Ocak 2017 Dolunayı

Hint Astrolojisinde 11 Ocak’ta etkisi başlayacak olan Dolunay, 12 Ocak’ta en yüksek ışığına ulaşacak. Dolunay itici güç veya harekete geçirme enerjileri içerir ki bu ayın dolunayı bu anlamda hayli yüklü geliyor.

Vedik-Hint Astrolojisine göre İkizler burcunda gerçekleşecek olan dolunay enerjisi ülkemiz haritası yükseleniyle birleşirken, yine ülkemiz doğum haritasında ki Ay’ın üzerinde oluşacak. Bunun anlamı ülkeyi, toplumsal konuları, kadınları, ekonomiyi ilgilendiren etkileriyle yoğun bir dolunay yaşayacağız. 11 Ocak akşam 17.26 da devreye girmiş olacak Dolunay, Aridha yıldızında başlıyor ve Punarvaşa yıldızında tamamlanıyor. Aridha fırtınayı, aniden gelen kaosu ve erdem ve doğruluktan ayrılmayı temsil ederken, sert hava şartlarını ve toplumsal olaylarda birden gelişen durumları ifade eder. Punarvaşu ise fırtına sonrası sessizlik gibi, yüksek adrenalin ve gerginliğin ardından gelen sakinliğin ifade olduğu yerdir. Ayrıca erdemin ve saf değerlerin temsilcisidir. Dolayısı ile dolunay bize bir yandan karmaşa ve ani gelişebilecek olaylar vaat ederken, bir taraftan da sakin ol ve doğruda kal mesajı veriyor. Gerek toplumsal olarak, gerekse kişisel hayatlarımızda 11 Ocakla birlikte başlayan dolunay döngüsünde ülke gündemi yeniden hareketlenirken, halkı ve toplumsal konuları ilgilendiren enteresan gelişmeler ani şekilde vuku bulacak.

Dolunay, Aridha yıldızında başlıyor demiştik. Bu yıldız fırtına öncesi huzursuz ve gergin havanın, fırtınaya geçişin getirdiği büyük bir yıkımın ve kaosun alanına düşer ve Aridha büyük bir değişime girerken bu alana kaos ve karışıklıkla geçileceğine ve çıkacak fırtınanın sonunda artık her şeyin köklü şekilde değişeceğini anlatan önemli bir hikayeye sahiptir. İşte Ocak dolunayı önümüzdeki günlerde başlayacak önemli bir değişimin ayak seslerini ve olabilecek bir kaosu ve aslında bu kaosun halkı (dolunay ülkemizin yükseleni ve Ay’ı üzerinde) ve toplumu da yakından ilgilendireceğine işaret etmekte.

Diğer yandan, fırtına doğanın biriken enerjisinin serbest bırakılmasını sağladığı düşünülen önemli bir olgudur. Yani dolunay süreciyle uzun süredir biriken, bekleyen enerjiler aniden harekete geçebilir. Ayrıca bu yıldız, kadim Hint yazıtlarında Orion takımyıldızı ile bağlantılı gösterilmiştir. Yine Hint metinlerinde Orion (Avcı olarak da bilinir) yeryüzü ve insanlık üzerindeki etkisi bakımından en önemli takımyıldızdır. Orion, Vedik metinlerinde, ruhların dünyevi yaşamlarına başlamak için iniş kapıları olarak saygı görmektedir ve buna “Yaşam Veren” denir. Aridha ve Orion birlikte değişimleri tetiklemek suretiyle insanlığın evrim sürecine yardımcı olur. Bu değişikliklerin bazıları şiddetli bir fırtına gibi bireysel ya da kolektif düzeyde yıkıcı görünebilir, ancak her zaman yeni bir büyümeyi tetiklendiği için gerekli ve faydalıdırlar da…

Dolunay değişimle geliyor, gerek bireysel hayatlarımızda, gerekse toplumsal düzeyde tetikleyeceği etkilerle hayatlarımızda uzun süreli  değişimlere de işaret etmekte. 11 Ocakla başlayan bu süreç 11 ve 12 Ocak vurgulu olmak üzere 18 Ocağa kadar etkisini gösterirken, 18 Ocakla birlikte özellikle 19 ve 20 Ocağı vurgulayan yine önemli olaylara açık etkiler devam edecek. Bu süreci ayrıca yazacağım. Tekrar dolunaya dönecek olursak, bu dolunayı bu kadar etkin ve önemli kılan nokta hayatlarımızda başlatacağı konuların ardından gelecek zincirleme çok büyük bir dönüşüm sürecini tetikleyecek olması diyebilirim.

Toplumsal düzeyde ülkemiz adına Ocak Dolunayı;

Dolunayın ülkemiz haritası üzerinde gerçekleşmesi ve 1/7 aksını harekete geçirmesiyle:

Uluslararası konular, diğer ülkelerle ilişkilerimiz, yurt dışında ülkemizin durumu ve statüsü, uluslararası anlaşmalar, sözleşmeler, görüşmeler adına hareketli bir döngüyü başlatıyor.

İç dengelerde ekonomi açısından çok dikkat edilmesi gereken bir sürecin tetiklemesi söz konusu. Piyasalar açısından çok hassas bir süreç var 11 Ocaktan itibaren.

Dolunay haritasında (an haritasında) İkizler ve Yay alanları öne çıkıyor ki ülkemizin uluslararası camiada konuşulacak bir süreçten geçeceğine işaret etmekte.

Dolunay sırasındaki haritada 9.ev çok vurgulu ki bu alan turizm, üniversiteler, okullar, eğitim kurumlarıyla bağlantılıdır. Bu alanlara olabilecek bir saldırı planı olabileceği gibi eğitimle ilgili önemli bir değişim, hukuki bir gündemin çok konuşulması da söz konusu.

Dolunay haritasında Venüs’ün Mars ve Ketu ile yakın teması eğlence yerleriyle ilgili güvenlik sorunlarının hala devam ettiğine işaret ediyor.

Jüpiter-Uranüs karşıtlığı çocuklarla ilgili durumların veya bir olayın ülke gündemine ani şekilde gelebileceğine işaret etmekte.

Dolunay güvenlikle ilgili sorunları yine tetiklemekle birlikte kişisel fikrim asıl mesele karışıklığa açık enerjileri açığa çıkarmasıyla ilgili. Bu nedenle 11 Ocakla birlikte başlayacak süreçte provokasyonlara çok dikkat etmek gerekliliği yönünde. Spekülatif ve asılsız haberlere bu süreçte ne kişisel hayatınızda ne de toplumsal durumlar karşısında itibar etmeyin. Dedikodu ve yalan dolandan uzak durun ve yapana da prim vermeyin. Zira aslı astarı olmayan haberlerin ortaya dökülme potansiyeli de yüksek.

Diğer yandan önemli kişilerle ilgili gizli haber ve konuşmaların ortaya dökülmesine de şahitlik edebiliriz. Kısacası önümüzde günlerde gündemin ve sokakların hareketli olduğu bir süreç yaşanabilir. Bu döngü dolunay ile tetiklenmekte ve dolunayın büyüten etkisi ile başlayan durum ve olaylar beklenmedik veya hesaplanmadık bir duruma dönüşebilir. Diğer yandan başta anlattığım gibi tüm bu süreç büyük bir dönüşümün öncesinde kopan fırtına gibi sert ve köklü değişimleri içerse de sonuçta gitmemiz gereken bir yolun da habercisi niteliğinde. Yani olması gereken olurken, fırtına sırasındaki karışıklık gibi algılayabileceğimiz bir süreç var önümüzde. Bu noktada unutmamanız gereken, 2017 nin zor bir yıl olacağını her fırsatta söylerken, dolunay aslında yılın önemli döngülerini tetikleme ve başlatma eğilimi göstermekte ama hiç bir şey alacakaranlık kuşağı gibi de değil. Evet, zorlanacağız ama unutmamak lazım ki karanlıktan geçmeden aydınlığa çıkılmaz. Bu anlamda umutsuzluk veya karamsarlık duymadan, sakin ve esnek olarak hayatlarımıza, gündelik işlerimize ve yaşamlarımıza devam etmeye gayret etmeliyiz.

Dünya açısından baktığımızda Dolunaydan en yoğun Amerika, Belçika, İngiltere (Londra), Mısır ve Ermenistan etkilenme potansiyelinde. Ocak dolunayı Amerika’nın güvenlik, ekonomik ve iç karışıklıkları açısından önemli olayları tetikleyebilir.

Bireysel Hayatlarımızda Ocak Dolunayı:

Hint Astrolojisine göre İkizler yükselen, İkizler burcu veya Ay burcu İkizler olanları yoğun etkileyecek bir dolunay döngüsü söz konusu.

Genel olarak ise İkizler, Yay, Terazi, Kova açısından vurgulu bir dolunay süreci var. Dolunay tamamlama ve bitişleri, bir şey biterken aslında yeniden yapılanmayı temsil eder. Dolayısıyla hayatlarımızda beklettiklerimizi, yüklerimizi üzerimizden attığımız bir sürece geçebiliriz. Bunu yaparken, yüzeysel olana değil, arka planı da dikkate alarak, çok yönlü bakmaya çalışmamız önemli olacak.  Öncelikle başkalarından gelen bilgilere göre değil, kendi isteklerimize ve aklımıza göre yol almamız gerekiyor.

BURÇLARA GÖRE OCAK DOLUNAYI

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

Yakın çevrenizle ilgili önemli değişimler yaşabilirsiniz. Dolunay süreci ve bu hafta boyunca dikkatiniz kardeşler, arkadaşlar gibi kişisel alanlarınız ve yakın temas ettiğiniz kişilerde olabilir. Girişimlere açıksınız ama iyi maddi konuları organize etmeniz önemli. Ani bir kararla kısa bir yolculuk, yeni bir işin başlatılması söz konusu. Duygusal konulara dikkat edin. Duygusal konularda fevri kararlar alma eğiliminiz yüksek.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

Maddi konular, aileniz, yakın çevreniz önemli odaklarınız olacak. Parasal konularda bir süredir bekleyen bir durum sonuçlanabilir veya aniden hız kazanabilir. Konuşmalarınıza ve kendinizi ifade şeklinize dikkat etmek yerinde olacaktır. Bilhassa kadınlarla ilgili konularda yakın çevrenizle diyalog sorunları yaşamanız olası.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Burcunuzda gerçekleşen dolunay hızlı, hareketli bir süreç yaşamanıza neden olacak. İş ve kariyerle ilgili kararlar veya gelişmelerin hayata geçmesi söz konusu. Fırsatlara açık bir süreç geçiriyorsunuz. Sadece iş değil, ev ve yuva alanınızla da alakalı değişiklikler beklenmedik biçimde önünüze gelebilir. Temponuz artarken, dolunay etkileri sizi ay sonuna kadar hızlı bir süreçten geçirecek.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

Duygusal olarak hassas bir döngünüz var. Gizlediğiniz bilinmesini istemediğiniz bir konu, konuşma beklemediğiniz şekilde gün yüzüne çıkabilir. Ancak durumları kendi lehinize çevirme, iyi yönetme potansiyelinizde yüksek. Sakin ve akılcı adımlar atabilirseniz, bu süreç size bir çok yükten arınma fırsatı verecek.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Hedefledikleriniz, arzularınızla ilgili sonuca ulaşma döneminden geçiyorsunuz. Beklediğiniz bir haber, bir iş veya sizin için önemli biriyle ilgili ani gelişmeler yaşanabilir. Bu süreç size önemli tamamlamalar ve ilerleme fırsatı verecek. Ancak kendi aklınızla ve değerlendirmelerinizi stratejik yapmanız da önemli. Aşk alanında yüzleşmeler, anlamanız gerekeni artık fark etme döngüsüne girdiniz.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Kariyer ve işle ilgili alanlarda hareketli bir süreç yaşanabilir. Beklediğiniz, haber çıkmayan bir teklif veya konu önünüze gelecek. Halen devam işinizde sorunlar yaşanıyorsa, bu alanlarda fazlasıyla odak noktanız olabilir. Esnek olmaya çalışmalısınız. Sorunlu alanlarınızı iş veya özel hayatınızda bu döngüde iyi yönetin zira ani kararlar verme eğiliminizde hayli yüksek.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Hayata bakışınız, yapmak istedikleriniz, kariyeriniz veya işinizle ilgili kendinizi sorguladığınız konu ve alanlar bu dönemde fazlasıyla zihninizi meşgul edebilir. Radikal kararlar almak için uygun zamanlar değil, özellikle 11 ve 12 ocakta önemli başlangıçlar yapmayın. Eğitim, hukuki konular, yurtdışı bağlantıları veya yolculuklarla ilgili gelişmelere, kararlara veya adımlara yine açık olduğunuz bir döngünüz var.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Duygusal ve zihinsel olarak hassas bir süreçten geçeceksiniz. Ailevi konular, ev alanları, eğitim veya kişisel gelişimle alakalı işlere yoğunlaşacaksınız. Duygusal travmalara veya hassasiyetlere açık olacağınız için sizi yoran, sıkan konu ve kişilerden uzak durmaya gayret edin. Bu hafta özellikle 11 ve 12 Ocak ağırlıklı olmak üzere kendinizle meşgul olmanız, başkalarının sorunlarını veya sorumluluklarını yüklenmemeye bakmanız doğru olacak.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

İlişkiler, aşk, her türlü ikili ilişkiniz adına hareketli bir dolunay süreci yaşayacaksınız. Bu döngüde devam eden ilişkinizde sorunları büyütmemeye bakın. Küçük problemler beklemediğiniz bir noktaya varabilir. Diğer yandan başkalarının sözleri, size aktarılanlara göre hareket etmemeniz önemli olacak. İş alanlarında önemli ortaklıklar, projeler, anlaşmalar açısından hızlı kazandığınız bir döngünüz söz konusu. Yürümeyen, sorunlu bir ortaklığınız varsa bu alanda ani kopmalarda yaşanabilir.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

İş ve mesleki konular, gündelik işleriniz, rekabet ettiğiniz kişi veya kurumlarla olan ilişkileriniz, sağlık alanlarınız adına dolunay hareketli bir süreç vaat etmekte. Sağlık kontrollerinizi bu dönemde ihmal etmemek yerinde olacaktır. Dolunay döngüsünde başkalarından gelen aslını tam bilmediğiniz konularda hüküm yürütmeyin ve hareket etmemeye çalışın. Yanılgılara açık bir dolunay geçirirken, emin olmadığınız alanda gitmemeniz sizin için önemli olacak.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

İlişkiler, aşk hayatınız adına genel olarak vurgulu bir dolunay olacak. Özellikle yükselen burcu Kova olanlar dolunayın ilişki ve aşk etkilerinden daha fazla enerji alacaklar. Diğer yandan çocuklar, çocuklarla ilgili konular veya kişisel alanlarınız adına da kararları uygulamaya almanız söz konusu. Çocuklarla ilgili konularda önemli gelişmelere açıksınız.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

Aile ve yuva alanlarınıza odaklanacağınız bir dolunay yaşayacaksınız. Ev veya taşınmayla ilgili kararlarınızı, bekleyen konuları, değişiklikleri hayata geçirmeniz söz konusu. Çocuklarla ilgili konularda ani gelişmeler yaşanabilir. Öte yandan hobi veya benzeri bir şekilde başladığınız çok da üzerinde durmadığınız bir konu da beklemediğiniz gelişmeler yaşanabilir. İlişkiler açısından sizinde dikkatli olmanız gereken bir süreç söz konusu. Duygusal adımlar atmamak yerinde olacaktır. Dedikodulara kulak asmamaya gayret edin.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *