İLİŞKİ ANALİZLERİ

HİNT ASTROLOJİSİNDE TAKIMYILDIZLAR VE EVLİLİK ETKİLERİ

Hint astrolojisi ile Batı astrolojisinin önemli farklarından biride yıldızlara bakış açısında gizlidir. Batı astrolojisi Güneş üzerine çalışmalar yaparken, bir anlamda Güneş Astrolojisidir. Oysa Vedik, yani Hint astrolojisinde Ay, bu sistemin temelini oluşturur ve astrolojik haritayı meydana getiren hesapların birçoğu Ay üzerinden yapılır. Batı, Güneş astrolojisi ise, Vedik’e yıldızlar astrolojisidir denebilir.

Vedik astrolojsinde bir diğer önemli noktada takımyıldızlardır. Öyle ki Hint astrolojisini öğrenmek isteyen bir kişi 27 tane takımyıldızına çok iyi hakim olabilmeli ve bir çok ayrıntısını bilebilmelidir. Takımyıldızlar, fiziksel görüntümüzden, kişilik özelliklerimize, sağlığımızdan, yeteneklerimize kadar birçok alanda, çok ayrıntılı bilgiler verebilmekteler.

Hepimiz, kişisel yıldız haritamızda gezegenlerin çeşitli oturumları, yerleşimleri ile doğarız. Bir harita da 12 ev ve hayat alanı bulunur. Astrologlar, kozmozdaki enerjilerin bizim hayatımıza olan dağılımını 12 alana bölmüş ve buna da “Evler” demişlerdir. Bu alanların çalışma şekilleri bizim hayatımızın hangi bölümlerinde daha öne çıktığımızı, hangi kısımlarda daha zorlandığımızı da bir anlamda belirlerler. Bu yansımaları çözme, analiz etme biçimine de kısaca yıldız haritası analizi denebilir. Hint astrolojisinde harita analizleri yapılırken belli astrolojik kurallar dışında, oldukça net etkiler verebilen başka bir alanda Takımyıldızlar’dır. Takımyıldızlar, Hint astrolojisinde “Nakshatra” olarak bahsi geçen, 27 yıldızdan ve bu yıldızların bize yansıttıkları etkilerden oluşan önemli enerjilerdir.

Takımyıldızlar hayatımıza birçok alanda etkiler verirler, demiştik. Bu alanlardan bir tanesi de evlilikle ilgili bölümdür. Bu anlamda uzun süredir yaptığım araştırmalardan nakshatra-takımyıldızlar ile evlilik hayatı arasında, ciddi bir bağlantı olduğu sonucunu çıkardım. Öncelikle, genel analiz yaparken vedikastrolojide  bazı yıldızların evlilik hayatını tahrip ettikleri bilinen bir durumdur.

Eğer Yükselen veya Ay’ınız, evlilik temsilciniz, evlilik eviniz; Aşwini, Aridra, Aşleşya, Jiyeşta, Muula, Çitra, Danişta, Puşya takımyıldızlarına denk geldiyse, evlilik hayatınızla ilgili biraz daha hassas etkilere sahipsiniz demektir.

Bir süre önce, elimdeki analiz datalarını toparlamaya, sistemli bir hale getirmeye karar vermiştim. Bu toparlama sırasında şaşırarak fark ettim ki bana analiz için gelenlerin çoğunluğu Yengeç yükselenlilerdi. Burçlar kuşağında mistik etkileri yüksek 3 tane burç vardır. Balık, Akrep ve Kova…Bu burçlar bu tip konulara doğal bir eğilim gösterirler ama Yengeç, bu gruba birinci dereceden akraba sayılmaz. Aynı dönemde takımyıldızlarla ilgili araştırmalarımı derinleştirmiştim ki özellikle Danişta takımyıldızıyla,evlilik enerjilerinin çok iç içe geçtiğini fark ettim. Takımyıldızlar, Vedic astroloji de çok önemli yer tutan, verdikleri etkiler kesinlikle ayrıntılı biçimde incelenmesi gereken özel yerleşimlerdir. Hatta eski kaynaklara göre bu konunun ayrıntısına hakim olmayan Hint astrologlar bir anlamda eksik kalmışlardır yorumu yapılır. Takımyıldızlar konusuna ilerde farklı bir makale de tekrar döneceğiz, ancak Danişta ve evlilik ilişkisine yeniden bakacak olursak, bu noktada rahatlıkla söyleyebilirim ki Hint astrolojisinde Yengeç yükselenlilerin haritalarında evlilik evlerini biraz daha dikkatli incelemeleri veya inceletmelerinde fayda var.

Hint astrolojisinde Batı’dan farklı olarak, evler için sabit dereceler kullanılır. Dolayısı ile eğer bir haritada Yükselen Yengeç ise, böyle bir haritada evlilik evi de Oğlak burcuna denk gelir. “Danişta” takımyıldızı 27 takımyıldız içinde, 2320 Oğlak ile 640  Kova’yı kapsayan bir alanda etki veren , 23. Takımyıldız (nakshatra) dır. Bu yıldız genel olarak, gücü, yürekliliği, hatta ünlü olma etkilerini temsil eder. Bu yıldızın normalde kariyer noktası ile buluşması olumlu bir durumdur. Ama aynı yıldız, evlilik evine denk geldiğinde işler değişir. Danişta, yükselen veya Ay ile bağlantılı ise, çok yönlü kişilikler, müzik ve görsel sanatlara eğilim hatta bu konuda olağan üstü yetenekler çıkarabilir. Keza, sporcularda ve özellikle de jimnastikçilerde sık görülür. Birçok astroloğun haritasında bu nokta kariyer evi veya kariyer evinde bulunan gezegenlerle birliktedir. Zira yıldız, evrensel enerjinin çözümlenerek hayata aktarılabilmesini sağlar ve astrologlar bunu derinlemesine sindirebilme yetisine sahip kişilerdir. Yükselen ile bu yıldız buluştuğunda bu kişiler oldukça güçlü yapıda, karşılarındakini kendi enerjileri ile etkileyebilme gücüne sahip insanlar olabilirler. Ritm, dans ve denge duyguları genelde oldukça gelişmiştir. Son derece sosyal bir nakşatradır ve bu kişiler için bir grubun parçası olabilmek önemlidir.

Diğer yandan eğer Ay, bu takımyıldız da yerleşmişse, bu kişinin ortakları, eşi farklı kişilik özelliklerine sahip olur. Bu durum, en yoğun bozgunu evlilik ortağı ile uyuşmazlıklar ve sorunlar vererek çıkarır. Bu nedenle evlilikle ilgili bağlantıları hiç uğurlu sayılmaz. Oğlak burcunda düşen kısmı daha şiddetli çalışmakta ve problemler daha belirgin kendini belli edebilmekte. Mars, evlilik evinde, Oğlakta ve Danişta da yerleşirse en zorlu etkileri veriyor. Evlilik evine Danişta da denk gelen Satürn, Rahu ve Ketu’da yine benzer şekilde evlilik sıkıntılarına neden olur, ancak en şiddetli etki Mars ile açığa çıkar.

Kısacası, Yengeç yükselenler başta olmak üzere, bir haritada evlilik evinin Danişta Oğlak burcu padasına denk gelen bölümleri, kişiye bu alanda oldukça sıkıntılı ilişkiler, problemli evlilikler verebilmektedir. Bu nedenle de Hint astrolojisine göre, pek çok Yengeç yükselenli kişinin evlilik hayatında yüzünün gülmemesinin nedeni de budur. Eğer kişinin haritasında Oğlak bölümünde Danişta takımyıldızına denk gelen güçlü etkiler varsa, örneğin; Venüs ilişki temsilcisi olarak bu noktada bulunuyorsa, kadınlarda eş temsilcisi Jüpiter yine bu noktada ise, bu kişiler ilişkileri, aşkları, evlilik hayatları adına çok zorlu tecrübeler yaşarak en sonunda karşı cinsten nefret bile edebilirler.

Danişta takımyıldızın bu yıkıcı enerjileri özellikle Oğlak burcuna denk gelen padalarında daha da şiddetli görülmekle beraber, Kova bölümünde 0 derece ile 320 arası padasında daha yumuşak etkiler göstermekte, fakat Kova daki son pada (bölüm) da, Oğlak kadar olmasa da evlilik hayatını bozabilen nitelikler veriyor.

Sonuçta eğer Hint astrolojisinde Yengeç yükselenli iseniz, evlilik alanınızı dikkatli incelemelisiniz. Öte yandan evlilik hayatınızı temsil eden gezegenlerin veya evin bu yıldız ile denk gelmesi yine aynı etkiyi vermektedir.

Aşağı da örnek olarak vereceğim kişi, evliliğindeki sıkıntılarla ilgili tarafıma başvurmuştu ve görüşmeden kısa bir süre sonra da boşandı.

Örnek harita sahibi, 31 Mart 1975 saat 13.00 Amerika doğumlu bir bayandır.

 

Yengeç yükselenli olan kişinin evlilik evine, Danişta takımyıldızında yerleşmiş olan Mars, oldukça spesifik şekilde bu alanı zorlayıcı çalıştırmaktadır. Diğer yandan evlilik evi yöneticisi 12. Kayıplar evinde, Aridra takımyıldızında yerleşmiş ki bu yıldız da evliliği bozabilen enerjiler verir.

Görüldüğü gibi biraya gelen birçok etken zorlu çalışarak, harita sahibinin, evlilik hayatı boyunca sürekli gerginlik ve mutsuzluk içinde yaşamasına ve aynı zamanda zorlukları karşı tarafa da yaşatmasına neden olmuştur. Zira evlilik evine denk gelen Danişta takımyıldızındaki Mars, kişiyi agresif ve her an gerginlik çıkarmaya eğilimli kılmaktadır. Örnek kişide evlilik evinde ki Mars 280 bulunmaktadır ki bu da Danişta takımyıldızın buraya 2. Pada da yerleştiğini gösterir.

Bu pada, Oğlak burcuna denk gelmekte ve kişiye yüksek iletişim yeteneği, değişken bir kişilik, yüksek zihin koordinasyonu verirken, aynı zamanda hayatın evlilik ve ikili ilişkiler bölümünün tozunu atar. Zaten bu kişide de aynen böyle olmuştur. Çok severek başlayan ve kısa süre içinde evliliğe giden ilişkisi, evlendikten sonra her iki tarafta içinde çok zorlayıcı bir tecrübeye dönüşmüştür. Bu noktada, bu durumu destekleyen bir çok unsurun yanında, en önemli görevi evlilik evinde Mars ile kavuşmuş Danişta takımyıldızı yüklenmiştir diye biliriz. 

Yeni bir konuda ve hayatın içinden yeni bir örnekte görüşmek üzere.

Sevgiyle kalın.

Astrolog Şebnem Ekşib

© Şebnem Ekşib

Tarafımdan yazılan ve yayınlanan her türlü yorum, makale ve analiz, yazılı izin almadan ve kaynak gösterilmeden hiçbir şekilde başka bir yerde yayınlanamaz, alıntı yapılamaz ve kopyalanamaz.  

 

1 comment

  1. Nurten Kılıçaslan 11 Ekim, 2017 at 09:35 Cevapla

    05.03.1970 saat 05.00 istanbul doğumluyum. Benimde hint astrolojisine çok merakım var. Acaba benim doğum haritamı da incelermisiniz??

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *