Boğa burcu ilişkilerini nasıl yaşar?

Boğa Burcu sabit enerjinin temsilcidir. Astroloji açısından Koç burcunun aksine, sabrın, tahammül gücünün ve kitlendiği hedefe doğru giderken ağır ama emin adımlarla yol almanın göstergesidir. Yavaş olması en önemli belirgin hallerinden biridir. Diğer yandan inatçı tarafı onu esneklikten yoksun ve kolay vazgeçmeyen bir duruma sokar. Bir konuda karar vermesi de, verdiği karardan dönmesi de zordur. Koruma ve sahip olduğunu saklama yönü çok gelişmiştir. Maddesel dünyaya önem verir. Zodyakta Koç Burcu’ ndan sonra yerini alan Boğa, hareketin durulduğu, sakin ve kararlı mizacı ile öncü Koç’tan sonra gelen sabitlenen enerjileri temsil eder. Doğaya ve toprağa düşkün ve isteklerinden ya da zevklerinden kolay ödün vermeyen Boğa, en rahat kendi gibi toprak grubu olan Başak ve Oğlak’ la anlaşır.

Boğa burcunun diğer burçlarla olan ilişkisi


 

Boğa burcu ve Koç ilişkisi:

Bu ilişkide, Koç Burcu’nun hareketli ve nerden eseceği belli olmayan çabuk alevlenen öfkesi Boğa’yı yorabilir. En önemli sorunları birinin oldukça hızlı ve aceleci yönü ile diğerinin daha sabit ve hareketsiz tarafının zor örtüşmesinden kaynaklanabilir. Öte yandan Koç’un maddi değerlere ikincil ölçüde bakması, Boğa’nın maddiyatçı tarafı ile pek uyum içinde olmaz. Ancak dünya zevklerinden yararlanmayı seven, yeme içme gurmesi Boğa, Koç’un hayatın tadını çıkarmayı seven eğlenceli tarafını keyifli bulabilir. Çekişebilen bir ilişki olmasına ve aralarında dengenin oturması zor olmasına rağmen gayret etmeleri halinde zamanla oturan, durulan bir ilişki kurabilirler. Çok ideal bir çift değillerdir. Ama ikisinin de cinsel çekiciliği ve düşkünlüğü yüksektir. Ancak her durumda Boğa bu ilişki de sabrını adeta sınayacaktır.

Boğa burcu ve Boğa ilişkisi:

Eğer haritanızda diğer etkiler de destekliyorsa mükemmel bir ilişki kurabilirsiniz. Her iki taraf da yaşamın güzel yönlerini yaşamayı, hayatı sever. Sosyallik, arkadaşlarla geçirilen zamanlar, geziler, yemekli toplantılar ilişkinin sıkıcı olabilecek etkisini düzeltebileceği gibi birbirini iyi anlayan bu çift, hayata benzer bakışlarıyla uyum içinde olacaklardır. Burada dikkat edilmesi gereken, aranızda zamanla oluşabilecek monotonluğa karşı tedbir almak ve ilişkiyi kendi gidişatına fazla bırakmadan biraz renklendirmeye çalışmak olmalıdır.

Boğa burcu ve İkizler ilişkisi:

Aslında bu ilişkinin başlaması çok sık görülen bir durum değildir. Hareketli, vurdum duymaz ve çabuk sıkılan İkizler, sabit ve ne istediği bilen Boğa’yı çok ekstrem haller dışında ilgi alanı içinde pek görmez. Ancak hedefine kitlenmeyi ve bu uğurda mücadeleyi seven Boğa, eğer bir ikizlerden etkilenmişse kolay da pes etmez. Zira ikizler kadın veya erkek fark etmez, elde etmesi, hadi ettiniz diyelim, sonrasında elde tutması en zor burçlardan biridir. Sürekli kalk gidelim veya değişim enerjisi hayatına hakim olduğu için ilgi alanı da çabuk değişir ve flörtçüdür. Kıskançlık Boğa’nın hamurunda vardır. Dolayısı ile bir süre sonra flörtü ve onun getirdiği heyecanları seven İkizler Boğa’nın sınırları içinde sıkılabilir. Bu ilişki eğer daha ileriki yaşlarda, ikizler burcu insanının durulduğu bir döneme denk gelirse daha rahat ilerleyebilir. Ama gençlik yıllarının deli fişek dönemi bu ikiliyi gerginliği yüksek seyreden bir durumda bırakabilir.

Boğa burcu ve Yengeç ilişkisi:

Duygusal ve hassas Yengeç, güvenilir ve kararlı Boğa ile kendini rahat ve korumalı hissedecektir. Yengeç burcu Boğa burcuna karşı çabuk çekilir. Zira hayattan beklentiler ve yaşamı algılama biçimleriniz benzer nitelikler taşımaktadır. Öncelikle Yengeç’in evine ve kendi alanına düşkünlüğü, güçlü aile bağları, kök salmayı seven ve ev yaşamına en az onun kadar düşkün Boğa için tamamlayıcı bir etkidir. Öte yandan maddi konularda her ikinizin de kendini güvende hissetmeyi sevmesi yine hayata bakışta bir paralellik getirecektir. Sadakat duygusu gelişmiş olan Yengeç, bu yönden Boğa’yı güzel tamamlar ve Boğa bu alanda kendini iyi hisseder. İkisi de hassastır. Ancak Yengeç biraz daha kırılgan ve içe dönüktür. Ama sonuçta bazı pürüzler olsa da, bu ilişki uzun süreli güzel bir beraberliği yakalayabilir.

Boğa burcu ve Aslan ilişkisi:

Her ikisi de rahatına, konforuna düşkün etkilere sahip bu iki burçtan özellikle Aslan’ın şatafatlı ve dikkat çekici enerjisi Boğa’nın kalbini çalabilir. Tek sorun, Aslan’ın sürekli pohpohlanmak isteyen, övgüyü ve alkışı seven yönünün bir süre sonra doğal ve olduğu gibi olan Boğa’yı sıkması şeklinde görülebilir. Ama hayatın enerjisini içlerinde taşıyan bu iki burç, özellikle Aslan’ın eğlence düşkünlüğü, bunun yanında iş zekâsı ve önde olma arzusu nedeniyle birbirlerine kolay uyum sağlayabilirler. Öte yandan Boğa hayatın keyfini çıkarmayı, konforunu yaşamayı severken, bu yolda daha sade alternatifleri tercih edebilir. Lüksü sever ama bunu sade bir biçimde hayatına adapte eder. Oysa Aslan şatafat ve ihtişam peşindedir ve ortamını bulursa bu konuda kimsenin ona rakip olması mümkün değildir. Dolayısı ile hayatı güzel yaşamayı seven bu iki burç bunu uygulama biçiminde terstirler. Eğer yaşamsal enerjilerini doğru şekilde oturturlarsa ilişki tutkulu ve mutluluk içinde geçebilir. Aksi durumda çekişme tadın tuzun kaçmasına neden olabilir.

Boğa burcu ve Başak ilişkisi:

Benzerlikleri yüksek olan bu iki burç toprak enerjisi sağlam, sade ve güvenilir bir ilişkiyi rahatlıkla yürütebilirler. Boğa’nın hayata gerçekçi bakışı öncelikle Başak’la paralellik gösterir. Diğer yandan Başak’ın hayata dürüst ve sakin öne çıkmaya fazla olmayan tutumu Boğa’nın ilişkide kendini daha rahat hissetmesini sağlar. Boğa’nın realist tarafı Başak’ın eleştirel yönünü anlayışla karşılayabilir. Ancak Boğa hayata karşı ihtiraslı olan tarafını öne çıkıyorsa bu noktada bazı uyuşmazlıklar gündeme gelebilir. Diğer yandan Başak Boğa’ya göre daha hareketli ve ele aldığı konularda ve hayata bakış açısında tembel değildir. Hatta evrenin arısı olarak bilinen bu burç, bu yönüyle Boğa’yı yorabilir. Ama eğer haritada diğer etkilerde destekliyorsa ve karşılıklı anlayış ve empati kurulabilirse ilişki her iki taraf açısından da dengeli ve mutlu ilerleyebilir.

Boğa burcu ve Terazi ilişkisi:

En önemli ortak özelliğiniz hayatınıza hakim olan Venüs enerjisidir. İnisiyatif kullanmayı seven ve hayata güçlü bir duruş sergileyen Boğa, kararsızlıklara düşebilen, çabuk fikri değiştiren hava enerjisi ile zaman zaman güçlükler yaşasa da, ilişkide aşk ve tutku tarafı ağır basabilir. Taraflar birbirlerini etkileyici bulacaktır ve bu nedenle ilişki özellikle flört aşamasında heyecanlı geçebilir. Lüksün ve güzel yaşamanın duayeni Terazi bu anlamda sizde aradığını bulabilir, diğer yandan Boğa kıskançlıklarla ilişkiyi zora sokmazsa diğer pürüzler daha rahat alt edilebilir. Boğa’nın sabırlı ve durağan olması ilişki de Terazi açısından zaman zaman sıkıntılar yaratsa da, eğer beraberliği renklendirebilirseniz güzel bir birliktelik yaşayabilirsiniz.

Boğa burcu ve Akrep ilişkisi:

Her iki taraf da güçlü yapısı, sabit etkileri, inatçı yönleriyle ilişkide patron kim kavgasına açık bir duruş sergileyebilir. Aranızda güçlü bir çekim vardır. Bu burçların tutkulu doğası, ne istediğini bilen ve elde etmek için hedefe kitlenebilen tarafları ilişkide sert etkiler verebilir. Boğa-Akrep birlikteliği karmaşık, güç savaşlarına açık, ilişkinin her an bir arenada dövüşen iki komutan tadında ilerlemeye eğilimli olmasına rağmen, bu beraberlik oldukça tutkulu da yaşanabilir. Boğa’nın hayata net ve sade bakış açısı, karmaşık ve gizli şeylere düşkün Akrep için fazla kolay gelebilir. Öte yandan Boğa harekete geçene kadar Akrep sıkılıp gidebilir. Ama ilişki başlarsa “ne seninle, ne sensiz” gelgitli bir çizgide kopmanın zor olduğu bir yolda ilerleyebilir. Evlilikle sonuçlanması her zaman mümkün olmasa da çiftler genellikle birbirlerinden kolay kopamazlar.

Boğa burcu ve Yay ilişkisi:

Boğa’nın durgun ve hareket etmeden önce çok düşünen, ince eleyen yönü Yay’a sıkıntı vereceği için genellikle uzun süre devam etmesi zor bir beraberliktir. İki taraf taban tabana zıt yapıdadırlar. Boğa sakin ve kararlı, Yay aklına estiği gibi hareket etmeyi seven çocuksu tarafını hiç kaybetmeyen ve yetişkinliğe kolay geçemeyen biridir. Boğa ise doğuştan olgun, sorumluluklarına düşkün ve sabit etkileri ile değişken Yay için fazla sıkıcı gelebilir. Bu ilişkide Boğa, olmazsa olmaz gördüğü güven duygusunu bir türlü tatmin edemez. Zira Yay ne yapacağı belli olmayan ve hep yeni keşifler yapmayı seven biridir. Zor bir ilişkidir özellikle de Boğa açısından… Bu ilişki ancak iki tarafın da kendinden yana ciddi özverilerde bulunması ile yürüyebilir.

Boğa burcu ve Oğlak ilişkisi:

Bu ilişki zamanla oturan, ama güçlü bağlar içeren bir birliktelik olabilir. Öncelikle hayata bakışınızda iki tarafında toprak yönlerinin güçlü olması ilişkiyi besleyecektir.  Maddi konuları ele alış biçiminiz, parayı iyi değerlendirme sezgileriniz, tutumlu yanlarınız birbirinizle örtüşmenizi sağlarken, iki tarafında romantizmden uzak, hayatı gerçekçi biçimde ele alış tarzına gayet uygundur. Diğer yandan Oğlak’ın öncü tarafı, ilişkinin sınırlarını kendisinin çizmek istemesi, kontrol etmeyi sevmesi, ilişkiyle ilgili beklentilerinin yüksek olması zamanla sizi yorabilir. Diğer yandan bir ilişkide karşınızdaki kişiyle hayatın güzel yönlerini yaşamayı sevmeniz, gezmeye, görmeye, yemeye içmeye ve kaliteli yerlerde bulunma eğilimiz, Oğlak için çok zevk alacağı alanlar olacaktır. Bazı aksaklıkları çözmeniz durumunda ilişkiniz uzun vadeli yaşanabilir ve uyumlu bir çift olursunuz.

Boğa burcu ve Kova ilişkisi:

Başlarda çekici yönleriniz Kova için çok heyecan vericidir. Siz için de bu farklı ve yaşama herkesin gözünden bakmayan insan keşfedilmeye değer gibi durabilir. Ama ilişki ilerledikçe beraberlik ciddi şekilde gerginleşebilir. Öncelikle hava özellikleri yüksek Kova sizi durağan ve kendini geliştirmeye kapalı bulabilir. Kovalar aniden hırçınlaşabilen özellikleri olan insanlardır. Bu gelgitli ruh hali Boğa’lar için kırıcı ve fazla fırtınalı olabilir. Bir ilişkide sahip çıkmayı seven, kıskanç Boğa insanı, nerdeyse hiçbir şeyle köklü bir bağ kurmaktan hoşlanmayan ve sahiplenilmek, illa kendini güvende hissetmek gibi bir derdi de olmayan Kova için çok boğucu olabilir. Bu ilişki sıra dışı veya herkesi şaşırtan, beklenmeyen şekilde başlayıp, zamanla iki tarafı da zorlayan ve kırıcı bir hal alabilir. Uzun sürmesi çok özel koşullara bağlı bir ilişkidir. Yani iki kişinin haritalarında çok özel durumlar gelişmemişse beraberliğin ömrü kısa olabilir.

Boğa burcu ve Balık ilişkisi:

Bu ilişki zorlayıcıdır. Balık, hassasiyetlerinden doğan yaralarını saran, ona güç veren ve adeta tedavi eden, kendisini yanında iyi hissetmesine neden olan ve aradığı güvenli limanı bulan taraf olarak gayet rahatlatıcı olabilir. Ama bu etkiler Boğa’ya yetecek ve onu uzun süre bu noktada tutabilecek tutkudan çok uzaktır. Kontrolü seven, insiyatif kullanmayı iyi bilen Boğa açısından bir süre bu duygusal davrandığı, kendisine teslim olan, bağlanan biri ile beraber olmasının getirdiği tatmin duygusu devam ettiği bir ilişki olabilir. Ama her durumda bu beraberlik eğer Boğa tarafının haritasında su yönü güçlü değilse, uzun bir yol alması zor ilişkiler arasındadır. Bazen tersi durumlarda bir Balık’a aşık olan Boğa beraberlikleri de görülebilir. Aslında içinde aşkın doludizgin yaşandığı bir ilişki olabilir. Ama bu açıdan bile bakıldığında Boğa tarafının daha fazla yorulduğu bir yolculuk gibidir bu beraberlik ve özellikle evlilik gibi uzun soluklu hallerinde yıllarla birlikte ciddi sorunlar belirebilmektedir.

 

Sevgilerimle. 

Astrolog Şebnem Ekşib 

www.sebnemeksib.com.tr                                               

 

 ©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü kopyalanamaz, yayınlanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *