İLİŞKİ ANALİZLERİ

HİNT ASTROLOJİSİNDE BOŞANMA ETKİLERİ

Hint Astrolojisinde Haritalarda Boşanma İzleri

Hintliler astrolojiye önem verirler. Hatta astroloji, Hindistan’da yaygın biçimde hayatın her alanının incelenmesi için kullanılan geçerli bir yöntemdir. “Jyotish” olarak da bilinen Hint astrolojisinin ana vatanında evlenmek isteyen kişilerin evliliğe uygunlukları astroloji yöntemleriyle de incelenir. Bu bir gelenektir. 

Bu konuda en meşhur inceleme yöntemi “Mangalik Mars” veya Kujodoşa olarak bilinen Mars’ın haritada baskın olması durumudur. Mars baskısı incelenirken çiftlerin haritalarında bu enerjinin birlikte var olması veya ikisinde de bulunmaması iyi karşılanır. Baskı birinde var diğerinde yoksa, ilişkiyi sarsacak gerginlikler kaçınılmaz olur. Bu enerji tek başına bir evliliği bitirmez, ama kalitesini ciddi oranda düşürür. 

Diğer bir yöntem de UPAPADA ve ARUDHA dediğimiz bazı noktaların haritalarda sorgulanması durumudur. Upapada iki kişi arasında ruhsal çekimdir. Oldukça önemlidir. Bu noktaların çiftlerin haritalarında karşılıklı olarak görünüm etkileri dikkatle incelenir. Upapada ruhsal bağı temsil ederken,Arudha noktası karşılaştırmasıise dünyevi olarak aradaki bağın ne durumda olduğu test eder. Upapada noktalarının çiftlerin haritalarında yükselen, evlilik evi, üçgen evlerle olan bağları, evlilik evi yöneticisi ile kavuşumları gibi etkiler olumlu karşılanır. Bu noktada en kıymetli ve karmik bulunan etkileşim Rahu ve Ketu olarak bilinen karmik oldukları kabul edilen gezegenlerin haritada ters kavuşum içinde olmalarıdır. Hintliler, bu enerjiye sahip çiftlerin geçmişten bugüne özel bir karma taşımaları sonucu karşılaştıklarına inanırlar.  

Gezegenler içinde en dikkatli ele alınan bölümse, Venüs ve Mars’ın haritalarda karşılıklı olarak görünüm veya kavuşum etkilerine bakılması şeklinde açıklanabilir. Venüs ve Mars birbirini tetikleyen ve özellikle seksüel adrenalini yükselten etkiler verirler. İlişkinin heyecanı ve ateşi bu iki gezegenin tekelindedir demek yanlış olmaz. Fakat Venüs – Mars görünümleri dışında, ilişkinin heyecanı açısından Rahu’da oldukça önemli etkiler verir. 

Örneğin, Rahu-Mars, Rahu-Venüs görünümleri, çiftlerin birbirinden çabuk etkileneceğinin göstergeleridir. Aynı etkiyi, yani yüksek çekim gücünü, çiftlerden birinin Ay’ı ile diğerinin Güneş’inin kavuşması da verir. Kısacası gezegenler açısından Venüs, Mars, Güneş, Rahu, Ay daha öne çıkarlar. Hint astrolojisinde kadınlar için eş-koca temsilcisi (Karaka)Jüpiterdir. Erkekler için eş, Venüs tarafından temsil edilir. Bu iki gezegen eşin nasıl biri olacağını gösterirken, evliliğin niteliği de doğal olarak evlilik evinden bakılır. 

Bunlar dışında Hint Astrolojisinde çiftlerin uyum puan değerleri de önemli etkenler arasındadır. Bu değer, erkek ve kadının takımyıldızlarının uyum karşılaştırmasından elde ettiğimiz bir puandır. Düşük çıkması evliliklerde ki bağları zayıflatır. Yüksek çıkması ise ilişkinin kalitesi için olumludur. 

Evliliğin geleceği ise öncelikle evlilik evinin her iki kişi içinde güçlü ve kaliteli bir yerleşimde olması gerekir. Bazen çiftlerden biri iyi etkilere sahip olmasına rağmen karşı tarafın evlilik evi bozuksa ve boşanma etkileri varsa, evlilik eninde sonunda bitiyor. 

Boşanma etkileri nelerdir?

Evlilik evi yöneticisinin kopmalara neden olan 8.evde yerleşmesi veya 8.evin lordunun evlilik evinde oturması boşanma verir.Bu ev değişimleri temsil eden enerjiler verir. 

Evlilik evi yöneticisinin 12.evde yerleşmesi de eşten ayrılma veya eşin kaybına işaret olabilmektedir. Evlilik evi ile 12.evin bağlantısı evliliği üzücü bir sürü olayla baş başa bırakabilir. Hintliler 12.evi kayıplar alanı olarak işaretlemişler. Evlilik temsilcisinin, alanının bu evle olan bağlantısı iyi bulunmaz. Diğer zorlayıcı bir durumda, 6.ev ile evlilik evinin bir bağlantısının olmasıdır. Bu enerji evliliğin kalitesini ve güzelliğini düşürür. Bu etkinin yanında, çiftlerden birinde de boşanma etkileri varsa evlilik bitebilir. 

Evlilik evine Satürn, Mars, Güneş ve Rahu/Ketu gibi gezegenlerin gelmesi iyi bulunmaz ki özellikle Satürn bunlar içinde daha da öne çıkar. Mars, evlilikte gerginlik ve çokça kavga ve münakaşa verirken, Rahu tuhaf ve anlaşılması zor bir eş ve çok iniş çıkışlı bir evlilik oluşturabilir.Güneş kariyer ve iş evleriyle bağlantı yaptığında oldukça kuvvetli etkiler verirken, evlilik evine denk gelmesi bir anlamda bu alanı yakar. 

Boşanma etkileri veya mutsuz bir evlilik üzerinde Nakshatra dediğimiz takımyıldızlar da oldukça önemli bir yer tutarlar. Bu konuda, “Hint astrolojisinde takımyıldızların evlilik üzerine etkileri” isimli makalemi gözden geçirebilirsiniz. Ama kısaç a tekrar değinecek olursak, bazı takımyıldızlar, başta, Moola, Jyeşta, Aşwini, Aşleşya, Danişta, Chitra yıldızlarının evlilik evi enerjileri ile etkileşim içinde olmaları, özellikle Ay takımyıldızının bunlardan birine denk gelmesi evlilik alanlarında sorunlara neden olabilir. 

Bunların yanı sıra, Hint astrolojisinde Yoga dediğimiz özel gezegen etkilerinden Kala sarpa Yoga evlilik için hassas enerjiler verebilmektedir. 

Hepimizin hayat yolculuğunda sevgi ve mutluluk içinde beraberlikler yaşaması dileklerimle.  Sevgiler. 

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *