2016 BAŞAK BURCU veya BAŞAK YÜKSELENLER

GENEL ETKİLER

2016 yılının ilk yarısı yakın çevreniz, kardeşleriniz ve yakın arkadaşlarınızla ilgili konularda yoğunlaşacağınız bir dönem söz konusu. Yılın ilk bölümü özellikle Ocak ile Mart arasında çocuklar ve çocuklarınızla ilgili eski konular, birikmiş meseleler yüzleşmeniz gerekenler arasında olacak. Çocuklar, yakın çevrenizle ilgili birikmiş, bir biçimde üstü örtülmüş aile meseleleri günlük hayatınız ve koşturmalarınız içinde yılın başında tekrar ele almak zorunda olacağınız alanlar arasında bulunabilir.

Duygusal konularda bu sene bilhassa ilk yarıda kendinizi ve şartları zorlamamaya çalışmalısınız. Bu yıl içsel gerginliklere, şartları zorlamaya ve duygusal hassasiyetlere açık olacaksınız. Bu nedenle bilhassa Ağustos ayına kadar olan dönemde durumları ele alırken sakin ve esnek olmaya önem vermek ve ele aldıklarınızı çok yönlü düşünerek karar vermek önemli olacak. 2016 yılı gelişim göstermek, kendinizi içsel olarak büyütmek veya yaptığınız iş veya yeteneklerinizle ilgili bakış açınızı geliştirmek adına güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz. Yılın ikinci yarısı ise  maddi konularda gelişim yaşamaya, fırsatlar bulmaya açık olacaksınız. Yine ikinci yarı, ele aldıklarınızı severek ve önemseyerek yapmak isterken, kendinizi daha iyi ifade etmek, geliştirmek ve kendinizi anlamak isteyeceksiniz. Ele aldıklarınızda farkındalıklarınız yükselirken eğiliminiz varsa ruhsal konulara eğilmekte söz konusu. Şans ve bereket kapınızı daha çok yılın ikinci yarısı daha fazla çalarken, ilk bölümü daha çok gelişim gösterip hazırlık yapma süreci gibi düşünülebilir.

Bolluk ve bereket içinde, sağlıklı, sevgi dolu bir yıl geçirmenizi dilerim.

BAŞAK BURCU 2016 YILI AŞK HAYATI:

Yılın ilk ayı Ocağı Merkür gerilemesi ile karşılarken, Merkür sizi aşk ve ilişkilerle ilgili alanlara yoğunlaştıracak. İlişkileriniz, aşk hayatınızla ilgili toparlamanız, hatta bitirmeniz gereken durumları mantıkla ele alırken, kendinizi dönüştürmek isteyeceksiniz. Aşkta Ocak ayı gerçekleri daha net göreceğiniz enerjiler verecek. Eski bir sevgili veya aşk tekrar kapınızı çalabilir. Ancak bakış açınız daha net ve mantık çerçevesinde olacak. Devam eden ilişkilerinizde ise yine Ocak ayı sizin için ilginç gelişmelere getirebilir. Beraberliklerinizde yılın ilk aylarında kararlar almak, ilişkinizde fark etmediğiniz alanlarla bir anlamda yüzleşmek söz konusu.

Yılın ilk çeyreğinde Şubat sonuyla birlikte etkinleşemeye Mars enerjisi Mart ile Ağustos arasında sizi hem genel etkileriniz, hem de aşk hayatınız açısından yoğun ve hareketli bir tempoda tutacak. Daha aktif, net ama biraz da düşünmeden hareket etme öne çıkarken, ilişkilerinizde iletişimi bu dönemde iyi yönetmeniz gerekmekte. PArtneriz, eşiniz veya beğendiğiniz biri ile olan diyaloglarınıza ve kendinizi ifade etme şeklinize özen göstermek önemli olacak. Bu süreç içinde özellikle Mars’ın geri harekette olacağı 17 Nisan ile 30 Haziran arasında bilhassa kadın Başak burçları için karşı cinsle ilgili ani gelişen durumlar ve olaylar söz konusu. Bu tarih aralığında ilişkilerde düşünmeden hareket etmeyin ve 17 Nisan ile 30 Haziran arasında beraberliklerinizde keskin kararlar almamaya bakın. Yılın ilk yarısı ama özellikle Nisan ile Temmuz arasında ilişkiler adına tutkulu davranma eğiliminiz yüksek olacak.

Hayatın her yönünde olduğu gibi, ilişkilere de yansıyan detaycı ve eleştirel bakış açınız, bu sene Nisan ile Temmuz arası daha yükselerek, daha önce dikkatinizi vermediğiniz veya sizi fazla rahatsız etmeyen konulara takılabilir, partnerinizle ilgili duygularınızı mercek altına alabilirsiniz. Karar vermeden önce iyi düşünmeli ve bu dönemi sağ duyu ile geçirmeye çalışmalısınız.

9 Mart Güneş tutulması sizi ilişkilerde yeni kararlar vermeye itebilir. Bu dönem durumları kontrol etmek zor olacağı için tutulmanın etkilerinin devam edeceği Mart ikinci yarısı ile Nisan ayı boyunca durumlar sizin dışınızda etkenlerle gelişme gösterebilir. Sevgiliniz veya eşinizle ilgili yeni bir durumu fark ederken, bu yeni gelişmeleri mantıklı biçimde ele almak önemli olacak. Bu dönemde hızlı bir gelişme ile yeni bir ilişkiye başlamak, aniden gelişen bir etkileşimi yaşamak, hoşlandığınız birinden beklemediğiniz bir karşılık alarak, kendinizi bir ilişkinin içinde bulmakta söz konusu. 9 Mart Güneş tutulması etkileri özellikle duygusal gelişmeler açısından 23 Mart Ay tutulması ile tamamlanabilir. Eğer duygusal hayatınızda ani gelişmeler yaşayacak olursanız bilin ki taşlar yerine akabinde gelecek 23 Mart Ay tutulması ile oturacaktır. Birden başlayan bir hoşlanma duygusunun Ay tutulması döneminde aşka dönüşüp ilişkiye geçmesi gibi. Kısacası bu senenin ilk tutulmaları sizi aşk ve ilişkiler adına hızlı gelişmeler içine itebilir.

Evlilik ve ciddi bir ilişki beklentileri olan Başak burçları ve yükselen Başaklar için, Venüs‘ün evlilik adına sizi destekli tutacağı   1 Nisan ile 25 Nisan arası ve 25 Ağustos ile 20 Eylül arası evlilik, evlilikle ilgili adım atmak, söz nişan yapmak veya ciddi bir beraberlik yaşamak adın destekli etkileriniz olacak. Bu tarihler içinde Nisan ayının diğer gezegen etkileşimleri ile biraz daha karışık enerjiler barındırması dikkatli ve akılcı hareket etmenizi gerektirmekte, Ağustos ve Eylül arası verdiğim tarihler ise evlilik ve ciddi beraberlikler adına bu sene biraz daha uygun zamanlar olabileceğine işaret etmekte.

2016 yılının ikinci yarısı ve daha çok sonbaharla başlayan süreç ilişkiler ve aşk adına taşların yerine daha net oturacağı, ilk evre de yaşayabileceğiniz dalgalı etkilerin bir anlamda durulacağı, ilişkileriniz adına kararlar verebileceğiniz ama en önemlisi de bu kararları uygulama aşamasına geçmek isteyeceğini etkiler söz konusu. Evlilik kararları, ilişkiye başlamak, emin olmadığınız bir birlikteliği bitirme ve yeni bir ilişkiye geçmek veya artık aşkla ilgili bakış açınızı farklı bir açıdan değerlendirmek söz konusu olabilecek. Hatta yılın başında Mart ayında gerçekleşen Güneş tutulması ile ilişkiler açısından hareketlenen duygusal etkileriniz, sonbaharda 16 Eylüldeki son Ay tutulması ile bir anlamda olgunlaşacak.

Bu yıl hayatınızda genel olarak değişim etkileriniz öne çıkarken, ilişkiler açısından da benzer şekilde kendinizi en önemlisi de bakış açınızı yenilemeniz söz konusu olacak. Öncelikle kişisel tercihlerinizin öne çıkacağı ve yılın ikinci yarısı keyif alanlarınızı da önemseyeceğiniz bir süreç var ki isteklerinizi karşı tarafın istek ve arzularıyla örtüştürmek arzusunda olacaksınız. Bu etki içinde hayata ve aşk hayatınıza bakış açısında olgunlaşma taşların yerine oturması daha çok Ağustos ile birlikte gelecek. Yaz ayları bahar aylarının  getirdiği karışık duyguları bir anlamda süzme ve dinlenme, kendinizi anlama fırsatı getirirken, sonbaharla birlikte kararlarınızı daha rahat uygulama olanakları yakalayabileceksiniz.

Sevgili Başak ve yükselen Başak, 2016 yılının size aşk ve güzellikler getirmesini ve sevgi içinde bir yıl geçirmenizi dilerim.

BAŞAK BURCU 2016 YILI KARİYER PARASAL ETKİLERİNİZ

Sevgili Başak Burcu ve Yükselen Başaklar, öncelikle 2016 ilk yarısı gerileyen gezegenler açısından hayli ilginç enerjilere sahip bir sene olacak. Ocak ayında Merkür gerilemesi ile başlayacağımız gezegenlerin retro enerjilerine, özellikle yılın ilk yarısı yoğun şekilde maruz kalacağız. Gezegen gerilemeleri dönemleri bizim bekleme ve acele kararlar almadan süreci geçirmemizi gereken zamanlara işaret eder. Dolayısı ile yılın ilk yarısı sık yaşanacak gerileme süreçleri, kariyer ve parasal kararlarınız, adımlarınız ve önemli beklentilerinizi hayata geçirmek adına dikkatli olmanızı ve düşünerek hareket etmenizi, riskli karar ve adımları mümkün olduğu kadar senenin ikinci yarısına ertelemenizi daha uygun tutmakta.

5 ocak ile 25 Ocak arasında gerçekleşecek Merkür gerilemesi spekülatif alanlarda ki yatırımlarınıza ve risk içeren parasal konulara dikkat etmeniz gerektiğini vurguluyor. Borsa ve benzeri yatırımları, devlet tahvili yatırımları ile  spekülatif yatırım ve parasal işlerinizi Ocak ayında daha dikkatli düzenlemenizde fayda var. Ve mümkünse Ocak ayında maddi konularda şansınızı zorlamayın ve izleyerek dikkatli hareket edin.

Şubat sonunda başlayacak Mars etkisi hem ülke adına, hem de sizin kişisel alanlarınızda girişimlere yönelmenizi, maddi beklentilerinizde adımlar atmanızı kolaylaştırırken, girişimci yönünüzü de aktive edebilir. Ancak Bu süreçte emlak, gayrimenkul ve taşınmazlarla ilgili konularda yatırım, alım ve satımlar açısından temkinli hareket etmenizde fayda var. aynı burçta konaklayacak Satürn ve Mars enerjileri bir yandan sizi hareket etmeye iterken, bir yandan da temkinli ve akılcı olmanızı gerektirmekte. Bu süreç içinde bilhassa 18 Şubat civarında 18 Şubat ile 20 Şubat arasında önemli adım ve iş başlangıçlarını denk getirmeyin. Bu aralıkta gezegenler başladığınız işlerin sonuçlarını tam olarak almanızı zorlaştırabilir. Şubat ayında iş ve parasal girişimleriniz adına daha çok 20 Şubattan sonrası daha uygun zamanlar vaat etmekte.

Mart ayında gerçekleşecek iki önemli tutulma var. İlki 9 Mart Güneş tutulması ve ikincisi 23 Mart Ay tutulması. Yılın ilk tutulmaları sizi çalışma alanlarınız, ortaklı işleriniz, ekip çalışmaları, ticari bağlantılarınız, yurtdışı konuları, ithalat, ihracat işleriniz açısından yoğun etkileyecek. Tutulma dönemi Mars’ın yüksek enerjisi ile birlikte yaşanacak ki bilhassa iş ve mesleki konularda 9 Mart’ı takip eden 10-15 günlük süreçte işleriniz, iş arkadaşlarınızla ilişkileriniz, rakiplerinizle olan durumlarınız adına dönüşüm etkileriniz tetiklenebilecek. 9 Mart’ı takip eden Mart sonuna kadar süreçte ve Nisan boyunca iş ilişkilerinize ve iş arkadaşlarınızdan gelebilecek sorunlara karşı tedbirli olun. Beklemediğiniz tepkiler, ummadığınız biriyle ilgili ani bir gerçeğin ortaya çıkması, şartların birden sizin aleyhinize dönmesi gibi sert ama ani gelişen durumlar söz konusu olabilir. 9 Mart civarı ve hatta Nisan ayı boyunca düşmanlıklar yaşamanız ve iş arkadaşlarınızla ilgili konularda gardınızı yüksek tutmanız, herkesle sırlarınızı veya açıklarınızı paylaşmamak yine önemli. 23 Mart ile tamamlanacak bu süreçte Ay tutulması ile Mart ayında başlayan ani gelişen olay ve durumları kontrolünüz altına alabilecek, olayları kendi lehinize çevirebileceksiniz. Kendinizi daha net ortaya koyabileceğiniz bu süreçte, iş ve kariyerinizle ilgili önemli bir adım, tanıtım, lansman, açıklama veya görüşme yapacaksanız, 23 Mart civarında 23 ile 30 mart arasında ilginç gelişmeler ve fırsatlar yaşanabilir.

Nisan ayına baktığımızda önemli bir Mars gerilemesi var. Mars, 17 Nisan ile 30 Haziran arasında gerilerken, size girişimler, önemli adımları, sonuçları uzun vadeye yayılacak yatırım ve başlangıçları yapmamamız gerektiğini fısıldıyor. İş alanlarınızda Mars, bu döneminde başladığınızı sonuca ulaştırmakta engeller çıkarabileceği için, bekleyin ve harekete geçmeyin. Bina yapımı, gayrimenkul alımı veya satımı, spor ve benzeri bir konuda örneğin fitness merkezi açılışı veya faaliyete başlaması gibi, teknik konular içeren işler, teknolojik yatırımlar ile özellikle işinizle ilgili makina ve aletlerle ilgili yatırımları bu dönemde başlatmayın. 17 Nisan ile 30 Haziran arasında daha çok izlemek, araştırma ve en önemlisi de parasal işlerle kariyer alanlarınızda risk almamak çok önemli. Mars, risk almayı ve girişimde bulunmaya eğilim veren bir gezegendir. Gerileme süreçleri ise her gezegende olduğu gibi onun içinde beklemek ve durma zamanlarıdır. Bu süreç aynı zamanda yakın çevreniz, örneğin bir arkadaşınız, kardeşiniz veya yakınız ile kurmayı planladığınız ortaklı işleriniz adına da bu dönemi destekli kılmıyor. bu aralık daha çok önceden başlayan işlerinizi planlamak, devam ettirmek ve incelemek adına iyi iken, yeni bir proje, girişim veya yatırım bu aralıkta başlamamalıdır.

Bu sene sizin için en yoğun risk içeren ay Nisan olacak diyebilirim. Nisan ayında Mars gerilemesi, yılın ikinci Merkür gerilemesi, Satürn ve Jüpiter gerilemesi bir arada yaşanacak. Tüm bu etkiler, bu yıl nisan ayını beklemede ve izleyerek geçirmeniz gerektiğini göstermekte. Kariyer alanlarında önemli adımları bu ay başlatmak sonradan bir çok pürüz ile uğraşmanıza neden olacaktır. Parasal açıdan ise Nisan ayında gelir gider dengelerinizi iyi ayarlamalısınız. Maddi konularda riskli yatırım yapmamalısınız. Ayrıca nisan ayı boyunca alacaklarınızda bazı aksamalar söz konusu olabileceği için bu ay ödeme planlarınızı da iyi organize etmek önemli olacak.

Yılın ikinci yarısı özellikle Ağustos ile birlikte gezegenlerin enerjileri sizin adınıza düzene girmeye başlarken, ilk yarı bilhassa da bahar aylarında kariyer ve iş alanlarınızda bekleyen, duran veya sizin kontrol edemediğiniz durumlar düzene girmeye rayına oturmaya başlayacak. Eylül ile birlikte, maddi alanlarda gelişme, fırsatlar, yeni şartlar veya olanaklar belirecek ve en önemlisi de siz bu yıl sonbaharla birlikte parasal getirilerinizi iyi değerlendirme, fırsatları kalıcı kılma ve harcamaktan ziyade biriktirme eğiliminde olacaksınız. Bu sene yatırım yapmak, maddi alanları daha iyi öngörmek ve değerlendirme adına Ağustos ve Eylül ile başlayan süreç sizin için daha verimli olacak diyebilirim.

BAŞAK BURCU 2016 SAĞLIK ETKİLERİNİZ

Sevgili Başak Burcu veya yükselen Başak,

2016 yılının ilk yarısı daha önceki konularda da bahsettiğim gibi önemli gezegen gerilemeleri var demiştir. Gerileyen gezegenler hayatın genel etkileri içinde sadece gündelik yaşamda değil, sağlık açısından da önemli titreşimler yayarlar. Öncelikle gerileyen gezegenlerin konularıyla bağlantılı alanlarda önemsemediğiniz veya üstünde durmadığınız sağlık alanlarınız aktive olabilir.

Bu yıl ocak ayında gerçekleşecek Merkür gerilemesi nedeniyle yılın ilk ayı kemiklerinize, başta omurganız ve bel bölgeniz olmak üzere dikkat etmelisiniz. Diş ve diş eti kontrollerinizi bu dönemde ihmal etmeyin. Bunun yanında dişlerinizle ilgili estetik bir değişim planlıyorsanız, Şubat başı ile 15 Nisana kadar olan dönemde planlamanız daha doğru olur.

Yine 8 Ocak ile 9 Mayıs arası gerileyecek Jüpiter, karaciğer, safra kesesi, pankreas, şeker ve insülin toleransınıza dikkat etmeniz gerektiğini vurguluyor. Bu sene genel olarak şeker ve insülin dengenize önem vermek ve bu konudaki testlerinizi düzenli yaptırmak tavsiye edeceğim sağlık etkileriniz arasında baş sırada gelmekte.

Şubat başıyla birlikte sağlık alanlarınız yerleşecek Güney Ay Düğümü ise kalp damar sisteminize, bacak damarlarınıza, varis sorunlarına önem vermenizi gerektirmekte. Bacaklarınızı ve varis eğilimi olan bölgelerinizi bu sene güneşten korumak, damar sağlınıza dikkat etmek oldukça önemli.

Yine bu yıl dikkat etmeniz gereken sağlık etkilerinizin başında troid, haşamato ve paratroit gibi troit hormonlarınızla alakalı konular gelmekte. D vitamini dengenizi iyi ayarlamak, mineral ve vitamin ihtiyacınızı ve eksiklerinizi belirleyici testleri ihmal etmemek gerekmekte. Omuzlar, boyun bölgeniz, solunum sistemi rahatsızlıkları ile özellikle yaz aylarında alerji hassasiyetlerinize dikkat etmekte fayda var.

Yılın ilk yarısı sağlık alanlarına ve sağlık kontrollerinize önem verin. Yılın ikinci yarısı özellikle Eylül ile birlikte ise şeker ve insülin eğiliminiz varsa şeker testlerinizi yaptırın ve karaciğer hassasiyetine sahipseniz yine tedbirli olmaya gayret edin.

2016 yılının size ve sevdiklerinize sağlık ve denge getirmesi dileklerimle. Sevgi ile kalın.

Şebnem Ekşib –  Astrolog ve Eğitmen

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *