GENEL ANALİZLERİM

BÜYÜK SINAV DÖNEMİ SADESATİ ZAMANLARI

Sadesati Dönemi ile Hayatınızın Sınavını Veriyor Olabilirsiniz.

Hiç kimse yaşamı boyunca, sürekli yükselmediği gibi, sürekli de düşüş eğiliminde olmaz. Hint Astrolojisinde bu dönemleri gezegenlerin transitleri, periyodları (daşalar) olarak sıralarız ki bunlar içinde oldukça önemli olanlardan bir tanesi kuşkusuz, SADESATİ olarak bilinen ve Hint Vedik astroloji içinde adeta fenomen olan bir süreçtir.

Sade, kelime anlamıyla “yarım-buçuk” demektir. Satti ise, Sanskritçe de yedi anlamındadır. Yani Sadesatti dönemi kelime anlamı olarak YEDİ BUÇUK demektir.

Sadesati dönemleri transit Satürn’ün doğum haritamızdaki AY’ın üzerinden geçiş dönemleridir. Astroloji bilmeyenler için ise bunun anlamı, hayatımızda kırmızı ışıkta durma zamanları olarak aktarılabilir.

Hepimiz belli dönemlerde yaşam içinde kavşaklardan geçeriz. Kavşaklardan geçerken ciddi bir durum yaşamamak adına her zaman ışıklara dikkat etmek gerekir. Yani, transit Satürn yıldız haritanızda Ay’dan bir önceki alana geldiğinde sizin hayatınızda evrensel düzeyde SARI Işık yanmış demek olur. Burada 2,5 yıl geçirecek olan Satürn, size bir sonraki Kırmızı ışık öncesi hazırlan ve tedbirli ol demek ister.

Ardından gelen 2,5 yıllık süreçte, transit Satürn doğum haritanızdaki Ay’ın üzerine geldiğinde artık kırmızı ışık yanmıştır. İşleyen bir kavşak trafiğinde, siz beklemeniz gerekirken kırmızı ışık yandığında geçmeye çalışırsanız ne olursa, işte hayatınızda da o olur, yani KAOS!

Sadesati‘nin son bölümünde ise tekrar sarı ışık yanar ve 2,5 yıl boyunca son aralıkta kalırsınız. Toplam 7,5 yıllık süren Sadesati bitiminde ise artık yeşil ışık yanmıştır ve devam edebilirsiniz. Bu dönem, karmanızda beklettiğiniz ve ödemeniz gereken diyetlerin veresiye olmadan peşin olarak alındığı zamanlardır. Büyüme süreçler olan bu tip zamanlar, öğrenme, büyüme, anlama, ruhun gelişmesi, adeta bir bölüm atlama olarak aktarılabilir ama en önemli püf noktası riskli adımlar atılmamalı, dikkatli olunmalı ve hayatın size öğretmeye çalıştıklarına kulak verilmelidir. Aksi halde hayatlarınız savrulur ve parçaları nasıl toplayacağınızı bulmakta ciddi zorluk çekebilirsiniz.

Sadesati elbette bir alacakaranlık kuşağı değildir. Genellikle hayatınızda gitmeyen ve sizi tutan ne varsa bundan kurtulma zamanlarıdır. Sırf rahat ediyorsunuz diye devam ettirdiğiniz işinizle vedalaşır, başka bir alana geçebilir, yürümeyen evliliklerinizi bitirme kararı alır, yarım kalmış eğitiminizi tamamlayabilir veya hep ötelere, başka zamanlara atıp yaşamınızda beklettiklerinizi birden öncelik sıranızda ilk 3 e yerleştire bilirsiniz. Bu dönem büyüme olduğu kadar bir anlamda dolap temizleme zamanıdır. Dolayısı ile bahçenizde ki ayrık otları ile savaşmak zorunda kaldığınız bu dönemler sizi başka bir platforma çağırırken görmedikleriniz görme, anlamadıklarınızı anlama zamanlarına taşır, büyütür ve geliştirir de aynı zamanda.

Peki, kırmızı ışık bunun neresinde diyeceksiniz. Bunu şöyle anlatabilirim. Öncelikle, Satürn burnunu soktuğu her alanda disiplin ve çalışma ister. O, yapısı gereği bize hiçbir şeyi güzel ve süslü bir tepsi de sunmaz. Bu nedenle yıldız haritasında Satürn etkileri özellikle Vedik astrolojiye göre daha belirgin olan kişiler, elde ettiklerini mücadele ve gayretle alırlar. Onun müdahil olduğu her süreç gibi, sadesati dönemleri de daha mat, ama gerçekçidir. Hayallerin, ütopik ideallerin peşinde maceraya atılma zamanları değildir! Bu nedenle de Sadesati dönemleri her ne kadar büyüme süreçleri olsa da bunu maddi veya dünyevi olarak algılamayın. Bu 7,5 yıllık dönemde ne ekerseniz, sonrasında da biçecek bir mahsulünüz olacak demektir. Yani mahsulü toplama değil, ekme ve tohumun büyümesini bekleme zamanlarından geçiyorsunuz demektir. Bu nedenle riskli bir iş kurma, ihtiyacınız dışında büyük bir eve taşınma veya işinizde her şeyi riske atarak maddi bir parlama bekliyorsanız bu dönem bu isteklerinizle ve alacağınız etkilerle uzlaşmayacağı için birden her şeyin tepetaklak olduğunu görmek içten bile değildir.

Kişisel haritalarda sadesati dönemlerinin nasıl işlediğini gösteren birçok unsur bulunur. Bu nedenle de her sadesati yaşayan illa dibe inecek diye bir kural kesinlikle yoktur. Bu dönemde hayatında çok önemli başarılar alan kişilerde gördüm ama bu başarılar, birincisi ciddi uğraşlarla ve çaba ile gelir. İkincisi kişinin kendine ve ruhsal gelişimine önemli katkıları yani gelişim çabaları ile olur.

Bana en çok sorulan sorulardan birisi de Hint astrolojisinde Satürn daşa dönemi dediğimiz Satürn Periyodunun sadesati ile denk gelmesinin etkileridir. Satürn haritanızda nasıl çalışıyorsa, ilgili gezegen periyodu da bir ayna gibi öyle çalışacaktır. Ay ve Satürn haritanızda ne durumda ise, Sadesati sürecinin içeriği de buna bağlıdır. Tüm bunlar biraz önce de bahsettiğim gibi sizin bireysel haritanızda etkilerin ve karmanızın nasıl olduğu ile ilgili ve size has çalışan argümanlar barındırır.

İçinden geçtiğimiz süreçte en genel hali ile şu anda kimlerin SADESATİ geçirdiğine burçlar açısından şöyle bir bakacak olursak; öncelikle Hint-Vedik astrolojiye göre AY burcu TERAZİ, AKREP veya YAY burcu olanlar için bir süredir sadesati süreci başladı veya devam ediyor. Bunu daha iyi anlamak adına öncelikle Ay burcunuzun Hint Astrolojisine göre ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu 3 burç içinde sadesati etkilerini en yoğun hisseden kişiler Ay burcu Akrep  olan kişiler diyebiliriz.

Eğer Ay burcunuz TERAZİ ise; Sadesati döneminin son kısmını yaşıyorsunuz demektir ve bu süreç yaklaşık 2017 sonunda bitecek. Uzun bir süredir devam eden Sadesati hayatınızda önemli adımlar atmanıza, kararlar almanıza, değişimler yaşamanıza ve maddi, manevi birçok alanda zorlanırken, bir yandan da içsel olarak büyümenize neden olur. Gerçek dostlarınızın kim olduğunu öğrenirken, kariyer, sağlık, evlilik, ilişkiler ve maddi alanlar gibi hayatınızın yapı taşlarında önemli değişimler veya deneyimler aldınız.

Eğer Ay burcunuz AKREP ise; özellikle 2014 sonbaharla birlikte hayat size engelli koşu gibi gelmiş olabilir. Hassas bir dönem geçiriyorsunuz. Yıldız haritanıza göre öğrenmeniz gereken tüm dersler adeta birlik olmuş size Satürn başkanlığında sürekli zorlu tecrübeler kazandırıyor olabilir. Duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

Eğer Ay burcunuz YAY ise; 2014 Kasımdan itibaren başlayan Satürn transiti size sarı ışık yaktı ve 2017 – 2019 arası yanacak olan kırmızı ışık öncesi tedbirli olun diyor. Ruhsal olarak içe dönme, daha depresif hissetme, düşman veya rakiplerle mücadele etme zorunda kalma, kendi iç dengelerinizi bulma zamanında geçiyorsunuz.

Hepimizin hayat yolculuğumuzda kavşaklardan daha rahat geçmemiz dileklerimle.

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem EKŞİB

www.sebnemeksib.com.tr

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *