Jüpiter Akrep’in Kuyruğunda Gandanta Geçişinde

Vedik Astroloji de Jüpiter Brihaspati evrenin öğretmeni, büyük bilge tarafından yönetilir. Satürn ve Jüpiter öğrenmek, bilgiye ulaşmak ve ulaşılan bilgiyi hazmetmekle bağlantılı iki özel frekansı temsil ederler.

Jüpiter bilge ruhların yol göstericisi olarak bir süredir Akrep alanında ilerlerken, Hint astrolojisi’ne göre Akrep’in kuyruğuna, en zehirli yerine ulaştı ve bu yol Vedik de Gandanta olarak adlandırılır. Jüpiter Gandanta derecesinden ilerlerken zehiri ve panzehiri bir arada yaşayacağımız, içsel olarak siyahla beyaz arasında kalacağımız mistik bir yolculuk yaptırmakta bize.

Akrep’in kuyruğu Jyeştha yıldızının son derecesinde özel bir aralıkta durur. Bu kuyruğa değen her şey zehirden payını alır ve bir anlamda Akrep’in zorlayıcı, kontrolcü ve türlü acılar barındıran alanından geçerek şifalanmaya, kendini bulmaya doğru korkularla dolu bir yürüyüşe başlamış olur.

Akrep yine Vedik Astroloji de Tamastik yani zor bir enerjiyi temsil eder. Suyun buza döndüğü bu alan, form değiştirme, büyük dönüşümlerle tırtıldan kelebeğe geçiş süreçlerini anlatır. Jüpiter zehirli Akrep’in kuyruğundan geçip, Yay’ın Satvik yani daha temiz ve mutlu bir alana seyrini oldukça ilginç ve büyük çözülmelerle deneyimleyeceğiz.

Jüpiter’in düğüm noktası olarak da aktarabileceğim Gandanta noktasından geçişinin en önemli özelliği sürecin uzun olması. Gezegenler belli dönemlerde Gandanta geçişlerine dokunurlar ama Jüpiter bu yolculuğunu 7 hafta da tamamlayabilecek. Yaklaşık 17 Mart ile başlattığı Gandanta hikayesini 5 Mayıs da tamamlayacak. Bu süreçte Akrep’den çıkıp Yay’a geçecek ve Retro hareket ile tekrar Akrep’e dönüş yapacak.

Geçiş yoğun düzeyde ruhsal titreşimleri açığa çıkarırken, Dünya üzerinden baktığımızda önümüzde Mayıs ortasına kadar hayli karışık bir dönem var. Sideral Zodyağa göre Jüpiter Yay burcuna geçtiğinde (29 Mart’la birlikte) Satürn, Ketu ve Pluto ile hizalanıyor. Öncelikle toplumsal olaylar, büyük gelişmeler, para piyasaları açısından ciddi olaylar gerçekleşebilir. Nisan’ın ilk haftasından itibaren Mayıs ilk haftasına kadar sürecek dönemde; Dünya piyasaları, toplumlar ve toplumsal olaylar, büyük bir terör saldırısı özellikle dini terör örgütleri veya din bağlantılı saldırılar açısından büyük risk var. Diğer yandan bu dönem etkisi uzun sürecek politik, parasal ve ideolojik bir dönüşümün ilk ayak sesleri olarak dikkat çekecek.

Yay burcunda buluşacak Satürn, Ketu, Pluto ve Jüpiter büyük bir dönüşümün habercisi ve başlangıcı niteliğinde hareket edecekler. Dünya piyasaları, finansal kurumlar, finans alanlarıyla ilgili etkileri uzun süreye yayılacak bir döngünün ilk ayağını Jüpiter, Satürn, Ketu ve Pluton birlikte dizayn edecekler.

28 Mart da Ay, Satürn, Ketu, Pluto Yay burcunda buluşuyor, burası hayli hassas bir tarih özellikle uluslararası ilişkiler açısından büyük bir gerginlik yaşayabiliriz. 28 Mart civarı yakın dönemde Gandanta geçişin riskli bir aralığı olarak dikkat çekmekte. Ekonomik ve sosyolojik etkiler açısından Mart’ın son haftası ülkemiz ve dünya açısından çok dalgalı bir dönem yaşanabilir. Özellikle Amerika’nın 2/8 hattı dediğimiz tehlikeli bir alanında yaşanacak bu döngü bilhassa Mart sonu ile aktive olurken Amerika için terör saldırıları ve benzer atraksiyonlar için risk teşkil etmekte. Ayrıca bu süreçte Amerika çok yanlış kararlar ve adımlarla sonucu uzun vadeye yayılacak durumlar içine girebilir.

Diğer yandan Akrep ve Yay alanlarında toplanacak gezegenler önümüzdeki 40 günlük dönemde dünyevi konular, inançlarla ilgili karışıklıklar, terör olayları açısından risk teşkil etse de asıl olarak ruhsal düzlemde hayli güçlü enerjileri de açığa çıkarmış olacak.

Sahte İnançlar Yıkılıyor…

Büyük bir inanç sıçraması dönemi eşiğinden geçiyoruz ve esasında bildiğimizi sandıklarınızın bambaşka gerçeklikler içerdiğini fark etme zamanlarını deneyimliyoruz.

Dünya düzeninin temellerinden sarsılacağı garip ama dönüşümsel bir döngünün ilk perdesinin açılmasına şahitlik edeceğiz ve bu oyun ilk bölümünü Nisan ayında sergileyecek.

Öncesinde bilhassa 29- 30 Martta kadar olan dönemde gökyüzü depresyon üretmeye dönük olurken bizi acılarımız, yaralarımız ve affetmediklerimizle sınayacak. Kendimizle ve arzularımızla başa çıkmak çok zorlayabilir.  Zira 30 Mart’a kadar Akrep’in kuyruğu yani en zehirli yerinden geçecek olan bilgeliğimiz mutluluklarımızı, sevinçlerimizi kısıtlarken, kendimizden kendimize yapacağımız bu yolculukta ne denli güçlü olduğumuzu sınamamıza yol açacak.

Yaraları Sarıp Güçlenme Dönemi…

Doğu Mitolojisinde hayli ünlü Anka Kuşu veya Simurg kuşu olarak bilinen bir hikaye vardır. Hikayeye göre Zümrüt-ü Anka kuşların şahı ve en muhteşemi olarak nam salmışken bir gün ortadan kaybolur ve diğer kuşlar merak içinde onu bulmaya karar verirler ve kalabalık bir grupla yola çıkarlar.

Anka kuşu Kaf dağında yaşamaktadır ve oraya ulaşmak için zorlu 7 vadiden geçmek gerekir. Birinci vadi istekler vadisidir. İkincisi aşkın vadisidir. Üçüncü vadi cehaletin yeridir. Dördüncüsü inançlarının sınandığı yerdir. Beşincisi yalnızlık alanıdır. Altıncı vadi dedikodu sınavını, hayreti anlatır. Ve tüm bu vadileri geçebilenler en zorunu benlik alanını (yokluk makamı) deneyimlediklerinde geriye sadece 30 kuş kalır ve ulaştıkları yerde tüm bu yolculuğun kendilerinden kendilerine olduğunu anlarlar ve her biri anka kuşunun bir parçası olduğunu fark ederek Bir’in himayesine girerler…

Kalabalık grup içinde Kaf dağına ulaşan bu 30 kuş, nefsine hakim olma, körü körüne bağlanmama, cehaletten uzaklaşıp kendini geliştirme, inancını kaybetmeme, birlikte hareket etme, bütünün parçası olduğunu bilme, dedikodudan hayretten uzaklaşma ve kendi benliğini aşarak bir olmayı deneyimlemenin yolculuğunu yapmışlardır.

İşte Jüpiter’in Akrep’den geçip Yay’a yaptığı bu yolculuk her birimizin Anka Kuşu olma yolunda kendi mertebelerimizden geçerken atlatmamız gereken sınavlarımızı anlatmakta. Tüm bu yolculuk esasında kendimizden kendimize yaptığımız bir seyahatten başka bir şey değil ve ulaşacağımız yer köklerimizle yeniden buluşma ve karmamızı yeniden inşa etme şansını yakalamaktan ibaret.

Bir şeyi inşa etmeden önce temelin ne denli sağlam olduğunu kontrol etmek gerekir. Simurg veya Anka kuşunun hikayesinde olduğu gibi kendini küllerinden yeniden yaratırken 7 mertebeyi, 7 sınavı ve 7 vadiyi aşmak gerekiyor.

Bu yolculukta her birimiz hangi vadide zayıfsak 30 Mart’a kadar o vadilerden geçmek zorunda kalacağız. Ve 23 Nisan’da tekrar Akrep’e zehrin kuyruğuna dönecek olan Jüpiter, bu süreci kendine yaptığı yolculuğu fark ederek bitirenlere dönüş yolculuğunda artık Anka olma, kendi küllerinden yanarak güçlenen Simurg olma şansını verecek. Diyorum ya 5 Mayıs’a kadar ama özellikle Mart son 10 günlük dönemde hayli ilginç zamanlar var önümüzde…

Bu süreci ve bilhassa Mart’ın son haftasını ruhsal ve zihinsel olarak dingin ve sakin geçirmeye bakın. Dönüşümler, beklenmedik gelişmeler sizi yorarken, bir taraftan da iç alanlarınızda büyük çözülmeler yaşanacak. Bu çözülmeleri daha iyi anlamak, rahat atlatmak biraz kendinizle kalıp, şartları zorlamadan hareket etmekle bağlantılı olacak.

Zayıflıklarınızla mücadele etmeniz gerekebilir, kendinizi suçlamadan, ama sorunlardan da kaçmadan bu süreci eskilerin deyimi ile seyir halinde geçirmek gerekebilir.

İnandığınız şeyler değişebilir, ani ve hızlı şekilde yüklerinizden uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Ne yaparsanız bunu daha sakin ve öfkeden uzaklaşarak aktive etmeye, affetmeniz gerekenlerle vedalaşmaya, kendi dengenize önem vermeye çalışarak yapın…

Akrep, Yay, Başak, Balık ve İkizler Burçları, yükselen veya Ay burçları bu alanlarda olanlar bu döngüde özel dönüşümler yaşayabilirsiniz.

Burçlara kısaca değinirsek,

Koç Yükselen: Hedefleriniz, yapmak istediklerinizle ilgili radikal manevralar yapmayın. Hayatınıza yeni insanlar girebilir, yepyeni bir çevreye, yeni bakış açılarına geçebilirsiniz.

Boğa Yükselen: İlişkiler, evlilik, ortaklı alanlarınız, iş ortaklıklarınız, yurtdışı kontaklarınız ve eşinizle bağlantılı konularda bu süreci iyi yönetmeniz gerekebilir.

İkizler Yükselen: Sağlığınıza öncelikle dikkat edin, bu dönemi sağlık açısından riske girmeden kendinize iyi bakarak geçirmelisiniz. İş ve mesleki konular ile iş ortaklıkları ve ortak projeler ve yönetsel işlerde etkili ve değişimlere açık bir süreç var önünüzde.

Yengeç Yükselen: İyi gitmeyen, sizi zorlayan ne varsa hayatınızdan ani şekilde çıkarma eğilimindesiniz. Özellikle ilişkiler, aşk adına hızlı kararlar ve yenilenme eğilimleriniz yüksek olacak.

Aslan Yükselen: Aile, aile hayatınız, eviniz, ebeveynlerle bağlantılı konuların öne çıkacağı bir dönem olabilir. Ebeveynlerin sağlıklarına dikkat etmek gerekebilir. İş projelerinde Nisan ilk haftasına kadar acele ile adım atmayın.

Başak Yükselen: Yakın çevreniz, kardeşler, arkadaşlar alanlarında aktif, değişimlere açık bir dönem geçirirken. Ailevi alanlar, yakın çevrenizle bağlantılı konularda aktif bir süreç olacak.

Terazi Yükselen: Parasal konularda Nisan ortasına kadar ama özellikle Mart son haftası dikkatli olmakta fayda var, riske girmeyin. Konuşmalarınızda dikkatli olun, kronik bir sorunu yöneticiniz veya eşinizle konuşmak, anlaşmaya çalışmak için acele etmeyin.

Akrep Yükselen: Büyük bir dönüşüm döneminden geçiyorsunuz, ruhsal büyüme, spritüel gelişim, farkındalıkların artması ve bunları yalarken keskin kararlar alma etkileriniz artacak. Biraz içe dönüp, ele aldıklarınızı sakin ve izleyerek yönetmeniz yerinde olur.

Yay Yükselen: İç depresyon artabilir, sizi mutlu eden alanlarda kalmaya bakın. Şartları zorlamadan bu süreci yönetmek yerinde olacaktır. Nisandan itibaren gandanta süreciniz daha rahat bir aralığa bir aralığa geçecek ama Nisan’a kadar olan aralıkta ele aldıklarınızı abartmadan ve sükunetle ilerlemelisiniz.

Oğlak Yükselen: Hedefleriniz, yapmak istediklerinizle ilgili karmaşa, ne yöne gideceğinizi bulmakta zorlandığınız ve iç karışıklıklarınızın arttığı bir dönem olabilir ancak net kararlar alırken acele etmeyin ve yaşadıklarınızı bütünden bakarak değerlendirmeye çalışın.

Kova Yükselen: Kariyer ve iş alanlarınızda önemli dönüşümlerden geçiyorsunuz, yeni kararları alıyor, kişisel alanlarınız da iş veya evlilikte sorgulama eğiliminde ilerliyorsunuz. Kendinizi veya partnerinizi zorlamak adına bu ay uygun zaman değil. Aldığınız kararları uygulamayı Merkür Retro sonrasına bırakmak doğru olur. Önemli değişimlerden geçtiğiniz bu süreçte olaylara büyük pencereden bakmanız gerekiyor.

Balık Yükselen: İnandıklarınız, doğru bildiğinizi düşündükleriniz hızlı ve sizi şaşırtan biçimde değişiyor. Hayat size ilginç sürprizler getirirken, Nisanla birlikte kariyeriniz veya evliliğinizde beklemediğiniz ölçüde güzel gelişmeler olabilir. Sadece gandanta dönemini daha sakin ve ölçümleyerek geçirmeniz, düşünmeden hareket etmemeniz önemli olacak.

Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, kopyalanamaz. ©2019 Vedik Akademi by Şebnem Ekşib

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *