek iyi gelecektir. Mide ve sindirim sisteminize özen gösterin.  

Başak Burcu veya Başak Yükselen

Yoğun etkilenecek burçlar arasındasınız. Aile büyükleriniz veya sizin için önemli biriyle iletişime dikkat edin. Konuşmaların aniden gerginlik havasına taşınması söz konusu. Bu hafta yeni ay etkisiyle herhangi bir meseleyi kişiselleştirmemek sizin için önemli, sonuç almanız zor olabilir. Baş ağrıları ve migren ataklarına karşı tedbirli olun.  

Terazi Burcu veya Terazi Yükselen

Ele aldıklarınızı duygusal olarak abartmayın. Sakin olmak önemli. Özellikle Ay burçları Terazi olanlar yeni ay enerjisini daha da yoğun yaşayacaklar. Yeni kararlar almak, ani bir şekilde bir durumun, olayın sizin için öne çıkmasıyla kararlar almak ve başlangıçlar yapma arzunuzun artması söz konusu.

Akrep Burcu veya Akrep Yükselen

Düşmanlara, rakiplere dikkat edin. Beklemediğiniz kişilerden beklemediğiniz tavırlar yaşamanız söz konusu olurken, ummadığınız yerlerden destekte alabilirsiniz. Ani ve şaşırtıcı durumlar bu haftayı sürprizlerle yaşamanıza yol açabilir.

Yay Burcu veya Yay Yükselen

Bir süredir hedeflediğiniz bir durumu, yolculuğu, kararı bu hafta hayata geçirmeniz olası. Ani gelişmelere açık bir yeni ay döngüsü olacağı için planlarınızı yeniden revize etmek olası ki adım atarken değişimlere karşı kendinizi güvenceye almak doğru olacaktır. İlişkiler, eşinizle alakalı konular, partnerinizle ilgili durumlar sizi meşgul edebilir. Ani bir ilişki şaşırtıcı şekilde hayatınıza girebilir.  

Oğlak Burcu veya Oğlak Yükselen

Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir hafta söz konusu. Alerjilere, nefes sorunlarına, astım ve benzeri ciğerlerle ilgili sağlık alanlarınıza dikkat edin. Yolculukta veya tatilde bedeninizi yormadan ve kendinize özen göstererek hareket etmelisiniz.

Kova Burcu veya Kova yükselen

İlişkiler ve aşk hayatınız öne çıkarken, çocuk sahibi iseniz, çocuklar veya onlarla ilgili yeni durumlar sizi fazlasıyla meşgul edebilir. İlişkiler ve çocuklar adına yeni gelişmelere açık, başlangıçlar yapmaya karar verebileceğiniz bir dönem söz konusu.

Balık Burcu veya Balık Yükselen

Aile, ev ve yuva alanlarınız yeni ay etkisi ile bu hafta odaklandığınız konular arasında olabilir. İç dengeleriniz adına sizi zorlayan bir hafta geçirebilirsiniz. Dışarıdan günlük hayatınıza devam ederken, iç alanlarınızda kendinizi nedensiz huzursuzluklar içinde bulabilirsiniz ki bayram tatili ve hafta boyunca huzurunuzu zorlayacak durum veya kişilerden uzak durun.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *