Haftaya Dolunay etkisi ile başlarken, Mayıs ayını da Dolunay ile kapıyoruz. Vedik Astroloji’ye göre Akrep burcunda gerçekleşecek Dolunay, haftanın ilk günü etkisini başlatırken, Salı günü tamamlanacak. Ancak enerjisi tüm haftaya yayılacak ki bilhassa Çarşamba gününe kadar hayli etkin olacak. Bu arada bilmeyenler için hemen küçük bir not yazayım, Vedik Astrolojinin kullandığı astrolojik değerler Batı Astrolojisine göre farklıdır. Biz gökyüzünü Sideral yani yıldızıl zodyağa göre hesaplarız ki Batı Tropikal yani mevsimsel zodyağa göre hesaplar. Bu nedenle aramızda astrolojik göstergeler açısından zaman zaman burç farkları olmaktadır. Vedik Astroloji’ye göre bu dolunay Akrep burcundadır, Yay değil miydi? Diye gelen mesajları şimdiden açıklamış olayım 😊

Akrep dolunayları özel dönemlerdir. Akrep; tutkuları, derinliklerde gizli olanları, dönüşümleri, psişik etkileri ve tutmayı, bırakmadan kendimize sakladıklarımızı, güçlü arzularımızı temsil eder. Dolunay süreçleri ise ortaya çıkarma, gölgelerde olanları ışığa çekmeyi ve yüzleşmemiz gerekenle adeta burun buruna gelmeyi gösterir. Vedik Astroloji de 28 Mayıs Pazartesi günü akşam saatlerinde 19.30 da başlayacak olan etkileşim, Vişekha takımyıldızında Dolunay’ı başlatıyor ve 29 Mayıs Salı günü 17:18 de Annuradha yıldızında tamamlanıyor. Dolunay’ın Akrep enerjisi özellikle Pazartesi ve Salı günü öğle saatlerine kadar daha yüksek bir volümde kendini gösterirken, tamamlamasını Satürn enerjisi taşıyan bir yıldızdayken yapacak. Dolunay sırasında ve tüm hafta boyunca etkin olacak Mars Uranüs sert görünümü ile ani ve beklenmedik olaylara ülke gündeminde ve kendi hayatlarımızda şahitlik edebiliriz.

Diğer yandan, Akrep Dolunay’ı iç dünyasıyla yüzleşebilen, değişimi kabul edebilen ve iç dengelerini sağlayabilenler adına; bu dönemi daha güçlü hissederek geçirmelerine destek verecek. Akrep dolunayları şunu fısıldar; Seni öldürmeyen, güçlendirir!

Dolayısı ile bir süredir yaşadıklarınızı, özellikle Mayıs başında karşılaştığınız ve mücadele ettiğiniz bir olayı daha güçlenerek atlatmanız, kendi sınırlarınızı fark etmeniz, bu sürecin sizi daha kararlı, planlı ve her ne olursa olsun peşinde olduğunuz veya yola çıktığınız bir konuyu tamamlama gücüne eriştirmesi söz konusu. Duygusal olarak inatçı ve inandığınıza, doğru bildiğinize odaklı olabilirsiniz. Dolunayın başlangıcı olan “Vişekha” yıldızı fişek gibi bir yıldızdır. Kafaya taktığınız bir şeyi yapmak için sınır tanımaz bir enerji verir.  Özellikle Pazartesi ve Salı günü empati kurmak hayli zor olacak. Bu iki günü sakin olmaya çalışarak ve hedeflediklerinize giderken ılımlı olmaya gayret ederek geçirmek en ideali olacaktır. Dolunay “Annuradha” yıldızında tamamlanırken, ekstrem konular, bugüne kadar ortaya çıkmayanlar birden gün yüzüne çıkabilir ki bu hafta şok edici haberler, olayların veya durumların bambaşka yönleri ile yüzleşmek durumunda kalınabilir.

Ülkemiz Açısından Bu Dolunay Neler Getiriyor?

Akrep Dolunay’ı ülkemiz haritasında 6.evimizde oluşuyor ki Mundane (ülkeler astrolojisinde) bu alan;

Askeri ve polisle ilgili tüm alanları, yani ülkenin iç ve dış korunmasıyla bağlantılı alanları, özellikle polis teşkilatını, kolluk güçleri dediğimiz bölümü gösterir. Bu hafta askeri konular, ülke güvenliği, polis teşkilatıyla ilgili konular öne çıkmak potansiyelinde. Burası açık düşmanlıklar alanıdır. Özellikle Vedik Astroloji de bu ev hassas yerlerden biridir ve Dolunay enerjisinin her şeyi açığa çıkarma potansiyelinde olduğunu aktarmıştım. Düşmanlıklar, gizli yürütülen işler ki Mayıs başında gerçekleşen Yeni ay gizli işleri başlatma eğiliminde idi, ay sonundaki bu Dolunay ise bunların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Bu ev bir yandan da bilgisayar sistemleri, kayıtların tutulduğu yerler ile alakalıdır. Kayıtlar ve bilgisayar sistemleriyle ilgili durumlar da bu süreçte vurgulu olacak. Sistemlerle ilgili karışıklıklara da dikkat etmek gerekebilir. Ülke güvenliğini içeren bilgiler, bilgisayar sistemleri, gizli bilgilerin sızdırılması gibi teknolojik alanlar ve sistem sorunları ve kaçaklarına açık etkiler var. Dolunay’ın diğer bir yansımasında ekonomi üzerine baskının artacağı yönünde. Piyasalarda manipülatif gelişmeler olabilir. Kurlarda hızlı iniş çıkışlar bu hafta da devam edeceğe benziyor. Yine ülkemiz açısından Dolunay’ın diğer bir ayağı da uluslararası ilişkilerimiz adına gündemin aktif tutacak. Dış ilişkilerde beklenmedik durumlar gelişebilir ki Amerika’daki davanın sonuçlarıyla ilgili açıklamalar gündemi meşgul edebilir. Her durumda dış ilişkilerle ilgili karışık bir haftayla birlikte Haziran ortasına kadar süren inişli çıkışlı bir döngü yaşayabiliriz. Dolunay süreçleri ortaya çıkma, bekleyen durumların hızlıca sonuçlanması üzerine hayli etkilidir. Ülkemiz adına kritik bir dönem geçirilirken özellikle dış kaynaklı gelişmeler hükümeti ve devleti zor durumda bırakabilir. Bu bağlamda hassas bir on günlük dönemden geçeceğiz.  Kısacası Dolunay enerjisinin hakim olduğu bir haftaya girerken, önümüzdeki on günlük dönemde bahsettiğim konularda gündem yoğun ve kalabalık olacağa benziyor.

Bu haftayı daha efektif değerlendirmeniz açısından haftanın gün bazında etkilerine göz atacak olursak;

Öncelikle Pazartesi günü saat 15.30 a kadar Ay hayli sert bir fazda olacak. Vedik Astroloji de buna fırtına öncesi sessizlik derim ki herhangi bir işe, duruma, olaya başlamak için Pazartesi günü 15.30 a kadar olan aralığı kullanmayın derim. Diğer yandan duygusal ve sezgisel olarak iç dinamiklerimizin güçlü etkilerle bizi savurma ve normalde rahat karşılayacağımız bir şeye aşırı tepki verme potansiyeli yüksek olacak. Esneklikten uzaklaşırken, esnemeyen her şeyin kırılabileceğini de unutmamak gerekiyor. Gerek özel ilişkilerinizde, gerek iş kontaklarınızda Pazartesi günü öğleden sonraya kadar bölümde dikkatli ve sakin olmaya trafikte, günlük rutinde ani parlamalar karşı kontrolünüzü kaybetmeden günü yönetmeye özen gösterin.

Pazartesi akşam üstünden, 15.20 den itibaren Dolunay başlıyor ve Salı günü 17:18 de tamamlanıyor. Dolunay zamanları, özellikle de Akrep Dolunay’ın da dönüşümleri, ani karaları ve değiştirmek istediklerimizle ilgili kendimizi güçlü ve savaşçı hissetme enerjisi artar. Ancak hem metabolizma, hem de duygusal devirlerimiz kısa devre yapacak kadar hızlanır ve yükselir. Dolunay’ı keskin yapan da bu özelliğidir. Bu nedenle alacağınız kararlar, attığınız adımlar açısından riskli bir devre söz konusu olacak ki bu hafta önemli işlerinizi enerjilerin dengeye girmeye başlayacağı Salı akşam saatlerinden itibaren ele almanız doğru olacaktır.

Özellikle ikili ilişkiler, duygusal konularda Pazartesi ve Salı günlerine dikkat edin. Unutmayın ki biriktirdiğiniz öfkeler, kızgınlıklar, içinizi şişiren tüm konular birden ağzınızdan çıkabilir ve sonradan uzun süre bunları düzeltmek ve toparlamakla için uğraşmanız gerekebilir.

Çarşamba günü ise enerjiler dengeye girmeye başlıyor ve bu haftanın önemli işlerini, halletmeniz gereken durumları, marka ve benzeri konularda atacağınız adımları veya kişisel konularda harekete geçmeniz gereken bir durumu Çarşambadan itibaren değerlendirmeye alın. Çarşamba günü enerjiler daha dengeli ve net görüş içinde olma eğilimi vermekte.

Perşembe günü Ay Yay burcunda ve Moola yıldızında bulunacak. Bu yıldız finansal konular ve işlerle ilgili dikkatli olmayı gerektirir. Bir meselenin özüne inmek, araştırma yapmak için destekli olan enerjiler, diplomasi ve taktik isteyen konularda aynı başarıyı vaat etmiyor. Finansal işleriniz, bankalar, krediler, alçak verecek durumları, tahsilatlar adına Perşembe günü engeller ve gerginliklere açık etkiler var. Piyasalar açısından da yine Perşembe günü dikkat gerektiriyor.

Ayrıca Perşembe günü Ay’ın fazı dualite yani ikilemlere çok açık olacak. Ne yöne gideceğine karar vermek hayli güç olurken, ele alacağınız işlerde öyle mi böyle mi yapayım duygusu fazla baskın olabilir. Önemli bir konuda karar vermek için Perşembe gününü kullanmamaya bakın, sonradan fikrinizi değiştirebilir, verdiğiniz kararı yeniden ele alabilirsiniz.

Cuma günü Ay Vedik Astrolojiye göre halen Yay burcunda ve Tithi’si (fazı) yaratıcılığı, sanatı ve sanatsal konuları destekliyor. Kreatif konular, estetik işler adına ele almak istediğiniz bir iş veya müdahale varsa bugünün enerjileri uygun. Dilek, dua veya ritüeller içinde uygun etkiler var Cuma günü, zira ele istekleri, arzuları arttıran, dile getirmeyi kolaylaştıran enerjiler güne hakim olacak.

Hafta sonu Ay oğlak burcunda olacak ki sorumluluklar, ciddi konular, halletmeniz, bitirmeniz gerekenler adına destekli olacaksınız. Bitirmeniz, çalışmanız gereken konuları bu hafta sonu daha rahat biçimde sonuca ulaştırabilirsiniz.

Burçlar İçin Bu Hafta;

Yükselen ve Ay burçlar Vedik Astroloji’ye göre Akrep ve Boğa olanlar daha fazla dikkat etsinler. Akrep’ler dolunayı oldukça güçlü hissedecekler. Dönüşüm, bırakma, ani ve sert kararlar alma adına en yoğun onlar etkileniyor.

Boğa burçları ise ilişkiler, ikili ilişkiler, ortaklı alanlar ve işlerde hızlı bir tempoda olabilirsiniz.

Koç ve Yay burçları depresif enerjilere dikkat etsinler. İç kızgınlıkları ve öfkeleri artabilir ki, sabrettiklerine daha tepkisel olma, bırakma, ayrılmaya dönük olabilecekler. İş ve özel hayatınızda ani kopuşlar yaşayabilirsiniz duygusal tepkilerinizi yönetmeniz gereken bir hafta geçireceksiniz.

Koç burçları maddi konular ve finansal alanlarda bu hafta riskli yatırımlar ve kritik kararlar açısından dikkatli olmalısınız.

Terazi ve Koç burçları haftanın parasal konuları ve finansal bölümünü daha fazla deneyimleyebilirsiniz. Terazi burçları ayrıca konuşmalarınıza, sözlü ifadelerinize dikkat edin. İstemeden söylediklerinizi sonradan toparlamakta çok zorlanabilirsiniz.

Aslan ve Oğlak burçları ise ev ve yuva konuları, aile ve ebeveynlerle ilgili alanlara fazlasıyla odaklanmanız gerekebilir. Özellikle Aslan burçları aileyle ilgili konularda beklenmedik gelişmeler yaşayabilir, kararlar alabilirsiniz. Oğlaklar ise daha çok gayrimenkulle ilgili konularda yoğunluk yaşayabilirler.

Başak burçları yakın çevre, iletişim ve iletişim trafiğiniz artacak. Kardeşler, yakın arkadaşlar, kısa vadeli planlarınıza odaklanacaksınız. Kısa vadede yapmak istediğiniz bir durumu yeniden ele alabilirsiniz. Başak ve Oğlak burçları arkadaşlar ve aile büyükleriyle veya kardeşlerle ilgili konularda ani gelişmeler yaşanabilir.

Yengeç burçları, aşk ve ilişkiler, çocuklar, çocuklarınızla ilgili gelişmeler, daha önce fark etmediğiniz bir konuda bilhassa çocuğunuzla ilgili bir durumu fark etmeniz söz konusu. Dikkatiniz bekarsanız ilişki alanınızda, çocuğunuz varsa çocukla ilgili konularda olacak.

İkizler burcu sağlık konularına bilhassa bu hafta dikkat edin. Bağışıklık sisteminizi hafta boyunca sağlam tutmaya çalışın. Duygusal iniş ve çıkışlar, ani öfkelenmeler, sabırsızlıklar, sebebini bilemediğiniz iç huzursuzlukları nedeniyle kendinizi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Özellikle yakınlarınızda olanlara bu gelgitleri daha fazla hissettirmeniz olası ki haftanın ilk üç günü fiziksel ve ruhsal olarak kendinizi yormayın.

Kova burçları ise iş ve kariyer alanlarında ilginç gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kariyerinizle ilgili önemli bir tamamlama, bir süredir beklediğiniz bir gelişmenin hızlı ilerlemesi söz konusu. İlişkinizde ise eğer zor giden bir beraberlik varsa yine radikal bir kararla ilişkinin yönünü değiştirmek isteyebilirsiniz.

Balık burcu ise eğitim, tanıtım, kişisel gelişimle ilgili uğraşılarınız varsa bu alanlarda önceden başlayan bir durumun sonuçlanması söz konusu. Yurtdışı seyahati düşünüyorsanız şartlar birden değişebilir, yabancılarla veya yurtdışı kontaklarınızla ilgili gelişmeler içinde olabilirsiniz.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *