Vedik Astrolojiye göre 6 Ağustos akşam saatlerinde (İstanbul’a göre 20:14) başlayacak AY tutulması en yüksek noktasına 7 Ağustos akşam 21 de (İstanbul’a göre) ulaşıyor ve yine Vedik Astroloji’ye göre Ay Oğlak burcunda ve Güneş de Yengeç burcundayken gerçekleşiyor.

Tutulma parçalı bir tutulma, yani tam bir tutulma değil. Bu tip tutulmalar daha çok kuvvetli bir dolunay etkisi verirler. Ve tutulma süreci Avrupa’nın bir kısmı, Asya, Ortadoğu, Arap yarımadası ve güney Amerika üzerine iz düşüm yapıyor yani bu bölgeleri daha yoğun etkileyecek.

Vedik Astroloji’ye göre bir tutulmanın hangi burçta olduğu kadar hangi takımyıldızda olduğu da önemlidir. Ayrıca tutulma sırasında Ay’ın, Güneş’in, Rahu ve Ketu’nun burçları da etkilidir. Ay Oğlak burcunda Şaravana takımyıldızında, Güneş Yengeç burcunda Aşleşha yıldızında ve Rahu ve Ketu Aslan-Kova aksında Dhanişta ve Magha yıldızında iken gerçekleşecek tutulma, Venüs ülkemiz yükselen derecesi ile kavuşumdayken oluşuyor. Mars ve Güneş yan yana ve hayli sert bir yıldızda olacağı için (Türkiye’nin para, finans sektörü ve genel olarak değerlerini gösteren yerde) Ağustos ayı ve Eylül boyunca etkin olacak tutulma enerjisi finans piyasaları, bankacılık sektörüyle ilgili alanlarda büyük bir dalgalanmaya neden olabilir.

Tutulmanın iki kuvvetli yıldızı bulunmakta. Bunlardan birisi Şaravana, dinleme, öğrenme, müzik, tüm medya alanları üzerinde etkilidir. Yıldız ayrıca politikacılar üzerinde yine hayli etkindir. Tutulma müzik sektöründen kişiler, şarkıcılar, politikacılar gibi ünlü kişilerin bilmediğimiz yönlerinin birden duyulmasına, bu alandaki kişilerle ilgili ani haberler gelmesine neden olabilir. Yıldız, sanat kadar konuşma ve iletişimle de bağlantılıdır ancak bir yandan da manipülasyona, dedikoduya da hayli açıktır. Tanınmış kişilerle ilgili haberleri de temsil eder.

Ay’ın tutulma sırasında içinden geçeceği Şaravana yıldızı bir yandan da başlangıçları köklü ve uzun süreli kılmasıyla bilinir. Ay tutulmaları ise belirsiz olan her tür konuyu açığa çıkarma, tamamlama ve nihai sonuca ulaştırmasıyla bilinir. Gizli yürütülen iş ve konular Ağustos ayında aniden ortaya çıkabileceği gibi, hayatınızda bilhassa Şubat civarı başlayan konular sonuçlanabilir. Bu tutulma 2017 başında Şubat ayında gerçekleşen tutulmanın sürecini uzatma, o dönemde başlayan konuların yeniden aktive olması etkisini de vermekte. Ayrıca Rahu ve Ketu Vedik astrolojiye göre Kova ve Aslan aksından ayrılmadan önce son danslarını yapıp sahneyi terk ediyorlar. Kova, Aslan, Yengeç ve Oğlak burçları için tutulma etkisi bu nedenle biraz daha kuvvetli olacak.

En çok sorulan sorulardan birisi de tutulmanın doğal afetlerle bağlantısı olacak mı? Binlerce yıldır gökyüzünü ve yukarının aşağıya izdüşümünü izlemiş olan insanoğlu tutulmalarla yer hareketlerinin veya doğal afetlerin paralellik gösterdiğini fark etmiş. Bu nokta da tabi her tutulma doğal afet tetiklemesi yapmasa da bazı tutulmalar daha etkin olur ki 99 yılında biz bunu deneyimlemiştik. 7 Ağustos tutulması öncü burçlar olan Oğlak ve Yengeç aksında (vedik astrolojiye göre) gerçekleşiyor. Yengeç su ile bağlantılıdır ve Ay’ın takımyıldızı Şaravana ise Ay ile yönetilir. Ayrıca tutulma haritasında Kova burcu yükselirken, Lagna Varuna yani kozmik sularla bağlantılı bir yıldızda bulunacak. Dolayısı ile 7 Ağustos tutulmasının depremden ziyade su ile bağlantılı sıkıntıları ve afetleri tetikleme etkisi hayli yüksek. 21 Ağustos tutulması ise (21 ağustos tutulması etkilerini daha sonra aktaracağım) daha çok depremlerle bağlantılı çalışabilir. 21 Ağustos tutulması ülkemizden görülmeyecek şimdiden belirtmekte fayda var. Tutulmalar izlendikleri ülkelerde daha etkin olurlar. Ancak Ege bölgesinde 5 ile 6 arasında yani orta şiddette bir sarsıntı olabilir ama çok büyük yıkıcı bir etkiyi 21 Ağustostan önce öngörmüyorum. Esasen deprem açısından hareketli bir sene olmakla birlikte büyük deprem hareketleri (ülkemiz için) 2018 de daha vurgulu. Bu yılın son çeyreğinde Ağustos da dahil özellikle okyanus bölgeleri açısından yine su kaynaklı tektonik hareketler olabilir. Dünya ve bizim için bu yılın en önemli teması daha çok su üzerinden gelen doğal afetler olarak belirgin durmakta.

7 Ağustos tutulma etkileri İstanbul haritasında önemli yerleri tetikliyor. Öncelikle tutulma İstanbul’un Ay, Jüpiter ve Venüs’ü üzerinde gerçekleşiyor. Bu alan Yengeç ile bağlantılı olurken, depremden ziyade su ile ilgili şehrin bir veya bir kaç ciddi sel ve benzeri sorunla karşılaşabileceğini düşünüyorum. Şehrin alt yapı sorunuyla ilgili eksik yapılanma veya benzeri durumlar adına büyük sıkıntılar çıkabilir. Tutulma sonrası 13-14 ve 15 Ağustos sudan gelebilecek sorunlara şehir yine açık gibi duruyor…Ama genel olarak Ağustos ayı boyunca İstanbul sel ile ilgili bir büyük sıkıntı daha yaşayabilir.

Venüs ülkemiz haritasında yükselen derecesiyle kavuşum yaparken, gizli işler, gizli örgütler açısından da riskli bir sürece işaret etmekte. Mars ve Güneş’in Aşlesha yıldızında olmasıyla gerçekleşecek tutulma gizli bir konunun aniden duyulmasına, ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ay tutulmaları kadınlar ve duygularla da çok ilintilidir. Yengeç ve Oğlak etkisinde gerçekleşecek tutulma dişil enerjiyi iyice belirgin hale getiriyor. Duygusal olarak gelgitli ve huzursuz olma halini bilhassa tutulma etkisindeki 3 gün boyunca fazlasıyla yaşayabilirsiniz. Bu dönem yani 6, 7 ve 8 ağustos tarihlerinde duygularınızla hareket etmemeye ve sakin kalmaya gayret edin. Eşiniz, hayat arkadaşınızla (kadınlar için eşleri daha vurgulu olacak) alakalı büyük dönüşüm, yeni bir dönemi de tetikleme eğiliminde olan bir tutulma yaşayacağız. Benzer şekilde çocuklarla ilgili konularda tamamlanma, yeni bir döngünün başlaması da söz konusu.

Tutulma sırasında her zaman büyük bir enerji açığa çıkar. Ay tutulması yani dolunay döngülerindeki tutulmalar huzursuzlukları arttırır ve hepimiz hayatlarımızda bir şeyleri tamamlarken, fark etme, görmek istemediklerimizi görme haline geçeriz. Ay tutulmaları büyük aydınlanma ve idrak genişlemesi yapması açısından da önemlidir. Kendinizi ve evinizi arındırmayı, ağır ve kasvetli işlerden uzak kalmayı Cumartesi -Pazar ve Pazartesi (6-7-8 Ağustos) günleri daha ağırlıklı olarak ihmal etmeyin.

7 Ağustos Tutulması ve Burçlara Etkisi

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

Özellikle yükselen burçları Koç olanlar, kariyer ve iş alanlarında önemli değişimler yaşayabilirler. Ev ve aile, ebeveynler, ev değişimleri, kariyer ve iş değişimleri veya teklifler açısından hareketli bir dönem olabilir. Şubat ayında işle ilgili başlayan bir durum sonuca ulaşabilir.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

Eğitim, hukuki konular, baba veya baba soyundan gelenlerle ilgili konular, yurtdışı, yabancılarla alakalı iş ve çalışmalar, hayata bakışınız, kardeşler ve yakın çevre, arkadaşlar alanlarında tutulma size gelişmeler sunabilir.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Dönüşümlere açık bir dönemden geçeceksiniz. Maddi alanlarda beklediğiniz gelişmeler varsa tamamlanma olasılığı yüksek. Krediler, borç alacaklar işlerinize yoğunlaşma söz konusu. Önemli bir haber alabilirsiniz.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

Tutulma Şubat ayından bu yana gelen bir döngüyü tamamlamanıza olanak sağlıyor. Şans ve fırsatlar, ele aldığınız konularda sonuca varma açısından iyicil etkileriniz öne çıkmakta. Duygusal olarak tutulma günlerine dikkat edin. İç dengelerinizi ayarlamanız ve duygusal kararlar vermeden hareket etmeniz önemli. Kendinizle ilgili bir konuda hızlı gelişmeler yaşanabilir.  Mide ve sindirim sisteminiz özellikle 6-7-8 Ağustos civarında her zamankinden daha hassas olacaktır ki bu süreçte beslenmenize önem vermelisiniz.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

İç dünyanız açısından hassas bir dönem olabilir. Psikolojik olarak içe dönme, kendi alanlarınızda kalma isteği artarken, tutulma ve takip eden 2 gün boyunca kalabalıklar ve yoğun tempodan uzak durmak daha rahat etmenizi sağlayabilir. Size yük olan kişileri, hayatınızda çıkarmak istediklerinizi bırakmak, kurtulmak adına adım atabilirsiniz. Giderler, gelir gider dengeleriniz, alacak konularında toparlamanız gerekenleri düzenlemek için tutulma size destek verecek. 18 Ağustosa kadar bir konuda öne çıkmak için acele etmeyin. Tutuşma hayatınızı toparlamak ve düzene koymak istediklerinizi gözden geçirmenizi sağlayacak. Bir arkadaşınız veya tanıdığınız vasıtasıyla tanışacağınız birisi yaşamanızda yeni heyecan yaratabilir.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Hedeflerinizi, yapmak istediklerinizi gözden geçirmeye yönelebilirsiniz. Kariyer ve çalışma iş alanlarınızda kadınlardan gelebilecek destekler, yol gösterme, yönünüzü bulmaya yardım etmeleri söz konusu. Arkadaş ilişkilerinizde kırılma noktaları, görmek istemediklerinizle yüzleşme veya duyumlar almanız söz konusu. İlişkiler, aşk hayatınızda yeni bir dönem başlıyor ve bu yılın sonuna kadar sürebilir. Ayrıca çocuklar, çocuklarla ilgili düşündüğünüz amaçladığınız bir durum sonuçlanacak.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Ev ve yuva alanlarınıza yönelmek, kariyer ve iş konularında kararlar almanız, yeni fırsatlar yakalamanız söz konusu. Ev değişiklikleri, taşınma, planladığınız ama uygulayamadığınız ev alanlarınızla ilgili değişiklikler aniden gündeme gelebilir. Kariyerinizi Ağustos boyunca iyi yönetmeniz gerekmekte. Ani kararlar alma, sizi sıkan zorlayan iş ve konularda bıkkınlık hissi artabilir. Akıllıca harekete ederseniz bu süreci kendi faydanıza çevirebilirsiniz.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Yakın çevreniz, kardeşler, arkadaşlar, yakın dostlarınızla ilgili konulara odaklanacağınız, bu alanlara da hayatınızda yer ayırmak durumunda kalabileceğiniz bir süreç geçireceksiniz. Bir süredir beklettiğiniz bir girişim, durum ve ya işle ilgili önemli gelişmeler yaşanabilir. Kendinizi güçlü ve adım atmak için hevesli hissettiğiniz bir döngünüz başlıyor. Sorumluluklarınız artarken, yakın çevreniz ve kardeşler başta olmak üzere bir çok alanda uğraşılarınızın arttığı bir dönemi tutulma tetiklemekte.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

Maddi konular, maddi beklentileriniz, beklediğiniz alacaklarınız, kredi başvurusu veya önemli bir aracı işinizi sonuçlandırmanız söz konusu. Diğer yandan aile ve yakınlarınızla ilgili de karışık bir süreci yönetmeniz gerekebilir. Sorumluklarınızın arttığı bir dönemden geçerken, ele aldıklarınızı sorunlardan kaçmadan ve yüzleşerek ilerlemeniz gerekiyor.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Burcunuzda gerçekleşecek tutulma, ilişkiler, evlilik, eşiniz veya partnerinizle ilgili hayatınızda önemli bir dönüşümü, kararı, yeni bir adımı aktive edecek. Devam eden ilişkinizde evlilik kararı gelebilir,evli iseniz ilişkinizde yeni bir bakış açısı kazanabilir, eşinizin hayatında önemli bir değişim yaşayabilirsiniz. İşlerinizde ortaklı konular, iş ve projelerde bir süredir peşinde olduğunuz bir konu tamamlanabilir.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Daha önce fark etmediğiniz bir konuda adeta gözünüz açılıyor. Bakış açınız değişiyor. Ummadığınız kişilerden beklemediğiniz konuşmalar, duyumlar ilk başta sizi şaşırtsa da ardından fark etmeniz gereken, arkanızda olan biteni görmek açısından tüm bunları yaşamak durumunda olduğunuzu anlayacaksınız. Gizli işler, kimseye söylemeden içinizde yaşadığınız bir durum ortaya çıkabilir veya sizin için olgunlaşabilir. Harekete geçmek için Merkür gerilemesi etkisinin başladığı 10 Ağustostan önce veya gerilemenin bitimini beklemek doğru olacaktır.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

Ev ve yaşam alanlarınızda huzur ve rahatlık isteğinizin arttığı, stresin sizi daha fazla yorduğu bir süreç geçiriyorsunuz. Tutulma ve takip eden dönemde rahat ettiğiniz yerlerde olmak sizin için önemli. Temponuzu tutulmayı takip eden 3 günlük süreçte daha satabil tutmak yerinde olur. Arkadaşlar, sosyal çevre, aile büyükleriyle ilgili konular, çocuklar, özellikle kız çocuklarıyla ilgili konularda gelişmeler yaşanabilir. Duygusal hayatınızda biraz daha kendinize döndüğünüz bir süreç var. İlişkilerle ilgili gelişmeler ay sonunda daha belirgin olabilir.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

  1. Bekir tiryaki 5 Ağustos, 2017 at 19:32 Cevapla

    Slm sebnem hanim yazdiklariniz icin tsk ederim elineze saglik finans sistemindeki daggalanma pozitif yondemi olacak

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *