Aralık ayını dolunay enerjisi ve Merkür Gerilemesi ile karşılarken ilginç gezegen etkileşimlerine ev sahipliği yapacak bir ay bizi bekliyor.

Merkür 2017 yılının son gerilemesini Vedik Astrolojiye göre Yay burcunda başlattı ve 11 aralığa kadar da bu burçta gerilemeye devam edecek, ardından Akrep burcuna geçiş yapacak ve retro sürecini Akrep’te tamamlayacak.

Merkür gerilemesini 10 Aralık ile 13 Aralık arası oldukça hassas bir zemine taşıyarak, Vedik Astroloji de GANDANTA dediğimiz mistik düğümle birleşiyor ki 10 ile 13 Aralık arası uluslararası platformda büyük sorunlar, iletişim problemleri, finansal dalgalanmalar yaşanabilir. Güncel hayatımızdaysa genel olarak 23 Aralığa kadar Merkür gerilemesi etkisinde olduğumuzu bilmeliyiz ve bilhassa 10 ile 13 Aralık arasına ticari, teknolojik, finansal alanlarda biraz daha dikkatli olmaya gayret etmeliyiz.

Merkür gerilemesi Moola yıldızında başladı ve Yay burcunda ülkemiz haritasında diplomasi, dış politikalar, uluslararası arena ve ülkelerle ilişkilerimiz, dış dünya ile bağlantılarımız, seyahat ve yolculuk organizasyonları, turizm konularını içeren alanda gergin bir şekilde gerilemesine devam etmekte. Öncelikle Merkür 13 Aralığa kadar olan sürecinde Satürn ile kavuşumda olacak ki 6 Aralıkta Merkür ve Satürn tam kavuşum derecesine ulaşıyorlar. Bunun manası 4 Aralıkla başlayan hafta ülkemiz adına uluslararası arena da sular kolay durulmayacak ve hayli hareketli sıcak bir gündem söz konusu olacak.

Vedik Astroloji‘de  Akrep ve Yay burcu arasında özel bazı dereceler Gandanta yani mistik düğüm aralığı vardır. Gezegenler bu aralığa yani Gandanta noktasına temas ettiklerinde elektrik çarpmış gibi olurlar ve kendi taşıdıkları niteliklere göre değişen etkileri aniden ve çok sert biçimde açığa çıkarırlar. Aralık ayında Akrep ve Yay arasında bir çok gezegen yolculuğu söz konusu olurken; Merkür (retro harekette iken) ve ardından Güneş Gandanta noktasına dokunmuş olacaklar.

Öncelikle Gandanta geçmişten gelen hal olmamış sorunları, durumları ortaya dökmesi ile bilinir. Üstüne Merkür’ün retro yani geri harekette iken bu düğüm noktasına girecek olması, geçmiş konularda birikmiş, üstü kapatılmış ne varsa açığa çıkacağının önemli işaretlerini gökyüzü taşımakta. İronik biçimde her şeyi netleştiren Dolunay döngüsü de Aralığın ilk haftası etkin oluyor ki uluslararası mahkemeler ve davalarda 4 Aralık ile 10 Aralık arası şok gelişmeler yaşanmaya devam edecek görünmekte.

Bu ayın etkileri; 4 Aralık ile 10 Aralık arası  ve 15 ve 16 Aralık tarihleri hayli riskli etkiler taşımakta. Piyasalar açısından bu tarihlerde büyük iniş çıkışlar yaşanabilir.

Ayrıca Merkür Gerilemesi‘nin Akrep burcuna kaymasıyla 11 Aralıktan 23 Aralığa kadar olan süreçte depremler ve yer hareketleri açısından riskli bir dönemden geçeceğiz, depremler ve yeraltı kaynakları veya madenler açısından dikkatli olmak gerekiyor.

Mars Vedik Astroloji‘ye göre Aralık ayı başından itibaren Terazi burcuna geçti ve 17 Ocağa kadar da Terazi de konaklayacak. Jüpiter ile birlikte yapacağı bu yolculukta borsa ve benzeri finansal alanlar açısından hareketli ve değişken etkiler verecek görünmekte. Piyasalar açısından stabil olmaktan uzak ve sürekli değişen etkiler Aralık ayının genel örtüsü olarak dikkat çekmekte.  16 Aralıktan itibaren Güneş Satürn kavuşumu Yay burcunda başlarken, Aralık ayı takımyıldızlar içinde MOOLA (Mula) yıldızında konaklayan gezegenlere ev sahipliği yapacak. Güneş ve Satürn düşmandır ve Vedik Astroloji de bir araya gelmeleri büyük sıkıntı işaretidir. Bu kavuşumun Mula yıldızı gibi yıkım ve sıkıntı veren bir alanda olması kökler, eski sorunlar, geçmişten gelen hesaplaşmalar adına hareketli bir aydan geçeceğimize işaret etmekte. Mula yıldızının ay boyunca aktif olmasının diğer bir uzantısı ekonomi üzerinde olacak. Bu yıldız finansal alanlar, bankacılık sektörü, likit akışı adına kısıtlamalar verme potansiyelinde. Piyasalar açısından dar bir aralıktan geçilmesi olası diyebilirim.

Venüs 20 Aralığa kadar Akrep burcunda (Vedik Astrolojiye göre) ilerleyecek. Bunun manası 20 Aralığa kadar olan süreçte duygusal alanlarda tutkulu ve takıntılı davranma, ilişkilerde kontrolü elde tutma güdüsüyle hareket etme olası ki özellikle Akrep, Koç, Yengeç ve Balık burçları için bu durum daha vurgulu olabilir. 20 Aralıktan itibaren duygusal konularda daha rahat bir bakış açısı öne çıkacak ancak Venüs de diğer gezegenler gibi Akrep’ten Yay’a geçerken Gandanta alanında kısa bir süre de olsa konaklıyor ki  19, 20 ve 21 Aralık tarihlerine ilişkiler ve duygusal konular açısından dikkat etmek maddi alanlarda önemli yatırım ve kararları bu günlere almamak doğru olur. Piyasalar açısından özellikle 18, 19 ve 20 Aralık dikkatli yönetilmeli.

Ülkemiz yıldız haritasında Aralık Annual Chart (Tajaka Aralık Haritası) İncelemesine Göre Aralık Ayı Etkilerini Toparlarsak;

  • Hükümeti gösteren 10.ev aylık haritada Ay yerleşimi ile öne çıkmış. Ay ve Satürn arasındaki sert etkileşim hükümetin halktan destek almayacağını göstermekte. Ekonomi hükümetin öncelikli konusu olacak, dövizdeki dalgalanma devam edecek görünmekte.
  • Muhalefeti gösteren 4.evde Mars var ve 10.evdeki hukümeti gösteren Ay ile karşılıklı durmakta. Hukümet ile muhalefetin mücadelesinin Aralık ayında sıkı şekilde devam edeceğini gösteren bu durum, bu restleşmeler ile hem yurt içi hem de yurt dışından açıklanacak belgeler (Merkür) ile sürecin devam edeceğine işaret etmekte.
  • Aylık haritada ülkemizin dördüncü evinde yerleşen Mars iç dengelerimiz açısından huzursuz bir ay olacağına işaret etmesi bir yana deprem ve doğal afet açısından da risk taşımakta. Mars Chitra yıldızında yer alıyor ve bu yıldız Güney, Güney Batı ve Batıyı yönetir. Dolayısı ile ülkenin güneyi ve batı bölgeleri deprem veya doğal afetler açısından dikkatli olmaları gerekenler diyebilirim.
  • Aylık haritada öne çıkan Satürn ve Merkür kavuşumu karamsarlık duygusunu artırabilir ve halkın, ülke yaşam alanlarımızın gerilimli ve kötümser bir bakış açısına geçmesine neden olabilir. Satürn ve Merkür kavuşumuna Mars görünümü de eklenmiş ki bu etki iç karışıklıklar ve olaylar hatta terör olayları açısından risk taşımakta, ama en önemlisi iç huzursuzlukları her an alevlenmeye hazır bir kıvamda tutmakta. Karamsar ve depresif bakış açısından uzak durmak ay boyunca önemli olacak.

Aralık ayı boyunca ele aldığınız her konuda disiplinli ve planlı hareket etmeye çalışmak, kurban veya mağdur psikolojisine girmeden çözüm odaklı yaklaşımlar sergilemek önemli. Dikkatler dağınık olabilir veya asıl bakmanız gerekeni gözden kaçırabilirsiniz. Duygusal depresyonlara odaklanmak yerine sonuç odaklı bakmanız ve durumlar karşısında çözümsel yaklaşmaya gayret etmeniz meselelerin altından kalkmak için faydalı olacaktır. 23 Aralığa kadar eski konular, önceden başlayan mevzular ve işler ön planda iken, hızlanma ve önümüze daha rahat bakma potansiyeli daha çok 23 Aralıktan itibaren başlıyor.

Burçlar açısından baktığımızda Aralık ayının en hareketli burçları Yay ve Akrep burçları olacak diyebilirim. Öncelikle Merkür’ün Yay burcunda başlayan gerileme yolculuğu Akrep de bitecek ve dolayısı ile Merkür gerilemesinden en yoğun Yay, Akrep ve onların karşı burçları İkizler ve Boğa’lar etkilenecekler.

İlişkiler açısından Akrep burçları yoğun bir ay geçirebilirler ki özellikle 20 Aralığa kadar genel olarak hepimizin ama bilhassa Akrep ve Boğa burçlarının sakin ve esnek olmalarında fayda var. İlişkilerde fazla tutkulu, inatçı davranabilir, öfkenizi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Ay burcu Akrep olanlar ise Venüs kavuşumu yaşayacaklar ki duygusal beklentileri, romantizm  ihtiyaçları, ilişkiyle ilgili beklentileri yükselecek. Akrep ve Boğa burçları duygusal olarak kendinizi ve partnerinizi zorlamadan hareket etmeniz gereken bir ay söz konusu.

Bu ay ilişkilerde diğer hareketli bir burç; Yengeçler, Yükselen Yengeçler ve Ay burcu Yengeç olanlar…

Yengeç burçlarının, özellikle Yükselen veya Ay burcu Yengeç olanların Mars ve Jüpiter etkileşimini almaları söz konusu ki ilişkilerinizde pasif agresif davranmanız, politik adımlar atmanız veya birlikteliğiniz adına beklediğiniz, hak ettiğiniz bir duruma kavuşmanız söz konusu.

Kariyer, mesleki konular ve iş ortaklıkları açısından Aralık ayında; Kova, Oğlak, İkizler, Yengeç burçları, bilhassa yükselen Kova veya Oğlak burçları  açısından hareketli bir ay olabilir. İş ortaklıkları adına İkizler yükselenler Aralık ayını Merkür gerilemesi bitene kadar dikkatli geçirmeliler.

Maddi konular da Terazi, Yay ve Akrep burçları hareketli bir dönem yaşayabilirler. Terazi burçları 20 Aralığa kadar maddi konularda Venüs desteği alacaklar. Akrep ve Yay burçları ise 20 Aralıktan sonra benzer etkiye geçecekler. Önemli bir parasal işinizi 20 Aralıktan sonra planlamak daha rahat ve önünüzü görerek hareket etmenize destek verebilir.

Sağlıkta ise Yengeç ve Boğa burçlarının aralık ayında biraz daha dikkatli ve kendilerine özenli olmalarında fayda var.

Aralık Dolunay’ı Vedik Astroloji de Boğa burcunda gerçekleşirken, ayın ilk haftası Boğa ve Akrep burçları için etkin olacak. Duygusal olarak Akrep ve Boğa burçları daha tepkisel ve hassas olabilirler.

Yeni Ay ise 18 Aralıkta Yay burcunda gerçekleşiyor. Yay ve İkizler burçları, yükselenleri veya AY burçları burada olanlar daha yoğun etkilenecekler. Merkür gerilemesinin bitmesine yakın olacak Yeni AY, başlatmak istediklerinizi 23 Aralıktan itibaren planlamanız gerektiğini de fısıldamakta, benden söylemesi…

Burçlarla ilgili ayrıntıları Aralık Ayı Burç Yorumlarımdan okuyabilirsiniz. Sevgilerimle…

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitimci

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *