Hint Astrolojisi

HİNT ASTROLOJİSİNDE TRANSİTLER

Hint Astrolojisinde Transitler

Doğduğumuz anda gökyüzündeki enerjilerin,

yıldız haritası dediğimiz alana izdüşümlerini gösteren haritaya doğum haritası yani NATAL harita denir.

Bir doğum haritasında bulunan yerleşimler sabittir, değişmez. Yani sizin doğum haritanızda yükseleninize yerleşmiş olan Venüs orada kalıcıdır. Ancak gökyüzü hareket halindedir. İşte gökyüzünde hareket eden yani transit geçen gezegenlerin, bizim natal haritamız üzerine verdikleri enerjilere astroloji de “Transit” denir.

Hint astrolojisinde Transitler diğer astrolojik sistemlerde olduğu gibi önemli bir yer tutarlar. Bizim hayat içindeki dönemlerimize, büyüme yolumuzdaki yaşayacaklarımıza ve bu yaşanmışlardan aldığımız derslere ışık tutarlar.

Ruhun yolculuğuna ve hayatın tekamül etme, büyüme enerjisi içinde olduğuna inanan Hint astrolojisi sisteminde, transitler büyüme, değişim, dönüşüm, yeniden yapılanma, ilerleme veya durulması, beklenmesi gereken zamanları belirlememizde önemlidirler.

 

Transitler içinde Hint astroloji teknikleri açısından en önemli yeri SATÜRN alır. Hintliler, Satürn enerjilerini özel bir yere koyarlar.

Satürn transitinde SADESATİ dediğimiz özel bir süreç vardır ki bu konuyla ilgili bilgiye “Hint astrolojisinde bir fenomen; SADESATİ dönemleri” başlıklı yazıda ulaşabilirsiniz.

Hint astrolojisinde transitlerde Ay önemli bir yer tutar zira transitler genel olarak AY üzerinden hesaplanırlar. Bu nedenle Satürn’ün Ay’a göre 12,1 ve 2. Evlerden geçişi olarak aktarılabilecek Sadesati dönemleri büyüme ve dönüşüm süreçleri olarak bilinir.

Jüpiter ise karmamızın aydınlık yüzüdür. Dolayısıyla transit geçiş süreçleri bereket ve şans açısından rahatlatıcı dönemlerdir. Jüpiter transitleri, Ay ile kavuşum yaptığı ayrıca, 1,2,4,5,7,9,10 ve 11. Evlerden geçtiği zamanlar hayatımıza ışık tuttuğu ve evlilik, çocuk, maddi fırsatlar, kariyer büyümesi gibi alanları desteklediği dönemlerdir.

Mars, bizim cesaretli ve atak alanlarımız ile savaşçı yanımızı temsil eder. Mars, ortalama 2 ayda bir yer değiştirip yeni bir burca girer. Hint astrolojisinde özellikle geri hareket içinde olduğu ve diğer zararlı gezegenlerle buluştuğu dönemler dikkatli olunması gereken zamanlara işaret eder. Mars transitlerinde gerileme dönemleriyle, Ay’ın, yükselenin, Satürn, Ketu ve Rahu’nun üzerinden geçiş yaptığı dönemler daha dikkatli incelenmelidir.

Venüs, transitlerinde özellikle ilişkiler ve maddi konfor açısından iyi enerjiler verir.

Rahu ve Ketu olarak bilinen, Kuzey ve Güney Ay düğümleri ise Hint astrolojisinde Batı astrolojisinde kullanılan ama Hint astrolojisinde yeri olmayan, Satürn ötesi dediğimiz uzak gezegenlerin (Uranüs, Neptün ve Pluto) yerine geçerler ve önemli noktalardır.

Rahu ve Ketu transitleri, Satürn gibi yavaş hareket ettikleri ve Hint astrolojisinde karmik enerjileri de temsil etmeleri bakımından önemlidirler. Transitleri çok dikkatli incelenmelidir. Hint astrolojisinde sıklıkla vurguladığım ruhun yolculuğu dediğim, ruhsal gelişimimizde büyük etkileri vardır. Bu nedenle hangi evden geçtikleri, hangi gezegenlere dokundukları ve gördükleri hayatımıza farklı açılımlar verirler.

Transit gezegen geçişleriyle ilgili gezegenlerin geçiş dönemlerinde yazdığım makalelerden daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

www.sebnemeksib.com.tr                                                

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *