Haftalık Astroloji Yazılarım

Kendi karanlıklarımızı aydınlatma zamanı ; Akrep Burcunda Yeni AY

Hint (Vedik) Astrolojisi farklı bir astroloji hesaplaması kullanır, buna sideral yani yıldızıl zodyak deriz. Vedik Astrolojiye göre 28 Kasım Pazartesi gününden itibaren Akrep burcunda Kasım ayı yeni ay döngüsü başladı. 29 Kasım Salı günü öğlen 15:18 de (Istanbul’a göre) YeniAy en yüksek seviyesine ulaşacak ve Ay en karanlık fazına ulaşmış olacak.

Yeni Ay döngüleri bedenimizin ve ruhumuzun korunmaya en fazla ihtiyacı olduğu zamanlardır. Hint (Vedik) Astrolojisi içinde dikkatli yöneltilmesi gereken zamanlara işaret eder. Bu sistemde özel olarak kullandığımız ve “Nakshatra” yani takımyıldız etkileri dediğimiz özel bir etkileşim vardır. Yeni Ay’ın hangi takımyıldızda gerçekleştiği de bu nedenle önemlidir. Esasen yeniay enerjisinin etkisini yaratan burçtan ziyade gezegenin bu fazını hangi takımyıldızda gerçekleştirdiğiyle ilgilidir.

Yeni Ay, Akrep burcunun 13 derecelik diliminde ve Anuradha yıldızında gerçekleşiyor. Bu yıldız Satürn tarafından yönetilirken, hint mitolojisinde ilahi dost “Mitra” ile idare edilir. İlahi olanla uyum içinde olmayı, dostluklara önem vermeyi, bir konuya kendinizi adamayı, koşulsuz sevmeyi ve inandıklarınıza tam ve keskin biçimde bağlanmayı temsil eder. Hint Astrolojisinde kullandığımız 27 yıldız içinde en saygın ve kendini adayandır. Ayrıca ibadet etme kuvveti verir.

Dolayısı ile bu geceden itibaren etkisi başlayan Kasım Yeni Ay döngüsünde mümkün olduğu kadar ibadet etmek, ilahi olana dönük olmak oldukça kıymetli bir durum. Şüphesiz evren ve onun yaratıcısı adına ibadet etmek her zaman kıymetli veya önemli bir şeydir ama bu tip özel döngüler vasıtasıyla kendi ilahi gücümüzle ve enerjimizle daha rahat buluşabiliriz. Bu nedenle Yeni Ay döngüsünün etkili olacağı Pazartesi akşam saatlerinden itibaren, Salı ve Çarşamba günlerini boş işlerle, dedikoduyla kaybetmeyin ve sizi dengeye ve ruhsal açılımlara davet eden bu süreci iyi değerlendirin.

“Anuradha” yıldızı etik değerleri öne çıkaran, koruyan ve dengeyi sağlayan ama sert bir yıldızdır. Her türlü sözleşme ve anlaşma ile bağlantısı vardır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bilhassa salı günü 21.30 a kadar daha fazla olmak üzere, ağzınızdan çıkana dikkat edin, kimseye veremeyeceğiniz sözler vaat etmeyin. Anlaşmaların ve sözleşmelerin, verdiğiniz sözlerin arkasında durun. Yani sözünüz ve özünüz bir olsun.

Diğer yandan bu hafta Salı ve Çarşamba ağırlıklı olsa da tüm hafta boyunca devam edecek Yeni AY etkisi anlaşmalar ve sözleşmelerle ilgili size güzel fırsatlar, yeni bir duruma başlama olanağı, sizin için önemli bir kontrat veya anlaşmayla ilgili başlangıçları oluşturma şansı verebilir. Bu hafta başlattığınız bu ve benzer bir konuyla ilgili ilerlemeniz, Aralık ortasına denk gelecek dolunay döngüsünde tamamlanacak.

Yeni Ay, Satürn’le de bağlantılı gerçekleşiyor. Satürn ise uzun bir süredir Jiyeşta yıldızında ilerlemekte. Bu yıldız tutkulu bakış açısının, gücü sevmenin ve iddialı olmanın temsilcisidir. Satürn burada rahat değil ve yeni ay ile karışan bu iki alan, bir taraftan tevazu içinde olmanın önemini vurgularken, bir taraftan da özellikle otorite sembollerinin gücü yanına alarak bize meydan okumalarına şahitlik edebiliriz. İç dengelerimizi oturtmakta bu iki enerjinin belirgin dansını hissedeceğiz. Sizden güçlü insanların acımasız enerjileri ile karşılaşabildiğiniz gibi, kendi içinizde doğru olanla, nefsinizin istekleri arasında dengeyi bulmakta hayli zorlanabilirsiniz. Ama yeni aydan fayda sağlamak istiyorsanız, Anuradha tarafında yani inançta ve doğru olanda, aydınlık tarafta kalmayı seçmeniz önemli olacak.

Ay, Güneşten ayrıldıktan sonra yani yeni ay döngüsünden, karanlıktan çıkmaya başladıktan sonra aydınlığa geçişinde ilk kavuşumunu Satürn ile 30 Kasım Çarşamba günü öğleye doğru yapacak. Her iki gezegen egonun ve güç arayışının etkisinin vuku bulduğu Jiyeşta yıldızında bir araya gelecek. Bu hafta özellikle çarşamba günü duygusal olarak huzursuz etkiler açığa çıkacak. Jiyeşta, gölge tarafında gücün yanlış kullanımına ve ego nedeniyle akılsızca davranmaya çok eğilimlidir. Çarşamba günü başlattığınız işlerde dikkatli olmak gerekiyor. Güç peşinde, ego peşinde koşarken, başkalarının haklarını hiçe sayarak ilerlemek öne çıkacak. Ama buradan çok zarar da gelir.  Kısacası Kasım Yeni Ay’ı kendi içimizdeki karanlıkla aydınlığın birbirine düello yaptığı, duygusal iniş çıkışlara fazlasıyla meydan veren, kibir ve güç arayışıyla sert manevralar yapabilmeyi de açığa çıkarıyor. Bir yandan da kendimize sahip çıkıp, ilahi olanla uyum içinde olursak, önemli bağlantıları yakalamak, kendi gücümüzü hissetmek ve doğru kullanabilmek şansımızda yüksek olacak. Yeni Ay döngüsünün kuvvetli olduğu Salı ve Çarşamba günleri tutkularımızı iyi kontrol edebilirsek, fazla değil, on beş gün sonra gelecek dolunay fazında Aralık ortasında güzel sonuçlar alma şansımız yüksek olacak.

Bu noktada burçlar açısından duruma bakacak olursak, Hint Astrolojisine göre Akrep, Boğa, Yengeç, Balık burçları başta olmak üzere Yeni Ay döngüsünden fazlasıyla nasiplenecekler.

Yeni Ay döngüsünde gökyüzünde AtmaKaraka yani kadersel olarak öne çıkan gezegen Venüs… Venüs, Hint Astrolojisinde Yay burcundaki yolculuğunu tamamlamak üzere. Yeni Ay’ın Atma’sının Venüs olması duygusal konularda hassasiyetlere işaret etmekte. Özellikle Akrep, Yay, Koç, Aslan burçları partneriyle ilişkilerine dikkat etsinler. Veya ilişkilerinde ego savaşlarına, güç ve kontrol etme dürtüsüne yeni düşmesinler. Kıskançlıklar kaynaklı yanlış anlaşılmalara karşı tedbirli olun. Sizden farklı düşünen insanlara veya partnerinizin, eşinizin, çocuğunuzun veya bir arkadaşınızın sizinle farklı görüşler içinde olmasına bu hafta boyunca saygı gösterebilmeniz unutmayın ki evrenin bir sınavından geçmeniz anlamına geliyor.

Sağlıkta Yeni Ay döngüsü diş ve diş eti sorunlarını aktif hale getirebilir. Üreme organları sıkıntıları, hemoroid veya bağırsak sorunlarına da dikkat etmek gerekiyor. Migren sıkıntıları olanlar dikkat etsinler, baş ağrısı atakları için gökyüzü fazlasıyla avantajlı bir zemin hazırlamış durumda.

Yeni Ay’ın ülkemiz adına vereceği en yoğun ve dikkat çekici nokta sular kaynaklı büyük problem veya afetlere karşı tedbirli olma gerekliliği. Kasım ayı yorumlarımda da aktardığım gibi, bu ay ortasından itibaren Neptün Ketu kavuşumu tam derecesel noktaya ulaştı ve her iki gezegende sularla bağlantılı bir takımyıldızda Satabişha da birleşti. Bu etkiyi, Yeni Ay döngüsü tetikliyor ve ülkemizin güneyi, güneybatısı, kuzey ve kuzey doğusu ağırlıklı olmak üzere (ayın ve Ketu’nun yönleri bu alanlarla bağlantılı) sularla ilgili sıkıntılar yaşamak, deniz kazalarına bu hafta boyunca çok yatkın olunacak. Tedbirli olmakta fayda var.

BURÇLARA GÖRE YENİ AY ETKİLERİ

Koç burçları veya Koç yükselen

Duygusal konularda fevri davranışlarınız sorun olabilir. Duygularınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Dönüşümlere açıksınız. Kazalara ve benzeri durumlara bilhassa günlük hayatınızda dikkat etmekte fayda var. Bankalar ve kredilerle ilgili konularda ani gelişmeler yaşanabilir.

Boğa burçları veya Boğa yükselenler

Eşiniz, partneriniz, sevgiliniz veya bir arkadaşınız, çevrenizden biriyle ikili ilişkilerinizde daha esnek ve sakin olmak gerekiyor. Tepkilerinizi kontrol etmeye çalışmalısınız ve size yöneltilen eleştirileri kişisel almamaya bakın. Sözleşmeler ve anlaşmalar açısından yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Ticari adımlarınızda akılcı olmak gerekiyor.

İkizler burcu veya İkizler yükselen

Öncelikle bu hafta boyunca sağlığınıza özellikle diş ve diş eti sorunlarına, siyatik sinirlerine ve baş ağrılarına dikkat edin. Mesleki konularda önemli gelişmeler yaşanabilir. Ancak duygusal gelgitlerinizi ve dürtüsel olarak fevri olma etkilerinizi iyi kontrol etmelisiniz. Çarşamba günü özellikle iş ve günlük hayatınızda iletişime dikkat etmek yerinde olacaktır.

Yengeç Burcu veya Yengeç yükselen

İlişkileriniz, ikili diyaloglarınız, çocuklarınızla iletişimize özen göstermek yerinde olacak. Duygusal olarak hassas olabilirsiniz ancak empati kurmaya ve karşı tarafın isteklerini de anlamaya özen gösterin. Kişisel konular, hobileriniz, kişisel gelişimle ilgili işlerinizde yeni gelişmeler, başlangıçlar yaşanabilir.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan

Yeni ay döngüsü daha çok ev ve aile alanlarınızda gerçekleşiyor. Ailenizle biraz daha ilgilenmeniz gereken bir süreç bu hafta etkin olacak. Günlük işleriniz yanı sıra ailenize de dönük olmanız gerekmekte. Anneniz sağlığına dikkat etmeli. Ev ve gayrimenkullere ilgili başlattığınız bir durum beklemediğiniz gelişmeler gösterebilir. Evinizde suyla ilgili sorunlara dikkat etmek veya tedbir almak yerinde olacaktır.

Başak Burcu veya Başak Yükselen

Yakın çevreniz, kardeşler veya yakın arkadaşlar, komşularla ilgili ani gelişmeler yaşanabilir. Bir süredir yapmak istediğiniz bir durum, adım atmak istediğiniz bir konuyla ilgili ani gelişmeler yaşanabilir. Her şeyi bırakmak ve gitmek arzunuz bu aralar sıklıkla aklınıza geliyor olabilir ama akılcı ve stratejik davranmak gereken bir döngüden geçmektesiniz.

Terazi Burcu veya Terazi Yükselen

Maddi konular, parasal alanlar bu yeni ay döngüsünde sizin için daha fazla öne çıkacak. Ailenizle ilgili halletmeniz gereken bir durum birden yeniden gündeme gelebilir veya siz cesaret edemediğiniz bir girişim için adım atabilirsiniz.  Esnek ve sakin olmaya çalışarak planlarınızı detaylandırarak ilerleyin. Duygusal konularda Çarşambadan itibaren ani gelişmeler yaşanabilir.

Akrep Burcu veya Akrep Yükselen

Salı günü önemli bir konuda başlangıç yapmamaya gayret edin. Adım atmak için sizin adınıza en uygun zaman Perşembeden itibaren olgunlaşmaya başlayacak ve uygun olacak. Duygusal olarak gergin ve tepkisel olabilirsiniz, özellikle çarşamba günü ilişkilerinizde hassas bir gün yaşanabilir. Sezgileriniz oldukça yüksek, içinizden gelen hislere kulak verin.

Yay Burcu veya Yay Yükselen

Kendinizi daha depresif ve sıkıntılı hissetme eğilimindesiniz. Bu hafta Perşembe gününe kadar kalabalıklarda olmak, insanlarla iç içe olmak size çok iyi gelmeyebilir. Daha çok kendinizle kalmak ve duygusal gelgitlere fazla kapılmamak yerinde olacaktır. Perşembeden  itibaren duygusal ve zihinsel olarak rahatlayacaksınız.

Oğlak Burcu veya Oğlak Yükselen

Maddi konular, parasal konularda yaptığınız bir planı hayata geçirmek, anlaşmalar, girişimler adına hareketli bir hafta söz konusu. Duygusal olarak perşembeye kadar gergin ve karamsar hissedebilirsiniz kendinizi.  Önemli bir görüşme veya planı perşembeden itibaren ele almak mümkünse daha uygun olacaktır.

Kova Burcu veya Kova yükselen

Kariyer ve iş konularında ani bir gelişme, yeni bir anlaşma, sözleşme durumu yaşanabilir. Zihniniz duygusal ilişkilerden ziyade iş ve statünüze daha fazla odaklı. Sosyal çevreden veya bir arkadaşınızdan gelebilecek bir destek sizi mutlu edebilir. Perşembeden itibaren işleriniz ve duygusal dengeleriniz düzene girecek.

Balık Burcu veya Balık Yükselen

İlişkilere, partneriniz veya eşinize karşı tahammülünüz daha az olmakla birlikte, bu süreçte esnek olmak önemli.  Yoğun bir iş temposu içinde olabilirsiniz, sezgileriniz hayli yüksek bu dönemde. Ancak perşembeye kadar kendinizi rahat ve güçlü hissetmeniz kola olmayabilir, detaylarda kaybolmadan ve geçmişe fazla takılı kalmadan yeni ay haftasında dengede olmaya ve aşırı tepkiler vermeden ilerlemeye gayret etmelisiniz.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *