Ritüeller

Fesleğenin Tılsımı

Fesleğenin Tılsımı

Derler ki onun için, koyduğunuz yerin kötü enerjisini çeker, içine hapseder… Sizi korur kollar küçücük zarif bedeninden beklemeyeceğiniz kadar cesur ve savaşçıdır aslında.

Mars gezegeni ile özdeşleştirilen bu mor çiçekli sıska görünümlü cengaver bitki “Fesleğen”, eski çağladan beri, evlerin bekçisi, gardiyanı olarak bilinir. Bu nedenle onun binlerce yıllık öyküsünü bilenler, onu güzel saksılara yerleştirip kapı önüne oturtur, vakur bir zarafetle etrafı dikizlemesine izin verirlerdi. Fesleğen, yeşil bir şapkayı andıran güzel başını okşatmaya bayılır, hiç sakınmaz kendini. Onu okşadığınız anda güzel ve baş döndürücü kokusunu bırakıverir elinize, şaşırırsınız…

Anavatanı Hindistan olan bu meyan kökü kokulu, büyülü, bilmiş bitkinin oralarda Hindu tanrısı Vishnu tarafından kutsandığına inanılır. Yine Hintlilere göre Fesleğen her türlü enerjiyi çeker alır. Eğer odanızın önüne koyarsanız, odanıza bekçilik yapar. Eğer evinizin önüne veya pencerenizin dibine koyarsanız, evinizin bekçiliğini yapar. Bu nedenle de Fesleğenin aniden küsüp, boynunu bükmesinin aslında içine hapsettiği kötücül bir enerji ile baş etmeye çalışmasından geldiğine inanılır. Böyle durumlarda onu sevmeli, konuşmalı ve tekrar dirilip, sizi koruması için teşvik etmelisiniz. Siz bakmayın onun Munzur bir çocuk gibi asi asi duruşuna, kalbi çabuk kırılır ve bakması kolay değildir aslında. Güneş ister, sevgi ister, sık kontrol edilip rahatlatmak gerekir.

Eski uygarlıklarda evlenme çağında genç kızı olan evlerin pencereleri fesleğen saksıları ile donatılırmış ki bitki evdeki bakire kızı koruyarak, sağ salim evlenmesini sağlasın diye.

Belki de son dönemlerde düğünlerde nikah şekeri yerine küçük bir saksı fesleğen dağıtılması modası, bu büyülü bitkinin evliliği kutsama geleneğinin, günümüze yansıması olarak kabul edebilinir.

Bitkisel özelliklerine göz atacak olursak, dağlar kızı “Reyhan” olarak da bilinen bu keskin kokulu bitki, ağırlıklı Asya’da yetişir. Nane ve kekiğin uzaktan akrabasıdır. En bilinen özelliği sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaretleri bulunduğu mekana yaklaştırmamasıdır. Boşuna dememişler evimizin gardiyanıdır diye. Ayrıca koruyucu özelliklerinden biri de arı sokmasına karşı hemen rahatlatıcı bir etki vermesidir. Ağız yaralarını tedavi etme özelliği de vardır. Faydalarından da anlaşılacağı gibi, fesleğen dışarıdan gelecek saldırılara karşı koruma görevi gören bir askerdir. Bu nedenle astrolojik olarak Mars enerjisi ile bütünleştirilir.

Yine eski inanışlara ve adetlere göre, bir erkek bir kadından fesleğen alırsa ve bunu da mutlulukla kabul ederse, bu durum kalbini o kadına açtığını ve onu sonsuza kadar seveceğini onayladığını göstermekteydi. İnanışa göre, fesleğenin meyan kökünü andıran miske benzeyen kokusu, iki sevgili arasında sevgi duygularını arttırmaktadır. Fesleğen, evimizin önü kadar yatak odamızı, sevgimizi de korur.

Eğer bu cesur şövalyeyi yatak odanızda aşkınızı koruması için görevlendirirseniz, sevginize kem göz, büyü veya kötü enerji gelmeyecektir. Bunun için yatak odanızın uygun bir köşesine küçük bir fesleğen oturarak onu sevginizin bekçisi ilan etmeniz yeterli. Öncelikle Adaçayı tütsüsü ile bir gün önceden temizlediğiniz mekanı, havalandırdıktan sonra, ertesi gün odanızın köşelerine kurutulmuş fesleğen yaprakları serperek, olumsuz duygu ve enerjileri yatak odanızdan kovun. Bu işlemi eğer eşinizle gergin bir zaman geçirdiyseniz ardından yapmanız daha da doğru olur.

Normalde Fesleğeni sevgi ve mutluluk için kullanacaksanız, Dolunay dönemine denk gelen bir Cuma gününü tercih etmeniz daha iyi olur. Şayet bitkiyi evinizin bekçisi olarak kapı önüne veya pencere dibine koyacaksınız, o zaman bunu Salı gününe denk getirmeye gayret edin…

Eğer eşiniz ile gergin bir dönem geçirdiyseniz ve uzun da sürmekteyse o zaman yeni ay dönemi ritüele başlamak daha faydalıdır. Odanızı bir gün önce adaçayı tütsüsü ile temizledikten sonra, ertesi gün saat yönünde başlayarak odanızın dört bir köşesine kurutulmuş fesleğen yaprakları serpin.

Bitkilerin tılsımlı başka bir hikayesinde buluşmak üzere. Sevgiyle, mutlulukla kalın.

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *