DEĞERLİ TAŞLAR

AŞK HAYATINI DÜZELTEN TAŞLAR

Hint astrolojisinde değerli ve yarı değerli taşların oldukça önemli bir yeri vardır. Değerli taşlar estetik görüntülerinin yanı sıra, evrensel enerjiyi aktarmak üzere yaratılmış özel maddelerdir. Değerli taşlar zihnimiz, bedenimiz ve genel olarak enerji alanlarımızla paralel çalışan özel etkileşimler verirler. Doğada her şey yerli yerinde ve olması gerektiği gibi yaratılmış ve gerek eko sistemin kendi muhteşem döngüsü içinde, gerekse enerji alanlarımızın çalışma prensibinde, her yaratılanın başka bir alanla birleştiği ve bir fayda sağladığı etkiler vardır. 

Değerli taşlar kendi enerji alanlarımızla birlikte çalışan çok özel etkilere sahip, soyut alanda frekanslar veren etkilere sahip özel oluşumları içlerinde barındırırlar.

Hint astrolojisi ve doğu kültüründe yaşamsal kalitemizi arttırmak adına,  içinden geçtiğimiz büyüme yolumuzda ilerlerken, maruz kaldığımız enerjileri düzeltme teknikleri sıklıkla kullanılan özel yöntemler barındırırlar. Bu düzeltici yöntemlerden bazıları Mantralarve Yangyalar olarak bilinen kadim tekniklerdir. Hint astrolojisi bunlar dışında,değerli taşları, yağ terapilerini, ayurveda ile beden temizliğini öneren yöntemler de kullanır. Değerli taşlar bu yöntemler içinde yer alan ve doğru ve gerçek taşın bulunması durumunda, hayatımızda var olan ve zorlayan enerjilerin düzeltilmesi yolunda çeşitli önerilerde bulunur.

Taş terapileri, Hint astrolojisine göre bakılan yıldız haritanıza göre çıkartılabildiği gibi, özellikle takıldığınız, sürekli aynı devinimle dönemsel veya uzun vadede yaşadığınız zor dönemleriniz ve özel sıkıntılarınız adına, size çeşitli önerilerde bulunabilir. Bu dönemler içinde en çok sorulan veya düzeltilmesine yardımcı olabilecek sıkıntı şüphesiz ilişkilerimizle ilgili yaşadıklarımızdır. Hayatımızda aşk hayatımız ve ilişkilerimizle ilgili genel veya dönemsel sıkıntılarımız olabilir. Değerli taşlar içinde duygusal hayatımızla ilgili çalkantıları veya pürüzleri gidermemize destek veren, ilişkimize bakış açımızı düzeltmemize, başka açıdan da görmemize yardım eden iki önemli taş vardır. Ay taşı ve Turkuaz.

Ay taşı, binlerce yıldır özellikle Hint ve Arap kültüründe önemli bir yere sahip, mistik enerjiler verdiğine ve gücünü aydan aldığına inanılan, beyaz renkli güzel bir taştır. Hint astrolojide Ay, zihnin, doğurganlığın, üremenin, duyguların, hayata nasıl baktığımızın önemli ipuçlarını veren özel bir enerjidir. Ay, geceyi ve duyguları yönetir. Dolayısı ile hayatımızda Ay’ın temsil ettikleriyle ilgili pürüzler olduğunda duygusal iniş çıkışlar, kendimizi kontrol edememe halleri, zihinsel gerginlikler ve sıkıntılar ile beraber, aşk ve aşkı yaşama biçimimizde dengesizlikler oluşabilir. O, duygularımızla mantığımız arasında hassas dengenin baş mimarıdır. Sezgilerimizi, algılamamızı derinden verdiği enerjiler ile büyütür ve geliştirir.

Hayatımızda, özellikle de duygusal hayatımızda bu denli önemli bir enerjinin bağlantılı olduğu taş, doğal olarak başta duygusal iniş çıkışlarımız olmak üzere, ilişkilerimize bakış açımızı yeniden yapılandırmak adına bize yol gösterir.

Eğer ilişkinizde çatışmalar ve gerilim tırmandıysa, sebebini bilemediğiniz biçimde, eşiniz veya sevgilinizle ilgili çalkantılar yaşıyorsanız veya ilişkileriniz bir türlü istediğiniz gibi gitmiyor ve gönül ilişkilerinizde üzüntüler, kaygılar yaşıyorsanız, aşkta şansınızın kapalı olduğuna inanıyorsanız, Ay taşı, size ışık tutacak ve bakış açınızı düzeltmenize destek verebilecek özel enerjilere sahip bir taştır. Sevgiliniz ile buluşmaya giderken, etkilemek istediğiniz biri ile aynı ortamda bulunacağınız zamanlar takılması özellikle tavsiye edilen yarı değerli taştır.

Ay taşı, ilişkiler dışında, dolunay dönemlerinden fazla etkilenen ve bu dönemlerde duygusal olarak çok hassaslaşan insanlar içinde birebirdir. Dolunay dönemlerinde artan duygusal travmaları, gerginlikleri ve hassasiyetleri düzeltir, sakinleştirir.

Ay taşı, Pazartesi günü ile temsil edilir ve bu taşın takmaya başlanması için Pazartesinin seçilmesi uygundur. Taş, yüzük veya kolye olarak tercih edilmeli ve teninize değmesine özen gösterilmelidir. Ay taşı, şifa için takılacak diğer taşlar gibi, takmadan önce içinde deniz tuzu bulunan bir miktar su ile yıkanmalı ve tek başına takılmalıdır. İlk kez takılma döneminin yeni ay zamanına gelmesi de ayrıca tavsiye edilir.

TURKUAZ ise aslında ismini Türklerden alır. Haçlı seferleri sırasında Anadolu’dan batıya taşınmış ve Fransızlar tarafından Türk mavisi anlamına gelen “Turquoise” ismi ile anılmaya başlanmıştır. Turkuaz, Batıya her ne kadar Anadolu’dan taşınmış olsa da, aslında ülkemizden çıkarılmaz. Ama bizdeFiruze olarak da bilinir ve doğuda binlerce yıldır kullanılan, taşlar dünyasında özel bir yeri olan, Venüs enerjisini taşıyan bir taştır.

Turkuazın en önemli özelliği, kişinin kendini anlamasına, istek ve arzularının ne olduğunu bilmesine yardımcı olmasıdır. Turkuaz, iç sesimize kulak vermemize neden olurken, karar vermekte zorlandığımız ve ne yapmak istediğimizi bilmek zorunda olduğumuz zamanlarda bizi iç sesimizle yüzleştiren, aracılık eden, kendimizi daha iyi anlamamıza yardım eden enerjilerimizi açığa çıkarır. Turkuaz, Venüs taşıdır. Bu nedenle özellikle yaşadığımız ilişkimizde ne yöne gideceğimizi bilemiyorsak, karar verme aşamasındaysak ve çelişkilerimiz varsa, duygusal olarak dengemizi bulmamıza çok faydalıdır. Diğer yandan çiftler arasında uyumu dengelediği, ilişkide soğukluğu düzelttiği ve özellikle kadınların daha çekici görünmesine neden olan enerjileri açığa çıkardığına inanılır.

Turkuaz, iletişimin, aşkın düzeltici yanının, sevginin ve arkadaşlığın taşıdır. Eğer sosyal alanlarınızda sorunlarınız varsa, kendinizi fazla pasif ve adım atamaz olarak görüyor, ilişkilerinizde dengesiz etkiler yaşıyorsanız, kadınsı yönünüzün öne çıkmasını istiyorsanız turkuazdan yardım alabilirsiniz. Zira o, binlerce yıldır, yeryüzüne kadın ile erkeğin daha dengeli ve mutlu bir ilişkide olması için var oldu.

Diğer yandan topluluk önünde konuşma sorunları olanlar ve hitap konusunda sıkıntı yaşayanların veya sıklıkla konuşmayla ilgili iş yapanlarında destekçisidir Turkuaz. Böyle zamanlar öncesi geceden itibaren Turkuaz takarak, kendinizi başkaları önünde daha rahat ifade edebilirsiniz.

Turkuaz, Venüs enerjisi ile donatıldığı için, onu ilk kez takmaya Cuma günü başlamak doğru olur. İlk kez takmadan önce yıkamak ve enerjisini sıfırlamak tavsiye edeceğim başka bir ayrıntı olmakla birlikte, turkuaz sert bir taş olmadığı için, yapısı da hassastır ve çabuk yıpranır. Bu nedenle onu ağır deterjan, parfüm ve benzeri kimyasallarla temas ettirmeden, biraz özenli kullanmanız doğru olacaktır.

Sevgiler.

Şebnem Ekşib.

www.sebnemeksib.com.tr

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

 

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *