Gezegen faaliyetleri açısından hareketli bir Ağustos ayına girdik. Öncelikle ayın hemen başında gerçekleşecek 7 Ağustos Ay tutulması ve 21 Ağustos Güneş tutulması ile bu yılın tutulma dizimini tamamlayacağız. Ağustos ayı  2017 yılının son tutulmalarına ev sahipliği yapıyor. 7 Ağustos Ay tutulması sonrası Merkür gerilemesi başlıyor ve 21 Ağustos Güneş tutulması, Merkür gerilemesi eşliğinde oluşuyor. Diğer yandan Venüs, Vedik astrolojiye göre İkizler burcuna yerleşti, Merkür Aslan burcunda büyük laflar etmeye meyil ettiriyor, Mars ise Yengeç burcunda savunma ve korunma, koruma hatlarımızı, kalkanlarımızı epeyce güçlendirmiş durumda…

Güneş ve Mars etkileşimi Yengeç burcunda 17 Ağustos’a kadar devam ederken, özellikle kızgınlıklarımız, alanlarımıza girilmesine tepkilerimiz büyüyor. Bir yanda sabrımızı zolayan Güneş ve Mars, öte yanda ancak akılla sonuç alabileceğimiz etkiler aktif olurken, gökyüzü iç alanlarımızda adeta sabrımızı sınamakta.

Ağustos 2017 Önemli Tarihleri:

Tutulma günleri enerjilerin karışık olduğu zamanlardır. Hint Astrolojisinde günlük enerjilerin etkileri o günün nasıl kullanılması gerektiğine önem verir. Ve bu plan yapılırken, sadece burçlara göre bakılmaz. Her günün kendine has genel bir etkisi vardır. Tutulma günleri o tutulmanın yaydığı titreşim ne olursa olsun, dağınık ve fazla güçlü bir etki bırakır. Bu nedenle tutulma gerçekleştiği günleri daha rutin konulara yönelerek ve mümkünse günü sakin geçirerek, fazlaca ortalarda olmadan kontrollü olmak en tercih edilen durumdur. Bu nedenle;

  • 7 Ağustos Pazartesi Ay Tutulması günü ve 21 Ağustos Pazartesi Güneş Tutulması günü yeni bir konuda ilk adımı atmamaya bakın.
  • 13 Ağustosta başlayacak Merkür gerilemesi yaklaşık 21 gün boyunca iletişim ve benzeri konularda geriye sarma, bize bu filmi görmüştük duygusunu vermesi bir yana, durağan pozisyona geçtiği 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 Ağustos boyunca yerinden kıpırdamayacak. Esasen gezegenlerin gerileme hareketleri içinde en hassas, hatta sıkıntılı aralıkları durağan pozisyonda oldukları süreçte gizlidir. Gezegen gerilerken, önce durur! sonra geriler ve tekrar durur sonra da gerilemeyi bitirip ilerler. Bu durma anlarına astroloji teriminde “station” denir ki önemli bir süreçtir. 13 Ağustos’ta başlayacak Merkür gerilemesi 10 Ağustosta Merkür’ün 17 derece Aslan burcu ve PoorvaPhalguni yıldızında durmasıyla başlıyor. 15 Ağustos’a kadar da durağan pozisyonda. Bu aralıkta başlattığınız işleriniz yürümez, ilerlemez ve mutlaka sonradan tekrar ele almak zorunda kalırsınız. Merkür gerilemesi yazımda daha ayrıntılı gerileme etkilerini vereceğim ama Ağustos içinde bu günleri not alarak, bilhassa iş güç, önemli bir kariyer planlaması, proje başlangıcı, ev alımı, kiralanması, yönetimlerle ilgili işler ve duygusal konular, evlilik, aşk ilişkilerinde sizce mühim olan işleri hayata geçirmeyin. Bu durumlar dışında önceden başlayan işler, konular devam edebilir. Yeni bir konuya başlamak sakıncalıdır. Örneğin, aşağı yukarı bu aralıkta üniversite sınavını kazananların kayıt dönemleri olacak. Bu durum önceden başlayan bir girişim. Sınava girilmiş, tercihler yapılmış vs, kayıt bu sürece denk geldiğinde yapılmaz diye bir durum yok. Ama evrak vs eksikleri için dikkatli olmakta fayda var. Dikkati iyi toplamak gerekecek. Fakat size bir iş teklifi gelmişti tam bu aralıkta başlıyorsunuz bunu pek önermiyoruz.

Merkür durağan pozisyonundayken Venüs ile yönetilen bir yıldızda olacağı için estetik ve benzeri konuları da 10 ile 15 Ağustos arasına almayın, mümkünse bekletin.

  • 15 Ağustos’ta Venüs ve Pluto tam derecesi ile karşıt hizalanmaya geçecek ki İkizler ve Yay (Vedik astrolojisine göre yükselen veya Ay burcu bu alanlarda olanlarda dahil) için hareketli bir süreç olacak. Genel olarak tüm burçlar için ilişkilerde, parasal konularda büyük bir dönüşüm ve tutku ile hareket etme eğilimi yükselecek. İlişkileri en fazla etkileyecek bu dönüşüm, sizi kararlarınızda güçlü durmaya, tutku ile davranmaya itebilir. Değiştirmek istedikleriniz adına kararlı adımlar atabilirsiniz. 15 Ağustos günü bir ilişkiye, yeni bir beraberliğe başlarsanız dikkat etmeniz gereken nokta duygularınızı büyüterek kendinizi fazla kaptırmanız söz konusu. Sonradan bu duyguların azaldığınız hissedebilirsiniz.
  • 17 Ağustos’ta Güneş (Vedik Astroloji’ye göre) Yengeç burcundan çıkmaya ve zor bir derecede ilerlemeye başlıyor. 18 Ağustos’ta ise Aslan’a geçecek. Bu iki gün Güneş’in enerjisinin zayıf olduğu bir aralık olacak. 18 Ağustos’tan sonra Aslan burçları için hareketli ve kendilerini gösterebilecekleri bir süreç olmakla birlikte öncesinde idari işler, yönetim konuları, otorite figürleriyle ilişkilerine, devletle alakalı iş ve konulara bu aralıkta dikkat etmek yerinde olur. İdari işler ve kariyer açısından 17 ve 18 Ağustos’ta yeni bir şey başlatmak doğru değil. Aslan, Kova, Koç, Yay burçları ayrıca sağlıklarına bu iki gün boyunca dikkat etsinler. Özellikle kalp ve mide, sindirim sistemi bölgesine.
  • 15 ile 18 Ağustos arasının diğer bir dikkat çekici özelliği de bu süreçte Venüs ve Jüpiter kontağı nedeniyle her şeyi abartmaya eğilim gösterebiliriz ki bu anlamda da dikkatli olmakta fayda var. Özellikle duygular ve hisleriniz, başkalarına hissettikleriniz adına Ağustos ayının bu üç günü net olmak çok kolay değil.
  • 17 Ağustos’tan itibaren Aslan burcuna geçecek olan Güneş, Aslan’lar başta olmak üzere tüm ateş etkisi taşıyanlara (Koç ve Yay’lar da dahil) liderlik etmek, yönetmek, öne çıkmak ve dikkat çekmek adına şans verecek. Ateş enerjisi taşıyan Aslan, Yay ve Koç burçları bu ayın ikinci yarısından itibaren daha şanslı ama en önemlisi kendinizi gösterebileceğiniz bir süreç geçireceksiniz. Özellikle Aslan burçları ve Ay burcu, yükseleni Aslan olanlar Haziran ortasından bu yana Güneş’in onları saklamasından dolayı enerjilerinin düşük olmasıyla boğuşuyorlardır. Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren bu etki düzeliyor. Kariyer açısından Güneş’in Aslan burcuna geçmesi Akrep yükseleni olanları ve Ay Ay burcu Akrep’leri güzel destekliyor. Akrep burçları da bu süreçte kariyerleri açısından dikkat çekici bir döngü geçirecekler.
  • Venüs 21 Ağustos’ta İkizlerden çıkıp Yengeç burcuna Mars’ın yanına geçiyor. İlişkilerde duygusal ihtiyaçlar, sevilme arzusu artarken, ev ve yuva alanlarına dönme, duygusal ihtiyaçları kendi içimizde, alanlarımızda aramaya yöneleceğiz. Eviniz, sevdikleriniz, evinizin ihtiyaçları sizin için daha önemli hale gelebilir. Bu etki 21 Ağustostan itibaren daha çok 23 Ağustos la birlikte ilişkilerde ki dengesizlikleri rahatlatmaya ve kendinizle de mutlu olmaya sizi itebilir. Tutulma günü burç değiştirecek olan Venüs, 21 Ağustos Güneş tutulmasında ilişkilerle ilgili ani kararlar almanıza, yeni gelişmeler yaşamanıza neden olabilir. Duygusal konularda 20 ile 22 Ağustos arasında içsel karışıklıklara, karşı taraftan emin olamama, sevginizi veya ne kadar sevildiğinizi sorgulama eğilimleri yüksek. Bu dönemde biraz daha sakin olmaya çalışma ve  karar vereceksiniz, adım atacaksınız duygusal konularda 20 ile 23 arasını atlayıp, 23 Ağustos’dan itibaren harekete geçmek daha iyi olacaktır.

Ağustos ayının burçlara göre etkilerini “Ağustos 2017 Burç Yorumlarım” yazımdan okuyabilirsiniz.

Gönlünüzce bir ay geçirmenizi dilerim. Sevgilerimle.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

  1. Banu ücok 1 Ağustos, 2017 at 20:12 Cevapla

    Merhabalar sebnem hanim size bi konuda ihtiyacim var yardimci olursaniz sevinirim 24 agustos ta insaallah dogumum olucak sezeryan yani dr m 20 sinden sonra herhangi bir gun alabiliriz dedi bnde 24 u sectim sizce uygun bi tarihmi merkur retrosu cocugumu etkilermi..bnde basak burcuyum oglumda ayni burc olsun istedim..bilgi verirseniz cok sevinirim..tesekkurler sizi instagramdan takip ediyorum bu arada..mail adresimi kullanamiyorum sifremi bulamiyorum..instagram banusavasucok bilginize..

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *