SAĞLIK ANALİZLERİ

ASTROLOJİ VE BURÇLARA GÖRE DİYET YÖNTEMLERİ

Astroloji, hayatımızın birçok alanında bizi çeşitli etkiler içinde bıraktığı gibi, bedenimiz üzerinde de büyük etkileşimler ve değişimler verir. Astrolojik olarak beslenme ve yeme biçimlerimizi etkileyen en önemli etken, Ay burcumuzdur. Yükselen ve güneş burcumuz da şüphesiz beslenme alışkanlıklarımız ve bedenimizde ki değişimlerle alakalıdır ama en önemli payı Ay burcumuz alır ve doğum haritamızda Ay’ın nerede durduğu ile ilgili enerjiler belirleyici olur.

Ay, Dünyaya etki eden gezegenler içinde yakınlığı nedeniyle en büyük pay sahibidir. Diğer yandan verdiği enerji hayatımızda 28 günlük periyodlar halinde dönüşüm geçirmemizi sağlar. Öte yandan, her iki buçuk günde bir burç değiştiren Ay, genel olarak bitkilerin büyümesinden, bedenimizde su tutmamıza, tatlı veya tuzlu ihtiyacımızın artmasına kadar bizi ilk elden etkileyen önemli bir enerjiler verir. Diğer yandan diyet programlarının uygulanmasında, detoksların başlanmasında Ay’ın üzerimizdeki etkileri gözden kaçırılmamalı ve buna göre hareket edilmelidir. 

Örneğin, İştahın arttığı zamanlar olan, Ay’ın Boğa, Yengeç ve Balık burçlarından geçiş dönemlerinde sıkı diyetlere başlamak sonuca ulaşmak açısından sorun verebilir. Ayrıca dolunay ve sonrasındaki 14 günlük süreç diyet başlangıçları için oldukça faydalı olabilirken, bu döneminde Ay’ın burçlara göre geçişinin takip edilmesi doğru olur. Diyelim, Ay İkizler burcunda dolunay yaptıysa, İkizlerin kararlarını çabuk değiştiren yüksek hava enerjisi, bir süre sonra sıkılmamıza ve başladığımız programı yarım bırakmamıza neden olabilir. 

Genel olarak bedenimizle ilgili detoks veya arınma çalışması yapacaksak, kötü bir alışkanlığımızdan kurtulmak istiyorsak, yani bırakmak ve temizlenmek için YENİ AY dönemi ve takip eden 14 günlük süreç çok uygundur. Özellikle tam Yeni Ay dönemi özellikle öncü burçlarda oluşan Yeni Ay dönemleri özellikle Koç burcuna denk gelen yeni ay dönemleri eski alışkanlıklardan kurtulmak ve yenilenmek adına çok iyi sonuçlar verir.

Eğer kilo vermek istiyorsak, özellikle de vermemiz gereken miktar fazla ise, o zaman diyete başlamak için Dolunay dönemini takip etmek, Dolunay sonrasındaki 14 günlük süreçte bu programı sıkı tutmak kalıcı ve güzel sonuçlar verir. Tabi bunun yanında diyete başlama programını Merkür gerilemesine denk getirmemek veya gerileme döneminde başlangıç yapmamak diğer önemli bir husustur. Dolunaydan sonraki küçülen Ay dediğimiz Ay’ın küçülmeye başladığı dönemler beden daha randımanlı çalışır.  Bu süreçlerde spor yapmak, bedenden toksin atmak daha kolaylaşır ve diyet türü programlarda daha kolay kilo veririz.

Kilo verirken gökyüzünden alacağımız tüyolardan biriside, bazı burçların daha iştahlı ve karbonhidrat gereksinimi arttırmasıyla alakalıdır. Örneğin, Ay’ın Yengeç, Boğa ve Balık burcu geçişlerinde iştah artar ve daha yeme merkezli olabiliriz. Elbette doğum haritamızda Bu burçların haritamızı nasıl etkiledikleri de önemlidir ama örneğin Ay’ın Balık burcu geçişinde tatlı ihtiyacımız artabilir. Bu dönemlerde özellikle Ay Balık ve Yengeç geçişlerinde evde pek tatlı türü şeyler yapmamak veya bulundurmamak daha faydalı olabilir.

Burçlara göre beslenme ve diyet programlarına göz atacak olursak;

Koç burcu beslenme ve diyet:

Koç’lar aceleci mizaçlarıyla yemek yerken de hızlı davranır, besinleri çabuk tüketirler. Koç, Mars enerjisini taşıdığı için kırmızı besinlere düşkündürler. İlkbahar ile özdeşleşmiş bu burç insanı, meyve ve sebzeden büyük fayda sağlar. Hareketli yapıları kalorisi yüksek olmayan enerji verecek gıdalara daha dönüktür. Her türlü kırmızı meyve ve sebze genel olarak Koçların metabolizmalarına iyi gelir. Protein almaları kas yapılarını sağlıklı tutmak adına önemlidir. Ancak çabuk ısınan bir bedenleri vardır. Ateşleri genellikle çabuk çıkar ve daha fazla terlerler. Bu nedenle özellikle yaz aylarında serin tutacak besinler almalı, baharatlı ve aşırı acıdan kaçınmalılar.

Öte yandan hızlı yedikleri için, sindirim sorunlarına, özellikle asit üretmeye yatkın olmaları nedeniyle asitli yiyeceklerden, kızartmalardan, aşırı yağlı ve sindirimi zor olan besinlerden uzak durmalılar. Koç burcunun enerjisinin yükseldiği Mart ortası ve Nisan aylarında detoks ve diyet programlarını Ay’ın dolunay ve yeniay dönemlerine göre ayarlayıp uygularlarsa çok rahat ederler.

Koç burçları bedende baş bölgesi hassas insanlardır. Bu nedenle ne fazla sinüs ve migren sorunları yaşarlar. Migreni tetikleyecek kahve ve çikolatadan özellikle bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde uzak durmaları rahat etmelerini sağlar.

Boğa burcu beslenme ve diyet:

İştahlı bir burçtur. Yemeyi, yemek yapmayı, güzel sofraları çok severler. Su içsem yarıyor, diyenlerin çoğu Boğa enerjisi yüksek kişilerdir. Bunun nedeni bedenlerinin su tutma eğiliminin yüksek olmasıyla alakalıdır. Aldıkları tuz oranına dikkat etmeleri gerekir. Özellikle Ay Boğa burcunda seyrederken, Bu burç insanları daha fazla su ve tuz tutma eğiliminde olurlar.  Boğa burçları özellikle Ay’ın büyüyen fazında yani, Yeni Ay dan sonraki 14 günlük dönemde çok dikkat etmeli, beslenmesine özen göstermeli ve bu dönemlerde ağır diyetlere başlamamalıdır.

Boğa burçlarına, bilhassa Ay burcu Boğa olanlara kök bitkiler iyi gelir. Mantar, patates, soğan gibi… Yağlı besinler, tatlılar, karbonhidrat değeri yüksek yiyecekler Boğa enerjisi yüksek kişilere daha fazla zarar verir. Özellikle cips türü tuzlu ve katkı maddeli gıdalar herkes için zararlıdır ama Boğa’lar daha fazla etkilenirler. Zira zaten su tutma eğiliminde olan bedenleri şişkinlik gösterebilir.  Boğalara soğan ile yapılan kürler iyi gelir. Kök bitkiler genel doğalarında onlara fayda sağlayan besinler arasındadır. Ayrıca su atması nedeniyle Ananas da onlara yardımcı olacak besinler arasındadır. 

Boyun bölgeleri çok hassastır. Kulaklar, boyun bölgesi ve bu bölgede bulunan tiroit hormonları gibi,  Boğa’nın alanıdır. Tuz tutma eğilimleri yüzünden tansiyon gibi rahatsızlıklara da yatkındırlar. 

Ay’ın Boğa burcunda olmadığı dönemler, Yengeç ve Balık gibi iştahın açıldığı dönemleri geçerek, özellikle dolunay sonrası diyet programlarına başlamak önemlidir. Ancak tüm iştah etkisi yüksek burçlarda olduğu gibi, Boğa’lar için diyet belli bir dönemden ziyade bir hayat şekli olmalıdır. 

İkizler burcu beslenme ve diyet:

Hareketli yapılarıyla, haritalarında Yengeç, Boğa veya Balık enerjisi yüksek bir alan yoksa genel olarak kilo dertleri olmaz. Yerlerinde duramazlar. Hızlı düşünür, pratik hareket eder, herhangi bir konuda fazla kalamazlar. Belki de en konforlu yönleri yağ toleransının bedenlerinde yüksek olmasıdır. Yani çabuk yağlanmaz ve genel olarak çabuk yağ yakarlar. Ancak düzenli ama yorucu olmayan spor yapmalı, yürüyüş programına uymalılar.

Yemek için yaşamazlar. Yaşamak için yerler. Dolayısı ile abur cubur veya öylesine geçirilen öğünler olabilir. Bu etkileri yüzünden sürekli dışardan atıştıran, fastfood alışkanlığı olan İkizler oldukça fazladır. Düzenli beslenmeli ve sağlıklı gıdalara yönelmelisiniz. 

Hava enerjileri yüksektir. Bu nedenle havadar yerlerde olmalı, fazla kapalı alanda kalmamalıdır. Omuzlar, eller, bronşlar, akciğerler bedenlerinde diğerlerine göre daha hassastır. Üşütme ve soğuk algınlığa yatkındırlar. Bu nedenle özellikle kış aylarında ıhlamur, zencefilli çaylar türü bitki kürleri iyi gelir. 

Eğer kilo sorunları yoksa Ay’ın İkizler burcunda geçişi sırasında daha yağlı besinlere aşırıya kaçmadan yönelebilirler. Kuruyemişler, süt ürünleri, havuç, elma, zencefil iyi gelebilecek bazı besinler arasındadır.

Yengeç burcu beslenme ve diyet:

Beslenme Yengeç için önemlidir. Beslemek ve beslenme duygusu gelişmiş olan burçlardan birisidir. Kilo konusunda dengesiz bir seyir izleyebilir. Çabuk alır ama çabuk verir. Ay’ın dönemlerinden, dolunay ve yeni ay süreçlerinden diğerlerine göre daha yoğun etkilenirler. Duygusal iniş çıkışları yoğundur, bu da gergin oldukları zaman boşluk duygusunu yemekle doldurma içgüdüsünü verir. Karbonhidrat eğilimleri güçlü olan Yengeç’ler, öncelikle karbonhidrat ve unlu gıdalardan uzak durmalı ve özellikle Ay’ın Yengeç geçişlerinde karbonhidrat alımını en aza indirmeye çalışmalılar.

Detoks ve oruç türü temizlenme yöntemleri iyi gelebilir. Temizlenme dönemleri olan Yeni ay zamanlarını takip ederek, toksin temizliği yapabilirler. Yapraklı besinler iyi gelirken, su alımı Yengeç’ler için önemlidir. Bedenlerinin susuz kalmaması gerekir. Süt ürünleri özellikle yoğurt çabuk bozulan kalsiyum dengeleri için önemlidir. Marul, ıspanak, her türlü salata, lahana gibi yapraklı besinler özellikle Ay’ın Yengeçten geçtiği zamanlarda daha yoğun faydalanabilecekleri bitkilerdir.

Sindirim sistemi özellikle midesi çok hassas olan Yengeç’ler, mide yanması ve mide asit dengesizliği en yoğun görülen burçlar arasındadır. Bu nedenle mide asidini bozacak gıdalardan, ağır beslenme düzenlerinden uzak durmak yaşam biçimi olmalıdır.

Aslan burcu beslenme ve diyet:

Aslan enerjisi yemek yemeği bir ritüel gibi görür. Güzel sofralar, dostlarla yenen yemekler onlar için önemlidir. Doğuştan gurmedirler. Ağız tadı, dünya mutfağı, yemeğin zarafet içine sunumu önemlidir. Diğer yandan, görünümüne çok önem veren Aslan, eğer haritasında Yengeç, Boğa veya Balık etkisi almadıysa genel olarak kilo almaz ve iradesine çok hâkimdir.

Aslan etkisi beden ateşinin çabuk yükselmesine neden olur. Bu nedenle kan dolaşımı hızlıdır. Kalp ve karaciğer Aslan burcu yönetimdedir. Protein ihtiyacı yüksektir. Sıvı ihtiyacı beden ısısının yüksek olması nedeniyle fazladır. Bol sıvı almak, protein dengesini iyi ayarlamak önemlidir.

Ay Aslan burcundan geçerken, sebze ve meyvelerden alacağınız besinler özellikle yaz aylarında daha da verimli olur. Ayrıca Ay Aslan geçişlerinde, meyve sebze kürleri yapmak için çok uygundur. Aslan burcunun rengi sarıdır. Bu nedenle özellikle sarı ve turuncu sebze ve meyveler size daha iyi gelir. Muz, mandalina, portakal gibi. Öte yandan D vitamini ihtiyacınız fazladır. Zira güneş sizin için önemlidir. Makul şekilde güneşlenmeli ve D vitamini dengenizi korumalısınız.

Eğer Aslan burcu enerjiniz yüksek biri iseniz, özellikle yaşınız ilerlediğinde ve metabolizma daha yavaşladığında kilo sorunu baş gösterebilir. Dolayısı ile ilerleyen yaşlarla birlikte beslenme planınızı düzenlemeli ve hafifletmeli, doğal beslenmeye yönelmelisiniz.

Başak burcu beslenme ve diyet:

Detaycı, titiz Başak’lar beslenme düzeninde benzer etkileri gösterirler. Yemek seçebilirler. Kolay beğenmezler. Tuz tüketme eğilimleri yüksektir. Bu nedenle öncelikle bedeninizin tuz, su dengesini iyi korumalısınız.  Genel olarak Başak etkisi yüksek kişilerin kilo sorunu olmaz. Yemek konusunda fazla seçicidirler. Doğal beslenmeye yatkındırlar. Eğer doğum haritanızda iştahı tetikleyen bir burç etkisi almadıysanız, genel olarak ince bir bedene sahip olursunuz. Ancak özellikle iç batın dediğimiz karın bölgesi Başaklarda hassastır. Bağırsaklar, pankreas, dalak apandisit gibi organlar diğerlerine göre biraz daha hassastır. Özellikle bağırsak sorunları sık görülür. Bu nedenle lifli besinler, bağırsakları iyi çalıştıran besinler almak Başak’lar için önemlidir.

Diyetlerinizde bol su ve lifli gıdalar olmalı, sulu besinler, çorbalar ihmal edilmemelidir. Kuru gıdalar alma eğilimleri vardır. Baharatlı yiyecekler size dokunabilir. Ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aşırı tatlı ve şerbetli tatlılar pankreas sorunlarına yatkın olduğunuz için dikkatli tüketmeniz gereken, hatta uzak durmanız gereken besinler arasındadır. Abur cuburdan, fast food özellikle uzak durmalısınız.

Ay, yeni Aya giderken, küçülen fazda iken, yani ışığını azalttığında, Yeni ay zamanlarında detoks türü arınmalar size iyi gelebilir.

Terazi burcu beslenme ve diyet:

Duygusal olan Teraziler, uyumlu bir yaşamı, kavgadan sorunlardan uzak olmayı severler. Barışçıl bir yapıları vardır. Duygusal konularına ve ilişkilerine önem verirler. Dolayısı ile hayatlarındaki duygusal iniş çıkışlar bu boşluğu yemek ile doldurma eğilimine neden olabilir. Oysa Terazi enerjisi yüksek insanlar az ve sık yemeli, ağır ve aralıklı öğünlerden uzak durmalılar. En hassas bölgeniz, böbrekler, mesane ve bel bölgenizdir. Kilo alırsanız, göbek sorunu veya bel kalınlığı riskiniz vardır. Bu nedenle hassas olan böbreklerinizin iyi çalışması için bol su almalı ve böbrekleri yoran asitli gıdalardan uzak durmalı, bedeninizi sıklıkla detoks ile temizlemelisiniz.

Göbek ve basen sorununuz olabilir. Kilo daha çok bel bölgesinde yoğunlaşabilir. Bu nedenle yağlı besinler, hamur işleri, fazla karbonhidrat tüketimi uzak durmanız gereken beslenme yöntemleri arasındadır. Çikolata ve benzeri mutluluk hormonunu tetikleyen ve keyif veren besinlere de ilginiz genel olarak yüksektir. Bu besinleri de az miktarda ve dengeli almanız önemlidir.

Teraziler için genel olarak düzenli yemek önemlidir. Az ve sık oluşturulan öğünler, lifli ve bol su içeren beslenme yöntemi ve duygusal geçişlerde veya iniş çıkışlarda hırsınızı yiyeceklerden almadan düzenli bir program uygulamalısınız. Et ve yağlı gıdalar size dokunabilir. Lifli besinler ve baklagiller metabolizmanıza iyi gelecektir.

Akrep burcu beslenme ve diyet:

Tutkulu ve sabit bir burç olan Akrep, karbonhidrat tüketimini sever. Yemek alışkanlıkları düzensiz olabilir ama genel olarak iştahlı bir burçsunuzdur. Özellikle ileriki yaşlarda kilo kontrolü sizin için zor olabilir. Özellikle 40’lardan itibaren kilonuzu iyi kontrol etmeye çalışmalısınız.

Hormonlarla ilgili değişimler sizi daha fazla etkiler. Bedenin alt kısmından sorumlu olan Akrep, cinsel organlarla ilgili sorunlara, hemoroit, makat sorunlarına yatkındır. Özellikle hemoroitti önlemek için lifli besinler yemeli, karbonhidrat isteğinizi dengelemeli, bol su tüketmeli ve kabız olmamalısınız. Balık ürünleri, yeşil sebze ve meyveler, avokado, her türlü taze sebze ve meyve size iyi gelir.

Bedeniniz yağı özellikle basen ile göbek arasında biriktirmeye eğilimlidir. Bu nedenle yağ dengesi sizin için önemlidir. Büyüyen Ay döneminde, yani Ay dolunaya doğru giderken, bedeniniz karbonhidratı ve yağı fazla isteyebilir. Özellikle Ay su burçlarında (Yengeç, Akrep, Balık) seyrederken ve dolunaya doğru giderken, karbonhidratlardan, hamur işlerinden, ekmek tüketiminden uzak durmalısınız.

Yay burcu beslenme ve diyet:

Hareketli, maceracı ve ateş enerjisi yüksek meraklı bir burç olan Yay’lar. Zodyak’ın gezginleridir. Bu nedenle farklı tatları, dünya yemeklerini, çeşitli kültürlerin damak tatlarını merak eder. Genel olarak hareketli bir yapınız vardır ve ateş elementine bağlı olduğunuz için yağ yakma kabiliyetiniz yüksektir. Ancak Uyruk bölgesi, bacakların üst kısmı ve kalçalar Yay kontrolündedir ve kilolar direk buralara oturur. Bu nedenle aldığınız yağ miktarını dengelemeli, aşırı yemekten kaçınmalısınız.

Yay enerjisi yüksek kişiler, protein ve taze yeşil sebzelere daha yatkın bir metabolizmaya sahiptir. Bu nedenle özellikle Ay Yay burcundan geçerken, protein ihtiyacınızda artış olabilir. Abartmadan protein ihtiyacınızı bu dönemde karşılamak beden için iyi gelir. Öte yandan yine bu dönemde yeşil sebzeler de size daha fazla fayda sağlarlar. Diyet programınızda Protein ve yeşil sebzelerle, karbonhidratı daha az alarak kolay kilo verebilirsiniz.

Alerjilere özellikle, karaciğer kaynaklı alerjilere yatkınsınızdır. Bu nedenle alerji eğilimi yüksek besinlerden uzak durmak (yer fıstığı gibi) sizin için önemlidir.

Oğlak burcu beslenme ve diyet:

Kararlı ve sabit enerjinin temsilcisi olan Oğlaklar, genel olarak bedende iskelet sistemi ve dizlerden sorumludur. Bu nedenle kalsiyum ve D vitamini dengesi Oğlaklar için önemlidir. Tuz alımına dikkat etmelisiniz. Oğlaklar genel olarak uzun boylu ve kemikli yapıdadırlar. Diğer yandan aşırı kariyer odaklı yapıları beslenme düzenlerinde bozukluklara eğilim verir. Oğlaklar ele aldıkları her işi fazla ciddiye aldıkları için işe dalıp yemek düzenini çabuk bozarlar. Genel olarak yemek düzeninde fazla seçici olmayan bir yapıları olsa da düzensiz yemeğe eğilimlidirler.

Ay’ın özellikle Oğlaktan geçtiği dönemler, süt ve süt ürünleri kalsiyum ihtiyacınız için daha iyi karşılık verebilir. Bunun dışında dolunay dönemlerinin hemen ardından Ay’ın ışığının azalmaya doğru gittiği zamanlar diyet ve benzeri planlama için uygun zamanlardan geçersiniz. Özellikle fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız, Ay sabit burçlarda iken ( Ay, Oğlak, Kova, Akrep ve Yengeç’ten geçerken) yavaş ve temkinli kilo vermek için uygun zamanlar yaşarsınız.

Orta yaştan itibaren sağlığınıza ve beslenme düzeninize daha fazla önem vermeli, bu dönemlerde özellikle kalp sorunları yaşamamak adına kilonuzu iyi kontrol etmelisiniz.

Kova burcu beslenme ve diyet:

Kova burcu, hareketli, farklı ve entelektüel yapısı ile eğer doğum haritasında ekstra bir etki almadıysa fazla kilo sorunu yaşamayan veya kilo ile çabuk baş eden bir yapıdadır. Hareketli yapısı çabuk kilo vermesine neden olur. Hayata bakışı gibi, lezzete ve damak tadına bakışı da değişiktir. İlginç mutfakları çekinmeden deneyebilir. Kendisi mutfakta farklı tatları bulmakta veya uygulamaya meraklıdır. Ancak genel olarak Kova burcunun mutfağa ve yemek yapmaya fazladan bir ilgisi yoktur. O daha çok bilginin, araştırmanın ve değişik olanın peşindedir.

Kova enerjisi yüksek kişiler genelde ileriki yaşlarında kilo ile dertleri olmayan insanlardır. Gençlik döneminde bu konuda başı dertte olanlar bile ileriki yaşlarında kilolarından kurtulabilirler.

Kovaların bedenlerinde en hassas yerleri, alt bacaklar ve dolaşım sistemidir. Özellikle varis sorunu en fazla görülen burç arasındadır. Bu nedenle dolaşım sistemine her yaşta dikkat etmeli, kolesterollerini kontrol altında tutmalıdırlar. Sık bilek burkulması yaşayabilirler. Ayak kaslarını iyi çalıştırmalı, vitamin ve mineral dengelerini iyi ayarlamalıdırlar. Özellikle C vitamini alımı, damarları tıkayan yağlı ve kötü yağlardan yapılan besinlerden, hazır gıdalardan uzak durmalı, hatta bunu bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Aksi takdirde ileriki yaşlarda ciddi tansiyon ve dolaşım sistemi, varis sorunlarınız olabilir. Varis eğilimi nedeniyle güneşe dikkatli çıkmalı ve sıcak sudan uzak durmalısınız.

Ananas, şeftali, kabak, sarı besinler (muz, portakal, mandalina) ve lifli gıdalar iyi gelir. Karbonhidrat öğünlerinizde fazla bulunmamalı, kırmızı etten ziyade balık ve deniz ürünlerini tercih etmelisiniz.

Özellikle Ay Kova burcundan geçerken, bedeniniz yağ atımını ve emilimini arttıracağı için bu dönemde yağ yakmakla ilgili çalışma veya diyet uygulayabilirsiniz.

Balık burcu beslenme ve diyet:

Depresif etkilere eğilimli ve aşırı duygusal tepkiler vermeye, duygusal iniş çıkışlar yaşamaya açık bir yapınız vardır. Sık kilo alıp vermeye yatkınsınızdır. Şekerli gıdalara düşkün olursunuz.

Kilo kontrolü özellikle içsel gerginlikleriniz arttığında zorlaşabilir. Duygularınıza paralel olarak aşırı kilo verme veya alma yaşanabilir. Bağımlı olma eğiliminiz yüksek olduğu için yemeği veya başka bir maddeyi odak noktanız çabuk yapabilirsiniz.

Bedeniniz tuz tutma eğimindedir. Bu nedenle tuz alımlarına özellikle Ay Balıktan geçerken dikkat etmelisiniz. Ay’ın Balık yolculuğu sizi çok etkiler. Bu dönemde şekerli gıdalara yönelebilir, karbonhidrat isteğinizde artma olabilir. Bu süreçleri kendinizi kontrol ederek geçirmek önemlidir.

Demir ihtiyacınız dengesiz bir seyir gösterebilir bu nedenle demir ihtiva eden besinlere yönelmelisiniz. Balıklar su ürünlerinden fayda bulurlar. Bu nedenle balık ve su ürünleri beslenme düzeninde bulunmalıdır. Deniz kenarı, su gören alanlar, açık hava size iyi gelen yerlerdir.

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

 

                                          

 

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *