Bu hafta Dolunay Var

5 Haziran haftasına “Dolunay” etkileri ile başlıyoruz. 8 Haziran Perşembe günü saat 13.45 de başlayacak Dolunay, 9 Haziran Cuma 16.09 da tamamlanacak. Hemen hafta başında 5 Haziran Pazartesi gününden itibarense dolunay enerjilerini hafta ilerledikçe gittikçe artan biçimde hissetmeye devam edeceğiz.

Dolunay süreçleri tamamlama zamanlarıdır. En genel haliyle Yeni Ay döngüsünde başlayan olayların, durumların, atılan adımların, tohumlanmanın hasat verme, sonuca ulaşması döngüleridir. Bu nedenle 25-26 Mayıs tarihlerinde başlattığınız, aniden hareketlenen durum, olay veya süreçler Haziran ilk haftası sonuca ulaşacak. Bu sonuçun tamamen sizin bireysel haritanıza göre belirlenmesi bir yana, dolunay döngüleri tamamlama verdiği için beğenelim veya beğenmeyelim yarım kalan, üzerimize yük olan, bitirmemiz tamamlamamız gerekenleri halletmek, yüklerden kurtulmak adına bizi adeta hafifletir. Ay, Dolunay (Purnima) zamanlarında gücünü ve ışığını çok arttırır. Duygusal olarak kabarmamızın, öfke veya adrenalin seviyemizin artmasının nedeni budur. Vedik astrolojisinde Dolunay süreçleri kıymetli zamanlardır. Öncelikle Yeni Ay‘ın karanlık fazında gizliden, toprağın altında ve karanlıkta başlayanlar, alınan kararlar, atılan adımlar bu fazda olgunluğa kavuşur, büyür ve adeta patlar. Biriken enerjinin, tohumlanan olayların toprağın altından üstüne çıkış zamanlarıdır. Dolunay bizi görünür kılar. Bu noktada dikkat etmemiz gereken Dolunay süreçlerinde duygusal patlamaları, içimizde yükselen güçlü enerjiyi yani adrenalini iyi kullanmak ve artan gücümüzü, duygusal dalgalanmalarımızı kontrol edebilmektedir.

Vedik astroloji’de Dolunay Purnima olarak aktarılırken, aynen Batı astrolojisinde olduğu gibi Ay ve Güneş’in tam karşılıklı gelme durumudur. Ay’ın, Güneş’e belli bir derece ile yaklaşmasıyla Dolunayı başlatır ve tam kavuşum yaptığı ve derecesel olarak aynı derecede hizalandıkları noktada biter. Etkisi bir hafta önceden başlar ve dolunay sürecinden sonraki 2 gün boyunca enerjisi devam eder.  Akabinde Ay ve Güneş tam kavuşum yaptıktan sonra derecesel olarak ayrılmaya başladıkları andan itibaren ay küçülmeye başlar ve yeni ay sürecine hazırlıklara tam gaz devam eder ve ay ile güneşin kavuşum etkisiyle de yeni ay döngüsü tamamlanır.

Biz bu döngüleri her ay iki kere yeni ay ve dolunay olmak üzere yaşarız. Doğal olarak her yeni ay veya dolunay hayatımızda önemli değişimler yapmaz ama en genel haliyle de o ayın genel etkilerini, nasıl bir enerjiden geçeceğimizi bu döngüler belirler. Esas olan her zaman kendi bireysel haritalarımızdır. Kişisel haritalarımızda o ay döngülerin neleri tetiklediğin bağlı olarak bu aralıkları kendimize göre çeşitli eylemler içinde yaşarız.

8 Haziran Perşembe günü 13.45 de başlayan (Ankara’ya göre) Vedik Astrolojiye göre AKREP burcunda bir Dolunay yaşayacağız. Süreç 9 Haziran Cuma günü saat 16.09 da (Türkiye’ye göre)  tamamlanacak. Akrep burcu ülkemiz haritasında 6.evi yani açık düşmanlıkları, devlet memurlarını, silahlı kuvvetleri, işçi ve çalışan kesimi, muhalefeti, toplum sağlığını, ülke halkının sağlık etkilerini, güncel hayatlarımızdaki rutin ve gelişmeleri temsil ediyor.

Dolunay’ın hangi burçta olduğu kadar Vedik Astrolojisine göre hangi takımyıldızda gerçekleştiği de çok önemli. Dolunay Perşembe günü Anuradha yıldızında başlayacak ve Cuma günü Jyeşta yıldızında tamamlanacak. Her iki yıldızda sert etkileri ile bilinir. Annuradha yıldızı Mitra’yı yani dostluğu temsil eder. Dostlarınız, arkadaşlıklarınız, dostluk kurduğunuz kişilerle ilişkileriniz adına ilginç gelişmeler, tamamlamalar yaşayabilirsiniz. Arkadaşlıklarınız adına görmeniz gerekenlerle yüzleşebilir, fark etmediklerinizi anlayabilir, hayatınızdaki dengeleri yeniden restore etmek durumunda kalabilirsiniz. Annuradha anlaşmalar, sözleşmelerle de çok bağlantılıdır. Gizli, biraz örtülü yürütülen anlaşma ve sözleşmeler veya bir süredir devam eden anlaşmaya çalıştığınız iş ve durumlar sonuçlanacaktır. Akrep sabit bir burçtur. Bu nedenle bu süreçte tamamladığınız, yoluna koyduğunuz işleriniz, anlaşmalarınızın veya hayatınızdan bir şekilde çıkardığınız durum ve kişilerin uzun süreli olarak yaşamınızdan ayrılmaları, kopmaların yüzeysel değil derinden olması, başlattıklarınızın uzun vadeye yayılması söz konusu. Bu hafta özellikle Perşembe ve Cuma günleri verdiğiniz sözlere, vaatlere dikkat edin. Vazgeçebileceğiniz, kıramadığınız, hayır diyemediğiniz için başlattığınız konu ve işler sizi uzun süre meşgul edebilir. Yine bu süreçte başlayan arkadaşlıklar, flörtler, dostluklar, iş anlaşmaları vs de uzun vadeli olabilir.

Anuradha yıldızı, kendini adama, şefkat ve doğru ilişkiyi ve kontağı kurma becerilerini temsil ederken, saygınlığın ve onurun temsilcisidir. Bir süredir kaybettiğiniz bir dostluk, uğradığınız bir haksızlık veya kişisel kaybınız (itibar kaybı gibi) dolunay size anuradha vasıtasıyla bunu geri verebilir. Eğer haritanızda etkiler gerekli tetiklemeleri yapıyorsa, ani bir çıkış, ün ve itibar elde etme söz konusu olabilir.

Diğer yandan gereksiz şekilde gözünüzde büyüttüğünüz bir ilişki, arkadaşlık veya iş ortaklığı, çalışma adına kopma, yolların ayrılması, hayatınızda köklü bir çıkışla gelen yeni bir düzen kurma söz konusu olabilir. Özellikle ilişkiler adına keskin bir viraj vaat eden bu dolunay, Venüs’ün Koç burcunda ve Aşwini yıldızında olmasıyla, ilişkinizle ilgili keskin kararlara itebilir. En azından kendinizde bu gücü hissedebilirsiniz.

Ay, 9 Haziran Cuma günü Dolunay’ı tamamlarken Jyeşta yıldızı ile buluşarak döngüsünü bitirecek. Jyeşta sert bir yıldızdır. Huzursuz bir enerji vermesiyle bilinir. Kendini beğenmişlik, gücün getirdiği sarhoşluk veya gücü kötüye kullanmayla bağlantısı vardır. Vedik mitolojisinde Jyeşta büyük uğraşılarla elde ettiği güç ve kudretini kibir ve ego ile kötüye kullanan bir hikaye ile bağlantılıdır. Bu nedenle bu yıldız içerden pazarlıklı olmayı, kıskanç ve haris yönlerle amacına ulaşmak için büyük mücadele verirken iyilikle kötülük arasındaki dengesiz enerjiyi temsil eder. Dolayısıyla Dolunay süreci (hafta boyunca ve 14 Hazirana kadar aktif olacak) beklemediğiniz insanlardan, beklemediğiniz tepkiler veya olaylar yaşamanızı, iyi niyetinizin karşı tarafça ne kadar anlaşıldığını size gösterebilir. Kıskanç, haris ve fitne fücur etkisi yüksek kişilerle ya da böyle olduklarını hissettiğiniz kişilerle önünüzdeki on günlük süreçte temaslarınıza dikkat edin. Korunmaya, kendinizi ve enerjinizi korumaya özen gösterin. Gücü elinde tutan kişilerin büyük bir kibirle hareket etmesine şahitlik edebilirsiniz. Kıskançlık duygusunun yükseleceği zamanlardan geçeceğiz. Bu nedenle temas halinde olduğunuz kişilerin, birlikte çalıştığınız kişiler veya arkadaşınız vs olabilir, sizin fark etmediğiniz kıskançlık, gıpta etme duygularını fark edip, bu insanları hayatınızdan çıkarmak durumunda kalabilir veya sebebini anlamadığınız eylemleri neden sonuç ilişkisiyle bağdaştırabilirsiniz.

Akrep dolunayı sezgileri çok arttıracak. Özellikle Akrep, Boğa, Yengeç, Balık, Koç ve Kova, Oğlak burçları sezgisel farkındalıklarının doruk noktasına ulaşabilirler. Rüyalar, iç huzursuzluklar artarken, dolunayın etkin olacağı tüm hafta boyunca iç dengelerinize, huzur duygunuza önem verin ve size yük olan enerjinizi emen, sürekli kendi sorunlarını anlatıp büyüten kişilerden uzak durun.

Dolunay’ın Akrep burcunda ve Jyeştha yıldızıyla ilgili bağlantıları ilişkilerde kıskançlık sorunlarını, karşı tarafın sizin üzerinde kontrol kurma dürtüsünü veya sizin ilişki de kontrolcü olma isteğinizi tetikleyebilir. Özellikle aile içi gerginlikleri tetikleyebilecek bu enerji, kuşkucu, güvensiz olma etkilerini de tetikleme niteliğinde.

Dolunay’ın etkin olacağı Perşembe ve Cuma’nın arkasından Cumartesi günü AY Yay burcuna geçecek ve Satürn ile temas etmeye başlayacak ve Mars ile karşıt enerji de olacak. Bu nedenle 10 ve 11 Haziran’a dikkat etmek gerekmekte. Dolunay’ın arttırdığı duygusal ve fiziksel gelgitler, yüksek enerji Cumartesi ve Pazar günleri 10/11 Haziran da doruk noktasına ulaşıp çok keskin etkileri açığa çıkaracak.

Ülkemiz açısından oldukça sert bir dolunay haftası yaşayabiliriz. Dolunay ülkenin çalışan kesimi, devletle bağlantılı alanlar, düşmanlıklar alanında gerçekleşecek. Polis, askeri alanlar, ülke güvenliği, muhalefet alanlarında sert enerjiler var. Özellikle Perşembe- Pazar arası etkiler hayli gergin. Gündelik hayatı etkileyen bir alanı da içeren dolunay, gündelik hayatımız adına karışıklık verecek olayları da tetikleyebilir.

Burçlara Göre Dolunay Etkisi:

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

Dönüşüm etkileri kuvvetli bir dolunay sürecinden geçeceksiniz. Maddi konular, bankalar, krediler ve farklı kaynaklardan beklediğiniz ortak gelirleriniz adına tamamlamalar, sonuç almalar söz konusu. Boşanma, nafaka, miras davalarınız varsa gelişmeler yaşanabilir. Ev, aile ve ailevi konularda gelişmeler dikkatinizi bu yöne almanıza neden olacak. Ruhsal olarak gerginliklerinizi iyi yönetmeli, duygusal konularda sakin olmalısınız. Venüs burcunuzda geziniyor ve aşkta çevrenizi şaşırtan kararlar almanız söz konusu.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

Karşı burcunuzda gerçekleşen Dolunay anlaşmalar, sözleşmeler vaatler, sözler adına hızlı gelişmeler verebilir. Eşiniz, partnerinizle alakalı ani gelişmeler yaşanabilir. İlişkiler odak noktanız olabilir. Biten bir ilişki yeniden ve ani şekilde yeni gelişmeler verebileceği gibi yürütmeyen bir beraberlikle ilgili de keskin bir ayrılık yaşayabilirsiniz. İş ortaklıklarınız, projeler adına gelişmelere açık olacaksınız. Yurtdışı kontaklarınız varsa bu hafta ve haziran ortasına kadar hareketli zamanlardan geçeceksiniz.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Günlük rutininiz, sağlığınız, iş temponuz, mesleki konular hareketleniyor. Dolunay meslektaşlarınız, rekabet ettiğiniz kişiler, iş arkadaşlarınız, anne tarafından akrabalarınız adına gelişmeler, ani olaylar verebilir. Düşmanlıklar, arkanızda iş çevrilmesi, rakipler adına öğrenmeniz gereken gerçeklerle yüzleşebilirsiniz. Gergin ve riskli bir iş ortamında çalışıyorsanız, bir süredir işinizle ilgili sorunlu bir sürecini varsa dikkatli olmanız gerekiyor. Ani ve beklenmedik durumlar yaşanabilir. Fark ettiğiniz ama üstünde durmadıklarınızla yüzleşmeniz söz konusu. Sosyal alanlar, arkadaşlarla ilgili de gelişmeler söz konusu.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

İlişkiler, aşk hayatınız, flörtler adına ani gelişmeler söz konusu olabilir. Aşkta yeni bir başlangıç yaşanabileceği gibi, bir süredir devam eden sizi zorlayan bir ilişki ile kopma noktasına gelmek söz konusu. Çocuklar, çocuklarla ilgili halletmeniz gerekenler bu dönemde aktif olarak hayatınızda vurgu yapacak. Çocuklarınızla ilişkilerinize dikkat edin. Çocuğunuzun yaşadığı bir sorunu, size aksetmeyen bir meseleyi öğrenebilirsiniz. Şartları, ilişkilerinizi, aşk hayatınızı zorlamayın. Duygusal olarak gergin olabilirsiniz, bu dolunayı biraz daha kendi içinize dönme ve fark ettiklerinizi hazmetme zamanları olarak kullanmak akıllıca olur. Eğitim, kişisel gelişim adına sizin için önemli bir döngüyü tamamlama, kararlar verme ve uygulama için harekete geçebilirsiniz.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Kariyer ve işle ilgili önemli bir karar alma, harekete geçme, bekleyen duran bir sürecin hızlanması söz konusu. Çalışıyorsanız, iş ve kariyer konularına odaklanıp, dikkatinizi bu alana vereceksiniz. İşinizle ilgili önemli gelişmeler, sonuçlanmalar, başlangıçlar veya bir süredir devam eden sorunların kopma noktasına gelmesi söz konusu. Diyaloglarınıza dikkat ederken, süreci özellikle kariyer konularında iyi yönetmelisiniz. Aile ve ev alanlarınız adına da önemli gelişmeler yaşanabilir. Ebeveynler, aile üyeleriniz, taşınma, ev değişikliği gibi konularda dolunay ile veremediğiniz kararlara cesur adımlar atma isteğiniz artıyor. Şehir değiştirme veya önemli bir dönüşümün öncesindeyseniz bu konularda da hareketlenme yaşanacak. Duygusal alanlarınızda kadersel etkiler öne çıkıyor. Şartları ve karşı tarafı çok zorlamadan hareket edin.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Yakın çevreniz, kardeşler, arkadaşlar, arkadaşlıklarınız dolunay boyunca vurguu olacak. Dikkatiniz yakın çevrenize dönük olurken, bu alanlarda halletmeniz, tamamlamanız gerekenleri düzenleme için gerekli gücü ve isteği hissedeceksiniz. Plan ve girişimleriniz, projeleriniz adına da cesur adımlar atabilirsiniz, ani gelişmeler yaşanabilir. Önünüzdeki on günlük süreçte sık seyahat, hareketli olmak, kısa yolculuklar yapmak söz konusu. İlişkiler adına dikkatli olmak gerekmekte. Devam eden ilişkinizde biriktirdiğiniz duygusal gerginlikler aniden patlamanıza neden olabilir.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Bir süredir konuşmak istediğiniz bir konuda adeta dökülme yaşayabilirsiniz. Arkadaşınız, dostunuz, partneriniz veya eşinizle, iş ortaklarınızla halletmeniz gereken meseleleri masaya yatırma, söyleyemediklerinizi söyleme iç güdünüz artacak. Ancak çevrenizin sizden beklemediği oranda sivri bir  uslüp kullanabilir, sözlerinizin nereye gittiğini kolay ölçümleyemeyebilirsiniz. Dolayısıyla konuşmalarınıza özellikle otorite sembolleriyle, patron veya aile büyüklerinizle diyaloglarınıza dikkat edin. Sağlığınıza, özellikle boyun ve omuz bölgesi sorunlarına dikkat etmekte yarar var. Maddi konularda beklediğiniz bir para veya alacak varsa, sonuca ulaşması söz konusu. Duygusal alanlarda ilişkilerinizde şartları zorlamadan hareket etmeye çalışın. Bekarsanız, ani bir ilişki, birinden hoşlandığınızı hissetme söz konusu.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Vedik astrolojiye göre burcunuzda gerçekleşecek olan Dolunay, tutkularınıza, hırslarınıza gem vurmanız gerektiğine işaret ediyor. Duygusal iniş çıkışlar yüksek olabilir. Kulak çınlaması, baş bölgenizde sorunlar, baş ağrıları, tansiyon dengesizliklerine dikkat edin. Enerjiniz yükselirken, öfkeniz de arttıyor ve olayları ele alma şeklinizde gergin bir biçimde olabilir. Sakin ve sükunetle hareket etmek, hiç bir şeyi gözünüzde büyütmemek önemli olacak. Düşmanlıklara, dostlarınızdan gelen garip durumlara karşı da sakin akılcı hareket edin. Bu haftayı duygusal ve dünyevi alanlarda şartları çok zorlamadan ele almaya çalışmanız yerinde olacaktır. Diğer yandan iş veya ilişki alanınızda tamamlamanız, halletmeniz gereken ve sürekli engellerle boğuştuğunuz bir konu sonuca ulaşarak sizi hafifletebilir.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

Ortaya çıkmak, kendinizi göstermek bu aralıkta zor olabilir. Vedik astrolojiye göre Yay yükselenler bunu daha fazla yaşayacaklar. Dolunay size içe dönmenizi, kendinizde fark etmeniz gerekenlerle yüzleşmenizi fısıldıyor. Fiziksel ve ruhsal olarak kendinizi ve şartları zorlamamalısınız. Bu hafta saha sakin yerlerde olmaya özen gösterin. Kalabalıklar iyi gelmeyebilir. Daha çok kendinizle kalmak iyi gelecektir. Bitirmeniz, hayatınızdan çıkarmanız gereken bir ilişki veya duygudan kurtulmak, hafiflemek adına destekli olacaksınız. Ancak bırakmanız gerekenlerle yüzleşmek ve artık vazgeçmek duygusunu da içselleştirmeniz gerekmekte. Uzak yolculuklar, yurtdışı alanlarında gelişmeler olabilir. Genel olarak da bu süreçte düşmanlıklara, arkanızdan iş çevrilmesine karşı dikkatli ve tedbirli olun.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Hedefleriniz, amaçlarınız, çözmek durumunda olduğunuz konularla ilgili keskin kararlar almak, size zorluk veren veya düğüm oluşturan bir çok konuyu kafanızda yerine oturtmak adına dolunay destekli olacak. Diğer yandan arkadaşlar, sosyal çevre, dostluklarınız adına ilginç gelişmeler yaşanabilir. Güç birliği yaptığınız insanların kendi dünyalarındaki karmaşalar, birlikte başladığınız bir yolu sizin tamamlamanız gerekliliğini doğurabilir. Kendinizi güçlü ve cesur hissedeceksiniz ama temkinli ve organize hareket etmenizde yerinde olur. Duygusal konularda karar vermek, verdiğiniz kararları hayata geçirmek söz konusu.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Kariyer ve iş alanınızda etkin olacak Dolunay, iş ve projeler adına tamamlama verebilir. Diğer yandan evlilik, nişanlılık gibi bir özel alanda uzun süredir biriken meseleleri masaya yatırmanız, sizi zorlayan ve çözümsüz bulduğunuz konularda radikal kararlar almanız söz konusu. Özel hayatınızla ilgili bu döngüde herkesle her şeyi paylaşmayın, karar verdikleriniz, adım atmak istediklerinizle ilgili emin olmadan kimseden fikir almayın, kararsızlıklarınızın arttığı bu dönemde zaman kaybı yaşamanıza neden olabilir. Başkalarının dediklerinden ve ifadelerinden etkilenebileceğiniz bir süreç geçiriyorsunuz. Bu nedenle kararlarınızı kendi başınıza ve inisiyatif kullanarak almanız yerinde olur. Duygusal konularda yaın çevrenizden birisiyle ani ve beklenmedik bir aşk veya ilişki yaşamanız söz konusu.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

İnançlarınız, inandığınız değerleriniz ve hayata bakış açınızın sizi değişime zorladığı bir döngü yaşıyorsunuz. Bir yandan üst üste gelen bir çok aksilikle uğraşıyor olabilirsiniz, tüm bunlar sizi yormasın zira hızlanma, düzene girme öncesi son pürüzlerle boğuşuyorsunuz. Dolunay sizi kişisel beklentilerinizde kendinizi zorlama, hırslarınızı törpüleme adına fazla teşvik edebilir. Sakin ve acele etmeden hareket edin. Eğitim, kişisel gelişim, kendinizi geliştirme ve ilerlemeniz sağlayacak bir konuda önemli bir döngü tamamlıyorsunuz. Yurtdışı veya yabancılarla ilgili iş ve konular yine bu dönemde öne çıkabilir. Aile içindeyse babanız, baba soyundan gelen bir kişiyle ilgili halletmeniz, çözmeni gereken bir durum sonuca ulaşıyor.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *