KOÇ BURCU ilişkilerini nasıl yaşar?

Koç burcu hareketin, başlangıçların ve coşkulu duyguların alanını yönetir. Baharın müjdelendiği döneme denk gelen bu hiç büyümeyen çocuk, ilişkilerinde de tutkulu ve çocuksudur.

Koç ateş enerjisini temsil ederken, girişken bir yapıdadır. Onda hiç bitmeyen bir heyecan arayışı vardır. Dolayısı ile ilişkilerinde en zorlandığı alan ilişkinin sıradan bir hale geldiği zamanlardır. Özellikle Koç erkeği, binlerce yıldır içimizde var olan temel içgüdüyü, “Avcılık” içgüdüsünü fazla bozulmadan damarlarında gezdiren Zodyak’ın avcı çocuğu gibidir. Dolayısı ile bir ilişki onda avlanmak ve bu heyecanı yaşamak arzusunu kamçılar. Yani peşinde koşmayı sever. Yakalayınca başka bir yöne daha çabuk kayar. Hiçbir şeyi içinde tutmayan ve tepesi atınca hatır gönül dinlemeyen Mars’ ın çocuğu, en fazla su gruplarıyla ve bilhassa Yengeç ile ters düşebiliyor. Eğer bir Yengeç kadını iseniz ve aşık olduğunuz adam Koç Burcu etkileri yüksek biri ise, iki kere düşünün derim.  

Koç ve Yengeç uzun süreli ve dengeli bir ilişkiyi çok nadir olarak sürdürebiliyor…  

Koç Burcu biri ile kadın veya erkek beraberseniz anahtar kelime kuşkusuz “ilgi” oluyor. Burçlar aleminde ilgiyi, hayatın merkezi olmayı bu kadar önemseyen başka burç neredeyse yoktur. Bu ilişkiyi sürdürmenin veya heyecan içinde bırakmanın şifresi ilgiyi sürekli partnerinizin üzerinde tutmaktan geçiyor. Bu nedenle belki de Koç erkeği ile beraber kadınların çok azı eşleri tarafından tam gaz desteklenirler.  

Koç burcu ve Koç ilişkisi:

Bu oldukça hareketli ama yıpratıcı bir ilişki olabiliyor. İki insan nerede frene basacağını her zaman bilemediği için ilişkide adrenalin ve kavga gürültü eksik olmamakla beraber, sürekli yenilik peşindeki bu iki avcı, sıkıcı bir ilişkiden çok uzak olabilirler. Bu noktada öğrenilmesi gereken önemli nokta, tarafların birbirlerinin alanlarında ne kadar kalacaklarını iyi ölçümlemeleri ve öfke kontrolünü iyi bilmeleri gerekliliğidir. Eğer biraz huzursuz ve çabuk gerginleşebilen bir ilişkiye hazırsanız bu beraberlik sıkıcılıktan uzak, eğlenceli ama kopma noktasına çabuk gelebilen bir adrenalin barındıracaktır. Ortada incir çekirdeğini doldurmayan sebeplerden boşanan çiftlerde bu etkiyi sıklıkla gördüm.

Koç burcu ve Boğa ilişkisi:

Ani çıkışlar yapabilen, kovalamayı seven, meselelerin üzerine giden ben merkezli, bağımsız biri ile, kendini güvende hissetmek birincil önceliği olan, sabit, düşünerek hareket eden birini yan yana koyun ve hayal gücünüzü çalıştırın… Ortaya kırık dökük bir ilişki çıkabilir. Bu ilişki ancak iki kişinin beraberliğinden ne dersler çıkardığına önem vermesi, sakinleşmesi ve aralarında empati kurmaları koşulu ile rahat olarak yol alabilir. Ama kesin olan nokta, ben merkezli Koç enerjisi bir süre sonra Boğa’nın sabrını taşırabilir. O sabır taştığında oralarda olmak istemezsiniz. Bu ikili de ilişki Koç’un tevazu göstermeyi, incelikli olmayı, empati kurmayı öğrenmesi durumunda zamanla oturabilir. ama ideal bir ilişki olur mu? Bu her daim tartışılır.

Koç burcu ve İkizler ilişkisi:

Hareket zamanı! Bu kelimeler İkizleri rahatlıkla kısa ve öz biçimde tanımlayabilir. Ele avuca sığmaz, flörtçü, esprili, muzip İkizler çabuk karar değiştiren yapısı ile Koç’u sürekli şaşırtarak, ilgisini uzun zaman üzerinde tutsa da, bu iki kendine dönük enerji bir süre sonra çatışacaktır. Koç’un öfkeli ve çabuk patlayan, düşünmeden adım atan yönü, çabuk yön değiştiren, zihni sürekli meşgul, yenilik peşindeki İkizleri bir süre sonra sıkabilir. Ancak bu değişkenlik ve devinim Koç’un hoşuna en azından ilk başlarda gidebilir. Bu ilişki genelde ikisinin haritalarında diğer unsurlar da birleşiyorsa devam etme eğilimi gösterir. Yönünü çabuk değiştiren İkizler bir bakarsınız ki Amerika’da master yapmaya karar verip, arkasında şaşkın bir Koç Burcu bırakıp, ortadan kaybolmuş…

Koç burcu ve Yengeç ilişkisi:

Normalde bir beraberliğin ömrü asla sadece burçların uyumu ile ölçümlenemez. Yazının başında da belirttiğim gibi, iki insanın ortak bir yaşam kurması astrolojik olarak birçok nokta ile tetiklenir. Ama burçlar içinde Koç ve Yengeç özellikle evliliği sürdürememe konusunda, başka bir unsura fazla da gerek olmadan adeta yıkıcı bir uyumsuzluk gösterebiliyorlar. Bu iki enerjinin bir arada uyumlu bir ilişkiyi sorunsuz götürdüklerine nerdeyse hiç şahit olmadım. Ateşin, öfkenin, olayları çok incelikli alamamanın temsilcisi haline gelen Koç ile hassas, içine kapalı, duygusal su grubu Yengeç çok yıpratıcı bir ilişkinin içinde kaybolabiliyor. Ateş, suyu söndürüyor. Öte yandan Koç koruyan, yöneten, kendine güvenen ve sahiplenen kişiliği ile ilişkinin başlarında hassas Yengeci çok mutlu edebilir. Ama zaman geçtikçe bu hassasiyet sinirine dokunmaya başlayabiliyor ve kendine bağımlı biri onu rahatsız ediyor. Bu rahatsızlığı da genellikle öfkeli ve çabuk parlayan bir tavırla ortaya dökünce ilişki ciddi yaralar alabiliyor. Genellikle bu beraberlik uzun bir zamana yayılabilirse veya çiftler orta yaş dönemlerinde hayata daha olgun baktıkları ve tecrübeli oldukları bir aralıkta karşılaşırlarsa daha rahat sürebilir. 

Koç burcu ve Aslan ilişkisi:

Çabuk kaynaşabilen bu iki iddialı kişilik, eğer haritalarında zorlayıcı etkiler yoksa uyumlu ve renkli bir beraberlik yaşayabilirler. Aslan, hayatın renklerini seven, eğlenceye düşkün, yaşamı iyi ve kaliteli sürdürmeye meraklı biridir. Koç ise iddialı, yöneten, koruyan ve ben merkezli bakış açısı ile birlikte olduğu insanın dikkat çekmesini sever. Ama bu etki Aslan’ın ne kadar dikkat çektiği ile doğru orantılıdır. Bu ilişkide Koç fazla geride kalmıyorsa sorunları olsa da atlatırlar. Flört döneminde atılgan ve etkileyici Koç, Aslana oldukça cazip gelecektir. Ama sürekli pohpohlanmayı, teşvik edilmeyi seven, gururlu Aslan, ilgiyi seven Koç ile bir süre sonra zıtlaşabilir. Bu ilişkide en kritik nokta beraberliğin çok çabuk savaş alanına dönüşebilmesi eğilimidir. Koç – Aslan beraberliklerinde Aslan’ın gururunun incinmemesi ve aralarında aldatılma sorunu olmaması durumunda genelde renkli ve uzun süreli bir uyum söz konusu olabiliyor.

Koç burcu ve Başak ilişkisi:

Koç burcu detayla uğraşamaz, vakti yoktur, ilgisi o kadar uzun sürmez ve vakit kaybetmekten hoşlanmaz. O, sonuç odaklıdır. Oysa Başak detaycıdır, ince eler sık dokur. Koç’un uzun süre Başağın bu irdeleme ve titiz biçimde inceleme merakına tahammül etmesi mümkün değildir. Ayrıca Koç gibi eleştiriye dayanamayan birinin, Başak gibi her şeye eleştirel bakan ve bardağın önce boş sonra dolu tarafını gören biri ile uzun ve sakin bir ilişki yaşaması gerçekten şansa bağlıdır. Bir Koç insanını kaybetmenin en kestirme yolu onu sürekli eleştirmektir. Başak ise kimsenin görmediğini görebilme becerisi ile Koç’u kısa zamanda zıvanadan çıkarabilir. Bu ilişkinin uzun soluklu olması için, her iki tarafın da birbirine iyi niyetli yaklaşımlarını hissettirmesi, Başak’ın Koç’u eleştirmeden dilini tutarak meselelere yaklaşması ve Koç’un da Başak’ın hassas ve derin tarafını görmek ve sindirmek için ilişkiye zaman tanıması ile mümkün olabilir. Sonuçta mümkünü yoktur demek doğru olmaz ama bu ilişkinin sağlıklı yürümesi için tarafların çaba sarf etmeleri gerekir.

Koç burcu ve Terazi ilişkisi:

Bu ilişki Zodyak’ ta ikisinin de birbirine karşıt durmaları ile zıtlıklarla beslenebilen ve birbirini tamamlayabilen bir ilişki olarak görülebilir. Terazi Burcu sosyaldir, estetik ve güzellik duygusu gelişmiştir. Romantiktir. Uyumlu ve sıcakkanlıdır bu  özellikleri nedeniyle Koç’u çeker. Dolayısı ile Koç açısından bu renkli, sosyal ve romantik Terazi’yi çekimine almak çok zor olmaz ama devamında hava grubu olan Terazi’nin işine karışılmasına, ne yapacağının söylenmesine ve üzerinde baskı ve egemenlik kurulmasına tahammülü yoktur. Eğer Koç tarafı, Terazi’yi bu konularda zorlarsa bu ilişki kısa zamanda kavga, gürültü ile son bulabilir. Bu ilişkide anahtar kelime karşılıklı anlayış ve kişilerin kendilerine alan bırakmasıdır diyebiliriz. Terazi açısından kıskançlığın ayarı kaçmamalı ve kendini kıstırılmış hissetmemelidir. Cesur adımlar atabilen, girişken Koç, Terazi’yi bu yönleri ile cezbetse de, duygusal yanı kuvvetli olan Terazi, bir süre sonra Koç’ta aradığını bulamayabilir.

Koç burcu ve  Akrep ilişkisi:

Akrep’in doğal çekiciliği, gizemli yönü ve cinsel enerjisi Koç’un dikkatini çabuk çekecek ve etkilenecektir. Diğer yandan her iki tarafın da kıskanç ve sahiplenici olduğu düşünülürse, ilişki kıskançlık temelli sorunlara çok açıktır. Akrep’in kontrol merakı, Koç’un sahiplenme dürtüsü ile çatışabilir. Bu ilişki ya çok tutkulu ve adrenalini yüksek bir seyir koyar ortaya ya da taraflar kısa zamanda bir birlerine düşman olabilirler. Her iki burç da Mars ile yönetilir ve çabuk öfkelenme eğilimleri vardır. Ancak Koç saman alevi gibi ani gelen ve geldiği gibi de giden öfkeleri çabuk unutsa da, Akrep’i kırması durumunda uzun zaman bunun acısı ona çektirilir. Bu tutkulu ilişki çok boğucu veya tutkulu olabilecek karmaşık etkilere açıktır. Ama çok net olan iki tarafın da cinsel olarak birbirine yüksek çekim duyabilecekleridir diyebiliriz.

Koç burcu ve  Yay ilişkisi:

Hayata bağlı, çabuk hareket etmeyi seven, enerjik ve öğrenme merakı yüksek iki burç renkli bir ilişki yaşayabilir, hatta uzun zaman bunu kopmadan sürdürebilirler. Bu evlilikler de genellikle uzun ve sorunsuz yaşanabiliyor. Yay, çocuksu yönleri, hareketli yapısı, paylaşımcı doğası ile Koç’un bu ilişkide sıkılmadan ve kendini rahat hissederek yürümesine olanak verir. Ne de olsa ikisi de Ateş grubundan ve benzer etkileri olan iki kişidir. Dolayısı ile Yay’ın özellikle seyahat merakı, sürekli bir şeyler yapma ve yeni yerleri keşfetme içgüdüsü Koç’ a cazip gelecektir. Yay da bu renkli, eğlenceli ve sıkılmayacağı, kendine uyum sağlayan burç ile rahat ve keyifli vakit geçirebilir. Bu ilişkinin en kritik yönü, sonunu düşünmeden hareket edebilen iki kişinin özellikle evlilikte harcamaları ve sorumlulukları açısından birbirlerini fazla tetiklemeleri ve bir şey sahibi olmakta zorlanmaları olarak aktarılabilir. İkisinin de gününü gün etme eğilimi oldukça yüksektir.

Koç burcu ve Oğlak ilişkisi:

Koç, Oğlak’ın gücüne, duruşuna ve hedeflerine gitmek için yorulmadan didinmesine saygı duyabilir. Yani başta, Oğlak’ ın saydam ve iddialı kişiliği her ne kadar onu cezbetse de, bu özgüven ve çalışma azmi onu zamanla bezdirebilir. Diğer yandan Koç’un aklına estiği gibi davranma içgüdüsü bir süre sonra Oğlak için ciddi bir gerginlik kaynağı olabilir. Aralarındaki önemli ayrımlardan birisi kuşkusuz Oğlak’ın işine, ilgilendiği her ne ise ona olan yüksek sorumluluk duygusu ve çalışma azmi olacaktır. Koç gibi sürekli birlikte olduğu kişinin hayatının merkezi olmayı seven biri için bu ikinci planda olduğunu düşünmesine neden olan itici bir histir. Dolayısı ile bu ilişki zor olmakla beraber her iki taraf da özveri gösterebilirse yürüyebilir. Temelde çok ideal bir çift olmamakla beraber ortak noktada birbirlerini tamamlamayı ve örtüşmeyi öğrenmeleri durumunda yürüyebilir de. Örneğin Koç’un savruk tarafını, Oğlak dizginleyebilir. Diğer yandan Oğlak’ın monoton ve çalışmaya dönük tarafını ise Koç renklendirebilir.

Koç burcu ve Kova ilişkisi:

Bu ilişki yoğun ve hareketli etkiler barındırır. İki taraf da inatçı ve bildiğini okuyan ve kolay ödün vermeyen yapıdadır. Bu ilişkide taraflar birbirlerinden çabuk etkilenirler. Koç’un çabuk kavrayan, zeki ve hareketli yönü, Kova’nın durağanlıktan hoşlanmayan ve yaratıcı ve çabuk değişen bakış açıları ile güzel örtüşür. İkisi de sürekli değişim ve yeni durumlara kolay adapte olabilirler. Koç ve Kova etkilerini yüksek yaşayan danışanlarımdan bir çift, sürekli ev değiştirip, bu konuda hiç tereddüt etmeden birbirlerine güzel uyum sağlıyorlardı.  Diğer yandan iki taraf da çabuk kavrayan insanlar oldukları için özellikle Koç açısından bu zeki insan hayatını kolaylaştırması anlamında sıkılmadan yürüdüğü biri gibidir. Ancak Kova’nın entelektüel ve meraklı yönü, toplumsal olaylara olan duyarlılığı bir süre sonra Koç’u sıkabilir. Kova ilişkide sıkılmaktan kıskanılmaktan hoşlanmayacağı için, ilişki Koç’un Kova’ya alan bırakması ve kıskançlık ile onu yormaması halinde uyumlu biçimde devam edebilir.

Koç burcu ve Balık ilişkisi:

Su ve Ateş her zaman bir arada sorun yaşar. Balık’ın aşırı duygusal, içe çabuk dönen, melankolik ruhu, Koç’un farkında bile olmadan onu yormasına neden olabilir. Koç Burcu’ nun hayata bakış daha gerçekçi ve derinlikten uzaktır. Balık’ lar ise kendi derinliklerinde kaybolabilen, yumuşak ama zor insanlardır. Bu karmaşık yapıyı Koç’un anlaması zordur veya anlasa bile aradan epey zaman geçebilir ve bu arada Balık ciddi yara almış, ilişki de yıpranmış olabilir ve Koç bunun farkına bile varmaz. Genellikle bu kombinasyon da bana gelen insanlarda Balık tarafı çok kırılmış olsa bile Koç tarafı bunun ciddiyetine varmamış oluyor. Bu ilişki eğer Koç tarafının haritasında su enerjisi yüksek ise veya yükselen veya Ay burcu su gruplarından Balık veya Yengeçte ise daha rahat ilerleyebiliyor. Ama hem Koç, hem de ateş etkisi yüksek birisi ile Balık beraberliği oldukça sıkıntılı olabiliyor.

 

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

                        

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü kopyalanamaz, yayınlanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *