Yaz rehavetinin artık tamamen bittiği, kış döngüsünün başladığı, kahvelerin ve kızılların hakimiyetiyle enerjimizi iyi dengelememiz, sağlığımıza önem vermemiz gereken bir aya, EKİM’e giriyoruz. Bakalım Vedik Astroloji‘ye göre Ekim ayı bize ne fısıldıyor?

Ekim ayı Vedik Astroloji‘ye göre Mars, Merkür, Satürn burç değiştirirken, Güneş de 16 Ekim’den itibaren Terazi burcuna geçmiş olacak. Mars ve Merkür aynı tarihte 13 Ekimde burç değiştiriyorlar. Mars, yaklaşık iki aydır konakladığı Aslan burcundan Başak burcuna adım atarken, Merkür ise Başak burcundan Terazi’ye transfer oluyor.  Venüs, Başak burcuna 10 Ekimde geçmiş olacak. Güneş 17 Ekimde Terazi burcunda bir aylık yolculuğuna başlayacak.

Bu arada ayın hemen başında 5 Ekimde Dolunay Balık burcunda gerçekleşirken, 19 Ekim Yeni Ay‘ı Terazi burcunda oluşacak. Tüm bu göstergeleri topladığımızda Ekim ayı; Başak, Terazi ve Balık burçları için veya Ay burçları, Yükselen burçları bu alanlarda olanlar için hareketli zamanlara işaret etmekte.

Mars Aslan burcunda dost olduğu bir alandan bu ay daha rahatsız ve huzursuz çalıştığı bir alana Başak burcuna geçiyor. Bu geçiş sırasında 13 ve 14 Ekim’e dikkat etmek gerekecek. Bilhassa Aslan, Başak, Balık ve Kova burçları Ekim ayında 13 ve 14 Ekimde önemli bir işlerini aktive etmesinler, kazalara ve ani aksiliklere karşı dikkatli olsunlar. Mars Başakta detayda kaybolma ve takıntılarda asılı kalma eğilimi verir. Organizasyonlar, detay isteyen konular adına iyidir ama iç huzursuzluklar, minik detaylardan arıza çıkarmak adına da hayli gergin çalışır. Bilhassa kolit, bağırsak iltihapları veya sorunları olanlar 13 Ekimden itibaren biraz daha dikkatli ve tedbirli olmalarında fayda var. Bağırsakla ilgili hassasiyetleri olanlar bu ayın ortasından itibaren bağışıklık sistemi ve bağırsaklarına önem versinler, beslenme düzenlerini iyi ayarlasınlar. Mars, Başak burcunda 14 Ekimden itibaren 30 Kasıma kadar kalacak.

Venüs 10 Ekimden itibaren Başak burcunda. Başak burçlarının dikkat çekecekleri, fiziksel olarak ışıklı bir enerjiye geçecekleri bir süreç bu tarihten  ay sonuna kadar devam edecek. Balık burçları adına da bu transit, ilişkiler, ikili ilişkiler açısından daha aktif ama mücadeleci geçebilir. Zira Venüs Başak burcunda çok da rahat değildir ve Mars ile kontakta olacak gezegen, ilişkilerde eleştiri dozunu yüksek tutabilir.

Ekim ayı ilişkiler ve aşk adına Başak, Balık ve Boğa burçlarına veya yükselenleri bu burçlarda olanlara göz kırpıyor fakat bir yandan da ilişkilerde eleştirel bakış açısı, detayları görme ve gördüklerinizi karşı tarafa belli etme eğilimleri de yüksek. Diplomatik yaklaşımların yerini daha net ve düzeltmeye zorlayan bir bakış açısı alacak ki özellikle ateş grubundan partnerleri olanlar dikkat etsinler. Zira  Koç, Aslan veya Yay burçları ile ters düşebilirsiniz. Venüs’ün romantizmden ziyade ilişkideki pürüzleri düzeltmeye yönelik bakış açısından ateş enerjisi taşıyan bu burçlar çok da hoşlanmaya bilirler.

Venüs Başak burcunda maddi konularda tutumlu ve hesaplıdır. İlişkilerde romantizmden uzaklaşılmasına, ayakları yere basan bir bakış açısının öne geçmesine neden olur. Özellikle toprak grubu burçları, yükselen veya ay burçları toprak grubunda olanlar (Başak, Oğlak ve Boğa) ilişkilerinize daha gerçekçi bir gözle bakacak ve birlikteliğinizi fazlasıyla sorgulama eğilimde olacaksınız.

Merkür 14 Ekimden itibaren Terazi burcunda. Arabuluculuk işleri, birbirinden zıt iki işi, kişiyi bir araya getirerek düzene koymak adına iyi bir dönem ki iletişimde denge ihtiyacı arıyor. Ayrıca Merkür’ün yeni yerleşimiyle ticari konularda komisyonlu işler, aracılık yapma, danışmanlıklar açısından destekli etkiler var.

Satürn, bu ayın 14’ünden itibaren Gandanta yani mistik düğümü belirgin kılıyor ve 26 Ekimde Yay burcuna Gandanta’yı da beraberinde getirerek geçiyor. Satürn’ün Yay burcu yolculuğunu ayrıca bir yazı ile aktaracağım.

Ekim ayı içinde 13- 14 ve 15 Ekim‘e dikkat etmek, önemli işlerinizi mümkünse bu aralığa denk getirmemek yerinde olur. 3 gezegen bu tarihler arasında geçiş yapma telaşında olacak ki gezegenlerin burç değiştirmesi enerjilerin dengesiz olduğu zamanlara işaret eder. Dolayısı ile önemli bir iş veya durumu başlatmak adına bu tarihlere ay içinde dikkat etmek yerinde olacaktır.

Güneş Vedik Astrolojiye göre 16 Ekimde Terazi burcuna ulaşmış olacak. Terazi burcu  Güneş’in zayıfladığı alandır. Ekim ortasından itibaren bağışıklık sistemine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Kamu veya politik konularla bağlantılı işlerinizi de bu ay içinde bu tarihe kadar toparlamaya bakın.

Ülkemiz Adına Ekim Ayı

Yukarıda aktardığım gezegen geçişlerini ve ülkemiz haritasından bu geçişlerin etkilerini incelediğimde;

  • Ekim ayında ay ortası 12 Ekim ile 15 Ekim arası daha önemli olmak üzere, iş kazalarına, inşaatlar, inşaat alanlarında olabilecek sıkıntılara dikkat etmek önemli. Benzer şekilde toplu yerler, eğlence merkezleri, alış veriş merkezlerinde kazalar, teknik sorunlar veya bunların inşaat veya tadilatlarında güvenlik tedbirlerini gözden geçirmek, önem vermek gerekmekte.
  • Venüs’ün Başak burcuna geçmesiyle (10 Ekimden itibaren) lüks tüketim malları satışları açısından sıkıntılar, satış düşüşleri olabilir. Öte yandan genel olarak ayın ikinci haftasının başından itibaren piyasalarda daralma, nakit akışı sorunları, piyasalardan sıcak paranın çekilmesi söz konusu.
  • Ay ortasından itibaren daha yoğun olmak üzere Ekim boyunca Gayrimenkul sektörü daralma veya satış sorunları yaşayabilir.
  • Ticaret, özellikle e-ticaret, internet üzerinden gerçekleşen satışlarda ise artma söz konusu.
  • Danışmanlıklar, diplomasi gerektiren iş ve konularda, komisyonlu işlerde artış yaşanabilir.
  • Ekim’in ilk haftası gerçekleşecek Dolunay, ülkemiz haritasında 10.evi yani hükümeti, yönetsel konuları ve üst düzey yöneticilerle ilgili alanları dolunay enerjisi ile vurgulu hale getirecek. Politik gündem, bilinen toplumun önünde olan kişilerle ilgili haberler ve bir durumun açığa çıkması veya ani gelen sürpriz bir açıklama gündemi meşgul edebilir.
  • Dolunay sürecini takiben üniversiteler, eğitim kurumları ve eğitimle ilgili konularda düzenleme açıklamaları gelebilir.
  • 10 Ekim’e kadar medya ve basınla ilgili alanda konaklayacak Venüs ve Mars ünlü kişilerin ilişkileri ve özel hayatlarıyla ilgili açıklamaların bilhassa dolunay süreci civarında 5 Ekimle 10 Ekim arasında magazin gündemini meşgul edebilir.
  • Ülkemiz haritasında Aylık Annual Chart yani ayın etkilerini gösteren haritada Kova burcu yükseliyor. Sosyal alanların, toplumsal konuların öne çıkacağı bir ay olacağına işaret etmekte. Aylık Türkiye haritasında Ay, Yay burcunda ve içinden geçtiği takımyıldızı iki şeye işaret etmekte. Birincisi kadınlar ve kadınlarla ilgili konular gündemde olacak. İkincisi yabancılar, diğer ülkelerle ilişkimiz ve ülkemizde bulunan yabancılarla alakalı konular dünya gündemi açısından da öne çıkacak. Ayrıca ülkemizde bulunan yabancı tutuklular ve genel olarak hapishaneler, kapalı yerlerle ilgili haberler hatta üzücü haberler gündeme düşebilir.
  • Ekim ayında üst düzey yöneticiler, yönetimler, büyük ölçekli şirketler ve bu şirketlerin üst düzey yöneticileri, şirket birleşmeleri, önemli bir şirket veya bilinen bir firmayla ilgili haberlerin gündeme düşmesi, yönetim kademelerinde değişiklikler vurgulu olacak…

Ekim Ayı Burç Yorumlarıma web sitemden ulaşabilirsiniz. Her şeyin gönlünüzce olacağı güzel bir ay dilerim…

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

3 comments

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *