Evlerimizin yeni yıl konuğu Çam Ağacı

Mars gezegeni ile bütünleşmiş, her mevsim yeşil mantosunu sırtından çıkarmayarak, kara, soğuğa ve yazın sıcağına meydan okuyan Çam, yeşilin harmonisini, rüzgârınşarkısıyla birleştirir. Yazın gölgesi bir buse gibidir. Kışın şansımıza bir de karı üzerine yorgan misali çekti mi, bir tablodan hayata bakar gibi mutlandırır beni.

Çam ağacını çok severim. Oturduğum bütün evlerde Çam ağacına bu denli düşkünlüğümden olsa gerek, birçok pencereden, bu heybetli ağaç bana illa gülümsedi.

Çam ağacı, mitolojide birçok tanrı veya tanrıça tarafından kutsal ilan edilirken, muhtemelen yıl boyunca yeşilini hiç yitirmeyen ender bitkilerden olduğu için, kadim zamanlarda büyülü olduğuna inanılırdı. Zira yılın en soğuk günlerinden etkilenmez, sonbaharın hüznüne meydan okur, sararıp solmaz, güçlü ve heybetli duruşu ile yaşamı ve bereketi temsil eder.

İşte sürekli yeşil kalan Çam ağacı, güçlü kolları ile bizi her an sarmalamaya, korumaya hazır bekleyen siluetiyle, binlerce yıldır bereketin simgesi sayılmış, bu nedenle de her yıl dönümünde evlerin salonlarına baş konuk olarak yerleşerek, yeni yılı bolluk ve bereket içinde karşılama isteğimizin tılsımı haline gelmiştir. Her ne kadar zamanla çıkış noktası unutulan bu gelenek, Hristiyanlık ve Noel ile birleştirilmiş olsa da, gerçekte bu ritüelbirçok farklı eski toplumda çeşitli zamanlarda uygulanan ve temelinde bolluk ve bereketi çağırmayı amaçlayan bir tür dilek ağacı olarak uygulanırdı. Bu uygulamanın temelinde de yılın dört mevsimi yapraklarını dökmeyen Çam ağacının hayatın ışığını ve bolluğunu temsil ettiğine olan inanç yatmaktaydı. Bu gelenek özellikle 21 Aralıkta gündönümünde mevsimsel olarak yeni yıla başladığımız döneme denk getirilirdi. Zamanla bu adet batıya geçerek Noel ile özdeştirildi.

Hatta tarihçi Muazzez İlmiye Çığ, birkaç sene önce bir televizyon kanalında yeni yıl dönemlerinde evlere Çam ağacı koymanın ve süslemenin tamamıyla eski bir Türk geleneği olduğunu ve bu geleneğin daha sonra Türkler vasıtasıyla Avrupa’ya geçtiğini, oradan da önce Fransa ve Almanya’ya ardından da dünyaya yayıldığı iddia etti.

Astrolojik olarak Çam, Mars enerjisi ile bütünleşir. Evlerde kurulan çam ağacının kırmızı çeşitli süslerle çeşitlendirilmesinin altındaki neden bu ağacın mars enerjisi ile özdeş olmasıdır. Mars ve kırmızı birbirini tutkuyla sever. Mars ile bütünleşmiş bütün bitkiler, fesleğen gibi, koruma özellikleri öne çıkan enerjiler yararlar. Bunun yanında Çam ağacı yeşilini hiç kaybetmeyen vakur duruşu ile yeşilin bereketli enerjisini de temsil eder. Bu nedenle eğer bahçeli bir evde oturma şansınız varsa size tavsiyem, evinizi Çam ağacının enerjisi ile şenlendirin.

Eski kaynaklar, evde çam kokusu ile bütünleşmiş mum yakmanın, taze çam ağacının dallarından ve kozalaklarından oluşturacağınız bir aranjmanın mekânın enerjisi adına oldukça iyi sayılacağını aktarırlar. Diğer yandan binlerce yıldır çeşitli kültürlerde ve eski Türk geleneklerinde de uygulanan yeni yıl dönemleri evde Çam ağacı veya dalı tutmanın esasında Noel ile değil, bereketle ilgili beklentiyle bir bağlantısı olduğunu hatırlatmak isterim.

Bir sepet içinde hazırlayabileceğiniz Çam ağacı kozalakları ve birkaç taze çam dalı ile yeni yılın evinize neşe, mutluluk ve bereket getirmesini dileyebilirsiniz.

Aydınlık ve bereketli bir yeni sene geçirmeniz dileklerim.

Sevgilerimle.

www.sebnemeksib.com.tr

©Şebnem EKŞİB. Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü yayınlanamaz.

 

 

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *