Kova Burcu

Kova burcu ilişkilerini nasıl yaşar ?

Tezatları içinde barındıran, yaklaşınca anlaşılabilen, insancıl, topluma dönük, içinde bulunduğu gruba, topluma ya da ait olmak istediği konuya kendini adayabilen, aynı zamanda en yakınındakilere uzak durabilen çelişik bir ruhtur o… 

Yaratıcı ve idealistir. Özgürlüğü, rahat hareket edebilmesi, önüne, çitler, duvarlar örülmemesi olmazsa olmazdır. İnatçı ve sabit etkileri oldukça yoğun olan Kova’lar, her hangi bir konunun, durumun ona dayatılmasıyla birden içindeki tüm gölge tarafları dökmeye başlar ortalığa. Bırakıp gider, arkasına bakmaz. İnandığı uğruna ne gerekiyorsa feda edebilir. Baskı altında kalırsa düşüncesiz ve asabi olabilir. Birden size yabancılaştığını ya da siz yokmuşsunuz gibi davrandığına şahit olursanız şaşmayın.

Farklı ve yaratıcı ruhu bir ilişkiyi sürekli besler, onunla sıkılmaz, monotonlaşmaz, yenilik peşinde koşmasından yorulmazsanız, hayatın heyecanlarının yüksek olduğu bir ilişki yaşayabilirsiniz. Öte taraftan kadın veya erkek bir Kova’ya zorla bir şey yaptıramaz, onun sınırlarınız zorlayamazsınız. Bunu ancak kendi rızası ile kendisi yapabilir. Birden geldiği gibi, aniden çıkabilir hayatınızdan…

Kova bir ilişkiyi yaşarken, entelektüel uyuma, karşısındakinin akıllı olmasına çok önem verir. Kova erkeğini sadece güzel olduğunuz için elde edebilirsiniz, ama onu birliktelikte uzun süreli tutmak için tek başına güzelliğiniz yeterli olmayacaktır. O biblo gibi yanında taşıyabileceği bir kadından ziyade, aklı ile onunla yarışabilecek birini arar içgüdüsel olarak. Bir Kova kadınına gönül verdiyseniz, sizi elde etmek için stratejik ve akıllı davranabilir. Maddi olanaklarınız, sahip olduklarınız onu fazla etkilemez. Kova kadını özgürlüğünü sınırlamayacak ve zeki bir adama aşık olabilir.

Diğer yandan bir Kova ile evliyseniz, başkaları veya büyük amaçlar için yılmayan, çalışan, çevreye bu denli duyarlı birinin, özel alanlarına veya evine ilgisiz olmasıyla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Oysa o, büyük amaçları, idealleri ve topluma dönük konulara harcadığı enerjisini, kendi alanlarına geldiğinde bitirmiş olabilecektir. Sadece size ait bir dünya kurmak gibi bir yanılgıya asla Kova burcu ile girmeyin. Zira o kalabalıklar ve insanlar içinde kendini daha iyi hissedenlerdendir. Özellikle bir Kova kadını ile evliyken, hayatın eşit olduğuna, evin sorumlulukları, çocukla ilgili konuları sizinle paylaşmak ve evde eşit bir hayat sürmek isteyecektir. Ataerkil bir aile anlayışınız varsa, bilin ki size eşitlik kavramlarını öğretmek için elinden geleni ardına koymaz ve kafasına koyduğuyla ilgili çok inatçıdır. Bir kova ile yaşamak kolay değildir ama eğlenceli ve renklidir.

Kova burcu ve Koç ilişkisi

Bu ilişkide taraflar birbirlerinden çabuk etkilenirler. İlişki yoğun ve hareketli etkiler barındırır. İki taraf da inatçı ve bildiğini okuyan ve kolay ödün vermeyen yapıdadır. Koç’un çabuk kavrayan, zeki ve hareketli yönü, Kova’nın durağanlıktan hoşlanmayan, akıllı insandan hoşlanan ve yaratıcı ve çabuk değişen bakış açıları ile güzel örtüşür. İkisi yeni durumlara kolay adapte olabilirler. Koç ve Kova etkilerini yüksek yaşayan danışanlarımdan bir çift, sürekli ev değiştirip, bu konuda hiç tereddüt etmeden birbirlerine güzel uyum sağlıyorlardı.  Diğer yandan iki taraf da çabuk kavrayan insanlar oldukları için özellikle Koç açısından bu zeki insan hayatını kolaylaştırması anlamında sıkılmadan yürüdüğü biri gibidir. Ancak Kova’nın entelektüel ve meraklı yönü, toplumsal olaylara olan duyarlılığı bir süre sonra Koç’u sıkabilir. Kova ilişkide sıkılmaktan kıskanılmaktan hoşlanmayacağı için, ilişki Koç’un Kova’ya alan bırakması ve kıskançlık ile onu yormaması halinde uyumlu biçimde devam edebilir.

Kova burcu ve Boğa ilişkisi

Başlarda çekici yönleriniz Kova için çok heyecan vericidir. Boğa için de bu farklı ve yaşama herkesin gözünden bakmayan insan keşfedilmeye değer gibi durabilir. Ama ilişki ilerledikçe beraberlik ciddi şekilde gerginleşebilir. Öncelikle hava özellikleri yüksek Kova sizi durağan ve kendini geliştirmeye kapalı bulabilir. Kovalar aniden hırçınlaşabilen özellikleri olan insanlardır. Bu gelgitli ruh hali Boğa’lar için kırıcı ve fazla fırtınalı olabilir. Bir ilişkide sahip çıkmayı seven, kıskanç Boğa insanı, nerdeyse hiçbir şeyle köklü bir bağ kurmaktan hoşlanmayan ve sahiplenilmek, illa kendini güvende hissetmek gibi bir derdi de olmayan Kova için çok boğucu olabilir. Bu ilişki sıra dışı veya herkesi şaşırtan, beklenmeyen şekilde başlayıp, zamanla iki tarafı da zorlayan ve kırıcı bir hal alabilir. Uzun sürmesi çok özel koşullara bağlı bir ilişkidir. Yani iki kişinin haritalarında çok özel durumlar gelişmemişse beraberliğin ömrü kısa olabilir.

Kova burcu ve İkizler ilişkisi

İki hava enerjisinin buluşması çok hareketli ve eğlenceli bir ilişkiyi besleyebilir. Her iki burçta özgürlerine ve kendi alanlarına çok düşkündürler. Kolay iletişim kurabileceğiniz, birbirinizi daha rahat anlayabileceğiniz, arkadaş yönü de güçlü bir ilişki olacaktır. Kova ve İkizler, değişken ve uçarıdırlar. Hayatın getirdiği yeniliklere, başlangıçlara çok çabuk adapte olurlar. İkizler Kova’ya göre biraz daha sıkılgan ve uçarıdır. Ancak öğrenme, bilgilenme merakları birbirlerini besleyebilir. Sıkılmazlar veya sıkılmaları uzun sürebilir. Kova ve İkizler burçlarının ne dikkat çekici tarafları güçlü iletişim yetenekleri, anlatma bilgiyi aktarma içgüdüleridir. Bu güdü onları çok iyi iki arkadaş olarak tutacak ve ilişki zamanla farklılaşsa bile arkadaş taraflarını kaybetmek istemeyebileceklerdir. Genel olarak birbirini anlayan, kolay çözen ve ortak noktalarda çabuk buluşan bir çift olabilirsiniz. İlişkiniz sıkıcılıktan uzak olacak, birbirinize birçok şey kattığınızı düşünebileceksiniz. Ancak ilişkinin duygusal ve romantik yanı çabuk kaybolabileceği için arkadaş yönünüzü fazla abartmamak gerekir. Özel günlere önem vermeli ve ilişkinin sevgi yönünü de beslemelisiniz. Taraflarından birinin aldığı sert bir etki yoksa normalde oldukça uyumlu bir ilişki olabilir.

Kova burcu ve Yengeç ilişkisi

Yengeç, sevdiğinin üzerine titrer. Sorgulayan, ebeveynlik taslayan bir bakış açısı vardır. Bu Kova’yı çok gerebilir. Yengeç’in ailesine, köklerinize, geçmişine bağlılığı zamanla ciddi sorun çıkarabilir. Zira Kova’nın böyle dertleri yoktur ve Kova bir yere veya köklere ait olmak isteyen Yengeç’ten sıkılabilir. Yengeç geçmiş ilişkilerinizi, geniş arkadaş çevrenizi, her iki cinsten olan güçlü dostluklarınızı bir süre sonra sindiremeyebilir. Hayatı algılama biçiminiz, duygularınızı gösterme şekliniz, ilişkiyi yaşama şekliniz tamamen zıttır. Kova özgür ruhunu sizinle kapana kısılmış bir aslan gibi hissedecektir. Yengeç ise bu ilişkide kendini güvensiz ve her an gidebilecek biriyle kalmış gibi hissedebilir. Kısacası bu iki ilişkinin beraberliği istisnalar olsa da çok uyumlu yürümesi zor bir karışımdır.

Kova burcu ve Aslan ilişkisi

Kova ve Aslan zodyakta karşılıklı duruşları ile birbirine zıt kutuplar gibidirler. Ancak bu zıtlık iki farklı alanın çekimi gibi kuvvetli bir etki de oluşturur. Hayata bu bakışları çelişkili gibi görünse de ikisi de kendine has renkli insanlardır ve birbirlerini çekebilirler. Bireysel ve toplumcu bu iki burç bir denge oluşturabilir ve karşılıklı olarak ilişkiyi beslerlerse ilginç ama heyecanlı bir ilişki yakalayabilirler. Değişken ve durağanlıktan uzak Kova, renkli Aslan ile sıkılmayacaktır. Entelektüel açıdan da birçok şey paylaşabilirler. Birbirlerini anlarlar ve eğer Aslan, Kova’nın özgürlüğüne, yapmak istediklerine, idealist yönüne çok müdahil olmazsa, farklı kutupların birbirini çekmesi gibi kendi içinde uyumlu, ama dışardan bakıldığında bir arada olmaları zormuş gibi görünen değişik bir ilişkiyi deneyimleyebilirler. Gene de bu ilişkinin yürümesi tarafların kişisel haritalarındaki özel etkilere bağlıdır.

Kova burcu ve Başak ilişkisi

Başak, titiz ve denetleyen, huzursuz eden ve detayda kaybolan yönü ile Kovayı bir süre sonra çok gerginleştirebilen bir yapıdadır. Her ikisinin duygusal tepkileri ve hayattan beklentileri farklıdır. Başağın titiz ve mükemmeliyetçi tarafını Kova sıkıcı bulabilir. Özgür ruhu daralabilir. Öte yandan Başak kendini bu ilişkide güvende ve rahat hissetmez. Kova’nın eksantrik yönü onu da rahatsız eder ki aralarında iletişim sorunları da olabilecektir. Detayda kaybolan Başak için, hayata hep büyük resimden bakmaya çalışan Kova ilgisiz gelebilir. Kova değişik arkadaşları, sürekli bulduğu uğraşları ve toplumsal işlere ve konulara olan merakı nedeniyle Başağın onun hayatında bir yer bulamamış hissetmesine neden olabilir. İki tarafta fazla romantik veya tutkulu değildir ama duygusal tepkileri, iletişim biçimleri oldukça farklıdır. Zor bir ilişki olur. Büyük olasılıkla da fazla uzun sürmez.

Kova burcu ve Terazi ilişkisi

Kova ve Terazi hava grubuna ait iki burçtur. Dolayısı ile benzer tarafları fazladır. İkisi de bağlılıklardan, değişmeden bir noktada kalmaktan çabuk sıkılır. Bu etki size ihtiyacınız olan kendi alanlarınızı yaratma ve ilişkiyi hiç sıkmadan siyam ikizi gibi takılmadan yürütme özgürlüğü verecektir. Kovanın farklı yönleri ilginizi çekebilir. Zihinsel uyumunuz, arkadaş yönünüz oldukça iyidir. Birbirinize sürekli fikir alışverişi yapabilir, birlikte olmaktan sıkılmazsınız. Diğer yönden ikinizin de sosyal yönlerinin güçlü olması bu beraberlikte örtüşmenize ve birbirinize anlayış göstermenize neden olabilir. Zamanla ilişki tutku tarafını daha çok dostluk ve iyi anlaşan bir çift etkisine bırakabilirse de ortak noktaları yüksek iki insan olarak uzun yıllara dayanan bir ilişki söz konusu olabilir.

Kova burcu ve Akrep ilişkisi

Özgürlüğüne ve kendi alanlarına düşkün kova bu beraberlikte kısa süreli bir konaklama yaşayabilir. Ancak tutkulu ve sabit tarafı ile tanınan Akrep, değişken ve hava tarafı ile ünlü Kova ile kısa sürede arap saçına dönen bir ilişkide renkli kavgalar yaşayabilir. Akrep kontrol etmeyi, karşısındaki kişi üzerinde kontrol kurmayı sever ve kıskançtır. İdare edilmekten ve yönlendirilmekten hoşlanmayan Kova, kendini kısıtlanmış hissederken, ani değişimlere ve gelgitlere alışık olmayan Akrep ilişki de güvensiz ve sevgisiz kalmış hissi içinde olabilir. Kovanın tuhaf zevkleri ve harcama alışkanlıkları Akrep için dünyevi konularda da sorun teşkil edebilir. Cinsel olarak hayata bakışları ve cinsellikle ilgili etkileri de farklıdır. Akrep her şey bir yana cinsel beklentilerini bir süre sonra Kova ile tatmin edemeyebilir. Bu ilişki, iç ve dış kulvarda yarışan iki sporcu gibi kopuk olacaktır ve Kova kısa zamanda arayı açıp ilişkiden kopabilir. Dolayısı ile uzun vadede yürütmesi oldukça zor bir ilişki olabilir.

Kova burcu ve Yay ilişkisi

Bu ilişki iki taraf içinde keyifli olabilir. Öncelikle Yay, ele avuca sığmaz ve özgür ruhu ile dışa dönük ve bağlanmaya kolay yanaşmayan taraftır. Gezmek, eğlenmek, yeni yerleri tanımak, seyahat etmek en büyük zevkidir. Kültürlüdür. Öğrenmeye açıktır. Kova ise değişken kişiliği, en az Yay kadar özgürlüğüne bağlı hali, sürekli değişim peşindeki ruhu ile Yay’ı kısa zamanda etkileyecektir. Yay ve Kova, ilişki bir yana öncelikle çok iyi dost olabilir, güçlü bir iletişim kurabilirler. Bu nedenle ilişkinin ikisi içinde önemli olan arkadaş ve iletişim tarafı beslenecek ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanacaklar, paylaşacak birçok konu bulabileceklerdir. Yay ve Kova, birbirlerini iyi anladıklarını, başkaları tarafından tuhaf bulunan birçok yönlerinin örtüştüğünü görerek, uzun yıllar devam eden, arkadaş tarafı da güçlü bir beraberlik oluşturabilirler.

Kova burcu ve Oğlak ilişkisi

Birbirlerini anlamakta zorlanabilirler ve ilişkinin oturması en iyi ihtimalle uzun zaman alabilir. Değişimin burcu Kova ile toprağın maddiyatın burcu Oğlak uzun vadede dengeli bir ilişki sürdürmekte zorlanabilirler. İlişkilerini ve hayatı güven üzerine kuran Oğlağın, sürekli değişim arayan, yeniliklerden ve yeni olandan korkmayan Kova ile kendini duygusal olarak iyi hissetmesi çok kolay değildir. Kuralcı Oğlak, kuralları ret eden Kova ile sürekli bir içsel gerilim yaşayabilir ve Kova’nın düzeni, stabil olanı değiştirmeye olan eğilimini gerginlikle karşılayabilir. İlişki hayata bambaşka bakan iki insanın birbirine uyumu adına yorucu bir alanı deneyimlemeye çalışmalarına benzeyebilir. Sosyal çevresi ve hayata dönük yüzü, maddiyattan ziyade toplumsal ideallerin öne çıktığı Kova, Oğlak burcunu fazla sıkıcı veya anlaşılmaz bulabilir. Daha da önemlisi Kova, Oğlağı zamanla kendi alanlarını ve ruhunu kısıtlayan biri olarak görebilir. Sözün özü, bu ilişki zamanla çiftlerin birbirini anlaması ile bazen sürebilse de, genellikle çözülme daha sık görülür.

Kova burcu ve Kova ilişkisi

Hayatı algılamaları benzer olan bu iki kişi fazla uç noktalarda dolaşabilen, duygusal ama değişken yapıları ile birbirlerini fazlasıyla yorabilirler. Sürekli değişim içinde olma hali onları bir süre sonra farklı kişi veya konulara yönlendirebilir. Arkadaş ilişkileri gelişmiş olabilir. ilişkiyi bu yönü ile fazlasıyla besleyebilirler ama ikisi de bir tek arkadaşla veya bir alanla mutlu olabilecek insanlar değillerdir. Dolayısı ile birbilerine zaman ayırma ve her ilişki içinde olabilecek pürüzleri giderme konusunda ikisi de dengesiz veya ilgisiz olabilirler. Kovanın genel özelliği dikkatinin dış ortama ve ideallerine çabuk kayma eğiliminde olmasıdır ki bu da kendi özelinde yaşadıklarının derinliğinde kalamamasına sebep olabilir. Bu nedenle ilişki derinlik kazanamadan ve sığ bir şekilde sürebilir. Kova ben bilirim özelliğini gösterir. Dolayısı ile iki tarafta esneklik göstermesi gereken durumlarda çatışma içinde olabilir. Bu nedenle iki kovanın düzgün bir birliktelik içinde ve uzun süreli beraber olması ancak yıldız haritalarındaki özel durumlarla ilgilidir. Aksi durumda sürdürmesi zorlayıcı bir ilişki yaşayabilirler.

Kova burcu ve Balık ilişkisi

Hassas ve huzursuz Balık derinlerde kaybolan duygusallığı ile, merakı yüksek, aşktan çok topluma ve gelişime açık Kova ile huzursuz bir ilişkinin içinde bulabilir kendisini. Balık yaratıcı ve hassas yapısını, dinleyen, insanlara önem veren Kova ile başta tatmin ederek ilişkiden çok Kovanın renkli kişiliğine kapılabilir. Ancak Kova’nın realist tarafı, Balık’ın idealize eden, romantik ve buğulu, net göremeyen ruh hali ile çelişecektir. Başlarda çekici gelen ilişki, Kova’nın gerçekçi bakışı, Balık burcu tarafının çabuk kırılmasına ve dengelerinin bozulmasına neden olabilir. Kova, Balığı bu ilişkide fazla anlaşılmaz ve hassas görebilir. Balık ise Kova’yı ilişkiye önem vermeyen ve kendisini değersiz bulmasına neden olan duygularla algılayabilir. Kısacası birbirleri için yaratıldıkları pek söylenemez ve kısa vadede heyecan içinde başlayan ilişki, uzun vadede Balığın içe kapanması ve Kova’nın onu anlamaması üzerine kurulabilen gergin bir platforma dönüşebilir. Zorlayıcı tarafları, akıcı taraflarından daha yoğun olan yorucu bir beraberlik olabilir.

 

www.sebnemeksib.com.tr                                                

 

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *