Ritüeller ve Ay’ın Hilal Döneminin İlişkisi

Yeni ay  döngüleri genel bilginin aksine ritüel ve dualar için “Dolunay’dan” daha güçlü etkilere sahiptir. Kadim bilgiler niyetimizi, isteklerimizi, dileklerimizi beslerken, arzularımız ve hedeflediklerimiz için belli dönemleri daha rahat kullanabileceğimizi söylerler.

Yeni ay başlatan, tohumlayan, bir düşüncenin, arzunun, olacak olanın büyüyüp olgunlaşmadan öncesi tohumun karanlıkta toprağın altında filizlenmesi sürecine denk bir zamandır. Karanlıkta (ayın karanlık fazı) oluşmaya bırakılan yani ekilen tohum, toprağın altında yine karanlıkta olgunlaşmaya başlar ve dolunayla birlikte ortaya, yani toprağın üstüne çıkar. Bu nedenle oluşma dönemleri Yeni Ay ise, olgunlaşma süreçleri de Dolunay’dır. Yeni Ay, ayın en küçük hali ve fazı iken, Ay ışığını dolunaya kadar büyütür ve güçlenir.

Yeni Ay ile Dolunay arasında ayın karanlık fazından çıkıp, hızla büyüdüğü ara bir dönem bulunur. Ay’ın bu haline eski zamanlardan beri “Hilal” denir ve Hilal bir aylık döngünün belki de en kıymetli zamanlarını gösterir. Diğer yandan bu kıymetli Hilal süreçleri 3, bilemediniz 4 günlük kısa bir döngüyü içerir. Buna Vedik Astroloji de Ay’ın hızlı büyüme süreci, karanlıktan kurtulma zamanları neşeli zamanları deriz. Anadolu da ise gün yüzlü Hilal olarak anılan bu dönemler, denk geldiği bazı aralıklarda daha kıymetli ve güzel enerjileri de temsil eder.

Vedik Astroloji ışık demek olan Jyotish kökünden gelir. Yani sistemin esası ve temeli ışık ve ışıklar üzerine oturmuştur. Durum böyle olunca ışıkların gökyüzünde ki hareketleri, yerleşimleri sistemde hareket ederken dokundukları ve diğer yıldızlarla temas ettikleri noktalar önemlidir. Işıklar esasen bizim içimizdeki ışığı gösterdikleri kadar, kendi karanlıklarımızı nasıl aydınlatacağımızı da temsil ederler. Vedik Astroloji de iki ışık kaynağı vardır. Güneş (ruhumuzu besler ve aydınlatır) Ay ise (zihnimizi besler ve aydınlatır) Bu iki kaynağın belli dönemlerinde yıldızlarla olan temasları kendi öz ışığımızı yükseltme, farkındalıkları arttırma ve enerjimizi güçlendirmek için özel fırsatlar içerir ki işte bu hafta kısa bir süreçte böyle bir dönemi yaşayacağız.

Balık Yeni Ay’ın dan çıkan AY, Güneşten ayrıldı ve Hilal fazına 20 Mart Pazartesi akşamdan itibaren iyiden iyiye yerleşti. Cuma gününe kadar sürecek bu aralıkta özellikle 21 Mart Çarşamba 16:40 ile 22 Mart Perşembe 14:40 arasında AY enerjisini en yüksek performansta çalıştıracağı bir Nakshatra (Takımyıldız’dan) geçerken Hilal fazı ile buluşacak, bu enerji hem kendi iç dengemizi arttırmak, hem de dua, dilek ve ritüeller için uygun bir zamana işaret etmekte. Diğer yandan bu tarihler dünyevi konular, yeni başlangıçlar için destekli bir aralık değil zira Merkür durağan pozisyona ulaştı, Satürn ve Mars kavuşumda ve Mars ile Güneş ters bir bakış açısı içinde. Dolayısı ile başlamak ve başlatmak için şartlar bu hafta daha önceki haftalık yorumlar yazımda da belirttiğim gibi uygun değil. Ama ruhumuzu beslemek, dolunaya, büyümeye doğru giden Ay enerjisinin desteğini de alarak planlarımıza, önümüzdeki hedeflerimize ulaşmak için yaratıcıdan kolaylık istemek için şartlar gayet uygun.

Bahara doğru giderken, pek yakında Koç Yeni Ayı dönemini ve hızlanan enerjilerle birlikte yeni bir süreci deneyimleyeceğiz. Öncesinde kendimizi ve yaşadığımız alanı, yuvamızın enerjisini dengelemek ve bir anlamda bahara hazırlanmak adına bu hafta güzel bir fırsat sunacak Hilal fazı bize…

Bu dönemde öncelikle Salı ile Cuma arası evinizde mum yakmaya özen gösterin. Dünyevi alanlardan ziyade zihnimiz ve duygusal ihtiyaçlarımız için denge enerjisi talep edeceğimizden Mumlarınızın rengi beyaz, mor, pembe tonları olabilir.

Salı veya Çarşamba gecelerinden bir tanesinde mutfağınızda tezgah üzerinde bir tepsi içinde 7 tane mum yakın ve mumlarınızı daire şekline getirin. Mumlar küçük olurlarsa ve kendiliklerinden sönene kadar yanarlarsa daha iyi olur. Diğer yandan ocağınızın üzerine küçük bir tencerede su koyup kaynatın ve içine;

Yarım avuç üzerlik tohumu, bir iki tutam Lavanta, bir tutam kişniş ve bir tutam biberiye atın ve bu suyun kısık ateşte en az yarım saat kaynayıp buharının evinize dağılmasını sağlayın. Karışım bir süre kaynayıp kokusu eve yayıldıktan sonra beyaz küçük bir kağıda niyetiniz ne ise onu yazıp kök tarçının iç kısmına niyetinizi yerleştirin ve kaynayan bu suya atın ve bir süre daha içinde dileğinizin bulunduğu tarçınla suyun kaynamasına izin verin. Tarçını suya attıktan sonra niyetinizi tekrar etmeniz yerinde olacaktır. Yeterli gördüğünüz zamanda ateşin altını kapatın ve soğumaya bırakın. Su soğuduktan sonra kabuk tarçını uygun bir zamanınızda denize veya yakınınızda bulunan suya atabilirsiniz. İçinden tarçını ayırdığınız kalan bu sulu tütsünüzü birkaç kez daha kullanıp sonra dökebilirsiniz.

Ritüel, dilek veya benzeri gelenekleri uygularken öncesinde mutlaka bir miktar sadaka verilmelidir.  Ayrıca bu tip gelenekleri uygularken öncesinde ve sonrasında canlılara zarar vermemek, dedikodu yapmamak, bu hafta özellikle Cumaya kadar olan dönemde güzel konuşmalar, güzel işlerle vakit geçirmek, komşularınıza, çevrenizdeki hayvanlara yiyecek vermek, hayvanlara su vermek oldukça faydalı olacaktır.

Güzel bir hafta ve Hilal dönemi geçmesi dileklerimle.

Sevgiler.

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *