Burçlar ve Aşk

BAŞAK BURCUNUN AŞK HAYATI

Başak burcu ilişkilerini nasıl yaşar?

Detayların, teferruatların insanı Başak burcu, herkesin baktığı resimde tüm hataları görme becerisine sahiptir. Eleştirel yaklaşım, bildiği doğruyu hiç kıvırmadan, süslemeden doğrudan söylemesi, mükemmeli istemesi, detaya çok önem vermesi gibi unsurlar genelde çevresiyle ilişkisinde sorunlar yaşamasına neden olur. Kendini, başkasını, en sevdiğini her şeyi mükemmel olmaya zorlarken, bardağın boş tarafına bakmaya adeta programlanmıştır. Çalışmaya ve işe dönüktür. Zaten o, zodyağın işçi arısı gibidir. İster dışarda, ister evde olsun, sürekli meşgul olmayı sever ve ne kendine, ne karşısındakine rahat vermez. Meşgul insandır. Utangaçtır. Genelde göz önünde olmayı sevmez. Havalı ve abartılı olandan, aşırılıktan hoşlanmaz. Hayata sade bir bakışı vardır, oldukça nettir. Romantik düşler, sevgiliye aşırı komplimanlar ondan beklenmeyecek sevgi gösterileridir. Güzel olduğunuzdan emin yanına gittiğinizde, fark etmediğiniz bir ayrıntıyı hemen görür ve özgüveninizi rahatlıkla alaşağı edebilir. Siz bunun onun kıllığından olduğunu düşünürken, aslında detayları çabuk fark etme ve bunu süzmeden söyleme içgüdüsü devreye girmiştir. Ama sağlam bir beraberlik arıyorsanız, güvenebileceğiniz birine ihtiyacınız varsa, eleştirilerinin aslında sizi daha iyiye zorlamaktan başka bir nedeni olmadığını anlayabilirseniz, onunla uzun yıllara dayanan güzel bir beraberlik kurabilirsiniz.

Sevdiğini koruma içgüdüsü gelişmiş olan Başak burcu, ona karşı yararlı olmak, gereksinimlerini karşılamak, sevginin özünü karşı cinse sunmak için çırpınıp dururken, hata bulma yönü birçok insan tarafından çok haz edilmediği için zaman geçtikçe anlaşılabilen insanlardandır. Bir yandan da sorunlu ve başarısız insanları kendine çekmede üstüne yoktur. Diğer yandan sevecen ve şirin olmayı pek beceremediği için olsa gerek aşkta sıklıkla hüsran duyabilirler. Müzmin bekarların çoğu Başak etkisi çok yüksek kişilerdir. Kendilerine yeten, mantıklı yönleri gelişmiş olduğu için anlaşılmamaktan bıkıp kendi ayaklarının üzerinde durmayı veya kendiyle olmayı ve bekarlığı tercih edebilirler.

Ama tüm bunlar çekici olmadıkları anlamına gelmez. Öncelikle duru bir güzellikleri vardır. Genç görünmeyi başaran, kolay yaşlanmayan, fiziksel olarak geç yıpranan insanlardır. Ayrıca aykırı yapıları, tatlı huysuz olmaları birçok insan tarafından farklı ve çekici bulunur. Genelde toprak etkileri (Boğa ve Oğlak) yüksek kişilerle daha iyi anlaşırlar. Hava burçları ile (Kova, Terazi, İkizler) ilişkileri doğuştan aldıkları etkiler ile orantılı olmakla beraber zor da olsa yürüyebilir ama Ateş (Koç, Aslan, Yay) ve Su burçlarıyla (Balık, Yengeç, Akrep) daha çalkantılı bir ilişki olabilir.

Başak burcu ve Koç ilişkisi:

Bu iki insan taban tabana birbirine zıttır. Koç insanı aceleci çabuk hareket etmeyi seven, detaylarda sıkılan, heyecanları seven biridir. Eleştiriye gelemez. Üstelik Koç insanına ne yapacağının sürekli söylenmesinden hoşlanmaz. Başlarda Koç insanı Başağın duru halinden hoşlanabilir. Ama zamanla detaylarda kaybolan Başak, Koç’u sıkabilir. Diğer yandan Koç, anı yaşar ve düşünmeden hareket etme potansiyeli vardır. Ancak Koç insanları renkli kişilerdir. Başak Koç’un bu etkileyici tarafından hoşlanabilir ama uzun vadede, detaycı ve düşünerek hareket eden, kılı kırk yaran Başak, anı yaşayan ve adım attıktan sonra meselenin üzerinde düşünen Koç ile sorun yaşar. Öte yandan Koç, Başak’ın finansal konularda tutumlu tarafına bir süre sonra takılabilir. Eğer bu konuda uyum sağlayabilirlerse birinin harcama rahatlığı, diğerinin maddi konularda daha planlı olan yönünü dengeleyebilir ama Koç’un o dengeyi görebilecek kadar sabırlı olması zordur.

Başak burcu ve Boğa ilişkisi:

Boğa her ne kadar hayatı güzel yaşamayı sevse de özünde sade bir bakış açısı vardır. Bu yönü ile Başak’la uyuşur.  Diğer yandan parasal konularda Başak kadar dikkatli ve detaycıdır. Ancak Başak’tan çok daha romantik, duygusal ve ilişkilere dönük bir yönü de vardır. Ayrıca Başak’ın titiz ve eleştirel tarafı bir süre sonra Boğa’nın o meşhur sabrını taşırıp, patlamasına neden olabilir. Diğer yandan Boğa için ilişkilerde karşı tarafa güven duyabilmek önemlidir. Bu anlamda her ikisi de sağlamcı yönlerini tatmin edebilirler. Bu beraberlikte Başak’ın hassas ve kırılgan doğası Boğa tarafından diğer bir çok burca göre daha iyi anlaşılabilir. Öte yandan Boğa duygusal olarak daha incelikli bir ilişki beklentisinde olabilir. Bu dengeler sağlanabilirse beraberlik uzun soluklu olacaktır.

Başak burcu ve İkizler ilişkisi:

Düzeni, planlı olmayı seven Başak ile çabuk sıkılan ve sürekli fikir değiştirebilen İkizler ilişkisi, kaygan bir zeminde birlikte paten kaymaya benzer. Bu ilişki  özellikle Başak açısından oldukça yorucu olabilir. İkizler nerden eseceği belli olmayan bir rüzgar gibidir. Başak ise aynı yerde dal budak salmış bir ağaç. Rüzgar ağacın yapraklarını bir süre savursa da, bir süre sonra ortadan kaybolabilir. Başak bu ilişki de sorumlulukları konusunda İkizleri uyaran, hayata bakışını eleştiren, sürekli onu düzeltmeye çalışan konumundadır. Başak, gerçekçi tarafı ile İkizlerin ayaklarını yere basmaya çalışacaktır ki karşı taraf bundan sıkılabilir. Dolayısı ile bu ilişkinin uzun soluklu olması ancak her iki tarafında birbirlerini çok beğenmelerine neden olan özel etkilerle sürebilir.

Başak burcu ve Yengeç ilişkisi:

Biri yüreğinin götürdüğü yere gidebilirken, diğeri aklı ile yürür. En önemli tezatları duygusal olarak hayata bakış açılarıdır. Yengeç alınganlıklarını, rahatsız olduğu noktaları her zaman direk aktarmaz, içine kapanabilir, davranışlarıyla hissetirmeye çalışabilir. Ama Başak net eleştirel tavırlar sergiler. Bu da eğer çiftler birbirini çözemezse, zamanla Yengeç’in alınmasına, ilişkiden soğumasına neden olabilir. İkisinin de hayata karmaşık olmayan dürüst ve hassas bakan tarafları vardır. Güvene, paylaşmaya, sorumluluklara önem verirler. Ancak Başak’ın sürekli mükemmeli arayan ve karşısındakini de buna zorlayan enerjisi Yengece fazla ağır gelebilir. İlişkinin tadını çıkarmakta zorlanabilir. Keyfi kaçar. Bu ilişki de eğer Yengeç fazla alıngan davranırsa ki genelde davranır, beraberlik devam etmekte zorlanabilir.

Başak burcu ve Aslan ilişkisi:

Başak bu ilişkide Aslan’ın korumacı, sahiplenici yönünden tatmin olacaktır ama bir taraftan da Aslan’ın abartan, büyüten bakış açısı onu yorabilir. Öte yandan Aslan cömerttir. Sürekli övülmek, pohpohlanmak ister. Başak ise onu eleştirecek, düzeltmeye çalışacak ve özellikle de parasal konulara bakış açısını fazlaca didikleyebileceksiniz. Tüm bunlar Aslan için sıkıcı gelecektir. Zamanla sizi renksiz ve fazla düz bulabilir. İki farklı insanın birbirine çekilmesiyle başlayan beraberlik her iki taraf açısından zamanla itici hale gelebilir. Bu ilişki de ancak iki kişinin de yıldız haritalarında ki özel yerleşimler, birbirlerinden vaz geçmelerini zorlaştıran etkiler varsa yürüyebilir.

Başak burcu ve Terazi ilişkisi:

Renkli kişiliği olan Terazi burcu insanı, zarif ve incelikli davranışlarıyla sizi etkileyebilir. Ama sizin sadeliğiniz onda yoktur. Lükse, güzelliklere düşkündür. Kendisi için para ve zaman harcamakta çekinmez ki bu da size gereksiz vakit kaybı gibi gelebilir. Sonunda sizin eleştiri oklarınız Teraziyi ciddi vuracaktır. Ama tüm tezatlarına rağmen, eğlencenin dozunun yüksek olduğu, iki tarafında birbirini kolay anlayabileceği ve kopmakta zorlanabileceği bir ilişki olabilir. Zamanla Terazinin idare eden tarafı sizin eleştirilerinizin hayatı mükemmelleştirmek adına olduğunu anlayabilirse, bundan yaralanması söz konusu olmaz. Dinleyen ve dost tarafı güçlü olan Terazi, Başağı  iletişim açısından etkileyebilir. Sonuçta aranızdaki dengeyi sağlamak zaman alsa da ilişki uzun soluklu devam edebilir.

Başak burcu ve  Akrep ilişkisi :

Onun tutkulu bakış açısı sizin daha sakin ve düz bakış açınızla çakışır. Akrep, sizi huzursuz ve hep iyiye ulaşmaya çalışan mükemmeliyetçi biri olarak görebilir. O ise sabit ve kendinden kolay taviz vermeyen, istediğiniz kadar eleştirin, bildiğinden şaşmayan bir yapıdadır. Genelde hayata bakış açınız ona göre daha detaycı olduğu için bir süre sonra sizi ciddiye almayabilir. Maddi konularda bakış açınız benzerlikler oluşturur. Sosyal çevrenize çabuk uyum sağlar. Korumacı yönü size iyi gelebilir. Ancak ilişkide cinsel potansiyel Akrep tarafında çok daha fazla yoğun olabilir ki, bir süre sonra Akrep bu anlamda Başaktan sıkılabilir. Aranızdaki elektriği düşürmeden, ilişkiyi monotonluktan uzaklaştırarak ve ikinizin de birbirinize benzer yönlerinizi keşfetmeniz durumunda ilişki kalıcı olabilir.

Başak burcu ve Yay ilişkisi:

Yay yapı olarak kişisel özgürlüğüne fazla müdahale edilmesinden hoşlanmaz. Başak ise tenkit eden, değiştirmeye çalışan ve ilişkisini mükemmelleştirme eğilimde olacak ve bu durum Yay’ı sıkacaktır. Başağın Yay’ı düzeltmeye olan eğilimini, Yay kendinden taviz veriyor şeklinde algılayabilir. Bu algı başlarda çekici bulduğu Başaktan uzaklaşmasına veya ani öfke patlamalarıyla ilişkide gerilimin çabuk tırmanmasına neden olabilir. Sorumluluklarınıza olan bağlılığınız, hayatı yaşamaya olan eğilimine ters düşebilir. O gezmek, görmek ve keşfetmek isterken, siz önce yapılması gerekenler ve ardından eğlence şeklinde bir bakış açısına sahipsinizdir. Kaldı ki, Başağın para ya karşı muhafazakar tutumunu, Yay gereğinden fazla paraya düşkün olarak algılayabilir. Velhasıl bu ilişki de başlangıçtaki heves her iki taraf açısından zamanla sönebilir.

Başak burcu ve Oğlak ilişkisi:

İkinizin de sorumluluklara, işlerinize bakış açılarınız benzerlik gösterir. Diğer yandan Oğlağın çekingen, sabırlı ve hareket etmeden önce düşünen yönü sizin kılı kırk yaran, detaycı yönünüze karşı hem sabır göstermesini, hem de anlayışlı olmasını sağlayacaktır. İkinizde görev insanısınızdır. Dolayısı ile ilişkinin getirdiği sorumlulukları paylaşacak, dünyevi konularda benzer düşünceler içinde olabileceksiniz. Birbirinizin ufkunu açmak ve olaylar karşısında farklı bakış açıları geliştirmeniz açısından da birbirinize uyum gösterirsiniz. Oğlağın işe olan tutkusunu Başak anlayabilir. Ancak herkese olan genel eleştirel tutumu Oğlağın bile sabrını taşırabilir. Bu noktada Başağın kendisini kontrol etmesi önemlidir. Başak, Oğlağa fazla yüklenmeden, önemsiz konuları fazla büyütmeden ilişkinin duygusal rengini kaybetmeden ilerleyebilirse, ilişki uzun süreli ve uyumlu olabilir.

Başak burcu ve Kova ilişkisi:

Her ikisinin duygusal tepkileri ve hayattan beklentileri farklıdır. Başağın titiz ve mükemmeliyetçi tarafını Kova sıkıcı bulabilir. Özgür ruhu daralabilir. Öte yandan Başak kendini bu ilişkide güvende ve rahat hissetmez. Kova’nın eksantrik yönü onu da rahatsız eder ki aralarında iletişim sorunları da olabilecektir. Detayda kaybolan Başak için, hayata hep büyük resimden bakmaya çalışan Kova ilgisiz gelebilir. Kova değişik arkadaşları, sürekli bulduğu uğraşları ve toplumsal işlere ve konulara olan merakı nedeniyle Başağın onun hayatında bir yer bulamamış hissetmesine neden olabilir. İki tarafta fazla romantik veya tutkulu değildir ama duygusal tepkileri, iletişim biçimleri oldukça farklıdır. Zor bir ilişki olur. Büyük olasılıkla da fazla uzun sürmez.

Başak burcu ve Balık ilişkisi:

İkisinde hassas yönleri örtüşür. Ama Balığın romantik ve melankolik ruh hali ve duyguları ve sezgileriyle hareket etme eğilimi bir süre sonra Başak için sorun teşkil eder. Başak, Balık ile iletişim kurmakta ciddi sorunlar yaşayabilir. Daha net ve keskin bir tarzı olan Başak, kırılgan Balık ile ne yapacağını bilemeyebilir. Ayrıca onun çabuk depresif duygulara dönüşen iç dünyasını çözmek, Başak için başlı başına bir sorun olabilir. Bu ilişki de Balık tarafının zamanla duygusal kırgınlıkları artabileceği için ilişkiden uzaklaşması, kopması söz konusudur. Dengesiz veya yorucu bir ilişki yaşanabilir. Beraberliğin geleceği ancak iki tarafında yıldız haritalarında ki özel durumlarla mümkündür.

 

Sevgilerimle. 

 

Astrolog Şebnem Ekşib 

www.sebnemeksib.com.tr                                                

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü kopyalanamaz, yayınlanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *