10 Şubat gece yarısından sonra, 11 Şubat ilk saatlerinde Ay tutulması başlayacak. (Yaklaşık 11 Şubat sabah 03.45 civarında) Tutulma sırasında Akrep burcu yükselirken (Vedik Astrolojiye göre) Mars, Ay ve Venüs arasında güzel bir etkileşim var. Tutulma yine Vedik astrolojiye göre Yengeç burcunda oluşuyor ki Yengeç enerjisi öne çıkarken, tutulma su grupları açısından yoğun enerjiler içermekte. Başta Yengeçler olmak üzere; Akrep ve Balık burçları adına Ay tutulması yüksek enerjiler vaat etmekte.

Gölgeli ya da parçalı olarak aktarılan bir tutulma yaşanacak. Kuvvetli bir dolunay kıvamında. Özellikle duygusal konularda önemli kararlar, yeni bir dönemin başlaması, duygusal olarak kendinizi daha net ve tutkulu hissetmenize neden olabilir. Tutulma aklınızla değil, duygularınızla hareket etme eğilimini arttırmakta. Kişisel etkiler adına en önemli vurgusu ilişkiler üzerinden hissedilecektir. Bunu olumsuz algılamamak lazım, vermeniz gereken bir kararı artık daha net görmek ve adım atmayı istemek, ilişkideki değerinizi ölçümlemek etkilerini öne çıkarırken, bir yandan da enerjiler sizi cesur adımlara itebilir. Jüpiter Başak burcunda ve geri harekette olduğu için detaylar, üstünde durmadığınız eski konular yeniden revize olabilir. Öte yandan eleştirel ve biraz da huysuz olma, iç mutsuzluklarınıza fazla takılı kalma veya takıntılarınızın artması söz konusu ki bu duygulara prim vermemek yerinde olacaktır.

Tutulmalar her durumda gölgeli bile olsalar yüksek potansiyelde enerjinin açığa çıkmasına işaret ederler. Bu etki fiziksel ve duygusal olarak dağınık hissetmemiz, ruhsal alanlar ve mekan enerjilerinde ise dengenin bozulması anlamına gelir. Bu nedenle tutulma sürecinin etkin olacağı Cuma ve Cumartesi günleri ağırlıkta olmak üzere önümüzdeki üç günlük süreçte evinizin, yaşam alanınızın ve kendi bedeninizin enerji dağılımına önem verin.

Ağır fiziksel işleri Ay tutulmasının etkin olacağı Cuma ve Cumartesi günlerine almamaya çalışın, uykusuz kalmamaya, uyku düzeninize dikkat etmeye özen gösterin. Uyarıcı içecekler kahve ve alkole daha mesafeli yaklaşın, mümkünse bedeninize alkol başta olmak üzere uyarıcı içecekleri almamaya çalışın. Mücadele gerektiren karmaşık konuları bu iki günlük süreçte rafa kaldırmak doğru olacaktır. Unutmayın, dolunay süreçlerinde gerçekleşen Ay tutulmaları metabolizmamız başta olmak üzere, sinir sistemimizin yüksek uyarı aldığı ve aktif çalıştığı zamanlardır. Zihnimiz çok çalışır, aklınıza gelmeyenler gelmeye başlar, uykular huzursuzlaşabilir veya rahat uyuyamayabilirsiniz. Tutulma döngülerinde esasen bunlar normaldir ama bedenin ve zihnin bu denli volümlü çalıştığı döngülerde birde ekstra yükler bindirmek doğru olmaz. Yine tutulma sürecinde yaşlıların sağlıklarına biraz daha dikkat etmek doğru olur.

Öncelikle evinizin enerjisinin bu süreçte dengede olması sizi de dengede tutacaktır. Tutulma tam da hafta sonuna denk geliyor ki Cuma ve Cumartesi günleri mümkünse evinizde kendiniz ve sevdiklerinizle olmaya gayret edin. Evlerin ve mekanların enerjilerini dengede tutmak adına en iyi yöntemlerden birisi belki de yüzyıllardır uygulanan Mum yakarak enerji akışını stabil hale getirme yöntemidir. Bu nedenle Cuma akşamdan itibaren evinizde köşeler başta olmak üzere mum yakmanız uygun olacaktır. Tutulma Vedik/Hint Astrolojiye göre Ay Yengeç burcundayken olacak demiştim, Yengeç aile, ev ve yuva alanlarıyla çok bağlantılıdır. Dolayısıyla bu tutulma evinizin enerjilerini dengelemeye önem verme adına biraz daha vurgulu.

11 Şubat Ay tutulmasının ekseninde ilişkiler, duygusal hareket etmek, huzursuz bir enerji içinde gelgitli duygularda olmak var demiştik. Bu etkileri daha rahat aşmak adına bu iki gün adaçayı ve defne yaprağı ile evinizde tütsü yapmayı da ihmal etmeyin.

Öncelikle geniş bir kap veya orta büyüklükte bir tepsiyi Ay tutulması enerji dengeleme ritüeliniz için ayırın. Ayrıca küçük bir kap içine lavanta doldurun. Lavanta kabınızı tepsinizin ortasına yerleştirin ve yanına 7 çubuk tarçın, 3 tane de limon bırakın. Tepsinin içine bir de herhangi bir renk mum yerleştirin. Mum küçük boy olursa iyi olur, kendi kendine sönmesi uygundur. Bittikçe tekrar yakabilirsiniz. Mumunuzu yakarken dilek dileyebilirsiniz. Örneğin, Ay tutulmasının size ve sevdiklerinize, ailenize huzur denge, bolluk getirmesini, hayırlı kapılar açmasını temenni edebilirsiniz. İnancınıza göre bildiğiniz bir duayı okuyabilirsiniz. Tutulmanın vurgulu rengi Mavi. Mavi, huzur ve dengeyi çağırmak, doğru iletişim kurabilmek adına da çok faydalıdır. Bu iki gün hayatınızda maviyi biraz daha öne çıkarabilirsiniz. Ritüelinizde kullanacağınız lavanta; aşk ve korunma enerjisini ve titreşiminizi yükseltmek için çok etkilidir. Tarçın ise bereket ve bolluk enerjisini, limon süreklilik ve temizliği, arınmayı temsil etmekte.

Ay tutulmasının hayatınıza huzur, sevgi ve bolluk getirmesini, sevdiklerinizle sağlık ve afiyette olmanızı dilerim.

Şubat tutulmaları yazıma “2017 Tutulma Sezonu Başlıyor” linkinden ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *