Vedik Astroloji açısından Ekim ayına Yeni Ay döngüsü ile başlarken, Ay boyunca devam edecek Venüs Retro etkisi ile ilişkilerimizi biraz daha irdeleme ve mercek altına alma potansiyelleri taşıyacağız.

Öncelikle Vedik Astrolojiye göre bu ay gezegenler ne diyor ve Ekim’in önemli tarihlerine kısaca göz atıp, burç etkilerine geçelim.

Ekim’i Yeni Ay ile karşılayıp, hayattan beklentilerimizi, çalışma alanlarımızı, kişisel isteklerimizi yeniden yapılandırmaya ve detaylı incelemeye eğilimli olacağız.

Venüs Retro etkisini ay boyunca sürdürecek ki bu konuda Venüs Gerilemesi yazımdan ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Diğer yandan iletişim ve ifade gezegeni Merkür Terazi burcuna Venüs’ün yanına geçiyor. Ve 27 Ekim’e kadar Venüs, Merkür ve Jüpiter birlikte Terazi de seyredecekler.

Duygularınızı Düşüncelerinizi Abartmayın

Abartma, fazlalaştırma etkileri genel enerjilere hakim olacak. Duygusal beklentileriniz yükselirken, dengeyi bulmakta zorlanabilirsiniz. İç mutluluklarınız azalmış veya her şey üzerinize geliyormuş duygusu yaşanabilir. Veya hissettiklerinizi fazla büyütebilir, bir olayı, size aktarılan bir konuyu abartabilirsiniz. Esasını anlamadan herhangi bir konuda hüküm vermeyin.

Bu noktada ki kritik etki mutluluk gezegeni Jüpiter’in derecesinin 17 Ekim’e kadar zorlayıcı olması ve Jüpiter’in bu sürecin 12 Ekim’e kadar olan bölümünü 29 derecede Terazi de geçirecek olması. Arzularınız, talepleriniz, beklentileriniz büyüyebilir. Yapamayacağınız, yerine getiremeyeceğiniz sözler ağzınızdan çıkabilir veya sınırlarınızı zorlayarak yapabileceklerinizi fazla büyütebilirsiniz. Maddi alanlarda gelir gider dengelerini iyi ayarlamak önemli olacak. Fazla iyimser veya fazla kötümser olabilirsiniz. 17 Ekim’e kadar büyütme eğilimi hayatımızın her alanına yayılabilir ki dengede olmak bu süreçte en önemli unsurlardan biri olacak.

Bu arada 12 ekimden itibaren Jüpiter Akrep burcunda olacak ve bir sene kadar bu alanda takılacak. Jüpiter Akrep yolculuğunu da ayrıca bir yazı ile ayrıntılı şekilde aktaracağım.

Biraz da bu ayın önemli günlerine bakalım. 8 Ekim Pazartesi günü gerçekleşen Yeni Ay nedeniyle Pazartesi günü bedensel ve duygusal olarak içe dönme ve kapalı bir ruh halinde kalma söz konusu. Yeni Ay döngüsü etkisini çabuk geçirir ki ayrıntıları haftalık yazımda bulabilirsiniz.

Ekim ilk haftası detaylara dikkat edin, gözden kaçırdıklarınız, daha önce fark etmedikleriniz aniden önünüze gelebilir.

12 Ekim’e kadar Jüpiter burç değiştirme fazında ve zorlu bir derecede ilerleyecek. Hukuki konular, eğitim alanları, sanatla bağlantılı ticari konularda acele etmeyin. Jüpiter 17 Ekim’e kadar zor bir derecede olacak. 17 Ekim’den itibarense rahatlıyor.

Ancak 17 ve 18 Ekim tarihlerinde iş ve kariyer alanlarında gökyüzü üstlerinizle ilişkilerinizde dikkat diyor.

Bu ay 23 Ekim’le birlikte gökyüzü gerginleşiyor. 23 Ekim gergin bir gün, ardından gelen 24 Ekim’deki dolunay Koç-Terazi aksında ki Venüs Gerilemesinin ilişkilerle ilgili çetrefilli bölümü bu noktada başlıyor.

24 Ekim Dolunayında Venüs yanık, Retro ve başına gelmeyen kalmamış durumda. Bu etki ile özellikle ilişkiler ve duygusal alanlarda partnerinizle etkileşiminize dikkat edin. Gerilemenin estetik, güzellikle ilgili bölümünde en hassas aralık bu kısım ki 24 Ekim’den itibaren bu ay estetikle ilgili planlarınız varsa dikkatli olun veya iyi düşünerek girin derim.

24 Ekim Dolunay önemli etkilerinden birisi de Uranüs ile Ay tam kavuşum ekseninde gerçekleşiyor olması ki bu alan ülke haritasında meclisi ve müttefiklerle olan ilişkileri de gösterir. Yasama ve yasalarla ilgili olan bu etki şok edici bir yasanın gündeme gelmesi, borsa ve yatırım alanlarında çok ani gelişmeler adına hareketli bir sürecin başlayacağına işaret etmekte.

23 Ekim ile birlikte Ekim ayı en gergin döngüsüne ulaşmakta ve ay sonuna kadar devam edecek zorlayıcı gezegen kombinasyonları söz konusu. Ekim son haftası ülke ekonomisi, döviz akışları, piyasalar nakit etkileri açısından dikkatli olunması gereken bir süreç var. Döviz artabilir veya dövizle ilgili bilhassa dolarla ilgili dengeler tekrar yerinden oynayabilir. Bu etki esasen 20 Ekim ile kendini hissettirmeye başlarken, özellikle 24, 25, 26,27 ve 28 Ekim daha da hassas zamanlara işaret etmekte. Bu tarihlerde yatırımlarda, finansal işlerde bu ay dikkatli olmakta fayda var.

Detayları haftalık yazılarımda vermeye çalışıyorum.

Ekim 2018 Vedik Burçlarınız

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç  

Ay’ın ilk on günlük dönemi sağlık, sağlık kontrolleri, genel olarak metabolizmanıza dikkat etmek yerinde olacaktır. İş alanlarında hızlı gelişmeler olabilir ama ele aldığınız işleri detaylı ve her yönü ile değerlendirmeniz önemli olacak. Günlük rutin açısından da Ekim ilk on günlük dönem temponuz yüksek olabilir. 10 ekimden itibaren ilişkiler ve aşk hayatınız açısından önemli kararlar almanız, bir süredir beklettiğiniz durumlarla ilgili harekete geçmeniz söz konusu. Ay sonundaki dolunay 23 Ekim’den itibaren ortaklı işleriniz, evlilik ve partnerinizle alakalı alanlara yoğunlaşmanıza neden olacak.

Ekim 2018 vurgusu sizin için; Sağlık, ilişkiler, ortaklı alanlarınız, iş ortaklıklarınız ve eşinizle olan etkileşimleriniz ve kararlarınız adına öne çıkmakta.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Ayın ilk yarısı özellikle ilk haftası gerçekleşen Yeni ay vurgusu ile çocuklar, çocuklarla ilgili konular, bu alanda bir süredir yapmak istedikleriniz öne çıkacak. Diğer yandan aşk ve ilişkiler, kişisel alanlarınız, kişisel gelişimle ilgili tamamlamanız gereken bir durumda karar verebilirsiniz. Aşk ve duygusal ilişkiler açısından ilk yarı daha hareketli geçebilir. İlişkilerde bu ay sonuyla birlikte dikkatli olmak gerekiyor. Burcunuz yöneticisi Venüs 23 ekimde gerçekleşecek Dolunay süreci ile yanık pozisyona geçiyor ki ilişkilerle ilgili daha tutkulu davranmanız, sert kararlar almanız söz konusu. Sağlık açısından da ayın son yarısı hormonlar başta olmak üzere, üreme organları ve böbrek, idrar yollarına dikkat etmenizde fayda var.

Ekim 2018 Vurgusu: Çocuklar, çocuklarla ilgili kararlar, aşk ve ilişkiler, kişisel gelişim ve bu alanlardaki eğitim benzeri konularla, ay sonunda mesleki alanlar, iş arkadaşlarınızla ilişkiler ve sağlık olarak öne çıkmakta.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

Ay başında gerçekleşecek ve özellikle 8 Ekim ile 15 ekim arasını etkileyecek yeni ay sürecinde ev ve emlak konuları, taşınmalar, ev değişikleri, tadilat ve benzeri konular öne çıkarken Venüs gerilemesi nedeniyle özellikle dekorasyon ve tadilat konularında acele etmeyin. Bunun yanında yine ayın ilk yarısı aile ve ebeveynlerinizle ilgili konular odak noktanız olacak. Ay ortasından özellikle 23 Ekimden itibaren duygusal konular, ilişkiler bu konularda vereceğiniz veya vermek zorunda kalacağınız bazı kararlar sizi meşgul edebilir. İletişimde dikkatli olmanız gereken bir ay söz konusu, ele aldıklarınızı abartmadan ilerleyin ve verdiğiniz sözlere ve size verilen sözlere dikkat edin. Emin olmadan ve size mantıklı bir argüman sunulmayan konu ve işlerde hemen hareket etmeyin. Her şeye hemen atılmamanız gereken bir ay geçirmektesiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin, iyi hissetmediğiniz konularda ısrarcı olmayın.

Ekim 2018 Vurgusu: Ev ve aile hayatınız, ebeveynler, gayrimenkul ve emlak işleri, bu alanlarda vereceğiniz kararlar, yenilenme arzularınızın artması, iletişimde daha tedbirli olma gerekliliği.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Girişimleriniz, yapmak istedikleriniz bir süredir hedeflediğiniz konularda plan yapmak, şartları tekrar düzenlemek adına özellikle ilk yarı güzel etkileriniz var. Ancak adım atmak, düşüncelerinizi hayata geçirmek adına acele etmeyin. Teklifler, yeni bir iş konusunda gelişmeler yaşama açısından ayın ilk yarısı hareketli geçebilir. Yakın çevreniz, arkadaşlarla ilgili konularda gelişmelere yine ayın ilk haftası açık olacaksınız. 20 Ekim’den itibarense kariyer ve iş alanları öne çıkarken, ev ve yuva alanlarınızda yapmak istediğiniz bir değişiklik için adım atmanız söz konusu. Ama özellikle 23 Ekim civarında kariyer ve iş alanlarınızda çok ani bir gelişme, ön göremediğiniz bir değişim yaşanabilir.

Ekim 2018 Vurgusu: Bu ay kariyer ve iş alanları, evlilikle ilgili konular, evlilikle ilgili vereceğiniz kararlar adına çok ani hızlı gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

Ayın ilk yarısı maddi konular, finansal alanlarda gelişmelere açık olacaksınız. Yatırımlar, maddi girişimlerde hızlı bir temponuz söz konusu. Konuşmanız gereken bir durum, ifade etmeniz gereken bir iş veya olay varsa birden önemli bir konuşma vs içinde kendinizi bulabilirsiniz. Eğitim, yurtdışı konuları, yabancılarla olan bir iş veya önemli bir anlaşmanız adına hızlı gelişmeler söz konusu. Girişimleriniz adına bu ay gelişmelere açık olacaksınız. Bir konuda adım atmanız söz konusu iken Venüs gerilemesi nedeniyle özellikle emlak, araba konularında acele kararlar vermeyin. 24 Ekim civarı ise yakın çevreniz, yakın arkadaşlarla ilgili konularda ani ve beklenmedik gelişmeler olabilir. Kardeşler, arkadaşlar gibi konularda beklemediğiniz durumlar oluşabilir. Ay sonunda bir süredir sabrettiğiniz bir konuda aniden sert bir karar alabilir, uygulayabilirsiniz.

Ekim 2018 Vurgusu: Yakın çevrenizle ilgili konular gündeminizde olabilir. Maddi alanlar, finansal işler özellikle ayın ilk yarısı sizi meşgul ederken, sizden beklenmeyen, ani bir kararla attığınız adımlar, girişimleriniz vurgulu olacak.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Vedik Astrolojiye göre Ekim ayına yeni ay etkisi ile başlıyorsunuz. Kişisel hedefleriniz, beklettiğiniz durumlar adına harekete geçme arzunuz artarken, para alanınızdaki Venüs gerilemesi bu ay boyunca özellikle de 20 Ekim’den sonra maddi konularda dikkatli olmanız gerektiğini vurguluyor. Ele aldığınız işlerde detaylarda kaybolmadan veya gözünüzde fazla büyütmeden ilerlemeye çalışın. 25 Ekim ile 28 Ekim arasında ticari konularda tedbirli olmanız yerinde olacaktır. Dolunay süreci olan 24 Ekim civarı ani bir değişim, beklemediğiniz ve planlamadığınız bir gelişmenin etkisi ile hayatınızda yeniden düzenlemeler yapmanızı gerektirebilir.

Ekim 2018 Vurgusu: Ayın ikinci yarısı beklenmedik gelişmeler nedeniyle aniden plan değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Maddi alanlar, finansal konular gelen olarak odağınız olabilir.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

8 Ekimde gerçekleşecek Yeni Ay döngüsünde farkında olmadığınız bir durumu öğrenmeniz, bir gerçekle yüzleşmeniz söz konusu. Düşmanlar, rakiplerle uğraşmanız ve arkanızdan iş çeviren insanlarla yüzleşmeniz söz konusu. 9 ekim civarında biraz daha içe dönmeniz, kendi alanlarınızda kalmanız daha doğru olacaktır. 23 Ekim’le birlikte ise ilişkiler ve duygusal hayatınız, eşiniz ve partnerinizle alakalı konular gündeminizde olacak. İş bağlantılarınız, önemli bir teklif veya anlaşmayla ilgili konularda ay sonunda ani ve beklenmedik sonuçlar alabilirsiniz. Duygusal ilişkiler adına hareketli bir ay geçireceksiniz. Kendi duygularınızı, ilişkilerde hissettiklerinizi abartmadan ve gözünüzde büyütmeden aşk konularını değerlendirmeni yerinde olur.

Ekim 2018 Vurgusu: İlişkilerde beklenmedik durumlar yaşanabilir, iş ve teklifler adına ani değişlikler ve yeni gelişmeler…

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

9 Ekim civarını etkisi içine alan yeni ay döngüsü sosyal alanlarınız, arkadaşlar, önemli kişilerle beklediğiniz kontaklarınızda fırsatlar adına hareketli bir dönem geçirmenize neden olabilir. Arkadaş çevrenizle ilgili beklenmedik gelişmeler veya haberler alabilirsiniz. Hedefleriniz, yapmak istedikleriniz adına bu ay tutkulu davranma, daha sabırsız olma eğiliminiz var ki Venüs gerilemesi yanı sıra Merkür ve Jüpiter’in etkileşimleri kendinizi kontrol etmenizin önemli olduğunu vurgulamakta. İş veya özel hayatınızda adım atarken gemileri yakmadan, durumlara çok yönlü bakmanız önemli olacak. 24 Ekim’de gerçekleşecek dolunay ummadığınız bir konuda yüzleşme yaşamanıza neden olabilir. Ayın son döngüsünde sağlık konularına önem verin ve bedeninize iyi bakmaya, sağlık kontrollerinizi ihmal etmemeye özen gösterin.

Ekim 2018 Vurgusu: Duygusal gerginlikleri iş ve günlük hayatınıza yansıtmamak önemli, rakipler, düşmanlar açısından dikkatli olunmalı. Ay sonu beklenmedik giderlere dikkat.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Ekimin ilk devresi özellikle 9 Ekim Yeni ay süreci civarında kariyer ve iş alanlarınız sizin için öne geçmekte. Çalışıyorsanız işle ilgili ani gelişmeler, yeni durumlar oluşabilir. İş teklifleri, yeni iş projeleri açısından gelişmelere açık olmakla birlikte var olan iş sorunlarınız varsa bunları özellikle yöneticiniz veya iş arkadaşlarınızla konuşurken dikkatli olun, meseleleri abartmadan ele almaya çalışın. Sosyal alanlar, ilişkiler ve çevrenizle kontaklarınız adına 18 ile 20 Ekim arası iletişiminize dikkat etmekte fayda var. Ay sonunda gerçekleşecek Dolunay ile önemli bir hedefinizi tamamlayabilir, ummadığınız bir fırsat veya şans yakalayabilirsiniz. Aşk ve ilişkilerde ayın son çeyreği beklenmedik gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Ekim 2018 Vurgusu: Kariyer ve iş konuları, birden gelişen teklif veya fırsatlar, aşk ve ilişkilerde yeni gelişmeler.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

Ayın ilk yarısı seyahat veya yolculuk planlarınızın tekrar revize olduğu, eğitim, yayıncılık gibi konularla uğraşıyorsanız hızlı bir tempodan geçeceğiniz bir ay söz konusu. Babanız veya baba soyundan kişilerle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Ay ortasıyla birlikte kariyer ve iş alanlarınız öne çıkıyor. 17 Ekimden itibaren bu alanlarda ilerleyecek Jüpiter rahat bir dereceye geçerken sizi yeni bakış açılarına, mücadeleye dönük kılacak. 24 Ekimde gerçekleşecek Dolunay aile, ev, ebeveynlerle ilgili beklenmedik gelişmeler verebilir. Ev değişikliği, birden gelen bir taşınma durumu veya yuvanızla ilgili konuların öne çıkması söz konusu.

Ekim 2018 Vurgusu: Kariyer ve iş alanları ayın ilk yarısı, ev ve yuva alanları, emlak konuları son yarı daha önde.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Yeni Ay döngüsü ayın ilk yarısına vurgu yaparken Ekim’in ilk döngüsü değişimler, birden gelen kararlar, bir süredir beklettiklerinizi hayata geçirme eğilimleri öne çıkmakta. Maddi konular, vergiler, banka işleri yine 12 Ekime kadar gündeminizde olabilir. Ayın ilk yarısı kazalara ve aksiliklere karşı tedbirli olmalısınız. Ele aldığınız işleri kontrol ederek teslim etmeye gayret edin. Ay sonunda gerçekleşecek Dolunay süreci ise birden karar verdiğiniz bir konuda beklenmedik adımlar atmanıza, girişimlerinizi hayata geçirmenize, ummadığınız sonuçlar almanıza neden olabilir. Kardeşler ve yakın çevrenizle ilgili de hareketli bir dönem olacak.

Ekim 2018 Vurgusu: Girişimlerinizle ilgili beklenmedik gelişmeler yaşamanız, bir süredir duran bir işin aniden harekete geçmesi, yakın çevrenizle ilgili konuların gündeminizde olması.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Ayın ilk bölümü ilişkiler, ortaklı alanlar açısından hareketli bir yeni ay dönemi yaşayacaksınız. Bekarsanız yeni bir ilişki adına hızlı gelişmeler olabilir ancak Venüs gerilemesi sürecinde olduğumuzu unutmadan, ayaklarınız yere sağlam basarak değerlendirmelisiniz. Ortaklı işler, teklifler, projeler açısından da hareketli bir dönem geçireceksiniz. Bu ay ağzınızdan çıkana dikkat edin ve sırlarınızda herkese güvenmeyin. Özel veya sizin için önemli konuları herkese anlatmamanız gereken bir dönem geçireceksiniz. Dolunay dönemi olan 24 Ekim civarında ise maddi konularda beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Uzun süredir tıkanmış bir alacak gelebilir, beklemediğiniz yerden bir kaynak yaratabilirsiniz.

Ekim 2018 Vurgusu: ortaklı alanlar, iş ortaklıkları, proje çalışmaları, eş veya partnerle ilgili gelişmeler, maddi konular, beklenmedik finansal kaynakların ortaya çıkması.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

4 comments

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *