Aralığın ilk haftasına dönüşüm etkilerini vurgulayan enerjilerle girdik. Hemen Aralığın ilk günleri Hint Astrolojisine göre Venüs burç değiştirerek Oğlak alanına geçiyor ki 3 Aralıkta Venüs Oğlak burcunda. Venüs, Oğlak yolculuğu sırasında 11 Aralığa kadar Mars’a da eşlik edecek ve özellikle toprak burçları (Oğlak, Başak, Boğa) adına ilişkilerde sağlam ve geleceğe dönük hareket etme dürtüsü verecek. Ayrıca maddi konularda hırslı ve sonuç odaklı, daha düzenli ne istediğimizi bilen bir bakış açısı hakim olacaktır. Oğlak burçları ilişkiler ve aşk adına 12 Aralığa kadar olan dönemde ani gelişmeler yaşayabilirler.

12 Aralıktan itibarense Mars, Kova’ya geçiyor ve daha isyankar, tepkisel olmamıza yol açarken, bir taraftan da Neptün ve Ketu ile kavuşuma geçmiş olacak. Bu enerji bir süredir sabrettiklerinize düşünmeden ve aniden fevri tepkiler vermenize, sustuklarınıza isyan etmeye ve sakin olmakta zorlanmaya neden olabilir. Kova, Aslan, İkizler ve Terazi burçları veya yükselenleri bu alanlarda olanlar, Mars Kova transitini daha belirgin yaşayacaklar. 12 Aralıktan itibaren tepkilerimizi ortaya koymaktan çekinmeyeceğiz diyebilirim.

19 Aralıkta başlayacak Merkür gerilemesi, Hint Astrolojisinde Yay burcunda gerçekleşiyor. 18 Aralıkta durağan pozisyona geçecek olan Merkür, 19 Aralıkta gerilemeye başlıyor ve ateş grupları; Yay, Aslan ve Koç burçlarını daha yoğun etkileyebilecek. Merkür gerilemesi yazısında daha ayrıntılı belirteceğim ama yeni yılın ilk haftası da aktif olacak gerileme, bu seneye Merkür’le ilgili konulara gerileme enerjisiyle başlamamıza neden olacak. Merkür gerileme hareketini Pluto kavuşumu eşliğinde yapıyor. Bu etkileşim gizli bir çok bilginin ortaya dökülmesini, internet ve benzeri iletişim araçlarında sorunlar yaşamaya, önemli web sitelerinin sabote edilmesine, iletişim ağları ve haberleşme alanlarında sorunlar yaşanmasına neden olacak. Bu süreçte kime ne söylediğimize dikkat etmek gerekecek. Önceden söylediğiniz şeyler gerileme sırasında başınızı ağrıtabilir. Jüpiter’in de devrede olmasıyla konuşmalar büyütülebilir veya bu süreçte çıkan sorunlar uzun süre gündemde kalabilir. Kısacası bilhassa iletişim alanlarını etkileyecek Merkür gerilemesi, bir çok karanlık, gizli, bilginin ortaya dökülmesinde rol oynayacak görünmekte. Yay burçları ve yükselenler Yay’lar, İkizler, Akrep, Balık, Terazi burçları ve yükselenleri bu alanlarda olanlar biraz daha yoğun etkilenebilirler.

13 Aralıkta etkisi başlayacak Dolunay, 14 Aralık sabaha karşı en yüksek enerjisine ulaşmış olacak. Boğa burcunda gerçekleşecek Aralık Dolunay’ı finansal konular, dünyevi alanlar üzerine etkili olurken, iletişim, medya, sosyal medya açısından da aniden baş gösteren durumlara ve haberlere dikkat çekebilir. Ünlü kişiler, mankenler veya bilinen popüler kişilerle ilgili sansasyonel haberlere de neden olabilecek dolunay yazılı ve görsel basında dikkat çekici haberlere odaklanmamıza neden olabilir. Boğa, Akrep, Başak, Oğlak burçları ve yükselenleri bu alanlarda olanları Dolunay süreci Aralıkta yoğun etkileyebilir.

“Yeni Ay” 28 Aralıkta Yay burcunda gerçekleşiyor. 28 ve 29 Aralıkta etkili olacak Yeni Ay döngüsü, yılın son Yeni Ay’ı ve Merkür gerilemesiyle birlikte oluşuyor. Haberleşme, internet, sosyal medya açısından yıl sonu haberleri yine yoğun bir gündeme ve son dakika anonslarına sıklıkla yer verecek durmakta. Ülkemiz adına yurtdışı kontakları, diğer ülkelerle yaptığımız ortaklıklar alanından gerçekleşecek olan Yeni Ay, uluslararası ilişkilerde gerginlikler veya gündeme düşen ani haberler açısından hareketli günlere işaret etmekte.

Aralık ayı Yay enerjisi taşıyan, yükseleni veya önemli gezegenleri Yay burcunda olanlar açısından hareketli bir döngüye işaret etmekte. Özellikle 15 Aralıktan itibaren Yay ve İkizler yükselenler veya Güneş’leri (öz burcum olarak bildiğiniz nokta) bu burçlarda olanlar yılı hareketli bir şekilde tamamlayacaklar.

  • Ülkemiz açısından Aralık 2016’ya baktığımızda;

Mars’ın Ketu ile yapacağı kavuşum 12 Aralıktan itibaren üniversiteler, dini kuruluşlar veya dini mekanlarda tartışma ve olaylar, üniversiteler ve dini yerlere saldırılar, devlet görevlileri, din adamlarıyla ilgili sorunlar açısından 12 aralıktan sonra ama özellikle 20 Aralıkla birlikte tansiyonun yükselmesine neden olacak. Özellikle üniversiteler ve gençlerle ilgili yerlerde tartışma, arbede, saldırılar, baskılar açısından yılın son iki haftasına epey olaylı girebiliriz.

Havaalanları, terminaller, denizyolları ve tersaneler açısından da saldırılar veya karışıklık, kazalar yaşanması açısından Aralık ikinci yarısından itibaren hassas bir süreç söz konusu. Havaalanlarında yıl sonu nedeniyle güvenliğe önem verilmesi ve teknik sorunlara karşı dikkatli olunması gerekmekte. Kazalar açısından da ayın ikinci yarısı ne yazık ki epey riskli zamanlara işaret etmekte.

İklimsel olarak suyla ilgili doğa olayları ve sorunlara neden olacak yağış veya benzeri bir afet söz konusu.

Merkür gerilemesi ise ülkemiz haritasında uluslararası ilişkilerimizi, ülkemizin statüsünü, uluslararası tartışmaları gösteren alanda gerçekleşiyor. Bu alan aynı zamanda hukuki konuları ve davaları, uluslararası davalar da içermekte. Merkür yılın son gerilemesini Pluto ile kavuşumda ve Jüpiter’le rahatsız etkileşim içindeyken gerçekleştirecek. Dolayısıyla uluslararası (Reza Zarrab davası gibi) ses getirecek bir davada ilginç açıklamalar veya haberler gelebilir. Ülkemizin dış ilişkileri açısından Merkür gerilemesi süreci (19 Aralıktan itibaren başlıyor) hareketli ve sorunlu geçebilir. İçerde ise haberleşmeyle ilgili sorunlar artabileceği gibi, gizli bir çok konu durum veya dava aniden gündeme düşebilir. Her durumda Aralık ayı ikinci yarısı haberleşme ve iletişim açısından ilginç gelişmeler yaşanacak görünmekte.

Aralık Ayı burç yorumlarıma web sitemden ulaşabilirsiniz.

Gönlünüzce bir ay geçirmeniz dileklerimle. Sevgiler…

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *