GÜNLÜK ASTROLOJİ YAZILARIM

DOLUNAY DEĞİŞİMLERLE GELİYOR HAZIR MISINIZ

EKİM DOLUNAYI ANİ DÖNÜŞÜMLERLE GELİYOR!

Hint Astrolojisinde Dolunay döngülerine “Purnima” denilir ve ayın en parlak fazına ulaştığı bu süreçler aslında Yeni Ay döngülerinden daha kıymetli bulunur. Zira AY bizim zihnimiz, algılama biçimimiz, aklımız ve aynı zamanda yüreğimizdir. Bu nedenle Ay’ın gücünün arttığı ve Güneş ile tam olarak karşıtlık oluşturduğu bu süreçler, egomuz, duygularımız, tutkularımız velhasıl kendimizle olan büyük dansımızı tutku ve anaforlar içinde gerçekleştirdiğimiz zamanlardır.

Dolunay yani “Purnima” süreçlerinde metabolizmamız hızlanırken, daha atak ve sinirli bir enerji bedenimize hakim olur. Meraklısı için belirteyim, dolunay sonrası (bir gün sonrası) diyet ve benzeri zayıflama amaçlı beslenme programlarına başlamak uğurlu sayılır. Çünkü beden ve evrensel enerjiler dolunay sonrası ayın ışığının küçülmeye başlamasıyla daralmaya eğilim gösterecektir. Ay büyürken beden büyür, ay küçülürken beden de küçülür. Bu ay 17 Ekimden itibaren küçülmeye başlayacak olan Ay fazı, diyet ve benzeri programlara başlamayı bekleyenler içinde fırsat sunacak.

Dolunay etkisi 15 Ekim sabah 10:57 de başlıyor ve 16 Ekim sabah 7.24 civarında en yüksek oktavına kavuşacak. Dolayısıyla 15 Ekim cumartesi ile 16 Ekim pazar günleri dolunay enerjisini volümlü hissedeceğimiz zamanlar olarak aktarılabilir.

Hint Astrolojisine göre Ay BALIK burcunda ilerlerken oluşacak dolunay fazı, Balık ve Başak burçları adına özellikle yükselen burçları Balık ve Başak olanları daha fazla etkileyecek. Değişken burçlar, Balık, Başak, Yay, İkizler burçları ile yükselenleri bu alanlarda olanlar dolunay sürecini daha yoğun yaşayacaksınız. Koşulların değişime açık, ani ve spontane gelişmelerin söz konusu olduğu, Uranüs ile Ay’ın omuz omuza bulunacağı bu döngü, ilginç gelişmeleri beklemediğiniz anda ve beklemediğiniz şekilde hayatınızın merkezine yerleştirebilir. Dolunay süreçleri tamamlanma, sonuç alma, tohumun ortaya çıktı, önceden başlayan bir konunun bilhassa da yeni ay sürecinde başlayan bir işin, durumun, ilişkinin, görüşmenin sonuçlanması, nihai duruma ulaşması olarak aktarılabilir. Bu durum olumlu olabileceği gibi belki de hayatınızda artık bitmesi, gitmesi, sonuçlanması gereken bir ilişki, iş veya kararın hızlanması veya oluşması olarak kendini gösterebilir.

Vurgulu bir Dolunay olacak. Dünya ve Türkiye açısından oldukça hareketli ve şok edici durumlar hepimizi şaşkına çevirebilir. 14 ve 15 Ekimden itibaren başlayacak bu etki özellikle 15 ve 16 Ekimi oldukça garip ve birden gelişen durumlarla karşı karşıya kalacağımıza işaret etmekte. Bunlar neler olabilir?

Uranüs ve Ay kavuşum içindeyken gerçekleşecek olan Dolunay enerjisi, elektrik, elektrikle ilgili bir durum veya büyük bir arıza, teknolojik konularla ilgili teknik sorunlar, internet ve benzeri alanlarda büyük bir karışıklık ve tıkanıklık, arızalar veya sistemlerin çökmesine neden olabilir. Özellikle elektrik tesisatları, sistemleri açısından Cuma, Cumartesi ve Pazar dahil bu üç gün oldukça hassas etkiler barındırmakta.

14-15 ve 16 Ekim günlerine önemli bir organizasyon, iş veya toplantıyı denk getirmemeye gayret edin. Bu süreçte büyük şehirler, özellikle de İstanbul biraz daha risk altında olacaktır. Dikkatli geçirilmesi gereken enerjilerin volümünün güçlü olduğu bu 3 günlük süreçte, duygusal konularda dahil esnek olmak gerektiğini unutmamak yerinde olacaktır.

Baş bölgesi sorunları olanlar migren gibi hafta sonunda tedbirli olmakta fayda var. Sinir sistemi, dolaşım sistemi açısından dikkatli olmak gerekmekte.

Ülkemiz adına 7. evi, 10. ve 4. evi aktif kılacak olan Dolunay; dış ilişkiler, yabancı ülkelerle ve kendi sınırlarımız adına güvenlik açısından çok hassas olunacak bir sürece işaret etmekte. Turizm sektörü açısından tedbir yüksek olmalı. Ülke güvenliği içinde yine hassas bir döngü. 4.ev ülke iç alanlarını ve iç güvenliğimizi gösterir ki bu süreçte sınırlar ve büyük şehirler adına zor bir döngü yaşanabilir. İş hayatında beklemediğiniz kişilerle ilgili istifalar, skandal haberler, yönetim kademelerinden, siyasi alanlarda bilinen kişilerle ilgili garip gelişmeler veya saldırılar gibi üst düzeyle ilgili gelişmeler ülkemiz açısından vurgulu olacaktır. Deprem, doğal afetler açısından da yine Dolunay risk getirmekte. Özellikle madenler ve yeraltı kaynaklarıyla ilgili yerlerde çalışanlar dikkatli olsunlar. Magazin dünyasında ise beklenmedik ayrılık, boşanma haberleri öne çıkacak gibi durmakta…

Bireysel alanlarda; duygusal tepkilerinizi kontrol etmeye bakın. Sağ duyulu ve sabırlı olmak Dolunay döngüsünün püf noktası olarak durmakta. Diğer yandan şartlar değişime açık, değişen birden gelişen durumlar da uzun vadede tekrar değişebilir. Dolunay değişken burçlarda kendini daha fazla gösterecek demiştim. Değişken burçlar (Balık, İkizler, Başak ve Yay) şartların stabil olmayacağını, başlattığınız her ne ise bunun kısa bir süre sonra farklı bir sonuca ulaşabileceğine işaret ederler.

Dolunay ani ve kontrolsüz bir öfke krizi yaratabilme eğiliminde olduğundan gerek toplum içinde, gerekse aile veya yuva alanlarınızda tartışmaları büyütmeden, alevlendirmeden hareket etmek önemli. Trafikte, evde veya iş yerinizde sakin ve esnek olmaya çalışmak en doğrusu olacaktır.

Uranüs ile Ay’ın enerjisini birleştireceği bu dolunaya, Mars görünümü açıkcası tuz biber etkisi verecektir. Mars, savaşçı ve düşünmeden hareket ederken veya görmesi gerekeni aceleci bakış açısı ile gözden kaçırabileceğimizi gösterir ki önümüze gelen fırsatları fark etmemek veya acele ile elden kaçırmak olası. Dolunay sırasında çok güçlü durumda olacak olan Ay (Vargottama etkisinde ki kıymetli bir durumdur) kariyer fırsatları, iş konularında aniden gelebilecek gelişmeleri etkili kılacaktır ama stratejik olmakta zorlanabileceğimiz için ya da görmemiz gerekeni fark etmekte sorunlar olabileceği gibi özellikle Dolunay sonrası 17 Ekimle başlayan hafta da iş ve mesleki alanlara dikkat etmek ve gözümüzü iyi açmak yerinde olacaktır. İkizler yükselen, Yay yükselen, Terazi yükselen, Başak ve Balık yükselenler genel olarak iş konularına dikkat etsinler.

16 Ekim dolunayında başlanan her türlü konu adeta garip kaotik rüzgarlarla bambaşka bir alana savrulabilir. Ön görmek, plan yapmak, yaptığınız planları uygulamak önümüzdeki 10 günlük süreçte ve özellikle de dolunay günlerinde çok kolay olmayacaktır. Şartları zorlamamaya çalışın.

BURÇLARA GÖRE EKİM 2016 DOLUNAYI

Koç burçları veya Koç yükselenler,

Ruhsal konularda ilginç gelişmeler yaşayabilirsiniz. Uykularınıza dikkat edin. 14 Ekimle birlikte 20 Ekime kadar döngüde huzursuz uykular veya uyuyamama sorunu yaşanabilir. Sinir sisteminizin hassas olacağı bu aralıkta sakin ortamları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Masraflara ve gelir gider dengelerine de dikkat etmek gerekiyor. Bitirmeniz, hayatınızdan çıkarmanız gereken bir durum, iş veya ilişkiyle ilgili ani gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Boğa burçları veya Boğa yükselenler,

Sosyal alanlar, arkadaşlar, aile büyükleri, hedefleriniz ve sonuç almak istediğiniz konularla ilgili ani gelişmeler yaşamak olası. Kazançlar veya hedefleriniz adına aynı zamanda fırsatlara açık bir döngü geçireceksiniz. Duygusal ilişkilerde sorumluluklarınız artabilir, fazladan yük almayın ve şartları zorlamadan bu süreci geçirmeye çalışın.

İkizler burcu veya İkizler yükselen;

Kariyer, iş, toplumsal statünüz, iş teklifleri, yeni fırsatlar, bitirmeniz gereken bir konuda artık son adımı atma mecburiyetinde kalmak gibi ilginç etkiler yaşanabilir. İş ve kariyer konularında fırsatlar ve ilerlemeyen alanlarda önemli gelişmeler sürprizlerle gelecek. Değişimlerin kuvvetli olduğu bu süreçte sakin ve akılcı bakış açısı ile fırsatları değerlendirmek sizin için önemli. Duygusal konularda dalgalı bir dönem yaşanabilir. İlişkinizi iyi yönetmek önemli olacak.

Yengeç Burcu veya Yengeç yükselen;

Yurtdışı işleri, yabancılarla ilgili konular, eğitim, öğrenim, eğitimcilik, yayıncılık, reklam ve benzeri tanıtım işleri adına yoğun ve gelişmelere açık bir süreç bekliyor sizi. İlerlemeyi  düşündüğünüz ama başlayamadığınız bir konuda önemli gelişmeler sizi şaşırtabilir. Duygusal olarak fazlasıyla tepkisel davranmanız söz konusu ki özellikle yakın çevrenizle ilişkilerinize dikkat etmek gerekmekte.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan;

Maddi konularda bilhassa 17 Ekimle başlayan hafta boyunca dikkat etmek ve bu süreçte krediler, bankacılık işleri gibi durumları mümkünse bekletmek veya aceleye getirmemek yerinde olacaktır. İlişkilerde karşı tarafın sabrını çok zorlamayın. Egonuza yenilmemeniz gereken bir dönemden geçmektesiniz. Empati kurmanız gerekmekte.

Başak Burcu veya Başak Yükselen;

İlişkiler, evlilik, iş ortaklıklarınız, eşinizle ilişkiniz tüm bunların masaya yatacağı bir dönem geçirebilirsiniz. Özellikle eşiniz veya eşinizle ilgili konularda, bekarsanız partnerinizle alakalı alanlarda ani ve ön göremediğiniz gelişmeler yaşanabilir. Her türlü ikili ilişkinizde dolunay haftasını iyi yönetmeye çalışın. Ortaklı işlerinize, iş ortaklıklarınıza, proje ortaklıklarınıza bu dönemde dikkat etmek, sorunları fazla büyütmeden veya takılmadan ele almak önemli. Kopmalar yaşanabilir.

Terazi Burcu veya Terazi Yükselen;

Mesleki konular, iş alanlarınız, meslektaşlarınızla ilgili durumlar, düşmanlarınız, rekabet ettiğiniz kişiler, özel hayatınız veya iş alanlarınızda açık düşmanlarınız ve rakipleriniz adına dolunay aniden bilmeniz gerekenleri şok edici bir şekilde önünüze koyabilir. Bu dönemde arkanızdan iş çevirenler aniden kendilerini açıkta bulacaklar. Ummadığınız kişilerden beklenmedik şeyler duyabilir veya fark edebilirsiniz. Önünüze bakın ve bu dönemde yol ayrımları yapmanız gerekiyorsa, evrenin size bazı şeyleri daha net göstereceğini de aklınızda tutmaya gayret edin. Sağlığınıza özellikle dolunay etkisinin yoğun olduğu 14-20 Ekim arası dikkat etmek doğru olacaktır.

Akrep Burcu veya Akrep Yükselen;

İlişkiler, aşk hayatınız, partneriniz veya sevdiğinizle olan durumlarınız dolunay döngüsü boyunca sizin için önemli olacak. Aşk ve ilişkiler adına ani gelişmeler yaşanabilir. Zorladığınız bir ilişkiyi hayatınızdan çıkarma kararı veya sizin için önemli bir beraberliği de farklı belki daha ciddi bir duruma geçirme gibi kararlar içinde kendinizi bulabilirsiniz. Sizin için değişimler aşk ve ilişkiler odaklı görünmekte. Diğer yandan çocuklar, çocuklarla ilgili konularda yeni gelişmeler veya gelişen durumların sonuçlanması da söz konusu.

Yay Burcu veya Yay Yükselen;

Aile ve ev, yuva alanlarınızda gerçekleşecek Dolunay fazı, taşınma, ev ve yaşam alanlarıyla ilgili yeni kararlar alma, ev değişikliği veya belki şehir değişikliğiyle ilgili önceden alınmış kararların aniden harekete geçmesi, sonuçlanması şeklinde kendini gösterebilir. Aile, ebeveynler, anne ve babanızla ilgili durumlar, birden beliren hesaplanmamış durumlar bu süreci çok hareketli ve planlarınız dışında geçirmenize neden olabilir. İç huzursuzluklarınız özellikle 14-15 ve 16 Ekim döneminde çok artabilecektir. Dolunay sürecini evinizde ve daha çok huzurlu ortamları tercih ederek geçirmeye çalışın. İş ve kariyerinizle ilgili güzel gelişmeler söz konusu.

Oğlak Burcu veya Oğlak Yükselen;

Yakın çevreniz, kardeşler veya yakın arkadaşlar alanlarınızda değişim etkileri sizi hesaplarınız veya planlarınız dışına itebilir. Bu dönemde gelişmeleri kontrol etmek yerine biraz daha izleyerek ilerlemeyi tercih edin. Kısa vadeli planlarınız beklemediğiniz şekilde değişebilir veya öngöremediğiniz gelişmeler yüzünden yeniden programlar yapabilirsiniz. Sakin ve esnek olmak önemli sizin için bu süreçte. Eğitim, yurtdışı konuları, yabancılarla kontaklar açısından özellikle bu alanlarda işleri olan oğlaklar için güzel gelişmeler gelebilir ama fırsatları gözden kaçırma eğiliminiz olacak ki düşünmeden hareket etmeyin.

Kova Burcu veya Kova yükselen;

Maddi konular, finansal işleriniz, parasal alanlarda beklediğiniz veya alacak verecek ilişkileriniz, bankalarla olan ilişkiler, krediler ve benzeri alanlarda ani gelişmeler yaşanabilir. Eğer önemli bir kredi görüşmeniz varsa bu dönemde dikkatli olmakta ve planlı gitmekte fayda var. Konuşmalarınıza, kendinizi ifade şeklinize genel olarak dikkat etmekte fayda var. Çevrenizle veya sevdiklerinizle iletişimde düşünmeden konuşmayın. İlginç gelişmeler içinde kendinizi bulabilirsiniz. Kontrol etmeye çalışmak için etkiler çok uygun değil, daha çok gelişmelere göre hareket etmek daha yerinde olacaktır.

Balık Burcu veya Balık Yükselen;

Burcunuzda gerçekleşecek olan Dolunay, sizi duygusal ve fiziksel olarak yüksek bir tempoda tutacak. İç dengelerinizin karıştığını, ani ve spontane hareket etmek istediğinizi, duygusal olarak bir durumdan diğerine daha çabuk geçtiğinizi ve karar vermekte zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Çevrenizi şaşırtan, kendinizin bile anlam veremediğiniz garip tepkiler verebilir veya adımlar atabilirsiniz. Sakin olmak önemli. Öncelikle duygusal konularda tutkulu davranma eğiliminiz, kararlarınızda ani ve beklenmedik şeyler yapma haliniz hayli yüksek olacak. Güzel fırsatlara da açıksınız. İş veya özel hayatınızda ilginç gelişmeler olabilir. Tüm bunları sakin bir şekilde ve düşünerek yönetmeye çalışmalısınız.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *