Kasım ayı 2015 yılını kapatırken gerçekten iz bırakacak enerjilere sahip. Özellikle ilk 10 günlük döngüsü transit iki gezegenin Mars ve Venüs\\\\\\\’ün zorlayıcı derecelerden geçerek burç değiştirmesine şahitlik edecek. Bu döngü içinde bilhassa ilk bir haftalık aralıkta gökyüzü Vedik astrolojisine göre çok hassas enerjiler barındırmakta. Bakalım bunlar neler;

Öncelikle Mars, Vedik astrolojiye göre 29 Ekimden itibaren burç değiştiriyor ve araftan geçiyor. 27 Ekim de gerçekleşecek Dolunay bir haftalık süreçte Kasım\\\\\\\’ın ilk haftası da dahil son derece kritik etkiler verecek. Bunlar neler olacak? Mars, ülke doğum haritasında bulunduğu alana geçecek. Buna astroloji dilinde natal Mars ile transit Mars kavuşumu deriz. Bu alan ülke haritasında öncelikle ülke halkının moralini, içsel dalgalanmaları, iç güvenliğimizi, topraklarımızı gösterirken, bu alanda Kasım ayı boyunca yoğun hissedilecek Mars enerjisi ile toplum olarak dikkatimiz ülke iç güvenliğimiz ve yaşanabilecek karışık sürece çevrilecek.

Kasım ayının hemen başında 2,3,4 ve 5 Kasım son derece hassas. Kasım ayı boyunca ama özellikle bu verdiğim tarihlerde ülke adına güvenlik başta olmak üzere çok dikkatli olmamız gereken bir dönem söz konusu. Terör olayları, iç karışıklıklar, halkın gergin ve tepkisel olmaya eğilim göstermesi ve bunun dışında doğal afetler açısında hassasiyetler var. Mars araf olarak bahsettiğim zorlayıcı dereceden geçerken, madenler, yer altı bölgeleri, deprem veya anormal hava koşullarını tetikleyebilir ki bu aralık özellikle Kasım ayının ilk haftası belirgin olacak.

Kasım ayının hassasiyet vermesi sadece Mars ile bağlantılı değil. Mars, yukarda bahsettiğim etkileri tetiklerken, bir yandan da Venüs de Mars ile aynı zamanda burç değiştiriyor ve Başak alanına geçiyor. Venüs, Başak burcunda rahatsızdır. Hint Astrolojisinde biz buna en dip noktada yani düşük enerji ile çalışıyor deriz. Dolayısı ile Mars ve Venüs el ele verip, Kasım ayını sadece siyasi, sosyolojik, politik ve ekonomik olarak değil, bireysel alanlarımızda ilişkiler açısından da hassasiyetleri artıracak.

Kasım\\\\\\\’da Güneş\\\\\\\’in durumuna baktığımızda, mundane (ülkeler astrolojisi) haritada yönetimleri, siyasi alanı ve hükümeti temsil eden alan olarak Terazi burcunda aynı Venüs gibi tam güç zararlı çalıştığı bir alanda bulunacağını görüyoruz. Bu yetmezmiş gibi Güneş, Vedik astrolojisinde sıkışmış olarak adlandırılan yani, kuşatılmış bir pozisyonda olacak ki bu etki genel enerjinin düşük olacağını, toplumsal ve yönetsel anlamda üzerimizde baskı hissedeceğimizi ve ülkeyi yönetenler adına sonuç almanın, ilerlemenin zor olacağına işaret ediyor. Bu etkinin en yoğun dönemi 11 Kasım ve civarında etkin olacak. 11 Kasım ve civarını hassas kılan durumu şöyle aktarabilirim. Yeni ay dönemleri enerjinin düştüğü ve negatif etkilerin arttığı zamanlardır. Doğasında bulunan zararı biraz daha katmerleyecek olan Yeni Ay dönemi Kasım ayını iyice hassaslaştırmakta. Kasım ayı ortasından itibaren karmikler olarak aktarabileceğim Rahu ve Ketu arasında sıkışacak, bir tek Jüpiterin kurtulan pozisyonunda kalacağı etki ile kadersel bağlantılar rol alacaklar görünmekte. 17 Kasımdan itibaren Vedik Astrolojiye göre burç değiştirerek Akrep alanına geçecek olan Güneş ve Merkür bu seferde Satürn ile kavuşum etkisinde olacak. Ancak yinede ilk 17 günlük dönem hükümet, kamu alanları, yönetim konuları açısından daha sert etkiler içerirken, 17 hatta 19 Kasımla birlikte bu alanlar daha net ve kontrollü bir bölüme geçmiş olacaklar.

Genel başlıklarla toparlarsak;

Kasım Ayı Ekonomik Dengeler:

Ülke ekonomisi açısından hayli zorlu bir ay olacağını söyleyebilirim. Seçim sonrası rahatlaması beklenen dengeler, astrolojik olarak  aynı kanıda değil. Jüpiter\\\\\\\’in Aslan burcunda rahatsız bir hatta ilerleyen gezegen, Kasım ayı boyunca Venüs ile yönetilen iyi çalışmadığı bir takımyıldızda bulunacak. Siyasi olarak dengeler ne yazık ki seçim sonrası da hemen oturacak durmuyor. Koalisyon ihtimalinin yüksek olduğu seçim sonrası Güneş\\\\\\\’in Terazi yolculuğu ve yukarıda aktardığım noktaların işaret ettiği durum, hükümetin kurulmasının çabuk ve kolay olacağını yönünde değil. Kasım ayında borsa, döviz dalgalanmaları açısından riskli etkiler var. Altın beklenmedik bir çıkış yapabilir. Özellikle borsa açısından dengesiz etkiler bu alanlarla uğraşanların dikkatli hareket etmesi gerektiğini gösteriyor. Ülkemiz haritasında Venüs, giderler ve cari açığı gösteren bir alanı yönetmekte ki gezegen ay boyunca düşük ve dengesiz bir pozisyonda ilerleyecek. Tüm bu göstergeler, Kasım\\\\\\\’ın ekonomik olarak fazlasıyla dalgalı bir zeminde olacağına işaret etmekte. Önemli bir yatırım, devletle veya kamu ile planladığınız bir işiniz veya projeniz varsa, tedbirli olun ve mümkünse bu ay daha çok beklemede kalın. Bu ay güzellik veya estetik sektörü üzerine yatırım planınız varsa yine tedbirli davranarak, iş büyütme açısından iyi organize olmanızı tavsiye ederim. Piyasalar açısından likit veya sıcak para sorunu yaşanabilir. Gayrimenkul sektörü ile uğraşıyorsanız yine dikkatli olmakta fayda var. Kasımdan itibaren gayrimenkul sektörü ile bu sektörle ilişkili kredi ve bankacılık alanlarında daralma ve alım satımlarda sıkıntılar yaşanabilir.

Kasım Ayı Siyasi Ve Politik Dengeler:

1 Kasım seçimi öncesi 28 Ekimden itibaren başlayacak ve özellikle Kasım\\\\\\\’ın ilk yarısı yükselecek gergin enerjiler, 1 Kasım öncesi hayli karışık bir döneme işaret ederken, en iyi ihtimalle seçimden sonra hükümetin kurulma ve yürütme işlerlerinin hemen başlayamayacağına da işaret etmekte. Özellikle 28-29-30 ve 31 Ekim siyasi ve toplumsal olarak hayli gergin zamanlar olacak. Seçim sonrası 2 Kasımdan itibaren ülke içinde karışıklık yaşanması ihtimalleri devam ederken seçim sonrası ilk hafta iç kargaşalar açısından zorlayıcı. Seçimlerle ilgili öngörülerime web sitemden okumayanlar göz atabilirler. 17 Kasımdan itibaren Güneş\\\\\\\’in ve Merkür\\\\\\\’ün burç değiştirmesi ile sıkışık enerjisinden kurtulacak olan Güneş, siyasi alanda şartların biraz daha akıcı ve toparlayıcı etkilerden destek alacağına işaret ediyor. Seçim sonrası 17 Kasıma kadar karışıklık devam ederken, bu tarihten itibaren en azından devlet ve hükümet açısından daha kontrol edilebilir bir süreç söz konusu. Öte yandan Satürn ve Güneş kavuşumunun başlayacağı bu dönemde adımlar atılsa da sonuç almak kolay olmayacaktır.

Kasım Ayı İlişkiler Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Venüs ve Mars\\\\\\\’ın ilişkileri yöneten baş gezegenler olarak dar alanlarda bulunması, ilişkilerde eleştirel yönü artıracağı gibi, Mars ve Rahu\\\\\\\’nun Venüs ile kavuşum etkisinde olması ilişkilerde ani ve travmatik kararlara yönelmeyi tetikleyebilir. Partneriniz, eşiniz veya sevdiğiniz kişiden gelebilecek beklemediğiniz tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle Başak, Balık, Boğa burçlarında Hint astrolojisine göre Yükselen, Ay veya Venüs burçlarınız bulunuyorsa biraz daha fazla etkilenmeniz olası. Venüs Başak yolculuğunu Kasım ayı boyunca sürdürürken, sizi ilişkilerinizde detaycı ve gergin kılacak ki bu alanda Mars ve Rahu\\\\\\\’nun da bulunması ile, detaycılık, takıntı, sorunları fazla büyütme eğilimleri yükseliyor. Esasen ay boyunca beraberliklerinizde esnek olmaya çalışmalı, evlilik veya nişan, söz gibi uzun vadeli zamanları ilgilendiren duygusal konulardaki bağlayıcı adım ve başlangıçları da mümkünse bu aya denk getirmemelisiniz. Evlilik veya benzeri önemli adımlar için Aralık ayında Venüs\\\\\\\’ün Terazi burcuna geçmesiyle başlangıç yapmak veya planlamak çok daha destekli olacaktır.

Kasım ayında vedik astrolojiye göre dikkat etmeniz gereken diğer bir noktada gebelikle ilgili bir tedavi veya benzeri bir tıbbi başlangıç planlıyorsanız, mümkün mertebe bunu 1 Aralıktan itibaren organize etmeye çalışın. Özellikle gebelik tedavilerinde ilk kez adım atacaksınız, ilk denemeyi bu aya almamak çok daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Kasım boyunca Venüs\\\\\\\’ün rahatsız bir enerjide olması, üreme ile bağlantılı olan Ay\\\\\\\’ın yine vedik astrolojiye göre hassas etkiler verecek olması, mecbur değilseniz bu tip planlarınızı daha çok aralık ayına kaydırmanızın sonuç almak açısından daha doğru olacağına işaret etmekte. Bu konuda elbette kendi yıldız haritanız en doğru belirleyicidir ancak, genel olarak bu ayın enerjileri açısından bu alanda hassas etkiler verdiği için dikkat etmekte fayda var.

Burçlara göre Kasım ayı Enerjileri:

Koç burcu veya Koç yükselen:

Çalışma hayatı, gündelik rutinler, size bağlı çalışan kişilerle ilişkileriniz, hizmetlilerle olan durumlar ve kararlar, sağlık alanlarınız hareketli olacak. Maddi açıdan hassas bir ay söz konusu ki başta bağırsaklar, pankreas, insülin direnci ve tansiyon sorunlarınız varsa sağlığınıza daha da dikkat edin. İş yerinizde meslektaşlarınız ile ilişkilerinize önem vermelisiniz. İşleri ele alırken, detayda kaybolmadan ve bir düzen içinde planlama yapmaya gayret edin. Yeni bir eleman alımında acele ile karar vermeyin. İlişkiler açısından bu ay daha önce üzerinde durmadığınız alanlara daha fazla takılabilir, çabuk gerginleşebilirsiniz. Maddi konularda çok dikkatli hareket etmeli, yatırım ve benzeri konularda düşünerek hareket etmelisiniz. Kasım ayı iş ve para açısından büyüme dönemi değil. Alacaklarınızı tahsil etmekte zorluk veya nakit sıkıntıları artabilir ki gelir gider dengelerinizi iyi ayarlamaya bakın. Masrafları iyi planlamanız gereken bir ay söz konusu.

Boğa burcu veya Boğa yükselen:

Çocuklar, kadın erken ilişkileri, partnerinizle ilgili konular gündeminizi oluşturacak. Eğence sektörü, güzellik veya estetikle ilgili başlamayı planladığınız bir iş veya proje, sanatsal konular ve finans alanlarında iş büyütmek, yeni yatırımlar, iş yeri açılışları çok destekli değil. Ev ve gayrimenkul alanlarında veya ofisinizde bir değişiklik, taşınma veya tadilat düşünüyorsanız Kasım ayını iyi organize etmek, acele kararlar almamak doğru olacaktır. Ev veya ihtiyaç kredisi veya benzeri bir başvurunuz için yine planlı hareket etmeye özen gösterin. Sağlığınız da başta hormonlar, üreme organları, genel bağışıklık sisteminize özen göstermelisiniz. Hayata bakışınızda daha karamsar ve detaycı olabileceğiniz için özellikle 11 Kasım civarında daha belirgin olmak üzere sakin olmak  önemli olacak. İlişkilerde geçmişten gelen konulara takılmak, fazla odaklanmak yine bu ay içinde dikkat etmeniz gereken etkilerden. İlişkiler açısından ani gelişmeler, kontrol edemediğiniz şekilde dürtüsel davranma, durumlara kendi açınızdan bakmak hassas olacağınız alanlar. Diğer yandan önceden tanıdığınız birinin tekrar hayatınıza dahil olması, ilişkiye başlamak veya önceden pek de farkında olmadığınız birine aniden ilgi duymak söz konusu.

İkizler Burcu veya İkizler Yükselen:

Yakın çevrenizle ilişkiler ön planda olurken, kardeşler veya arkadaşlarla ilgili konular gündeminizde olacak. Ev ve aileyle ilgili detaylandırmanız gerekenleri organize etmek, planlamak açısından sizi iyi motive edebilecek etkiler var. Ama ev alım satımları, araç alımları açısından dikkatli olun. Daha önceden hesaplamadığınız veya işlemleri yaparken ön göremediğiniz noktalar sonradan canınızı sıkabilir. Plan yaparken daha detaylı ve organize olabileceksiniz. Ancak uygulama aşamasında sorunlar yaşanabilir. Öncelikle şartların değişime açık olması, planladıklarınızı uygularken hesaplamadığınız durumlarla sizi yüzleştirebilir ki ay boyunca ele aldıklarınızda meselelere büyük pencereden bakmaya çalışın. Tek yönlü bakış açısı veya değerlendirmeler hatalar yapmanıza, yanlış kararlar almanıza neden olabilir. Çocuklar veya çocukla ilgili konularda dengeli olmak, konulara hem çocuk hem de kendiniz açınızdan yaklaşmak gerekecek. Çocuğunuzla güç savaşına girmeyin. Çocuğunuzun sağlığına dikkat etmeniz de yine önemsemeniz gerekenler arasında diyebilirim. Bu ay ilişkilerinizde sakin ve esnek olmalısınız. Düşünerek konuşun. İş veya gündelik koşturmalarınız ile partnerinize ayırmanız gereken zamanı iyi planlayın. Stres ve gerginlik sizi her zamankinden daha fazla yıpratabilir, bu nedenle sizi zorlayacak konuları detayda kaybolmadan ve şartları zorlamadan ele almak çok daha iyi sonuç almanıza yardım edecektir. Eşiniz veya partnerinizle iletişiminizde akılcı davranmak, ani ve fevri kararlardan veya tepkilerden uzak durmak gerekmekte. Aksi halde şartlar beklemediğiniz bir noktaya varabilir. Bu ay ortaklı işler, yeni projeler veya önemli yatırımlar için bata teknolojik konular olmak üzere, daha tedbirli yaklaşımlar içinde olmanızı gerektirmekte.

Yengeç Burcu veya yükselen Yengeç

Aileniz, aile içinde maddi konular, bu alanlarda çözülmesi gereken konular özellikle ayın ik döneminde daha fazla yoğunlaştığınız konular ilgi alanınızı belirleyecek. Diğer yandan parasal işleriniz, çevrenizle iletişim ve kazançlarınızı elde etmek için uzun vadeli planlarınıza da dönük olacaksınız. 5 Kasım civarı maddi işleriniz açısından beklediğiniz bir alacak veya getiriniz adına şanslı etkileriniz söz konusu. Öte yandan ayın ilk haftası parasal işlerinizde girişimlerinize dikkat etmekte fayda var. Kasımın özellikle 7 sine kadar olan dönemde riskli iş ve parasal girişimlerde düşünerek hareket edin ve ele aldıklarınızı her yönü ile ve uzun vadeye vereceği etkileri de hesaplamaya gayret ederek adım atın. İlişkileriniz açısından odağınız kendiniz ve partnerinizle diyaloglarınız üstünden olacak. Durumları kişiselleştirmeyin, ay boyunca iletişimde hassas bir aralıktan geçeceksiniz. Bu hassasiyet ilişkilerinize daha fazla yansıyabilir. Özellikle yeni ay dönemi olan 11 Kasım civarında ilişkinizde dengeleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Beraberlikler adına önemli kararları bu tarih civarına denk getirmeyin.  Tanıtım, satış ve pazarlama konularıyla meşgul iseniz, yoğun bir tempo geçirebilirsiniz. Fakat şartların stabil olmaktan uzak olması, koşulların çabuk değişebilmesi, planlı hareket etmek gerekliliğini vermekte. İş ve kariyer alanlarınızda detaycı ve analiz etmeye yöneliksiniz ama fark ettiğiniz veya yapmak istediklerinizi gerçekleştirmekte şartlar sizi her daim desteklemeyebilir. Bu nedenle özellikle iş konularında sizi zorlayan, bir türlü ilerlemeyen konuların üzerine gitmeden, nerde duracağınızı ve ara vermeniz gerektiğini bilerek hayatınıza yön vermelisiniz. Strese dayanıksız olacaksınız ki bu ayın genel etkileri rahat ve rehavet içinde ilerlemeyi pek de mümkün kılmıyor. Engellerle karşılaşabileceğinizi anlamak gerekmekte ama bunları aşmak adına şartları iyi kullanmak ve duracağınız yeri bilmek de önemli olacak.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan:

Maddi konularda bilhassa ayın ilk on günü daha duyarlı ve analiz ederek adım atmalısınız. Yatırımlar, finansal konular, parasal dengeler açısından kasımın ilk yarısı sizin adınıza sert etkiler var. Yakın çevrenizle olan ilişkilerinizde güç savaşları yaşanabilir. Arkadaşlar, kardeşler, kuzenler yani size en yakın duran insanlarla olan ilişkilerinizde şartları zorlamayın ve sakin, esnek olmaya gayret edin. Bu alanlarda 17 Kasıma kadar hassas enerjiler söz konusu. 17 Kasımdan itibaren ev ve yuva alanlarınıza yönelecek olan ilginiz, kariyeriniz ve ev dengelerinizi iyi ayarlamanız şartı ile sizi daha rahat bir alana taşıyacak.  Bu ay ev alımı, satımı veya araçlarla ilgili bir değişiklik planlıyorsanız, daha çok 17 kasımdan sonrasına organize etmek ama mümkünse ve acil değilse bu konuları ay boyunca bekletmek daha doğru olur. Duygusal konularda ve ilişkilerde Kasım ayı boyunca iletişim trafiğiniz yüksek olacak. Fakat Mars\\\\\\\’ın özellikle ifade alanlarınızı tetiklemesi ile sözlü iletişimde kendinizi nasıl ifade ettiğinize dikkat edin. Duygusal alanda ve hatta genel olarak tüm iletişim kurmanız gereken konularda yanlış anlaşılmaya açık olacaksınız. bu nedenle düşünerek konuşmak, söz verirken iyi düşünmek, yapamayacağınız vaatlerde bulunmamak gerekmekte.

Başak Burcu veya Yükselen Başak:

Fiziksel olarak dikkat çekici olacağınız bir ay söz konusu. İlişkiler ve bir ilişkide ki beklentiniz odak noktanız olacak. Güzellik, ilişkiler, partnerinizle ilgili konular bu dönem sizin için daha fazla öne çıkıyor. Fiziksel olarak bir değişim yapmayı planlıyorsanız, ay ortasından itibaren adım atmanız daha doğru olur. Bunun yanında bekarsanız hayatınıza yeni birinin girmesi, sizi etkileyecek biri ile tanışma yaşanabilir. Ancak bakış açınız fazlasıyla eleştirel olacak ki uzun süredir beğendiğiniz biri hakkında görüşleriniz değişebilir. Bu ay ki Venüs enerjileri sizi ilişkilere farklı bir açıdan bakmaya zorlayacak. Detaycı yönünüzü belirgin hale getirebilecek etkiler, olumlu tarafı ile yüksek farkındalık verirken, öbür taraftan aşırı titizlenme ile fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Ele aldıklarınızı abartmadan ve gözünüzde büyütmeden yönetmeye çalışın. Bu ay ilişkiler, yakın çevreniz, kısa vadeli iş planlarınız ve girişimleriniz açısından 18 Kasımdan itibaren destekli enerjilere geçebileceksiniz. Öncesinde ekonomik alanlar ve girişimler açısından önünüzü net görmeniz zor olabilir.

Terazi Burcu Veya Yükselen Terazi :

Ay boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi gelir gider dengelerinizi iyi ayarlamanız olacak. Özellikle ayın ilk yarısı hesapta olmayan masraflar açısından dengeli olmak önemli. Ticari konular, iletişim ve kendinizi ortaya koyma isteği açısından Kasım ayı özellikle ilk 18 günlük döngüde desteklisiniz. Fakat maddi konularda önemli adım veya girişim için 19 Kasımla birlikte harekete geçmek veya planlarınızı buna göre yapmak daha doğru olur. Parasal alanlarınızı aktive edecek Güneş enerjisi, özellikle maddi kazançlar açısından ayın son 1o günü rahatlamanızı sağlarken, ayın ilk dönemi ve 18 günlük periyotta maddi konularda, bilhassa alacaklarla ilgili dengesiz etkiler yaşayabileceğinize işaret etmekte. Bu nedenle Kasım ayının maddi açıdan dikkat etmeniz gereken bölümü daha çok 19 Kasıma kadar olan aralık diyebilirim. İlişkiler açısından bu ay gizli ilişkiler açısından aktif olacak. Duygusal konularda önemli karar ve adımları daha çok Aralık ayına planlamak doğru olur. Aşkta kendinizi göstermek, ortaya koymak rahat olacağınız bir alan değil. Ayrıca ilişkilerde takıntılı ve geçmişle bağlantılı ilişki ve konulara daha dönük olabilirsiniz, dikkat edin.

Akrep Burcu veya Yükselen Akrep:

17 Kasıma kadar iş hayatınızda kamuyla ilgili konular, ilgileniyorsanız siyasi alanlar, devletle ilgili işler, önemli projeler, teknolojik yatırımlar, yönetim konuları ve idari alanlarda hassas olacaksınız. 18 Kasımla birlikte bu alanlarda daha rahat etkilere geçiyorsunuz ve bu tarihle birlikte kendinizi çok daha rahat ortaya koyma etkileriniz söz konusu. Kariyer ve iş alanlarınızda enerjiler ay ortasından itibaren dengeye oturacak, öncesinde karar almak, uygulamak ve en önemlisi bir konuyu başlatmak adına dikkatli olmak gerekmekte. Sosyal alanlarınız, çevrenizle ilişkileriniz adına hareketli bir ay söz konusu. Fakat eleştirel tavırlarınız nedeniyle sosyal çevrenizle iletişimde sorunlar yaşanabilir. Çevrenizden destek almak, zorlandığınız konularda arkadaşlarınızın yanınızda olması söz konusu iken fazla detaycı ve eleştirel bakış açısı iletişim sorunları yaşanmasına neden olabilir. Fırsatlar var ama bunları değerlendirirken iletişime ve ilişkilere dikkat etmek gerekecek. Bir süredir beklettiğiniz planlarınızı uygulamak için arzunuz yüksek olabilir ama şartlar sizin için ay ortasına kadar dengesiz enerjiler de vereceği için, acele ile adım atmayın ve plansız davranmayın. Genel olarak da sosyal ortamlarda bulunmak, yalnız hareket etmemek eğiliminde olacaksınız.  Eğer bekarsanız, böyle bir ortamda size ilginç gelen biri ile tanışma, etkilenme söz konusu. Evli Akrep burçları ise duygusal konulardan çok sorumluluklar, ilişkiniz geleceği gibi daha ciddi konulara yönelebilir. Küçük konuları büyütmeden ve akılcı bakış açısı ile çözmeye gayret edin. Tepkisel ve duygusal davrandıkça ilişkinizde karışıklıklar da artabilir. bilhassa 11 Kasım ve civarında duygusal açıdan çok hassas olacaksınız. Bu dönemi ilişkiler açısından iyi yönetmeniz gerekebilir.

Yay Burcu veya Yükselen Yay:

İş ve kariyer açısından yoğun bir dönem geçireceksiniz. Özellikle yükselen Yay burçları iş alanlarınızda kadınlardan gelebilecek sorunlara karşı dikkatli olmalısınız. Bu ay işinizde ani ve fevri kararlar almamaya bakın. Düşünerek hareket edin. Enerjiler sizi dürtüsel olmaya, ani gerginlikler yaşamaya daha eğilimli kılacak ki iş arkadaşlarınız ilişkileriniz, ele aldığınız projeler, teknik konular açısından dikkatli olmanız gerekecek. Fevri adımlara, ani patlamalara yatkın olacak ve duygusal tepkiler verebileceksiniz. Hem iş hem de özel hayatınızda duygusal davranmadan ve detaylara dikkat ederek plan yapmaya gayret edin. Maddi konularda bilhassa ilk 10 günlük döngüde gelir gider dengelerinizi iyi ayarlamak gerekebilir. Önemli ve pahalı bir alım yapmak veya önceden planladığınız bir satın almayı aktive etmek  için ilk on günlük dönemi kullanmayın. Duygusal konularda alışageldiğiniz dışında ortamlar, yaklaşımlar, konforunuzun bozulması sizi rahatsız edebilir ve küçük şeyleri büyütebilirsiniz. Eş ve partnerinizle ilişkinizde durumları onun açısından da değerlendirerek iletişim kurmaya çalışın. 18 Kasımdan itibaren idari konular, yönetsel işlerinizde dikkatli ve stratejik olmak, politik davranmak gerekecek. Yine bu tarihten itibaren sağlığınıza da biraz daha özen göstermeli, bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz.

Oğlak Burcu veya Yükselen Oğlak:

Yurtdışı bağlantılı işler, ihracat ve ithalat konuları, yabancı kültürlerle alakalı konular, turizm ve benzer iş kolları, eğitim ve hukuk ağırlıklı işleriniz varsa bu ay dikkatiniz bu alanlara odaklanabilir. Bu alanlarda çözmeniz veya yürütmeniz gereken projeler açısından mücadele içinde olacak, durmak veya beklemekten ziyade öne geçme isteğinde bulunacaksınız. Şartların ay boyunca değişime açık gelişmesi ve kontrolü elde tutmanızın daha zor olmasıyla sabırlı ve sakin durmanız gerekebilir. Ayın ilk yarısı şartları zorlamayın ve ilerlemeyen işleriniz bulunması durumunda meselelerin üzerine gitmeyin. 18 Kasımdan itibaren hedef ve planlarınızı daha rahat uygulama şansınız yükselecek. İş ve kariyer etkileriniz açısından bu ay özellikle yeni ay dönemi olan 11 Kasım civarıyla birlikte yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Duygusal ilişkilerinizde bakış açınız daha çok mantığınız çerçevesinde ilerleyecektir. Her ne kadar ani kararlar alma, sizi yoran veya zorlayan bir ilişkiden uzaklaşma söz konusu olsa da alacağınız kararlarda kalbinizden çok aklınızı dinlemek eğiliminde bulunacaksınız. Kasım ayında romantik olmaktan çok, ilişkinin sorumlulukları, karşı taraftan beklentileriniz daha fazla odaklandığınız noktalar olabilecek.

Kova burcu veya Kova Yükselen:

Disiplinli olacağınız, çalışma ve organize olma anlamında özellikle meslek alanlarınızda yoğun bir döneminiz var. Ancak şartlar değişime açık ve koşulları düz bir seyirde ilerletmekte zorlanabilirsiniz. İşiniz veya mesleki konularda hırslarınızı, hedeflerinizi fazla büyütmeden koşulları zorlamadan işlerinizi planlayın. Kendinize vakit ayırın. Fiziksel olarak kendinizi ve bedeninizi zorlamayın. Maddi konular ve parasal işleriniz adına bu ay özellikle başkalarından gelebilecek gelirler, komisyonlar, prim alacaklarınız, kira gelirleriniz, aileniz veya eşinizden size aktarılacak maddi konular açısından hareketli bir ay geçireceksiniz. Sağlığınız açısından öncelikle böbrekler ve idrar yollarınıza dikkat etmekte, grip ve benzeri enfeksiyonlara açık olacağınızı bilerek hareket etmekte fayda var. Beslenmenize ve sağlığınıza daha fazla özen göstermeye bakın. Duygusal alanlarda ise romantizmden uzak. İlişkinin sorumluluklarına, yapılması gerekenlere yönelik olacaksınız. Partnerinizin sizden duygusal beklentilerini karşılamakta zorlanabilir veya siz onu tam olarak anlayamayabilirsiniz. Bu nedenle duygusal ilişkilerinizde durumlara sadece kendi açınızdan bakmayın, karşı tarafında istek ve ihtiyaçlarını onun bakış açısı ile değerlendirmeye çalışın. Bu ay hayatınızda romantizm veya duygusal kararlar almaktan ziyade, sonuç odaklı olacaksınız. Keskin kararlar alarak ilişkinizde değişimler yaşayabilirsiniz. Enerjilerin hassasiyet içerdiğini unutmadan, geçmişten gelen sorunları iletişim ile çözmeye gayret etmelisiniz.

Balık Burcu veya Balık Yükselen:

Bu ay dikkatiniz ilişkileriniz, evliliğiniz, eşiniz veya partneriniz odaklı olacak. Duygusal konular açısından hayli hareketli bir dönem söz konusu. İlişkinizde önünüzü görmek isteyecek, iletişime, duygusal ve fiziksel bağlarınıza önem vereceksiniz. Bir anlamda ilişkinizi veya ilişkilere bakış açınızı masaya yatırıp, detaylandırdığınız bir süreç var. Bu ay, kendinizi, çevrenizi ve aşk hayatınızı daha derinden analiz etme odaklısınız. Tüm bu bakış açısı içinde detaylandıklarınız takıntıya dönüşebilir dikkat edin. Özellikle iletişimde gerek özel alanlarınızda, gerekse genel yaşam içinde eleştirinin dozu kaçabilir. Esnek olmak, detayda kaybolmamak bu nedenle önemli olacak. Ortaklı işleriniz, proje çalışmalarınız, meslektaşlarınızla diyaloglarınızda daha önce üstünde durmadıklarınız sizi bu dönem rahatsız edebilir. Biraz daha sonuç odaklı bakmak, esnek olmak, ayrıntıda kaybolmadan durumları değerlendirmek gerekmekte. Kontrol etme dürtünüz artabilir ki öncelikle kendinizde oto kontrolü iyi ayarlamalısınız. Güncel hayatınızda 11 Kasım civarında ruhsal olarak gerginlik yaşanabilir ki bu döneme dikkat edin. 17 Kasımdan itibaren Güneşin daha rahat enerjilere geçmesiyle bakış açınız sakinleşecektir. İş ve idari konularda halletmeniz gerekenleri daha çok ay ortasından sonrasına planlamak akılcı ve destekli enerjileri yanınıza alacağınıza işaret etmekte. Sağlığınız açısından beslenme düzeninize dikkat edin. Bu ay kilo alma, şeker ihtiyacınızın artması veya karbonhidrat tüketiminde lüzumsuz bir artış yaşanabilir ki sonradan gereksiz kilolarla boğuşabilirsiniz.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *