RitüellerYAZILARIM

Doğanın Şifalı Eli; Çay Ağacı Yağı

Doğanın şifalı eli nereye dokunacağınızı bilirseniz sizi tedavi etmek, rahatlatmak için çırpınan sevecen bir anne gibidir. Doğa ananın damıtılmış özleri olan yağları ve aroma terapiyi çok severim. Aromaterapi doğadan gelen bir çok şifa kaynağımız gibi bizi destekleyen ve nasıl kullanacağımızı bilirsek dengeleyen mükemmel sonuçlar veren yöntemlerin başında gelir.

Baharın kendini hissettirmeye başladığı bugünlerde baharla birlikte hapşırıklarımız, alerjik reaksiyonlarımız, kızaran burunlarla gezmemiz hatta burnumuzu kaşıntıdan koparıp atma hissimiz birçoklarımız için başladı. Alerjenler ve polen tozlarıyla coşan bahar havasına bir de gökyüzünde bir kaç güne kadar başlayacak Merkür Uranüs birlikteliği de eşlik edecek ki Merkür‘ün alerjileri azdıran yapısına Uranüs de çanak tutacak. Dolayısı ile zaten artmış olan alerji sorunları Nisan ayından her sene olduğundan daha fazla yaşanabilir. Bu nedenle de  uzun yıllar alerjilerle boğuşmuş biri olarak araştırdığım ve tesadüfen tanıştığım Çay Ağacı Yağı’yla bilmeyenlerinizi tanıştırayım istedim.

Bildiğiniz gibi özellikle yeni ay döngüleri sırasında hemen her ay evinizi, bedeninizi en çok da ruhunuzu rahatlamanıza destek olabilecek ritüellerden bahsederim. Bu ritüellerin yanı sıra evimde her daim buhurdanlıklarda sıcak su ile karıştırdığım yağlar kullanırım. Bu aromatik yağlar doğanın mucizesi bitki özlerinden elde edilen ve buhurdanlıklarla mekanınıza yayabileceğiniz mükemmel kokularıyla size ve evinize çok iyi gelen etkiler taşırlar. Bunlar içinde Çay Ağacı Yağı‘nı tek geçerim. Bu yağın faydaları anlatmakla bitmez. Öncelikli etkisine enerjisi açısından bakacak olursak, şunu unutmayın ki sizi temizleyen ve doğal olan her şey evinizi veya yaşam alanınızı da temizler. Çay ağacı yağı çok kuvvetli bir antiseptiktir. Her türlü yaraya, enfeksiyona iyi gelmesi yanı sıra kokusu güçlü bu antiseptik, öncelikle buhuru ile evinizin enerjilerini temizlemekle kalmıyor, bahar aylarının illeti nezle, burun tıkanıklıkları ve alerjenle ilgili sıkıntılarınızda size destekte oluyor.

Yapmanız gereken ilk adım aktardan veya web üstünden doğal ve soğuk sıkım çay ağacı yağı temin etmek olsun. Adından eğer evinizde varsa veya bulabilirseniz altına mum konan buhurdanlıkların içine biraz sıcak su ilave etmek ve bu suyun içine bir kaç damla çay ağacı yağı damlatın. Buhurdanlığın mumunu ve üstündeki sıcak suyu tazelemeyi unutmayın. Su azalır veya biterse yağ yanacaktır, bu nedenle içine ara sıra sıcak su ilave etmeyi unutmamak ve koku azalırsa çay ağacı yağından damlatmak yerinde olur.

Eğer elinizin altında böyle bir buhurdanlık yoksa küçük bir kahve cezvesini bu işe ayırabilirsiniz. İçine su koyduğunuz ve kaynama noktasına yakın ısıttığınız suya bir kaç damla çay ağacı yağı damlatıp, evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Kokunun evi sarmasıyla hem bronşlarınız rahatlayacaktır, hem de evinizin enerjisini temizlenecek, rahatlayacaksınız. Bilhassa evinizde kalabalık misafir ağırladıktan sonra çay ağacı yağı ile buhur yapmak çok faydalıdır. Dışarıdan gelen enerjileri temizleme fırsatı bir yana, havada asılı kalan görmediğiniz alerjenlerin ve negatif enerjilerin sizi ve çocuklarınızı rahatsız etmesini önlemiş olursunuz. Mentollü kokusu nefes yollarına da bire birdir.

Çay ağacı yağını batık tırnaklar, ayak mantarları, eller veya cilt üzerinde ki her türlü yaralar, sivilcelere de uygulayabilirsiniz. (Elbette esas olan doktorunuzun tavsiyesi sonrası)

Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileklerimle. Enerjiniz bol olsun.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *